Cumhurbaşkanı Erdoğan: Oyununuzu gördük ve meydan okuyoruz

AA |  12 Ağustos 2018 Pazar - 16:41 | Son Güncelleme : 12 08 2018 - 20:06

Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Meselenin döviz kuru olduğunu, yargılanan papaz olduğunu, demir ve alüminyum vergisi olduğunu sanacak kadar basit düşünenler varsa bir an önce silkinip kendilerine gelsinler." dedi.


Erdoğan, Trabzon Zorlu Otel'de düzenlenen AK Parti Trabzon İl  Başkanlığı Genişletilmiş İl Danışma Meclisi Toplantısı'na katıldı.
 
Başkan Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, talimatla Türkiye'ye boyun  eğdirilemeyeceğini vurgulayarak, "Biz bugüne kadar her şeyi hukuk içerisinde  götürelim istedik. Ama gördük ki hukuk dilinden anlamıyorlar. Başka bir dilden  anlıyorlar. Biz o dilleri de konuşmayı biliriz. Eğer hukuk diline varsanız, biz  varız. Ama hukuk diline yoksanız, kusura bakmayın biz hukuk diliyle konuşmaya  devam ederiz. Tüm dünyaya ticaret savaşı açan ve buna ülkemizi de dahil edene  cevabımızı yeni pazarlara, yeni iş birliklerine, yeni ittifaklara yönelerek  veririz." ifadelerini kullandı.
 
ABD'nin demir-çelikte vergileri artırdığını anımsatan Erdoğan,  Türkiye'nin Dünya Ticaret Örgütü'nün bir üyesi olduğunu ve örgütün kuralları  içerisinde böyle bir şey olmadığını söyledi.
 
"Ben yaptım oldu mantığıyla böyle bir şey olamaz. Nitekim Amerika'da  şu anda her yer kaynıyor. Ne diyorlar, yapılan iş yanlış, doğru değil tabii. Biz  de uluslararası ticaret hukuku neyi söylüyorsa, onu söyleyerek yolumuza devam  edeceğiz. Uluslararası gümrükte hukuk neyse onu söylemeye devam edeceğiz. Biz  kalkıp da 'ben yaptım oldu' mantığıyla hareket etmeyeceğiz." değerlendirmesinde  bulunan Erdoğan, Türkiye'yi sadece Edirne'den Kars'a dar bir coğrafyadan ibaret  sananların yarın attıkları her adımda bunun böyle olmadığını göreceklerini  vurguladı.
 
"Vatanımızı emperyalistlere teslim etmedik"
 
"İyisiyle, kötüsüyle, sefasıyla, cefasıyla, sevgisiyle, kavgasıyla  velhasıl her şeyiyle bu memleket bizim. Kendi vatandaşlarımız ve umudunu  Türkiye'ye bağlamış yüzlerce milyon kardeşimiz için sonuna kadar mücadele  edeceğiz." ifadesini kullanan Erdoğan, hiç kimsenin Türkiye üzerinde ne siyasi ne  askeri ne ekonomik ameliyata girişmesine izin vermeyeceklerinin altını çizdi.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk milletinin nice mücadeleleri bileğinin  hakkı ile zaferle neticelendirdiğini, bu defa da başaracağını vurgulayarak,  şunları söyledi:
 
"Meselenin döviz kuru olduğunu, yargılanan papaz olduğunu, demir ve  alüminyum vergisi olduğunu sanacak kadar basit düşünenler varsa, bir an önce  silkinip kendilerine gelsinler. Zaten burada Kılıçdaroğlu gibi düşünenler yok,  ben bunu biliyorum. Çünkü yerli ve milli düşünme mantığı ne yazık ki bu zatta  yok. Ama Sayın Akif Bey olumlu bir yaklaşım ortaya koydu. Ona teşekkür ediyorum.  Ama Genel Başkanı bunu koyamadı. O ne yerlidir ne de millidir. Sayın Bahçeli'ye  de teşekkür ediyorum. Hem yerlidir hem millidir. Türkiye, Çanakkale Savaşı'nda  bir boğazın ve bir avuç toprağın müdafaasını mı yapıyordu? Türkiye, Çanakkale'de  koskoca bir medeniyetin ve koskoca bir tarihin davasını savunuyordu. Onun için  yüzbinlerce evladımız adeta geri dönmemek üzere gönüllü olarak Çanakkale'ye  koşuyordu. Onun için 14 yaşında gençlerimiz şehit oluyordu."
 
