Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'dan müjde! Arabası olan herkesi ilgilendiriyor

AA |  24 Şubat 2020 Pazartesi - 15:18 | Son Güncelleme : 24 02 2020 - 17:20

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Dijital Türkiye Portalı üzerinden yakın zamanda kullanıma açılacak 'Araçlarım' sayfası ile vatandaşların araçlarına ait vergi borcu, trafik cezası, muayene, OGS, HGS ve sigorta gibi farklı kamu kurum ve kuruluşlarındaki bilgilerine tek bir sayfa üzerinden erişilebileceğini bildirdi.


Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde, Oktay'ın başkanlığında, ilgili bakan  yardımcıları ve bürokratların katılımıyla bu yılın ilk "Bürokrasinin Azaltılması  ve Dijital Türkiye Koordinasyon Toplantısı" yapıldı.
 
Oktay, konuşmasının başında, İran'da meydana gelen deprem sonucu  Van'da vefat eden vatandaşlara Allah'tan rahmet, ailelerine başsağlığı,  yaralılara acil şifalar dileyerek depremden etkilenen bölgede etkin ve hızlı  şekilde gerekli çalışmaları yürüten AFAD ve UMKE ekipleri başta olmak üzere tüm  görevlilere teşekkür etti.
 
Geçen hafta İdlib'de şehit olan askerlerin acısı tazeyken deprem  sonucu hayatını kaybedenlerin yürekleri bir kez daha dağladığını söyleyen Oktay,  tüm şehitleri rahmet ve minnetle anarak Suriye'de verilen çetin mücadelede  yaralanan askerlere acil şifalar diledi.
 
Oktay, güçlü ve büyük Türkiye mücadelesini pek çok cephede ve  birçok alanda verdiklerini belirterek milli teknoloji hamlesinin ve bürokraside  dijital dönüşümün de bu mücadelenin önemli bir ayağı olduğuna işaret etti.
 
"Dijital Türkiye" ve bürokrasinin azaltılması hedefi kapsamında  başarılı çalışmalar sürdürdüklerine değinen Oktay, "Birleşmiş Milletler (BM)  tarafından üye ülkelerin e-Devlet gelişmişlik düzeyini belirlemek için yapılan  çalışmada, ülkemiz, 2018 yılı değerlendirmesinde, 193 ülke arasında 68'inci  sıradan 53'üncü sıraya yükselmiştir." dedi.
 
"Dijital Türkiye Versiyon 1.1 ile ilave 1198 hizmet sunuldu"
 
Oktay, Dijital Türkiye Versiyon 1.1'in tamamlandığını belirterek şöyle  konuştu:
 
"Dijital Türkiye Versiyon 1.1 ile vatandaşa 399, iş dünyasına 465 ve  kamuya 334 olmak üzere ilave 1198 hizmetin Dijital Türkiye Portalı'ndan sunulması  sağlanmıştır. 2019 yıl sonu itibarıyla Dijital Türkiye Portalı'ndan sunulan  hizmet sayımız ise toplam 5 bin 170'e, bunları sunan kurum sayımız 640'a,  kullanıcı sayısı 45 milyona ulaşmıştır. Dijital Türkiye Portalı'na 1 milyar giriş  hedefi de aşılmış, 2019 yıl sonu itibarıyla toplam 1 milyar 180 milyon kez giriş  yapılmıştır. Dijital Türkiye kapsamında belge değil beyanı esas alan sıfır belge  politikamız doğrultusunda Dijital Türkiye Portalı'ndan sunulan hizmet başına  ortalama 3,8 belge sayısı, 2019 yıl sonu itibarıyla 0,31'e düşürülmüştür."
 
Fuat Oktay, 81 ildeki elektrik ve doğal gaz aboneliklerinde başvuru ve  fesih işlemleri 2019 yıl sonu itibarıyla Dijital Türkiye Portalı üzerinden  yapılır hale geldiğini hatırlatarak şu anda 19 il için Dijital Türkiye  Portalı'ndan sunulan su abonelik işlemlerinin 2020 sonunda 81 ilden de  yapılmasının hedeflendiğini dile getirdi.
 
Merkezi Sicil Kayıt Sistemi (MERSİS) entegrasyonunun devreye  alındığını ve özel sektörün ihtiyaçlarına yönelik 30 hizmetin iş dünyasının  kullanımına açıldığını ifade eden Oktay, "Veri mimarisi çalışmaları büyük bir  hızla devam etmektedir. Ulusal Veri Sözlüğü Sisteminin kurulmasıyla birlikte  kamuda mükerrerlik arz eden verilerde veri sahipliğinin belirlenmesi ve verinin  standartlaştırılması çalışması başlatılmıştır. Kasım 2019 itibarıyla kurum  çalışanlarına veri sözlüğü eğitimleri verilmiş, Dijital Dönüşüm Ofisi bünyesinde  oluşturulan Ulusal Veri Sözlüğü yardım masası kurulmuştur." bilgisini paylaştı.
 
