Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ulusal Raylı Sistem Araştırma ve Test Merkezi kurulacak

AA |  21 Mart 2019 Perşembe - 15:01 | Son Güncelleme : 21 03 2019 - 17:56

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Eskişehir'de halka hitap etti. Gündeme ilişkin önemli değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, "Anadolu Üniversitesi bünyesinde Ulusal Raylı Sistem Araştırma ve Test Merkezi kuruyoruz. Ulusal Raylı Sistem Araştırma ve Test Merkezi’nin 1,5 katrilyon lira civarında bir katkı sağlamasını bekliyoruz. Türkiye’nin ilk 2 bin beygir gücündeki helikopter motoru TUSAŞ’a teslim edildi. Bu motorlardan 236 tane üretilecek." dedi.


Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep  Tayyip Erdoğan, "Ellerinden gelse Türkiye'yi yeniden siyasette kişiliksiz,  ekonomide 70 sente muhtaç, savunma sanayisinde de tümüyle dışarıya bağımlı hale  getirecekler ama beyhude çabalıyorlar. Bu millet bir daha o sefalet günlerinin  geri gelmesine asla izin vermeyecek." dedi. 
 
Erdoğan, partisince Valilik Meydanı'nda düzenlenen mitingde vatandaşlara hitap etti.
 
Konuşmasına, "(Sufilere sohbet gerek, Ahilere ahret gerek, Mecnunlara  Leyla gerek, bana seni gerek seni) işte böyle diyen Yunus Emre gibi özlem  duyduğum Eskişehir" ifadeleriyle başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, tüm  Eskişehirlileri selamladı.
 
Tüm ilçeleri de tek tek sayarak selamlayan Erdoğan, bugünün  Balkanlar'dan Türkistan'a kadar muazzam bir coğrafyanın sevinçle karşıladığı  Nevruz Günü olduğunu belirterek, "Biz de buradan, Eskişehir'den başlayarak tüm  Anadolu'nun, tüm coğrafyamızın Nevruz Bayramı'nı hep birlikte tebrik ediyoruz."  diye konuştu.
 
Eskişehir'in "şehirlerden bir şehir olmadığı"na değinen Recep Tayyip  Erdoğan, "Bu topraklar Aziz Mahmud Hüdai'yi, Şeyh Sücaeddin-i Veli'yi, Dursun  Fakih'i yetiştiren topraklardır. Burası Seyyit Battal Gazi'nin şehit düştüğü  topraklardır, burası Milli Mücadele ruhunun istiklal aşkıyla şahlandığı  topraklardır." ifadesini kullandı.
 
İlk yerli otomobil Devrim'in de bu topraklarda üretildiğine işaret  eden Erdoğan, şöyle devam etti:
 
"Fakat ne hazindir ki bu proje tıpkı Nuri Demirağ'ın uçak fabrikası  gibi, tıpkı Nuri Killigil'in modern silah ve cephane fabrikası gibi yerli ve  milli olana tahammül edemeyen Cumhuriyet Halk Partisi tarafından sabote edildi.  Nuri Demirağ'ın başına gelenlerin en önemli sebebi, dönemin tek parti yönetiminin  yani Cumhuriyet Halk Partisinin kendisini rakip olarak görmesidir. Demiryolları  inşaatlarının biz hükümete gelene kadar adeta dondurulmuş olmasının sebebi,  milletimize bu hesaplı, hızlı ve konforlu ulaşım aracının çok görülmüş  olmasıdır."
 
