Cumhurbaşkanı'na suikast timindeki 11 askerin sırrı

28 Temmuz 2016 Perşembe - 12:39 | Son Güncelleme : 28 07 2016 - 13:18

Güvenlik Uzmanı Mete Yarar, darbe gecesi Cumhurbaşkanı'na yönelik saldırıyı gerçekleştiren ekibin içindeki 11 askerin sırrını anlattı. Grup içindeki 1 kişinin ise tanınmadığını belirtti.


 
 
Eski bordo bereli, güvenlik uzmanı Mete Yarar, Karar gazetesindeki bugünkü köşesinde darbe gecesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a saldırı düzenleyen ekipteki 11 askerle ilgili ilginç bilgiler verdi.
 
Yarar, yazısında yakalanan darbeci askerlerin ifadelerinde, saldırıya katılan Muharebe Arama Kurtarma (MAK) ekibine Astsubay Zekeriya Kuzu'nun İstanbul’dan özel bir ekibin geleceğini, Cumhurbaşkanı’na yönelik saldırıya onların liderlik edeceği bilgisinin verildiğini anlattıklarını hatırlatarak şunları yazdı:
 
"Bu ifadelerden sonra hepimizde Özel Kuvvetler Komutanlığı’ndan gelen bir ekibin İstanbul’a, İstanbul’dan da İzmir’e geçtiğiyle ilgili bir yanılgı oluştu. Evet İstanbul’dan gelen 11 kişilik bir ekip var. Bunlar, geçmişte ÖKK ve diğer özel birliklerde çalışan personeller. Ama şu anda ÖKK veya diğer özel birliklerle ilgili hiçbir bağlantıları yok. Öğrendiğim kadarıyla her biri Harp Akademileri’nde öğrenci. Bu nedenle de tabii ki tamamı subay. Yani özetle tekrarlayalım; bunlar teknik anlamda donanımlı ve geçmişte de özel birliklerde çalışmış olan personelden oluşan bir ekip.
 
 
EKİBİ BİNBAŞI TOPLADI
 
Bu ekibin başında olan kişi ise ÖKK’da görevde olan ve cuntacıların içine karışmış bir binbaşı. Edindiğim bilgiye göre, bu binbaşı İstanbul’a geçiyor, İstanbul’dan ekibi toparlıyor, silahsız olarak İzmir Çiğli’ye geçiyorlar. Silah ve ekipmanlarını oradaki MAK ekiplerinden aldıklarıyla ilgili bir duyum var. Çünkü bu özel silah ve ekipmanları Harp Akademileri’nden alma şansları olduğunu düşünmüyorum. Gördüğüm kadarıyla ekipmanları tamamen özel birliklere ait olan silah ve teçhizattan oluşuyor.
 
Bu şahısların kaçışlarıyla ilgili de şu bilgilere ulaştım: Şahıslar önce bütün halinde hareket ediyorlar. Bu 12 şahsın yakalandığı yere kadar belli bir grupla geliyorlar. 10 günden bu yana arazideler. Dağlık alanlardaki iniş çıkışlardan dolayı değişkenlik gösteren yaklaşık 18 kilometrelik bir yere tırmanarak bu bölgeye kadar ilerliyorlar. Bir kez bakkala inip ekmek ve yiyecek aldıklarına ilişkin bilgi var. Onun dışında aç kalıyorlar ve çoğunlukla gündüz durup gece intikal gerçekleştiriyorlar.
 
 
 
DİĞER GRUPTAN AYRILDILAR
 
Ama bu 11 kişilik grup, 12 kişilik gruptan ayrılma kararı alıyor. Nedeni de şu: İçlerinde kaçış sırasında hastalanan bir binbaşı var. O binbaşıyı bir yere ulaştırmaya çalışıyorlar ve yakalanmadan önce diğer gruptan ayrılıyorlar. Zaten İstanbul’dan gelen ekip de bu ayrılan 11 kişilik ekip."
 
 
"Dikkat çekici olan, bu ekip içerisindeki bir kişiyi Ankara’daki de Çiğli’deki ekip de tanımıyor, bilmiyor. Diğerlerinin kimler olduğunu aşağı yukarı söylüyorlar ama bu şahsın kim olduğuyla ilgili bir bilgi yok. Muhtemelen açıklandığı zaman bu şahsın kimliğiyle ilgili bilgiye sahip olacağız. "
 
