Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay: Güçlü Türkiye olmaya devam edeceğiz

AA |  17 Nisan 2019 Çarşamba - 11:03 | Son Güncelleme : 17 04 2019 - 12:38

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay,"Önümüzde 4,5 yıllık kesintisiz bir icraat dönemi bulunmaktadır. Bu süreçte istikrar ve kalkınma ivmemizi hızlandırarak bölgede güvenli bir liman ve dostlarının daima yanında olan güçlü Türkiye olmaya devam edeceğiz" dedi.


Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, "Önümüzde 4,5  yıllık kesintisiz bir icraat dönemi bulunmaktadır. Bu süreçte istikrar ve  kalkınma ivmemizi hızlandırarak bölgede güvenli bir liman ve dostlarının daima  yanında olan güçlü Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi'nin himayesinde, Bosna  Bank International (BBI) ile İslam Kalkınma Bankası (IDB) tarafından Bosna Hersek  Parlamento binasında düzenlenen Saraybosna İş Forumu 10. Toplantısı'nda yaptığı  konuşmada, forum vesilesiyle kardeş ülke Bosna Hersek’te olmaktan büyük  memnuniyet duyduğunu belirtti.
 
Acı günleri geride bırakarak barış ve güvenliğin sembol şehri haline  gelen Saraybosna'nın ekonomik ve mali projelerin odağı olma yolunda emin  adımlarla ilerlediğini anlatan Oktay, Bosna Hersek'in Güneydoğu Avrupa'nın cazibe  merkezi ve yatırımcılar için bir marka olma yolunda da ciddi mesafe aldığını  ifade etti.
Bölgenin kalkınma mücadelesine ve Saraybosna İş Forumu'nun hem  kuruluşu hem de gelişerek devam etmesine gönülden katkı veren Türkiye  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın selam ve başarı dileklerini katılımcılara  ileten Oktay, başlangıcından bu yana forumun, Güneydoğu Avrupa'da fikir ve  tecrübe paylaşımı açısından önemli bir platform haline gelmesinin gurur verici  olduğunu vurguladı. Oktay, Saraybosna İş Forumu'nun yatırımcıların Bosna Hersekli iş  insanlarıyla doğrudan iletişim kurmasını sağlayan ve Güneydoğu Avrupa bölgesine  yabancı sermaye akışını temin eden önemli bir etkinlik olduğunu kaydetti.
İş forumunu sürdürülebilir hale getiren Bosna Hersek üst yönetiminin  gayretlerinin takdire şayan olduğunu belirten Oktay, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Türkiye olarak, bu toplantının yeni iş birliklerine ve yatırım  ortaklıklarına vesile olacağına inancımız tamdır. Saraybosna'nın, geçmişteki acı  tecrübelerin sonrasında barış ve güvenliğin sembolü olduğunu ifade etmiştim.  Şimdi ise Saraybosna'yı ekonomik ve mali projelerin odağı yapmamızın zamanı  gelmiştir. Bölgeye yapılacak yatırımların, Saraybosna'yı bir kapı, bir ana rota  olarak görmeleri önem taşımaktadır. Bosna Hersek'in büyük kaynaklara ve  potansiyele sahip olduğunu, Güneydoğu Avrupa'da eşsiz bir coğrafi konumu  bulunduğunu biliyoruz. Bütün bu potansiyelden en iyi şekilde yararlanmak için hep  birlikte gayret göstermeliyiz. Bosna Hersek'in bugün ihtiyaç duyduğu esas unsur,  birlik, beraberlik ve daha çok yatırımdır. Yatırımlarla istihdam imkanı artacak,  sürdürülebilir ekonomik büyüme ve kalkınma sağlanacaktır. Bu sayede bölgede  özellikle genç nüfusa istihdam alanı oluşturulabilecek ve bölgenin en önemli  sorunlarından biri olan beyin göçünün önüne geçilebilecektir."   Fuat Oktay, ekonomik gelişmenin bölgede barış içinde bir arada  yaşamanın en önemli yapı taşı olduğunu vurguladı.
 