Merhum Başbakan Adnan Menderes'in GAP için Amerika'ya kredi almaya  gittiğinde "Biz Fırat ve Dicle üzerine baraj yapılmasını istemiyoruz." cevabıyla  karşılaştığını anımsatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Keban Barajı'na ne dediler biliyor musun o CHP zihniyeti?  'Kurbağalara göl mü yapıyorsunuz, elektriği toprağa mı vereceksiniz?', bu şekilde  karşı çıktılar. Böyle vizyonsuz liderlere sahip CHP. Bu CHP sözcüleri 'Bu kadar  enerjiyi toprağa mı vereceksiniz?' ifadeleriyle senelerce Keban Barajı'nı  eleştirmişlerdir. İstanbul'a bugünkü 15 Temmuz Şehitler Köprüsü yapılırken  rahmetli Demirel zamanında 'Buradan mutlu azınlık geçecek' diyecek kadar kendi  halkından nefret eden bir zihniyet, yıllarca bu ülkenin yakasından düşmemiştir.  Aynı kafa Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'ne de Özal orayı yaptığı zaman, Yavuz  Sultan Selim Köprüsü'ne de biz yaptığımız zaman, denizin altından Marmaray'ı  geçirdiğimiz zaman, denizin altından Avrasya Tüneli'ni geçirdiğimiz zaman, hızlı  trenlere de bölünmüş yollara da daha pek çok esere de bu CHP zihniyeti karşı  çıkmışlardır. Niye biliyor musunuz? Çünkü yapılan işlere onların hayalleri bile  yetişemiyor da ondan."
 
Erdoğan, "Büyükşehir Belediye Başkanlığımdan başlayarak, Başbakanlık  ve Cumhurbaşkanlığı döneminde ülkenin, milletin hayrına hangi işe başlamışsak  istisnasız hepsinde de bunları karşımızda bulduk. Şimdi savunma sanayisinde  hamleler yapıyoruz, ki Eskişehir bunların önemli merkezlerinden bir tanesi, öyle  mi? Burada ne var? TEİ var. TEİ ile ne yapacağız? İnşallah uçaklarımızın,  helikopterlerimizin motorlarını. Eskişehir, ya yalan ya yanlış ithamlarla önümüzü  kesmeye çalışıyorlar. Biraz sonra Bay Kemal'in ne söylediklerini söyleyeceğim.  Genel Başkanı ne ki belediye başkanı ne olsun?" şeklinde konuştu.
 
Dünyanın en büyük 10 projesinden 6'sını Türkiye'de hayata  geçirdiklerine dikkati çeken Recep Tayyip Erdoğan, "Her birini ayrı ayrı sabote  etmek, hiç olmadı karalamak için var güçleriyle çalışıyorlar. Ellerinden gelse  Türkiye'yi yeniden siyasette kişiliksiz, ekonomide 70 sente muhtaç, savunma  sanayisinde de tümüyle dışarıya bağımlı hale getirecekler ama beyhude  çabalıyorlar. Bu millet bir daha o sefalet günlerinin geri gelmesine asla izin  vermeyecek. Bu millet bir daha o darbe ve vesayet dönemlerinin hortlamasına izin  vermeyecek. Bu millet bir daha ne demokrasisinden, ne ekonomisinden ne de diğer  kazanımlarından geriye gidilmesine izin vermeyecek. Ülkemize ve milletimize şaşı  bakan kim varsa hepsi de şimdi seçimleri bekliyor. Sanıyorlar ki seçimlerden  sonra kendilerine gün doğacak." değerlendirmesinde bulundu.
 
Vatandaşlara, "Eskişehir, 31 Mart'ta şehrine ve ülkene sahip çıkıyor  musun? Eskişehir, 31 Mart'ta milli iradeye sahip çıkıyor musun? Eskişehir, 31  Mart'ta istiklaline ve istikbaline sahip çıkıyor musun? Eskişehir, 31 Mart'ta  hizmet siyasetine, eser siyasetine, yatırım ve kalkınma siyasetine sahip çıkıyor  musun? Eskişehir, 31 Mart'ta gönül belediyeciliğine sahip çıkıyor musun?" diye  soran ve vatandaşlardan "Evet" yanıtı alan Erdoğan, "Rabb'im hepinizden razı  olsun." karşılığını verdi.
 
