Cumhurbaşkanı Erdoğan: Taviz vermezsek 2023 hedeflerimize ulaşmamızı kimse engelleyemez

AA |  31 Mayıs 2019 Cuma - 21:55 | Son Güncelleme : 31 05 2019 - 22:36

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Büyük Üsküdar İftarı programında konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada, "Birliğimizden, beraberliğimizden taviz vermezsek Türkiye'nin 2023 hedeflerine ulaşmasını kimse engelleyemez." ifadelerini kullandı.


Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep  Tayyip Erdoğan, "31 Mart seçimlerinde İstanbul'un 39 ilçesinden Üsküdar'la  birlikte 25'inde Cumhur İttifakı olarak seçimleri kazandık. İstanbul Büyükşehir  Belediye Başkanlığı seçimlerinde ise demokrasiye ve sandığa gölge düşüren bir  durumla karşılaştık, oyları çaldılar." dedi. 

Erdoğan, "Büyük Üsküdar İftarı"ndaki konuşmasında, İstanbul'da,  Türkiye'nin ve dünyanın dört bir yanında, bu gece semaya açılan ellerin boş  çevrilmeyeceğine inandığını ifade ederek, "Rabbim bizleri ağız tadıyla daha nice  ramazanlara, nice bayramlara ulaştırsın. Rabbim bizlere dünyanın neresinde olursa  olsun yardım bekleyen tüm mazlumlara, mağdurlara el uzatacak güç, kuvvet, imkan  versin. Rabbim ülkemizin diz çökmesini bekleyenlere, milletimizin birlik ve  beraberliğini bozmaya çalışanlara fırsat tanımasın." ifadelerini kullandı.

Uzun ramazan gecelerinin iftarla sahur arasında yapılan ibadetlerin  insanların iç aleminde tefekkür, dostlarla tezekkür fırsatı da verdiğini anlatan  Erdoğan, şöyle devam etti:

"Hem kendi kişisel dünyamızı hem çevremizin ve ülkemizin meselelerini  enine boyuna değerlendirme imkanı elde ederiz. Tek başına ülkemizin son 6 yılda  üst üste yaşadığı hadiseler bile karşı karşıya kaldığımız oyunun büyüklüğünü  göstermeye yetecektir. Sokaklarda kaos çıkarmak, mahalleleri çukurlarla bölmek,  envaiçeşit terör örgütünün kanlı eylemleriyle milletimizi sindirmek, sınırlarımız  boyunca bizi kuşatmak isteyenlerle özellikle hep birlikte mücadele ettik,  derslerini verdik. İktidarımızın döneminde vesayete, FETÖ'nün 17-25 Aralık'ta  emniyet-yargı darbe girişimine, 15 Temmuz'da ise kanlı darbe teşebbüsüne hep  beraber karşı durduk. Yine son yıllarda yoğunlaşan ekonomik saldırılara, işimizi,  aşımızı, geleceğimizi tehdit eden yıkıcı etkilerine yekvücut olarak direndik. Bu  süreçte 81 vilayetiyle ülkemizin tamamından çok büyük destek aldık. Ama İstanbul  bu mücadelenin her zaman lokomotifliğini yaptı. Daha önce farklı yerlerde, son  dönemde ise Yenikapı'da milyonların katılımıyla düzenlediğimiz her miting  ülkemizin ve milletimizin düşmanlarına karşı İstanbul'un adeta bir meydan  okuyuşuydu."