Kurtuluş Savaşı'nı, Türk milletinin yine aynı hissiyat, aynı inanç,  aynı azimle verdiğini ve zafere ulaştığını dile getiren Erdoğan, 15 Temmuz darbe  girişiminin, bir kez daha milletin "ya şehit olurum ya gazi" diyerek istiklali ve  istikbali için yollara düştüğü bir imtihan olduğunu söyledi. Erdoğan, 15 Temmuz  imtihanından başarıyla çıkıldığını, şehit ve gaziler verdiklerini ifade ederek,  "Namusumuz bildiğimiz vatanımızı, ezanımızı, bayrağımızı, içimizdeki hainleri,  alçakları ve teröristleri maşa olarak kullanan emperyalistlere teslim etmedik."  diye konuştu.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Aynı çevreler bununla kalmayıp güney sınırlarımız boyunca bir terör  koridoru kurmaya kalktılar. Yaptığımız sınır ötesi operasyonlarıyla, bu planı da  bozduk. Baktılar ki sahada bizimle başa çıkamıyorlar, her zamanki gibi bel altı  işlere yöneldiler. Zaten bizim siyasette de diplomaside de son örnekte de olduğu  gibi ekonomide de en büyük üzüntümüz, karşımızda şöyle delikanlıca mücadele eden  rakipler bulamamış olmamızdır. Bir kez daha siyasi ve sinsi bir oyunla karşı  karşıyayız. Allah'ın izniyle bunun da üstesinden geleceğiz. Yeter ki bir olalım,  iri olalım, diri olalım, kardeş olalım hep birlikte Türkiye olalım. Bunu  başardığımızda gerisi kolay. Para dediğin bugün yoktur. Yarın bulursunuz. Yatırım  dediğiniz iki gün gecikir, üçüncü gün daha hızlı bir şekilde yaparak telafi  edersiniz. Onlar şu anda bizim sakalımızı tıraş ediyorlar, bilmiyorlar ki yarın  çok daha gür çıkacak. Ama inancınızı, imanınızı, kardeşliğinizi kaybettiğinizde  diğerlerinin hiçbir önemi kalmaz. Yastık altı dövizi olanlar, dolar, avro, altın  lütfen bunları bankalarda Türk lirasına çevirsinler ki bunlara istikbal ve  istiklal mücadelemizi bu şekilde verelim."
 
"Her hafta ortalama 50 teröristi etkisiz hale getiriyoruz"
 
Milletin ekonomik saldırı karşısında, birliğini, beraberliğini daha da  koruyor olmasının en büyük güç olduğuna dikkati çeken Erdoğan, "Türkiye'nin  büyüklüğü, içeride ve dışarıda neler yaşarsa yaşasın yatırımdan, projeden,  üretimden, fabrikalarının çarklarını döndürmekten, esnafının tezgahını faal  tutmak oluşundan kaynaklanıyor. Bugün de aynısını yapıyoruz. Terör örgütleriyle  sınırlarımız içinde ve dışında kesintisiz bir mücadele yürütüyor, her hafta  ortalama 50 teröristi etkisiz hale getiriyoruz." şeklinde konuştu.
 
Suriye'de Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı ile güvenli hale getirilen  bölgelere yenilerini eklemenin hazırlıklarında son aşamaya geldiklerini bildiren  Erdoğan, yakında yeni yerleri de özgürleştirmiş ve güvenli hale getirmiş  olacaklarını belirtti.
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Şu ana kadar ülkemizden güvenli  hale getirdiğimiz yerlere dönenlerin sayısı çeyrek milyonu buldu. Münbiç'i  bölgenin asli halkıyla birlikte yeniden yapılandırmaya yönelik çalışmalarımız  devam ediyor. İdlib'te diğer bölgelerdeki benzer bir felaketin yaşanmaması için  hem diplomatik hem askeri çalışmalarımıza hız verdik. Irak'ta, Kandil'i terör  yuvası olmaktan çıkartmaya yönelik adımları atıyoruz. Gerekirse Sincar'ı da bu  kapsama alacağız." bilgisini aktardı.
 
Ekonomide 100 günlük icraat programını harfiyen uyguladıklarını, orta  vadeli program ve 2019-2023 stratejik planıyla ilgili çalışmaların devam ettiğini  anlatan Erdoğan, "Hazinemizde, Maliyemizde, bankalarımızda, özel sektör  temsilcilerimizde, yurt dışındaki alternatif finans kaynaklarımızda maruz  kaldığımız saldırıyı göğüsleyecek tedbirleri alıyoruz. Ülkemize destek veren ve  verecek olan dostlarımıza şimdiden teşekkür ediyorum. İhracatçılarımız alternatif  pazarlar bulmak için gece gündüz çalışıyor." dedi.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin turizmde bereketli bir sezon  geçirdiğine işaret ederek, yıl sonunda 40 milyon turiste ulaşacaklarını kaydetti.
 
Üretim çarklarını daha da hızlandırmak için sanayiciye, tüccara,  esnafa her türlü desteği vermekte kararlı olduklarını ifade eden Erdoğan, bütçe  disiplinine önem verdiklerini ve yatırım planlamalarını buna göre yaptıklarını  bildirdi.
 
Erdoğan, sağlık alanında hayata geçirilen projelere de değinerek,  Trabzon'da bin 200 yataklı şehir hastanesinin yapımına devam edildiğini kaydetti.
 