 
"Bu adam herhalde bakar kör"
 
Türkiye'yi ve Eskişehir'i sadece aşkla ve sevmekle kalmadıklarını,  aynı zamanda tarihte eşi benzeri görülmemiş hizmetlere de kavuşturduklarını  belirten Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "17 yıldır ne  yaptınız?" dediği görüntülerin izletilmesinin ardından, "Bu adam herhalde bakar  kör." ifadesini kullandı.
 
Türkiye'yi değil, sadece Eskişehir'i konuşacağını vurgulayan Erdoğan,  "Çünkü Sayın Büyükşehir Belediye Başkanı'nın kendisi de kendi genel başkanı da  işte AK Parti iktidarına nasıl bakıyorlarsa, hepsi aynı bakıyor. Benim  Eskişehirli kardeşlerim, biz Eskişehir'e ne yaptık? Şimdi bunları ben sadece  ekranda sizlere göstereceğim. Son 17 yılda Eskişehir'e toplam 22 katrilyon  liralık yatırım yaptık. Eğitimde 2 bin 907 adet yeni derslik inşa ettik.  Eskişehir'e üçüncü devlet üniversitesini, Eskişehir Teknik Üniversitesini kurduk,  yükseköğrenim öğrencileri için 9 bin kişi kapasiteli yurtları açtık." diye  konuştu.
 
Eskişehir'e yapılan yatırımlara ilişkin videonun izletilmesinin  ardından Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:
 
"Kardeşlerim, şunları gördünüz değil mi? Bunları biz yaptık biz. Bay  Kemal, Türkiye değil, bu gösterdiklerim sadece Eskişehir. Bunları senin belediyen  değil, biz yaptık biz. Eskişehir'in burada acaba bir tane dal-çıkı var mı, alt  geçidi veya üst geçidi var mı? Bunları yapan biziz. Şurada bölünmüş yollarıyla,  hızlı treniyle Eskişehir'i bir merkez haline getirdik. Bütün bu dal-çıklar,  kavşak düzenlemeleri bizim."
 
Şehir hastanesinin tamamlanmasıyla kentin bir başka imkana daha  kavuşacağını belirten Erdoğan, bir kaç yıla kadar Eskişehir ve Sivrihisar'da  toplam 4 bin 500 kişilik 4 yurt binası daha açacaklarını bildirdi.
 
Eskişehir'e 33 bin seyirci kapasiteli stadyum kazandırdıklarını  anımsatan Erdoğan, "Buranın büyükşehir belediye başkanı bırakın böyle stat  yapmayı, Eskişehirspor'a bile zerre kadar sahip çıkmıyor. Bir desteği yok. Böyle  bir şehrin bir zamanlar 'es-es' diye inleyen Eskişehir'in şu anda bir spor  kulübünün desteğe ihtiyacı yok mu? Peki buradaki belediye başkanının böyle bir  derdi var mı? Halkıyla bütünleşemeyen bir belediyecilik olmaz." ifadelerini  kullandı.
 
"Sizler bize bu milletin emanetisiniz"
 
Eskişehir Gençlik Merkezi ve Spor Salonu inşa ettiklerini, kapalı  yüzme havuzunun yapımının sürdüğünü aktaran Erdoğan, eski stadın yerine yapılacak  millet bahçesinin bu yıl içinde bitirileceğini belirtti."Hanımefendiler, beyefendiler, çocuklarınızla beraber geleceksiniz, o  millet bahçesinde eğleneceksiniz." diyen Erdoğan, bir bölümüne de millet  kıraathanesi kurulacağını, gençlerin, çocukların burada ders çalışacağını, simit,  çay, çorba, kahveyi ücretsiz alabileceklerini anlattı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Sizler bize bu milletin emanetisiniz, gereği  neyse yapacağız." diye konuştu.Eskişehir'in 2019 Türk Dünyası Eğitim Başkenti olarak ilan edildiğini  anımsatan Erdoğan, Türk Dünyası Kültür Başkenti olduğu dönemde pek çok kalıcı  eser kazandırdıkları Eskişehir'e eğitim alanında da önemli hizmetler  getireceklerine inandığını ifade etti.
Eskişehir'de ihtiyaç sahipleri, şehit yakınları ve engellilere toplam  800 milyon lira tutarında sosyal yardım yaptıklarını anlatan Erdoğan, şunları  söyledi:
 