"Yakında 'Araçlarım' hizmeti kullanıma açılacak"
 
Oktay, Dijital Türkiye Portalı üzerinden tüm bilgilere tek bir  sayfadan ulaşılabilen, yeni bilgi veya belge ibrazını gerektirmeyen bütünleşik  hizmetlerden katma değeri yüksek olanların kullanıma sunulmasının hedeflendiğini  vurgulayarak "Bu kapsamda yakın zamanda kullanıma açılacak hizmetlerin ilki  olacak 'Araçlarım' sayfası ile vatandaşlarımızın araçlarına ait vergi borcu,  trafik cezası, muayene, OGS, HGS ve sigorta bilgileri gibi farklı kamu kurum ve  kuruluşlarındaki tüm bilgilerine tek bir sayfa üzerinden erişilebilecektir."  şeklinde konuştu.
 
Fuat Oktay, Dijital Türkiye Portalı üzerinden 2019 yılında  bakanlıklara ait en çok kullanılan hizmetler hakkında da bilgi verdi.
 
Dijital Türkiye Portalı'nda "raporlama sistemi" hayata geçirilecek
 
Bu yıl "Dijital Türkiye" çalışmalarındaki temel önceliklerinden  ilkinin, karar vericilerin veriye dayalı olarak karar almasını sağlayacak ve 7/24  verilere erişim imkanı sunacak raporlama sisteminin Dijital Türkiye Portalı'nda  hayata geçirilmesi olduğunu söyleyen Oktay, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Bu kapsamda, 'Dijital Türkiye' hizmetlerinin ve bunları sunan  kurumların performanslarını ölçecek ve raporlayacak veriye dayalı performans  takip sistemi geliştirmiş bulunmaktayız. 'Dijital Türkiye Performans Sistemi'  adını verdiğimiz bu sistemin testleri ve pilot çalışmaları tamamlanmış olup,  yaygınlaştırılması çalışmaları başlatılmıştır. Dijital Türkiye Performans Sistemi  kapsamında, bakanlıklar ile ilgili tüm kurum ve kuruluşların Dijital Türkiye  Portalı üzerinde sunulan hizmetlerinin, kurumları tarafından taahhüt edilen  sürelerde tamamlanıp tamamlanmadığının takibi, bakanlık, kurum, birim bazında  yapılabilir hale getirilecektir. Bu sistem ile performansı düşük olan kurumların  tespitinin yanı sıra gecikme sebepleri belirlenerek süreç iyileştirme çalışmaları  da sürekli bir şekilde yapılacaktır."
 
"Tek Durak Hizmet Noktası önümüzdeki günlerde pilot çalışmalarına  başlayacak"
 
Kamu hizmetlerini fiziki mekanlara giderek yapmak isteyen vatandaşlar  için Tek Durak Hizmet Noktalarının açılacağının bilgisini veren Oktay, "Tek Durak  Hizmet Noktası çalışmasının da önümüzdeki günlerde pilot çalışmalarına  başlayacağız. Tek Durak Hizmet Noktalarımızdan, vatandaşlarımızın kamu  hizmetlerini şahsen fiziki mekanlarına giderek almak istemeleri halinde kamu  kurumlarına ayrı ayrı gitmek zorunda kalmadan tek bir noktada tüm bakanlıklar ile  kurumların hizmetlerinden yararlanmaları sağlanacak." diye konuştu.
 
Bu sayede vatandaşların, farklı işleri için onlarca kuruma gitmek  zorunda kalmayacağını vurgulayan Oktay, "Vatandaşlarımız, tüm iş ve işlemlerini  tek bir noktada ve tek bir kişi ile daha rahat halledebilecektir. Bu, Türkiye'de  kamu hizmetlerinin vatandaşa sunumunda yeni bir devrimdir. Uygulamaya  aldığımızda, bürokrasinin nasıl azaldığına vatandaşlarımız da bizzat şahit  olacaktır." değerlendirmesinde bulundu.
 
Oktay, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçişle bürokrasiyi azaltma  yönündeki mücadelelerini yoğunlaştırdıklarını ifade ederek vatandaş odaklı bir  yaklaşımla en kaliteli hizmetin, en kolay ve hızlı biçimde sunulması yönünde  gayret göstermeye devam ettiklerini kaydetti.
 
Mevzuat değişikliklerinin de etkisiyle bugün minimum bürokrasiyle  etkin çalışan Dijital Türkiye platformunda önemli aşama katettiklerine dikkati  çeken Oktay, "Geçmişten bu yana bürokrasiyi azaltmaya öncülük eden  Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a yakın takip ve destekleri için  şükranlarımı sunuyorum. Yeni açılan ve açılacak olan dijital hizmetlerimizin tüm  milletimize hayırlı olmasını diliyor, Dijital Dönüşüm Ofisi başta olmak üzere tüm  bakanlıklarımıza ve ilgili kurumlar ile emeği geçenlere bir kez daha teşekkür  ediyorum." ifadesini kullandı.