Cumhurbaşkanı kararları Resmi Gazete'de

25 Aralık 2019 Çarşamba - 4:35 | Son Güncelleme : 25 12 2019 - 4:35

Hakkari, Karabük, Denizli ve Burdur'daki bazı doğal sit alanları kesin korunacak hassas alan, Sinop ve Konya'da ise bazı alanlar riskli alan olarak ilan edildi.


Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete'de  yayımlanan Cumhurbaşkanı kararlarına göre, Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde  bulunan Nehil Sazlıkları Potansiyel Doğal Sit Alanı kapsamına giren alan,  Karabük'ün Eskipazar ilçesindeki Akkaya Hamamı Doğal Sit Alanı, Denizli'nin  Çameli ilçesindeki Kusuru Gölü Potansiyel Doğal Sit Alanı ve Burdur'daki İnsuyu  Havzası Doğal Sit Alanı "kesin korunacak hassas alan" olarak tescil ve ilan  edildi.
 
Sinop Boyabat ilçesine bağlı Zincirlikuyu mahallesi ile Konya'nın  Ilgın ilçesi Şıhcarullah mahallesi sınırları içerisinde bulunan alanların da  "riskli alan" olarak ilan edilmesi kararlaştırıldı.
 
Hatay'ın Kırıkhan ve Reyhanlı ilçeleri sınırları içerisinde bulunan  alan "Hatay Dağ Ceylanı Yaban Hayatı Geliştirme Sahası" olarak belirlenirken,  Hatay Altınözü Yaban Hayatı Geliştirme Sahası'nın sınırları da değiştirildi.
 
Erzurum'un Yakutiye ilçesine bağlı Camiikebir, Caferiye, İbrahimpaşa  ve Kuloğlu mahallelerinin sınırları içerisinde yer alan bölge de "yenileme alanı"  olarak belirlendi.
 
İstanbul'un Fatih ilçesi Şehsuvarbey mahallesinde bulunan ve yenileme  alanı kapsamına giren, mülkiyeti Hazineye ait 53 metrekarelik taşınmaz bedelsiz  olarak Fatih Belediye Başkanlığına devredildi.
 
Artvin'in Murgul ilçesine bağlı Damar köyünün tüzel kişiliğinin  kaldırılarak Murgul Belediyesine katılması kararı verildi.
 
Kahramanmaraş'ta Türkoğlu İlçe Emniyet Amirliğinin statüsü İlçe  Emniyet Müdürlüğüne dönüştürüldü.
 
Adli Tıp Kurumu Döner Sermaye İşletmesine tahsis edilen sermaye 200  milyon liraya çıkarıldı.
 Antalya sınırları içerisinde bulunan Belek Özel Çevre Koruma  Bölgesi'nin sınırları değiştirildi.