"Sağlıkta bin 81 yataklı şehir hastanemizi görüyorsunuz değil mi?  Nasıl. Artık sona geliyoruz. Görüyorsunuz, adeta kendisi de bir şehir. Şehir  hastanemizle ve 600 yataklı Yunus Emre Eğitim Araştırma Hastane'miz ile 23 tesisi  Eskişehir'e kazandırdık. Bay Kemal, senin bunlardan haberin var mı? Ben sadece  Eskişehir'i konuşuyorum, Türkiye'yi değil. Bu adamlar, akşam yalan, sabah yalan.  Bakıyorsun hala benim CHP'ye gönül veren kardeşlerim bu yalancının peşinden  gidiyor. Dürüst bir ifadesi yok. Onun için diyorum ki şurada 9 günümüz kaldı. 9  gün gece gündüz çalışmaya var mıyız? Sabah akşam yalan söyleyen bu adama karşı  hanım kardeşlerim, şu 9 gün iyi bir çalışma yapıyor muyuz? Gelin şu Eskişehir'in  kaderini artık değiştirelim. Eskişehir'in kaderini değiştirmeye var mıyız?"
 
Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep  Tayyip Erdoğan, Anadolu Üniversitesi bünyesinde Ulusal Raylı Sistem Araştırma ve  Test Merkezi kurulacağını belirterek, "Projesi, bütçesi, yeri, her şeyi hazır.  İnşallah merkezin temelini bu yaz atıyoruz. Önümüzdeki yıl bitmeden de açılışını  gerçekleştiriyoruz." dedi.  Kente sağlık alanında yaptıkları yatırımları anlatan Erdoğan,  "Sivrihisar Devlet Hastanemizi, 40 yataklı ek bina yaparak büyütecek, Kırka'ya da  entegre hastane kazandıracağız." diye konuştu.
 Eskişehir'de 9 bin 827 konut projesini hayata geçirdiklerini belirten  Erdoğan, imar barışıyla da 84 bin vatandaşın sorununu çözdüklerini ifade etti. Kurşunlu Külliyesi'nden Odunpazarı Karacaşehir Camisi'ne, Seyitgazi  ilçesindeki Seyit Battal Gazi Külliyesi'nden Günyüzü Kuzören Camisi'ne kadar 72  ata yadigarı eserin restorasyonunu yaptıklarını vurgulayan Erdoğan, Odunpazarı  Sivrioğlu Camisi ve Sivrihisar Aziz Mahmut Hüdayi Camisi'nin restorasyonunun da  devam ettiğini bildirdi.
 
  Tarihe sahip çıkma noktasında bir adım daha attıklarını ve yıllık 150  bin kişinin ziyaret ettiği Cumhuriyet Tarihi Müzesi'nin restorasyonunu,  teşrifatını tamamladıklarını belirten Erdoğan, "Adeta mezbelelik durumundaki bu  müzeyi yeniden ayağa kaldırdık. Birilerinin, 'kapattılar, açmazlar' dediği bu  eseri, yeniden tüm Eskişehir'in, Eskişehirlilerin hizmetine sunuyoruz." dedi.
 
 Ulaşımda yapılan yatırımlara da değinen Erdoğan, 90 kilometreden  devraldıkları bölünmüş yol uzunluğunu, 311 kilometreye çıkardıklarını aktardı.  Yapımı devam eden Eskişehir Sarıcakaya Yolu, Eskişehir-Alpu-Mihalıççık  yolu ve Ankara-Polatlı-Sivrihisar yolundaki çalışmaları da bu yıl  tamamlayacaklarını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehir hastanesi yolundaki çift  köprülü kavşağı yaptıklarını bildirdi.
 