"Dağları delerek yola devam ediyoruz"
 
Erdoğan, TOKİ vasıtasıyla 8 bin konut projesinin hayata geçirildiğini  dile getirerek, sözlerine şöyle devam etti:
 
"Dağları delerek yola devam ediyoruz. Şimdi hedef 12 köprülü kavşak,  17 tünel ve 55 köprü bulunan Kanuni Bulvarı ile Akyazı ve sahil bağlantı yolları  projesinde tamamlanan kesimleri etap etap hizmete sunmak...Projenin tamamını  inşallah 2 yıla kadar bitiriyoruz. Doğu Karadeniz'in Anadolu'ya açılan kapısı  olan Zigana Tüneli'ni ve bağlantı yollarını da önümüzdeki yıl tamamlıyoruz.  Zigana Tüneli, özellikle Trabzon Limanı'nın, Türkiye'nin önemli limanlarından  biri olmasını sağlayacak."
 
Trabzon'un ilçe bağlantı yollarının iki yıl içinde bitirileceğini  bildiren Erdoğan, "Etüt proje çalışmalarına yakında başlayacağımız  Trabzon-Erzincan hızlı tren hattıyla Trabzon'u da hızlı tren ağına ekliyoruz."  bilgisini verdi.
 
Erdoğan, Trabzon Havalimanı'ndaki yolcu trafiğinin geçen yıl 4 milyon  153 bine ulaştığını kaydeden Erdoğan, "Çalışırsan oluyor. 'Yok şöyle demişler,  yok döviz yokmuş, yok bilmem ne yokmuş'. Ne olursa olsun. Benim insanım,  milletim, vatandaşım var ya bu seyrüseferlerle neyin ne olduğunu gösteriyor."  değerlendirmesinde bulundu.
 
"Yatırımlar hız kesmeden devam edecek"
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, bölgenin turizm kaynaklarına da katkı  verdiklerini hatırlatarak "Uzungöl'ün durumu iyi değil. Burayı daha iyi hale  getirmemiz lazım. Bu haliyle olmaz. Onun için adımlarımızı daha kararlı atacağız,  süratle." dedi.
 
Trabzon'a toplam 1,7 milyon lira tutarında tarımsal destek verildiğini  anlatan Erdoğan, "Ne diyor Kılıçdaroğlu? 'Çiftçi ağlıyor' diyor. Eline, diline  dursun. 'Nasıl ağlıyor ya?' Ben sana resmi rakam veriyorum. Dikkat et, öyle  havada, tavada değil. Ama haberi yok. Bunlar benim çiftçime verilmiş olan  tarımsal destek. Önümüzdeki dönemde bu yatırımlar hız kesmeden devam edecek.  Rabbim imkan ve ömür verdiği sürece ülkemize ve sizlere hizmet etmeyi devam  ettireceğiz. Biz, size efendi olmaya gelmedik, hizmetkar olmaya geldik."  ifadelerini kullandı.
 
"Alternatif finans araçlarıyla cevap vereceğiz"
 
Meselelere günlük gelişmelerin dar penceresinden değil, asırlara sari  bir perspektiften baktıklarını vurgulayan Erdoğan, "Böyle bir ülkenin ayağına  döviz kuru dolaştı diye tökezleyeceğini sanmak ahmaklıktır." şeklinde konuştu.
 
Erdoğan, tüm imkan ve kararlılıkla 2023 hedeflerine yürüdüklerine  dikkati çekerek, şunları kaydetti:
 
"Kendimize dünyanın en iyileriyle yarışan savunma sanayisini kurduk,  kuruyoruz. Bugün de bizleri dolarla sınayanlara yarın alternatif finans  araçlarıyla cevabımızı vereceğiz. Birilerinin güya Türkiye'yi ekonomik açıdan  düzlüğe çıkarmak için eski dönemin araçlarını yeniden tedavüle sokmaya  çalıştığını görüyoruz ama biz bu şifreleri çok iyi biliriz. 'IMF ile anlaşın'  diyenlerin aslında 'Ülkenizin siyasi bağımsızlığından vazgeçin' demek  istediklerini gayet iyi biliriz."
 
Türkiye'ye yönelik tehdit girişimlerinin anlamını da bildiklerini  vurgulayan Erdoğan, "(Faiz) diyorlar. Bu can bu tende kaldıkça, bu tuzağa da  gelmeyiz. Çünkü faiz, zengini daha zengin, fakiri daha fakir yapan bir sömürü  aracıdır, bunu iyi bilelim. Kimse bizi bu tuzağa düşürmeye çalışmasın. Bu oyuna  da gelmeyeceğiz. Hiçkimse boşuna hevese kapılmasın. Bu millet, ayaklarına yeniden  prangalar vurulmasına, boynuna yeniden zincir geçirilmesine izin vermeyecektir.  Özgürlüğün bedeli ancak can olabilir. Biz bunun için her fırsatta, 'tek millet,  tek bayrak, tek vatan, tek devlet' diyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

ETİKETLER