Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye ile oynayabileceğini sananlar derslerini aldı

19 Ekim 2019 Cumartesi - 18:47 | Son Güncelleme : 19 10 2019 - 20:17

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Türk milleti, bugün de istiklali ve istikbali için gerekirse tüm dünyayı karşısına alabileceğini bir kez daha ispatlamıştır." dedi.


Erdoğan, AK Parti Kayseri İl Başkanlığınca düzenlenen teşkilat  yemeğinde konuştu.
 
Konuşmasına, Bosna-Hersek'in ilk cumhurbaşkanı Aliya İzzetbegoviç'i  ölüm yılı dolayısıyla rahmetle anarak başlayan Erdoğan, Kudüs şairi Nuri Pakdil'e  de bir kez daha Allah'tan rahmet diledi. Erdoğan, "Rabbim her ikisini de  cennetiyle cemaliyle müşerref eylesin diye dua ediyorum." ifadesini kullandı.
 
Erdoğan, Kayseri'nin bugün kendilerini her zamankinden coşkulu bir  şekilde bağrına bastığını belirterek, milletten aldıkları desteğin her zaman en  büyük güç ve moral kaynağı olduğunu söyledi.
 
Siyasete girdikleri günden bu yana attıkları her adımda milletle  birlikte yol yürüdüklerini vurgulayan Erdoğan, ilk yola çıkış noktalarının da  Kayseri olduğuna dikkati çekti.
 
Erdoğan, AK Parti iktidarları döneminde hangi başarıya imza atıp,  hangi mücadeleden yüzlerinin akıyla çıktılarsa hepsinin gerisinde Allah'ın  yardımı ve milletin desteği olduğunu belirtti.
 
"Hiç kimse büyümemizi, güçlenmemizi engelleyemez"
 
Kayseri'de karşılaştıkları bu manzaranın, kendilerine milletin "tek  yürek, tek yumruk" halinde yanlarında olduğunu gösterdiğini söyleyen Erdoğan,  şöyle devam etti:
 
"Böyle bir milletin evladı olarak doğduğum ve yaşadığım için Rabb'ime  hamd ediyorum. Bizler bir oldukça, beraber oldukça, iri oldukça, kardeş oldukça,  iyi ve kötü günümüzde birbirimizin yanında oldukça Allah'ın izniyle bu milleti  kimse yenemez. Tefrika hastalığını bünyemizden uzak tuttuğumuz müddetçe ne siyasi  ne ekonomik ne askeri hiçbir tehdit bizi hedeflerimizden alıkoyamaz. Medeniyet  değerlerimize, tarihimize, kültürümüze hepsinden önemlisi imanımıza sıkı sıkıya  bağlı olduğumuz müddetçe 'yel kayadan ne götürür' misali hiçbir fırtına bizi  yıkamaz. Çok çalıştığımız, disiplini elden bırakmadığımız, yardımlaştığımız,  kendimize güvendiğimiz müddetçe hiç kimse büyümemizi, güçlenmemizi engelleyemez."
 
Erdoğan, Kayseri'nin bu değerleri en iyi yaşatan şehirlerden olduğunu,  bu nedenle de Türkiye'nin hep yükselen yıldızı konumunda bulunduğunu ifade etti.
 
Kayseri'den aldıkları ilhamla Türkiye'yi dünyanın en önde gelen  devletlerinden biri yapmak için gece gündüz çalıştıklarını vurgulayan Erdoğan, bu  mücadelelerinde hep yanlarında olduğu için teşkilat üyelerine teşekkür etti.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin tarihi bir süreçten geçtiğine  işaret ederek, "Dünyada, Birinci Dünya Savaşı'nın ardından kurulan, İkinci Dünya  Savaşı'nın ardından tahkim edilen, Soğuk Savaş'ın bitmesiyle de daha sinsi  yöntemlerle varlığını sürdüren çarpık sistem çatırdıyor. Bu büyük dönüşüm  sürecinin elbette her alanda ve her yerde sancıları yaşanıyor. Türkiye gibi kimi  ülkeler çarpık sisteme itiraz ve hatta isyan ederek, adalet taleplerini açıkça  dile getiriyor. Kimi ülkeler ve toplumlar ise hala teslimiyet psikolojisi içinde  hareket ediyor." diye konuştu.
 
"Bizim hiç kimseyle kavga etmek gibi bir gayemiz yoktur"
 
Bölgede ve dünyanın pek çok yerinde sadece istiklal değil, onur  mücadelesini dahi vermekte zorlanan, hatta buna teşebbüs bile etmeyen pek çok  toplumun varlığına şahit olduklarını dile getiren Erdoğan, "Türk milleti  tarihinin her dönemi gibi bugün de istiklali ve istikbali için gerekirse tüm  dünyayı karşısına alabileceğini bir kez daha ispatlamıştır." ifadesini kullandı.
 