  "Eskişehir'i raylı sistemin merkezi haline getirmiş olduk"
 
Erdoğan, Yunus Emre Hastanesi'ne ulaşım için yapılan bağlantı  köprüsünü de bu yıl tamamlayacaklarını belirterek, konuşmasına şöyle devam etti: "Sivrihisar-Eskişehir-Bozüyük yolu, Sivrihisar-Emirdağ ayrımı-Afyon  yolu ve Ankara-Eskişehir ayrımı-Mahmudiye-Çifteler yolundaki kalan kesimleri iki  yıla kadar tamamlıyoruz. Bu yolun güzergahındaki Kanlıpınar mevkisinde bir alt  geçit yapacağız. Eskişehir'i önce Ankara ile sonra Konya, İstanbul, Bilecik Sakarya ve Kocaeli ile yüksek hızlı trenle bağladık mı? Bay Kemal senin bundan  haberin var mı? Senin dünyadan haberin yok. Bu ülkede neler oluyor, bitiyor  haberin yok. Biz böylece Eskişehir'i hızlı trenlerin kavşağında Anadolu'nun tam  ortasında bir raylı sistemin merkezi haline getirmiş olduk. Etüt çalışmaları  devam eden Eskişehir-Kütahya-Afyonkarahisar-Isparta-Antalya hızlı tren projesiyle  şehrimizin hızlı tren ağı genişleyecek. Ayrıca mevcut demiryollarımızı da  modernize ediyoruz. Eskişehir-Kütahya-Balıkesir hattını elektrikli, sinyalli hale  getirme çalışmalarını bu yıl tamamlıyoruz."
 
 "Mehmetçik Vakfı'na hibe edeceğim"
Cumhurbaşkanı Erdoğan, son 17 yılda kente 9 baraj ve 8 göleti  kazandırdıklarına işaret ederek, şunları söyledi:"Bay Kemal, bundan haberin var mı? O senin kılavuzların var, o  kılavuzlarına sor. Hatay için ne dedi biliyor musun? Şu yalana bak, 'Açtım  belediye başkanına sordum. Hatay'da bunların yaptığı baraj var mı diye' O da  demiş ki 'burada baraj yok ki.' Senin zaten belediye başkanın da sana baka baka o  da kararıyor tabii. 7 baraj var, bunun 6'sını biz yaptık. Ama adam yalancı. Aynı  şey Eskişehir için de geçerli, barajlar ortada. Bunun için de 'yalan' de. Bir  sıçrarsın, iki sıçrarsın, aynen Man Adaları'nda olduğu gibi orada da yargıya  düşersin. 2,5 milyonu biliyorsunuz. Yargı cezasını verdi, şimdi Yargıtayı  bekliyoruz. Geldiği zaman alacağım 2,5 milyonu, ne yapacağım? Mehmetçik Vakfı'na  hibe edeceğim."
 
 Erdoğan, İnönü Aşağı Kuzfındık Barajı ile 25 bin dekar arazinin  sulandığını aktararak, Beylikova depolama tesisi ile 9 bin dekar mümbit arazinin  de suyla buluştuğunu ifade etti.Sivrihisar Nasrettin Hoca Barajı ile 8 bin dekar araziyi sulamaya  açtıklarını Gökpınar Barajı ile 80 bin dekar arazinin daha suyla buluşacağını  belirten Erdoğan, inşaatları süren Sarıcakaya Laçin ve Tepebaşı Gündüzler  barajlarıyla da 16 bin dekar araziyi daha sulama sistemine kavuşturacaklarını  bildirdi. Seyitgazi ilçesinde Gökbahçe ve Mihalıççık ilçesinde Güreş göletlerini  kente kazandırdıklarını anlatan Erdoğan, "Bugüne kadar inşa ettiğimiz 26 sulama  tesisiyle Eskişehir'de 105 bin dekar zirai araziyi sulamaya açtık." dedi.
Eskişehirli çiftçilere bugüne kadar 1,6 milyar lira tutarında tarımsal  destek verdiklerini de vurgulayan Erdoğan, kırsal kalkınma desteklemeleri  kapsamında şehre 65 milyon lira hibe ödeyip, 185 tarımsal tesisin kurulmasını  veya modernize edilmesini sağladıklarını anlattı.
Erdoğan, tarımsal verimi artırmak için Alpu, Günyüzü, Ayvalı ve İnönü  ovalarını SİT alanı olarak koruma altına aldıklarını belirterek, Eskişehir'de son  17 yılda bir teknopark, 19 araştırma geliştirme merkezi ve 2 tasarım merkezi  kurduklarını vurguladı.  
 