Aynı şekilde, siyasi istikrar ve hukukun üstünlüğü de ekonomik  gelişmenin ön şartı olduğuna işret eden Oktay, Bosna Hersek'teki siyasi uzlaşı  kültürü geliştikçe, ülkenin yatırımcılar için çok daha cazip bir hedef haline  geleceğinin aşikar olduğunu kaydetti. Önceliklerinin bölgedeki tüm aktörlerin ortak çıkarlar ve değerler  temelinde, gelecek sınamaların çözümünde birlikte rol almasının sağlanması  olduğuna değinen Oktay, şunları söyledi: "Bunun bölgesel iş birliği ve diyaloğun artırılarak  gerçekleştirilebileceğinin farkındayız. Bölgesel barış ve istikrarın korunması  için siyasi alandaki diyalogumuzu güçlendirmeli, daha fazla ekonomik karşılıklı  bağımlılık oluşturmalı, halklarımız arasındaki sosyo-kültürel etkileşimi  ilerletmeliyiz. 'Tek Bölge Tek Ekonomi' vizyonunu gerçekleştirmek için gerek  ikili gerek çok taraflı platformlarda elimizden gelen gayreti göstermeliyiz. Biz  bu anlayışla, ortak bölgemiz olan Güneydoğu Avrupa'da, bir istikrar projesi  olarak Saraybosna-Belgrad Otoyolu projesini ortaya koyduk. Bu projeye gerek Bosna  Hersek'ten, gerek Sırbistan’dan gösterilen teveccühten dolayı mutluluk duyuyoruz.  Tamamlandığında, bir kalkınma ve istikrar yolu olmasını ümit ediyoruz. Güneydoğu  Avrupa İşbirliği Süreci'ne olan desteğimiz ile öncülük yaptığımız Türkiye-Bosna  Hersek-Sırbistan ve Türkiye-Bosna Hersek-Hırvatistan üçlü mekanizmaları da bu  anlayışımızın ürünleridir."
 
Oktay, Türkiye'nin sahip olduğu genç ve nitelikli iş gücü kaynakları,  iç pazar kapasitesi, gelişen altyapısı, disiplinli finans sektörü ve rekabetçi  özel sektörüyle bölgede ve dünyada önemli bir ekonomik aktör haline geldiğini  vurguladı. 2018 yılında dünyada en çok insani yardım yapan ülke olan Türkiye'nin  aynı zamanda insani ve vicdani dış politika düsturu çerçevesinde, topraklarında  4,6 milyonu aşkın göçmeni barındırdığını anlatan Oktay, şunları söyledi: "Yerel seçimleri geride bıraktık. Önümüzde 4,5 yıllık kesintisiz bir  icraat dönemi bulunmaktadır. Bu süreçte istikrar ve kalkınma ivmemizi  hızlandırarak bölgede güvenli bir liman ve dostlarının daima yanında olan güçlü  Türkiye olmaya devam edeceğiz. Bosna Hersek'in kalkınması, büyümesi ve  Avrupa-Atlantik kurumlarıyla bütünleşmesi başta olmak üzere ihtiyaç duyulan  alanlarda Bosna Hersek'in yanında olmayı da sürdüreceğiz. Köklü tarihi ve  kültürel bağlara dayanan bu ilişkilerimizin ticari ve ekonomik alanda karşılığını  daha fazla bulması ortak beklentimizdir. Türkiye, Bosna Hersek'in ve bölgenin  ekonomik kalkınmasına zemin hazırlayacak büyük ölçekli altyapı projelerinde de  gereken katkıyı yapmaya hazırdır. Bu çerçevede uluslararası alanda kendisini  ispatlamış ve ülkemizdeki devasa projeleri üstlenen firmalarımızla otoyol,  havaalanı, hidro ve termik elektrik santralleri, telekomünikasyon gibi alanlarda  bölge ülkeleriyle birlikte projeler yürütmeye hazır olduğumuzu ifade etmek  isterim."
 