Davalarının haklılığına inandıkları için kendilerini durdurabilecek  hiçbir gücün olmadığını herkese gösterdiklerini ve kabul ettirdiklerini belirten  Erdoğan, şunları söyledi:
 
"Türkiye'yi diledikleri gibi oynayabilecekleri, itip kakabilecekleri,  istediklerini yaptırabilecekleri, elindekileri alabilecekleri bir devlet sananlar  inanıyorum ki son gelişmelerle bir kez daha derslerini almışlardır. Esasen bizim  hiç kimseyle kavga etmek, hele hele fiziki müdahalede bulunmak gibi bir gayemiz  yoktur. Türk milleti, tarihin gördüğü, görebileceği en barışsever, insani  duyarlılıkları yüksek, hak ve adalet sevdalısı bir millettir. Tek bir şartla,  kimse bizim bayrağımıza, ezanımıza, toprağımıza, devletimize el uzatmayacak, yan  gözle dahi bakmayacak, hele hele saldırmayı aklından bile geçirmeyecek. Bu şartı  kabul eden herkesle birlikte yaşamaya da birlikte çalışmaya da birlikte yürümeye  de hazırız. Terör örgütlerini kullanarak, bölgemizde ve dünyada istedikleri gibi  at oynatabileceklerini sananlar, bu işin o kadar kolay olmadığını artık kabul  etmelidir. Bu gerçeği hatırlatmaktan biz bıktık ama birileri aynı yanlışları  yapmaktan hala yorulmadı. İnşallah son dönemdeki gelişmeler bu bakımdan tüm dünya  için bir dönüm noktası olacaktır."
 
Erdoğan, Türkiye'nin, kendi güvenliğini sağlamanın yanında küresel  düzeyde adaletin ve huzurun sağlanmasına da öncülük edeceğini vurgulayarak,  "Meseleye böyle baktığımız için bölgemizdeki ve dünyadaki hemen her gelişmenin  bizi yakından ilgilendirdiğini biliyoruz. Geçen her gün, her yıl bizim bu  konudaki haklılığımızı ortaya çıkartıyor. Bu ülkede hala 'Türkiye'nin Afrika'da  ne işi var, Türkiye'nin Suriye'de ne işi var, Türkiye'nin Libya'da ne işi var,  Türkiye'nin Balkanlar'da ne işi var?' diyebilenler çıkabiliyor. Halbuki  kafalarını gömdükleri topraktan çıkartıp şöyle bir etraflarına bakınsalar  Türkiye'nin niçin oralarda olması gerektiğini anlayacaklar ama emin olun  milletimiz kafalarına vura vura onlara da bu gerçekleri gösterecektir." dedi.
 
Türkiye'nin son 17 yılına damgasını vuran parti olarak bugünün  selameti, geleceğin aydınlığı için var güçleriyle mücadele ettiklerini dile  getiren Erdoğan, ilk günkü heyecanla, şevkle, azimle, kararlılıkla çalıştıklarını  söyledi. Erdoğan, AK Parti 7. büyük kongre takvimini bu anlayışla başlattıklarını  bildirdi.
 
Şu anda 7. Büyük Kongre'nin Kayseri delegasyonunun salonda belki de  çok ciddi temsilcilerinin bulunduğunu ifade eden Erdoğan, "Başarımızın gerisinde  değişimin, yenilenmenin, tazelenmenin, gelişmenin önemine olan inancımız yatıyor.  Kendi tabii seyri içinde yaşanan bu süreci hizmet yarışında bayrak değişimi  olarak görüyoruz." diye konuştu.
 
AK Parti'nin gönlünün 82 milyonun tamamını içine aldığını belirten  Erdoğan, "AK Parti'nin kapıları da ülkesine ve şehrine hizmet etmek isteyen  herkese sonuna kadar açıktır. Bizim kapımız kimseye kapalı değil. Gelmek isteyen  olmazsa herhalde zorla içeri sokacak değiliz. Bunun için tüm vatandaşlarımızı  kongrelerimizde partimiz saflarında görev almak üzere hizmet yarışına katılmaya  davet ediyoruz. Partimizde görev alan arkadaşlarımızın daima önlerinde yeni  kapılar da açık olmaya devam edecektir. Kaderi ülkesinin kaderiyle adeta etle  tırnak gibi iç içe geçmiş bir partinin mensupları için üstlenilen her sorumluluk  şereflidir, önemlidir, başarı göstermeye uygundur." ifadelerini kullandı.
 
Erdoğan, kadın ve gençlik kollarında görev yapan partililere  seslenerek şunları kaydetti:
 
"AK Parti'nin geleceği sizlersiniz. Nüfusumuzun yarısını oluşturan  kadınların gönüllerini fethedememiş bir partinin geleceği yok demektir.  Milletimizin istikbalinin teminatı olan gençlerimiz için çekim merkezi haline  dönüşememiş bir partinin de akıbeti meçhuldür. Her binada, her sokakta, her  mahallede, her ilçede, her ilde kadınlarıyla, gençleriyle milletimizin tamamının  kendini içinde bulduğu bir AK Parti kimliği inşa etmek ve güçlendirmek  mecburiyetindeyiz. Geçtiğimiz 18 yıldaki tecrübelerimiz ışığında önümüzdeki  dönemde bu doğrultuda çok sıkı bir çalışma ortaya koymakta kararlıyız. Şimdiden  çevremize bu nazarla bakmalı ve en güçlü, en donanımlı, en kabiliyetli, en  çalışkan, en imanlı, ihlaslı, muhabbetli insanları partimize kazandırmalıyız.  Unutmayınız Türkiye ne kadar güçlü ise AK Parti o kadar güçlüdür, AK Parti ne  kadar güçlüyse Türkiye'nin önü de o kadar açıktır."
 
Erdoğan, bugün açılışı yapılan eser ve hizmetlerin hayırlı olmasını  diledi.
 

ETİKETLER