"Testleri artık yurt dışında yapmak zorunda kalmayacağız"
 
 Sivrihisar'da organize sanayi bölgesini faaliyete geçirmek için  çalışmalar yürüttüklerini de bildiren Erdoğan, şunları söyledi: "Anadolu Üniversitemiz bünyesinde Ulusal Raylı Sistem Araştırma ve  Test Merkezi kuruyoruz. Projesi, bütçesi, yeri, her şeyi hazır. Rektörümüz Şafak  Hoca süreci adım adım bizzat takip ediyor. İnşallah merkezin temelini bu yaz  atıyoruz. Önümüzdeki yıl bitmeden de açılışını gerçekleştiriyoruz. Hızlı tren,  konvansiyonel tren ve metro vagonlarımızın testlerini artık yurt dışında yapmak  zorunda kalmayacağız. Tabii bu merkez aynı zamanda sektörle ilgili pek çok  yatırımı da çevresinde toplayacak. Bu merkezin ülkemize yıllık 1,5 katrilyon lira  civarında bir katkı sağlamasını bekliyoruz. Şimdiden şehrimize hayırlı olmasını  diliyorum. Bir başka müjdemizi daha veriyorum; TEİ TUSAŞ Motor Sanayi ile ilgili  biliyorsunuz, Türkiye'nin ilk 2 bin beygir gücündeki helikopter motoru TUSAŞ'a  teslim edildi, bu motorlardan 236 adet üretilerek helikopterlerimizde  kullanılacak. Ayrıca milli jet motorumuzun test altyapısıyla ilgili 95,5 milyon  dolarlık yatırımı da temel atma aşamasına getirdik."
 
 TEİ TUSAŞ Motor Sanayii'nin son 5 yılda Eskişehir'de 220 milyon  dolarlık yatırım yaptığına değinen Erdoğan, "Bay Kemal diyor ki, 'ne yaptınız 17  yılda' diyor. Eline, diline dursun, bunlar resmi rakamlar. Biz senin gibi yalanla  uğraşmıyoruz, üretimle yatırımla uğraşıyoruz. Bu yatırımlarla şehrimize bin 670  ilave istihdam sağladık. Yeni yatırımlarla bu istihdam katlanarak artacak.  Şimdiden şehrimize hayırlı olmasını diliyorum. Eskişehirli yatırımcılarımızı  yaklaşık 12 katrilyonluk yatırım teşvikiyle destekleyerek, toplamda 31 bin  kişilik ilave istihdam oluşturduk. Şehrimizdeki 62 bin iş yerimize toplam 1,3  katrilyon liralık Sosyal Güvenlik Kurumu prim teşviki verdik." dedi.  Odunpazarı, Tepebaşı, Çifteler, Mahmudiye, Alpu, İnönü, Sivrihisar ve  Beylikova'ya doğal gazı getirdiklerini belirten Erdoğan, gelecek dönem  Eskişehir'i yeni yatırımlarla geliştirmeye devam edeceklerini anlattı.
 