 
OPERASYON SÜRÜYOR
 
Bu arada kaçan 11 darbeci için geniş çaplı operasyon hala devam ediyor. DHA'nın haberine göre, darbeci askerlerden 2’nci Ana Jet Üssü’nde ’cemaat imamı’ olduğu öne sürülen ’Paşa’ lakaplı Astsubay Zekeriya Kuzu, Binbaşı Taner Berber, Astsubay İlyas Yaşar, Astsubay Gökhan Güçlü, Hava Piyade Kıdemli Çavuş Erkan Çıkat, Hava Piyade Kıdemli Çavuş Ömer Faruk Göçmen ile Hava Piyade Kıdemli Çavuş Abdülhamit Gül Erdem, günler süren takip sonrasında, geçen pazartesi günü Marmaris’in Çetibeli mevkiinde yakalandı. Gözaltındaki astsubaylar Gökhan Güçlü ve İlyas Yaşar, dün adliyeye gönderildi. Ancak bu 2 astsubay tekrar emniyete götürüldü. Gözaltındaki 7 askerle ilgili işlemlerin sürdüğü, daha sonra adliyeye sevkedileceği belirtildi.
 
Marmaris ve çevresinde sürdürülen arama ve yakalama çalışmaları kapsamında, saldırıya katıldıktan sonra kaçan 11 askerden 10’unun kimliği de dün tespit edildi. Bu askerlerin Şükrü Seymen, İsmail Yiğit, Mustafa Serdar Özay, Muammer Gözübüyük, Ergün Şahin, Murat Köse, Burkay Karatepe, Mehmet Demir, Enes Yılmaz ve Muhammet Burak İpek olduğu belirlendi.
 
 
 
 
 
"BİZ SİLAH KULLANMADIK"
 
Muğla İl Emniyet Müdürlüğü’nde ifade işlemleri devam eden MAK timi üyesi darbeci askerlerin ifadelerine yönelik detaylar da ortaya çıktı. Yakalanan askerler, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kaldığı otele yapılan saldırıda kesinlikle silah kullanmadıklarını ileri sürdü. Askerler ifadelerinde bu durumun da ormanlık alanda ele geçirilen silahlara yapılacak balistik inceleme sonrasında ortaya çıkacağı iddia etti. Askerler ayrıca daha önce gözaltına alınıp tutuklanan diğer MAK üyeleri gibi, terör operasyonuna çıkıldığı şeklinde bilgilendirildiklerini öne sürdü.
 
 
 
FİRARİ TİMİ TABUR KOMUTANI BİNBAŞI SEYMEN KURDU
 
Marmaris’te otel saldırısına katılan askerlerden, halen firarda bulunan 11 kişilik time ait yeni bilgiler de elde edildi. Firari olan timdeki askerlerin, eskiden Özel Kuvvetler Komutanlığı’nda uzun yıllar eğitim alıp görev yaptığı, ardından da başka birliklere tayin edildikleri saptandı. 
 
Halen kaçak olan timde bulunan ve onlara komuta eden kişinin de, Özel Kuvvetler Komutanlığı’nda tabur komutanı olan Binbaşı Şükrü Seymen olduğu belirlendi. Darbe girişiminden önce Binbaşı Şükrü Seymen’in, özelliklerini ve cemaatle ilişkilerini çok iyi bildiği firari timin üyelerini, bizzat kendisinin belirleyip topladığı ortaya çıktı. 
 
Bu bilgiler doğrultusunda çatışma olasılığına karşı, operasyona katılan tüm ekipler, dikkatli olmaları yönünde uyarıldı. 
 
 
SALDIRI SİLAHLARI AYNI DEPODAN ALINMIŞ
 
Operasyon kapsamında ele geçirilen otomatik silahlara yönelik araştırmaların ilk sonuçları da elde edildi. Silahların TSK’ya ait aynı depodan alındığı ve ilk kez otel saldırısında kullanıldığı, yetkililerce ifade edildi. Silahların nereden temin edildiği ya da ne zaman kullanılıp kullanılmadığının ise kesin olarak balistik inceleme sonrasında tespit edileceği açıklandı.
 
 
OPERASYON ŞİRİNKÖY’DE
 
Akyaka bölgesinde yoğunlaştırılan arama ve tarama faaliyetleri, gece yarısına doğru gelen bir ihbarla, Muğla’nın Ula İlçesi’ne bağlı Şirinköy’e kaydırıldı. 
 
Köylülerin firari askerlerden birini gördüklerini ve ormanlık alana ayağı aksayarak kaçtığını ifade etmesi üzerine, bölge ablukaya alındı. Özel harekat timleri ve jandarma komandolar gönderildi. Helikopterden yapılan anonslarla da, firari askere, kendilerine zarar verilmeyeceği söylenip, teslim olmaları çağrısı yapıldı. 
 
Görgü tanıklarına firari askerlerin fotoğraflarından yaptırılan teşhis sonrasında, kaçan kişinin Yüzbaşı Ergün Şahin, olduğu saptandı. Sabaha kadar bölgede süren aramalar, sabah saatlerinde takviye kuvvetlerin gelmesiyle yoğunlaştırıldı.
 
 

ETİKETLER