Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye'nin gelişmeleri uzaktan seyretme lüksü yoktur

08 Temmuz 2019 Pazartesi - 21:15 | Son Güncelleme : 08 07 2019 - 21:15

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Türkiye'nin ne Avrupa'daki ne Kuzey Afrika'daki ne de Kafkasya, Balkanlar, Orta Asya'daki gelişmeleri uzaktan seyretme lüksü yoktur. Bu topraklarda yaşanan her olay, her hadise doğrudan ve dolaylı olarak ülkemizi etkilemektedir." dedi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Butmir Askeri Üssü'nde bulunan Avrupa Birliği  (AB) Barış Gücü bünyesinde, Bosna Hersek Türk Temsil Heyet Başkanlığı  Milli Destek Birlik Komutanlığına ziyarette bulundu.
 
Ziyarette yaptığı konuşmaya tüm askerleri selamlayarak başlayan  Erdoğan, "Sözlerimin hemen başında vatanımızın bağımsızlığı için bir gül  bahçesine girercesine kara toprağın bağrına giren aziz şehitlerimizi rahmetle yad  ediyorum. Kurtuluş Savaşımızı kazanarak bizlere son devletimiz Türkiye  Cumhuriyeti'ni armağan eden Gazi Mustafa Kemal başta olmak üzere kahraman  ordumuzun tüm mensuplarını da şükranla anıyorum." diye konuştu.
 
Terörle mücadelede şehit olan asker, polis ve koruculara Allah'tan  rahmet, gazilere de şifa dileyen Erdoğan, "Bu vesileyle ülkemizin ve dünyanın  dört bir yanında vatandaşlarımızın, dostlarımızın, bugün burada olduğu gibi  kardeş coğrafyaların huzuru için görev yapan tüm güvenlik güçlerimize Türkiye  Cumhurbaşkanı, Silahlı Kuvvetlerimizin Başkomutanı olarak teşekkür ediyorum."  dedi.
 
"Biz tarih boyunca kendini asker millet, ordu millet olarak gören,  askerliğe mukaddes bir vazife nazarıyla bakan bir milletiz." ifadesini kullanan  Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:
 
"Bizler dünyanın en güçlü ordularını, en büyük devletlerini kurmuş,  asırlar boyunca üç kıta, yedi iklimde barışın sancaktarlığını yapmış bir  milletiz. Bizler cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal'in o veciz ifadesiyle  'yurtta sulh, cihanda sulh' ilkesini savunan bir devletiz. Dünyanın 34 farklı  ülkesinde 78 şehitliği olan bir devletin gönül coğrafyasındaki sorunlara kayıtsız  kalması düşünülemez. Şu anda da sizlerle gönül coğrafyasında bir arada  bulunuyoruz. Türkiye'nin ne Avrupa'daki ne Kuzey Afrika'daki ne de Kafkasya,  Balkanlar, Orta Asya'daki gelişmeleri uzaktan seyretme lüksü yoktur. Bu  topraklarda yaşanan her olay, her hadise doğrudan ve dolaylı olarak ülkemizi  etkilemektedir. Şayet Balkanlar'da, Orta Doğu'da istikrarsızlık varsa, Afrika'da  insanlar açlıkla, kıtlıkla boğuşuyorsa menfi yansımaları bir şekilde Türkiye'de  de hissedilmektedir."
 
Suriye'de 8 yıldır devam eden iç savaştan en fazla etkilenen ülkenin  Türkiye olduğunu vurgulayan Erdoğan, "Suriye'deki zulümden kaçan 3,6 milyon  mazlumun canını kurtarmak için kapısını çaldığı, sığındığı ilk ülke Türkiye  olmuştur. DEAŞ terör örgütü Irak'ın bazı şehirlerini işgal ettiğinde insanlar  yine ülkemize sığınmışlardır. İşte şu anda bakın Kamışlı'da bazı bu terör  örgütlerinin dünyadaki koruyucuları, ülkemizden kaçıp giden hainler, hepsi bir  araya gelmek suretiyle DEAŞ terör örgütünü bizim koruduğumuzu söyleyecek kadar  ihanet içerisindedirler." şeklinde konuştu.
 
"Gönül coğrafyamızdaki sıkıntılarla yakından ilgileniyoruz"
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'de dünyanın farklı bölgelerinden 4  milyonu aşkın mülteci bulunduğuna işaret ederek, şunları dile getirdi:
 
"Son 1,5 asırdır çeşitli sebeplerle ülkemize göç etmiş 10 milyonlarca  vatandaşımız, soydaşımız, kardeşimiz var. Tarihimiz bize şu gerçeği çok açık ve  net göstermiştir; Türkiye'nin güvenliği sınırlarında değil, kardeş coğrafyaların  başkentlerinde başlar. Afganistan huzur bulmadan, Irak barışa kavuşmadan,  Suriye'de çatışmalar durmadan bizim de huzura kavuşmamız mümkün değildir.  Balkanlar istikrar içinde olmazsa Türkiye de tam manasıyla refah içinde olamaz.  İşte bu anlayışla gönül coğrafyamızdaki sıkıntılarla yakından ilgileniyoruz.  Altını çizerek ifade etmek isterim ki Türkiye Cumhuriyeti Devleti asla yayılmacı,  müdahaleci bir perspektifle hareket etmemektedir. Her zaman söylediğimiz gibi  bizim hiç kimsenin, hiçbir ülkenin toprağında, egemenliğinde, iç işlerinde  gözümüz yok.
 