Türkiye'nin artık Eskişehir'de yeni bir dönemle farklı bir yere  taşınacağına olan inancını dile getiren Erdoğan, "Türkiye'yi sadece 81  vilayetinden ibaret görenler, zahirde doğru ama esasta eksik bir tespit yapmış  olur. Türkiye, bu cesametinin gerisinde çok büyük bir medeniyet ve kültür  coğrafyasıyla oralarda yaşayan milyarlarca kardeşini de temsil eden bir ülkedir.  Ülkemizin sınırlarıyla, gönül dünyamızın sınırlarının farkını bilmeyene bazı  hususları anlatmak mümkün değildir." ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan  şunları kaydetti:  "Bunlar, bizim Balkanlar'la, Kafkasya'yla, Doğu Avrupa'yla, Orta-  Güney Asya'yla, Kuzey Afrika'yla, Afrika'yla, Orta Doğu'yla niçin ilgilendiğimizi  bilmezler. Bunlar, bizim ilgi alanımızın Güney Amerika'ya, Karayipler'e, Asya'nın  derinliklerine kadar uzanıyor olmasına akıl erdiremezler. Bütün bunların  gerisindeki büyük resmi göremedikleri için de Yeni Zelanda'daki bir katilin nasıl  olup da kinini, nefretini, zehrini ülkemize ve milletimize boşalttığını da  anlayamazlar. Ülkemizde bazıları, tarihini bilmiyor. Bildiğini sandıklarından da  utanıyor olabilirler ama elin oğlu çıkıyor, sembollerle, isimlerle, rakamlarla  kendi tarihimizin anlamını tüm dünyaya gösteriyor. Üstelik de bunu öyle kanlı bir  şekilde yapıyor ki verdiği mesajın üstünün kapatılmasına imkan kalmıyor. Biz beka  meselesi dediğimizde, bay Kemal çıkıyor, Türkiye'nin beka sorunu mu var diyor."
 
 HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli'nin Eruh'ta "Türkiye'nin beka  meselesi mi var?" deyince vatandaşın "evet" cevabı verdiğini aktaran Erdoğan,  "Bundan daha açık net, ne olabilir? Biz Suriye'de o terör koridorunda kimlerle  savaştık, bizim bekamıza saldıranlarla savaşmadık mı? Biz, Cudi'de, Gabar'da,  Tendürek'te, Kandil'de kimlerle savaştık? Bu ülkenin istiklaline ve istikbaline  göz dikenlerle değil mi? İşte bu bir beka mücadelesidir. Bununla dalga geçenler,  eli kanlı bir katilin mesajları karşısında hala türküler çağırmaya devam  edebiliyorlar." yorumunu yaptı.
Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Yeni Zelanda'daki  terör saldırısına ilişkin "İslam dünyasından kaynaklanan terör bütün dünyada  farklı yorumlara yol açtı." şeklinde değerlendirme yaptığını belirterek, alandaki  kalabalığa Yeni Zelanda'daki terör saldırısı ve teröristin yayınladığı bildiriden  Türkiye ile ilgili bölümlerin yer aldığı video izletti.
 
 "CHP'yi bu adamdan kurtaralım"
 
 Kılıçdaroğlu'nun terör saldırısına ilişkin yorumlarının da yer aldığı  video izlendikten sonra Erdoğan, şunları söyledi:     "Bakın bu Avustralyalı ırkçı senatörle Türkiye'de ana muhalefetin  başındaki aynı ifadeleri kullanıyorlar. Ne diyor, 'İslam dünyasından kaynaklanan  terör'... Ya sen ne biçim adamsın?  Senin Avusturalyalı bu ırkçı senatörden ne  farkın var? O da aynı şeyi söylüyor, sen de aynı şeyi söylüyorsun. Ne farkın var?  Ondan sonra utanmadan, sıkılmadan üç tane adamını da Yeni Zelanda'ya  gönderiyorsun. Niye? Dostlar alışverişte görsün. Çünkü AK Parti ve Cumhurbaşkanı  oraya ekiplerini gönderdi. Anında gönderdik. Neden? Zira ancak inananlar  kardeştir."
 