Oktay, bölgenin kalkınmasında bankacılığın da önemli bir rolü  olduğunu, 1997'de Bosna Hersek'te faaliyetlerine başlayan Ziraat Bankası Bosna  Hersek'in ülkenin çeşitli şehirlerinde bulunan 30'u aşkın şube ağıyla bölgeye  hizmet verdiğini belirtti.  Savaş sırasında yerinden edilen kişilerin geri dönüşlerinin teşviki  için küçük ve orta ölçekli ekonomik yatırımlarda kullandırılmak üzere 100 milyon  avro tutarında düşük faizli kredi paketinin 2012'de gerçekleşen Saraybosna İş  Forumu vesilesiyle yatırımcıların kullanımına sunulduğunu anımsatan Oktay,  bunların yanı sıra, Türk Hava Yollarının sunduğu uygun bağlantı destinasyon  ağıyla bölgeye ulaşım ağının güçlendirilmesine olan katkısının gurur verici  olduğunu ifade etti.Türkiye'nin bölgeye sağladığı katkının elbette yalnızca ticaret,  yatırım, altyapı ve bankacılıktan ibaret olmadığını belirten Oktay, konuşmasını  şöyle sürdürdü:    "Gönül coğrafyamızın en güzide bölgelerinden biri olan Balkanlar'daki  kültürel emanetlere sahip çıkıyor, Türkiye'nin güzide kurumları TİKA, Kızılay,  Maarif Vakfı ve Yunus Emre Enstitüsü vasıtasıyla bu verimli toprakları ihya  ediyoruz. Sağlanan tüm imkanlar da dahil edildiğinde, ülkemizin son 10 yılda  bölgeye yaptığı kalkınma yardımı miktarı 1 milyar avroyu bulmaktadır. Temennimiz,  bölgedeki tüm aktörlerin ortak çıkarlar ve değerler temelinde birleşerek  sorunların çözümünde birlikte rol alması ve barışın ve istikrarın sürdürülebilir  hale getirilmesidir. Bunun bölgesel iş birliğinin artırılarak  gerçekleştirilebileceğinin bilincindeyiz. Bu çerçevede Türkiye olarak gerek ikili  gerek çok taraflı platformlarda elimizden gelen gayreti gösterdik, göstermeye de  devam ediyoruz."
Oktay, Bosna Hersek'in sahip olduğu kaynaklar, potansiyel ve coğrafi  konumunun en iyi şekilde değerlendirilmesi için hep birlikte gayret gösterilmesi  gerektiğini kaydetti. "Avrupa'nın kalbinde, tüm vatandaşların barış ve uyum içinde yaşadığı,  istikrarlı ve ekonomik kalkınmaya uygun iklime sahip bir Saraybosna için bundan  sonra da kardeş Bosna Hersek halkının yanında olmaya devam edeceğiz." diyen  Oktay, şu değerlendirmeyi yaptı: "Saraybosna İş Forumu'nun bölgede ekonomik ve ticari ilişkilere güçlü  bir ivme sağlamasını temenni ediyorum. Saraybosna İş Forumu'nun organizasyonunda  emeği geçen herkese ve bize en iyi şekilde ev sahipliği yapan Bosna Hersekli  dostlarımıza bir kez daha teşekkür ediyorum. Forumun kalan oturumlarında geçmişte  olduğu gibi birçok değerli projenin ele alınacağına ve bunların bölgede ihtiyaç  duyulan ekonomik kalkınmaya vesile olacağına yürekten inanıyorum. Bu anlayışla  Türkiye'nin başta Bosna Hersek olmak üzere, Güneydoğu Avrupa coğrafyasının  ekonomik potansiyelini gerçekleştirme yolunda daima yanında olduğunu vurgulamak  istiyorum."
 
  
 

ETİKETLER

Fuat Oktay AK Parti