Biz sadece kendi milli güvenliğimizi, kendi vatandaşlarımızın can ve  mal güvenliğini garanti altına almaya çalışıyoruz. Biz sıradan bir millet  değiliz. Biz 21 milyon kilometrekare topraklardan azala azala azala 780 bin  kilometrekareye gelmiş, dolayısıyla toprak nedir, bunu çok iyi bilen bir  milletiz. Bize kimse kabile devleti muamelesi yapamaz. Biz bunları aşmış bir  ülkeyiz. Onun için de şu anda bu nazarla bize bakanlara Cudi'de, Gabar'da,  Tendürek'te, Kandil'de, her yerde gereken derslerini veriyoruz."
 
"İnlerine giriyoruz, girmeye de devam edeceğiz." diyen Erdoğan,  şunları kaydetti:
 
"Onun için asla buralarda acımak macımak diye bir şey söz konusu  değildir çünkü eğer acırsanız acınacak hale gelirsiniz. Asker millet, ordu millet  işte budur. Biz kendi insanımızla beraber kardeşlerimiz, soydaşlarımız, dost ve  akraba topluluklarımız da huzur içinde yaşasın diye mücadele ediyoruz. Sizin gibi  yurt dışında başka ülkelerin barış ve istikrarına hizmet eden Türk milletinin göz  bebeği ordumuzun askerleriyle biz gurur duyuyoruz. Bizler, birlikte sizler, Bosna  Hersek'te Türkiye'nin 'yurtta sulh, cihanda sulh' siyasetinin temsilcileri olarak  görev yapıyorsunuz. Askerlerimiz burada olduğu gibi Afganistan'da, Katar'da,  Kosova'da, Lübnan'da, Somali'de de sorumluluk üstleniyor. Uzaktan seyretmiyoruz.  Seyirci bir millet değiliz, seyirci bir ordu değiliz. Tam aksine artık masada  olan bir Türkiye var."
 
TSK'nın operasyonel kabiliyet, caydırıcılık ve tecrübe bakımından  dünyanın en güçlü ordularından biri konumunda olduğunun altını çizen Erdoğan,  dünyanın neresinde olursa olsun TSK'nın verilen görevi alnının akıyla, milletin  göğsünü kabartacak şekilde yerine getirdiğini vurguladı.
 
Erdoğan, "Her birinize ülkem ve milletim adına yerine getirdiği görev  sebebiyle çok ama çok teşekkür ediyorum. Türkiye olarak, Bosna Hersek'te güvenli  ve huzurlu bir ortamın daim kılınmasına katkıda bulunmaya özel önem atfediyoruz."  diye konuştu.
 
Bölgede barış ve istikrarın sürdürülebilmesinin insani ve ekonomik  refahı da pekiştireceğine işaret eden Erdoğan, tarihin her döneminde Bosna Hersek  ve Türkiye'nin birbirine iyi ve yakın dost olduğunu, bu dostluğu da mümkün olan  en üst düzeyde gösterdiğini kaydetti.
 
Erdoğan, Bosna Hersek'in birlik ve beraberliğinin sağlanması ve  egemenliğinin korunmasının bölgenin ve Avrupa kıtasının güvenliği ve esenliği  için gerekli olduğunun altını çizdi.
 
Bosna Hersek'te oluşabilecek bir istikrarsızlığın yalnızca bölgenin  değil, tüm dünyanın barış ve istikrarını riske artabilecek potansiyele sahip  olduğuna dikkati çeken Erdoğan, "Bu bağlamda da EUFOR Althea gibi misyonların  ehemmiyeti açıktır. Bu misyonun varlığı, Bosna Hersek'in güvenlik ve istikrarı  noktasında birçok başarıyı beraberinde getirmiştir." dedi.
 
"Türkiye, güvenlik ve istikrarın teminatı olmaya devam edecek"
 
Türkiye'nin ayrıca EUFOR irtibat ve gözlemevlerinde de aktif görev  aldığını belirten Erdoğan, bu evlerde mukim Türk temsil heyeti mensuplarının  yerel yetkililerle ve bölge halkıyla irtibat kurarak ülkedeki genel durumu takip  ettiğini söyledi.
 
Erdoğan, "İrtibat ve izleme timlerimiz, sorumlu oldukları bölgelerde  din, dil, ırk ayrımı yapmadan, her kesimden, Boşnak, Sırp ve Hırvat üst düzey yöneticilerle diyalog halindedir. Halkın nabzını tutarak ve barışın devamlılığını  sağlamak için devriye görevleri icra ederek çok önemli bir sosyal işlevi yerine  getiriyorlar. Misyonu, ülkenin dört bir yanında bugüne kadar uyguladığı  faaliyetler ve projeler, Bosna Hersekliler kadar bizler için de büyük anlam ifade  ediyor. İnşallah bugüne kadar olduğu gibi gelecekte de sizlerin bu hassasiyetle  çalışmalarınızı yürüteceğinize inanıyorum. Türkiye, burada örneğini gördüğümüz  üzere tüm varlığıyla bölgesinde ve ötesinde barış, güvenlik ve istikrarın  teminatı olmaya devam edecektir." değerlendirmesinde bulundu.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye'de, Irak'ta, diğer ülkelerde, sınır  boylarında, dağlarda ve ihtiyaç duyulan her yerde istiklal ve istikbal için,  bölgenin barış ve huzuru için kahramanca görev yapan tüm askerlere şükranlarını  sundu.