 "Bunun öyle bir derdi var mı?" diye soran Erdoğan, sözlerini şöyle  sürdürdü: "Bay Kemal'in böyle bir derdi yok. Kim kardeştir bunları bilmez.  Terörün kaynağını İslam dünyası olarak ilan eden adamdan birşey olmaz. Ben CHP'ye  gönül veren inançlı kardeşlerime özellikle onu söylüyorum. Gelin 31 Mart'ta artık  bu devranı geri çevirelim, CHP'yi bu adamdan kurtaralım. 'İslam dünyasından  kaynaklanan terör' ifadeleriyle, bu katillere lojistik bir destek değil mi bu?  Halbuki tek başına bu hadise dahi bize bir olmamız, iri olmamız, diri olmamız,  hep birlikte Türkiye olmamız gerektiği gerçeğini göstermeye yeterli değil mi?  Seçimlerde terör örgütleri dahil, bulabildikleri herkesle ittifak kuranların bu  durumdan çıkartacağı ders, Rabiamızın yanında olduğunu ilan etmekten ibaret. Şu  anda öyle bir haykıralım ki inşallah duymayan kulak, titremeyen yürek kalmasın."
 
 "Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet" vurgusu yapan Erdoğan,  "Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye  olacağız." ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ezanımız ve İstiklal Marşı'mızda ona yüklenen  misyonun farkında olmayanlar bunu bilmez. Bayrağımıza rengini veren şehit  kanlarının mübarekliğine inanmayanlar bunu bilmez. Devletsiz kalmanın ne anlama  geldiğini, çevresindeki bunca örneğe rağmen hala anlamamış olanlar bunu bilmez  ama hamdolsun milletim bunu biliyor ve Rabiamıza dört elle sarılıyor."  değerlendirmesinde bulundu.
Erdoğan, 31 Mart akşamı Eskişehir'den müjde beklediklerini  vurgulayarak, alandaki kalabalığa, "31 Mart'ta tercihini hizmet siyasetinden yana  kullanıyor musun? Eskişehir, 31 Mart'ta değerlerine sahip çıkarak büyük ve güçlü  Türkiye yolunda ilerlemeye devam ediyor musun? Eskişehir, 31 Mart'ta tevazu,  samimiyet ve gayretle memleket işi gönül işi diyor musun? Eskişehir, 31 Mart'ta  Cumhur İttifakı'nın yanında yer alıyor musun?" diye seslendi. Eskişehir'e güvendiğini dile getiren Erdoğan, "Büyükşehir ve ilçe  belediye başkan adaylarımızı size emanet ediyorum. Eskişehir'i de onlara emanet  ediyorum." dedi.
Erdoğan, konuşmasının ardından mitinglerde kullandığı tırında bulunan  haritada, Eskişehir’in üzerini raptiyeyle işaretledi, miting alanında çalınan  "Bizimkisi bir aşk hikayesi" ve AK Parti'nin seçim şarkılarından "Nereden nereye"  adlı parçalara eşlik etti.?  "Yunus gönüllü Cumhurbaşkanımız şehrimize hoşgeldiniz" ve "Eskişehir’e  yeni başkan, yeni heyecan, yeni gelecek" yazılı pankartların dikkati çektiği  miting alanında Cumhurbaşkanı Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin  fotoğrafları da yer aldı. Bu arada, Erdoğan'ın konuşması öncesinde AK Parti Eskişehir  milletvekilleri Nabi Avcı, Emine Nur Günay ve Harun Karacan, AK Parti Eskişehir  İl Başkanı Zihni Çalışkan ile AK Parti Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı  Burhan Sakallı da birer konuşma yaptı.  Konuşmasının ardından belediye başkan adaylarıyla vatandaşları  selamlayan Erdoğan, vatandaşlara içinde çay olan kenevirden yapılmış bez torbalar  dağıttı. Mitinge, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Ulaştırma ve Altyapı  Bakanı Mehmet Cahit Turhan, milletvekilleri, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı  Fahrettin Altun da katıldı.
 
  
 
 

ETİKETLER