Cumhurbaşkanı Erdoğan, Srebrenitsa Soykırımı kurbanları anısına düzenlenen geçit törenine katıldı

AA |  09 Temmuz 2019 Salı - 15:18 | Son Güncelleme : 09 07 2019 - 15:39

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Srebrenitsa Soykırımı kurbanları anısına düzenlenen geçit törenine katıldı.


Bosna Hersek'in doğusundaki Srebrenitsa'da yaşanan soykırımın 24.  yılında toprağa verilecek 33 kurbanın cenazelerini taşıyan konvoy, başkent  Saraybosna'dan Potoçari Anıt Mezarlığı'na uğurlandı.
Törende cenazeleri taşıyan araç, Devlet Başkanlığı Konsey Binası önüne  geldi.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindekiler ile Bosnalı vatandaşlar burada,  soykırım kurbanları için dua etti ve aracın üzerine çiçekler yerleştirdi.
Törene Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan'ın yanı sıra Bosna  Hersek Devlet Başkanlığı Konsey üyeleri Şefik Caferoviç ve Zeljko Komşiç, Bosna  Hersek Halklar Meclisi Başkanı Bakir İzzetbegoviç, Dışişleri Bakanı Mevlüt  Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Milli Savunma Bakanı Hulusi  Akar, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit  Turhan, Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı Hakan Fidan, Cumhurbaşkanlığı İletişim  Başkanı Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da katıldı.
 
Geçit töreninin ardından Erdoğan, kendisine yoğun ilgi gösteren  Bosnalılarla fotoğraf çektirdi. Bu arada, Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, alandan  ayrılmadan önce Bakir İzzetbegoviç ve eşi Sebija İzzetbegoviç ile bir süre sohbet  etti.
 
 Soykırım kurbanları 11 Temmuz'da Potoçari'de defnedilecek
 
 Bu sabah Visoko şehrinden hareket eden konvoy, Saraybosna'dan geçerek  Potoçari Anıt Mezarlığı'na ulaşacak. Soykırım kurbanları 11 Temmuz'da  düzenlenecek cenaze töreninin ardından burada toprağa verilecek. Srebrenitsa'nın 11 Temmuz 1995'te Ratko Mladiç komutasındaki Sırp  askerler tarafından işgal edilmesinin ardından, en az 8 bin 372 sivil Boşnak,  ormanlık alanlarda, fabrikalarda ve depolarda hunharca katledilmişti. O dönemde  gömüldükleri toplu mezarlardan çıkarılan ve kimlik tespitleri yapılan kurbanlar,  her yıl 11 Temmuz'da Potoçari Anıt Mezarlığı'nda düzenlenen törenle toprağa  veriliyor.
  

ETİKETLER