Erdoğan, yarın akşam Yenikapı Meydanı'nda enderun teravihi  kılacaklarını belirterek, "Hedef 313 bin kişiyle bir enderun teravihi. Bedir'de  313 mücahit vardı. Şimdi hep birlikte bu 313'ün yanına 3 sıfırı da koyarak, 313  binle Yenikapı Meydanı'nda enderun teravihini Diyanet Vakfının organizesinde  orada yaşayacağız. Yedi düvele karşı 'Başaramayacaklar.' diye haykırırken,  arkamızda diğer şehirlerimizle birlikte 15 milyonluk İstanbul'un da olduğunu  biliyorduk. Hamdolsun İstanbul 1994 yılından beri bizi hiç yalnız bırakmadı. Hem  sahada hem sandıkta hep yanımızda olan İstanbul'a ne kadar şükran duysak, ne  kadar hizmet etsek, minnet borcumuzu ödeyemeyiz. İstanbul'a aşkımızı, sevgimizi,  muhabbetimizi, vefamızı anlatacak kelimeler bulmakta dahi zorlanıyoruz.  İstanbul'u anlatan şiirler bile artık meramımızı ifade etmeye kafi gelmiyor."  diye konuştu.

"Asıl eleştirilmesi gerekenler, demokrasiye gölge düşüren  uygulamaları yapanlar"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yıllardır ikamet ettiği Üsküdar'ın da kalbinde  ayrı bir yeri olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:

"31 Mart seçimlerinde İstanbul'un 39 ilçesinden Üsküdar'la birlikte  25'inde Cumhur İttifakı olarak seçimleri kazandık. İstanbul Büyükşehir Belediye  Başkanlığı seçimlerinde ise demokrasiye ve sandığa gölge düşüren bir durumla  karşılaştık, oyları çaldılar. Yüksek Seçim Kurulu (YSK), hem sandık kurullarının  oluşumundaki kanunsuzluklar hem de sandık birleştirme tutanaklarındaki  usulsüzlükler, yolsuzluklar sebebiyle Büyükşehir seçimlerinin yenilenmesine karar  verdi. Bizim bu süreçteki tek amacımız, milli iradenin sandıktaki tecellisinin  kayıtlara en doğru, en sağlıklı şekilde geçmesini sağlamak olmuştur. Şayet bizim  teker teker ortaya çıkardığımız YSK'nın da hukuki olarak teyit ettiği sorunlar,  sıkıntılar, hukuksuzluklar, yolsuzluklar olmasaydı bugün bunları konuşmayacaktık.  Hiç kimsenin bizi milletimizin iradesine, sandığın namusuna sahip çıktığımız için  eleştirmeye hakkı yoktur. Hele hele YSK üyelerine hakaret etmenin, onları 'çete'  diyerek hedef göstermenin hiçbir haklı gerekçesi olmaz. Ne zamandan beri hukuk  içerisinde hak aramak veya oradaki insanlara 'çete' ifadesini yakıştırmak moda  oldu? Asıl eleştirilmesi gerekenler, sandığa ve dolayısıyla demokrasiye gölge  düşüren uygulamaları yapanlar ve bunları savunanlardır."

Erdoğan, Büyük Üsküdar İftarı'ndaki konuşmasında, 23 Haziran'da tüm  eksikliklerden, kanunsuzluklardan, yolsuzluklardan arındırılmış yeni bir seçimle  İstanbul'un büyükşehir belediyesi başkanına kavuşacağını söyledi.

Seçimi kimin kazandığının elbette mühim olduğunu vurgulayan Erdoğan,  şöyle devam etti:

"Ancak çok daha önemli olan nasıl kazandığıdır. Hukuka ve vicdanlara  uygun şekilde yapılan her seçim sonucunun milletimizin de bizim de başımızın  üzerinde yeri vardır. Şimdi sizlerden 23 Haziran'da sandığa ve sandık sonuçlarına  sıkı bir şekilde sahip çıkmanızı istiyorum. Her ne sebeple olursa olsun sandığa  gitmemek, başkalarının o sandıkta ortaya koydukları iradeye teslim olmak  demektir. Üsküdarlı hemşehrilerim başta olmak üzere tüm İstanbul halkının kendi  iradelerine sahip çıkacaklarına inanıyorum."

"2023 hedeflerine kimse engel olamayacak"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin önünde hem çok büyük zorluklar hem  de çok büyük fırsatlar bulunduğunu, bu zorlukları fırsatlara dönüştürmenin  milletin elinde olduğunu belirterek, şayet millet olarak birlikten, beraberlikten  ve kardeşlikten taviz verilmezse Türkiye'nin 2023 hedeflerine ulaşmasına kimsenin  engel olamayacağını söyledi.

Erdoğan, 1994'te belediye başkanı olduğu zaman İDO Genel Müdürlüğü,  sonrasında Ulaştırma Bakanlığı, Başbakanlık ve TBMM Başkanlığı görevlerinde  bulunarak gerek ulusal gerek uluslararası camiada çok ciddi birikimlere sahip  olan yol ve dava arkadaşı Binali Yıldırım'ı İstanbul'a Büyükşehir Belediye Başkan  adayı olarak sunduklarını anlattı.

Bu tür bir birikime sahip olan belediye başkan adayıyla İstanbul'u  farklı bir yere taşımak istediklerini vurgulayan Erdoğan, tüm hemşehrilerin 23  Haziran'da Binali Yıldırım'a sahip çıkmasıyla İstanbul'a gölge düşmeyeceğine  inandığını dile getirdi.

Erdoğan, hedeflerine ulaştıklarında da artık ülkenin önünde bambaşka  kapılar açılacağını ve dünyada devler ligine çıkılmış olunacağına işaret ederek,  "Ülkemizde bir kesim hala bu büyük oyunu görmekte zorlanıyor. Suriye, Irak,  Libya, Kıbrıs meselelerini sadece bu ülkenin meselesi sananlar, dünyaya gözlerini  kapatanlardır. Ekonomide yaşadığımız sıkıntıları sadece kendi dinamiklerimizin  ürünü zannedenler, oynanan büyük oyundan bihaber olanlardır. Milli güvenliğimizi  güçlendirmek için attığımız adımlara gösterilen tepkileri sıradan refleksler  olarak görenler, ülkemize yönelik tehditleri kavrayamayanlardır. İşte bakın şu  anda yüzlerce teröristi etkisiz hale getiren şu Pençe Harekatı'yla da evelallah  askerimiz artık hangi konumda olduğunu ortaya koymuştur." ifadelerini kullandı.

"İstanbullular en doğru tercihi yapacak"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin her alanda son bir  asrın en kritik mücadelelerini verdiğini belirterek, son dönemdeki her seçim gibi  İstanbul seçimlerinin de bu mücadelenin bir parçası olduğunu dile getirdi.

Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Eğer bu seçimlerin sonuçlarını, dışarıda birileri İstanbul halkından  dahi yakından takip ediyor, saf tutuyor, sevinç çığlıkları veya üzüntü beyanları  serdediyorsa ortada başka bir oyun var demektir. 31 Mart'ta Batı, Avrupa'nın  değişik ülkeleri, kazandı diye zannettikleri isim için nasıl eğlendiklerini  gördünüz değil mi? Bu işin arkasında nelerin olduğunu hala anlamadık mı? Nelerin  döndüğünü anlamadık mı? İstanbul halkının karşısına çok büyük imaj  kampanyalarıyla hoşgörü, diyalog, çağdaşlık abidesi olarak çıkartılan kişilerin  suratındaki makyaj döküldükçe, gerçek yüzü ortaya çıkmaya başladı. Hayatında  hiçbir başarı hikayesi olmayan, eserleriyle değil, sadece hoyratlık, hakaret,  tehdit, tahammülsüzlük, bütün bunlarla gündeme gelen bir kişiye benim  vatandaşımın İstanbul'u emanet etmeyeceğine inanıyorum. İnşallah 23 Haziran'da  İstanbullular en doğru tercihi yapacaklardır. Tüm hemşehrilerim, bütün  yakınlarına, dostlarına bence bunu iletmeleri lazım."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Üsküdar Belediye Başkanı ve ekibine böyle bir  program düzenlediği için teşekkür ederek, "Bir olalım, iri olalım, diri olalım,  kardeş olalım, beraber olalım, hep birlikte Türkiye olalım." diyerek konuşmasını  bitirdi.