Cumhurbaşkanı Erdoğan: En ucuz fiyata getiririz dedik!

AA |  08 Şubat 2019 Cuma - 15:05 | Son Güncelleme : 08 02 2019 - 16:52

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sivas'ta Cumhuriyet Meydanı'nda halka hitap etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Gerekirse tanzim satışlarını kurarız. En ucuz fiyata ürünlerimizi getiririz dedik. Başkanlarımız çalışmaya başladı" ifadelerine yer verdi.

"100 yıl önce Sivas'ta söylediğimizi 100 yıl sonra burada tekrar ediyoruz" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bayrağa, istiklalimize uzanan her eli kırarız" dedi.


Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep  Tayyip Erdoğan, terörle mücadelenin bütün ciddiyetiyle devam ettiğini belirterek,  "Biz bunu yaparken birileri bizi farklı yerlerden vurmaya çalışıyor. Ne diyorlar,  'Domates', ne diyorlar 'Patlıcan', ne diyorlar 'Sivri biber.'   Ya düşünün,  düşünün bir merminin fiyatı nedir, benim Mehmet'imin giyinip kuşanması ve  teröristlere karşı verdiği bu mücadelenin bedeli nedir, bunu bir düşünün." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisinin 31 Mart yerel seçim kampanyası  kapsamında düzenlenen ilk mitingde Sivas Cumhuriyet Meydanı'nda vatandaşlara  hitap etti.

Sözlerine Pir Sultan Abdal'ın, "Kul Olayım Kalem Tutan Ellere" şiirini  okuyarak başlayan Erdoğan, tüm Sivaslılara selam ve sevgilerini iletti.

Sivaslıların, haktan ve adaletten ayrılmadığını ve ayrılmayacağını  belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Sivaslılara, namerde boyun eğmeyi reddettikleri  için 'Yiğido' deniliyor. Bu ifade, Sivasın hamurunu, mayasını ve duruşunu  tanımlıyor. Biliyorum ki bu yiğitler en zor zamanda haktan ve adaletten  ayrılmadılar, ayrılmazlar. Bu yiğitler her şartta sadece ve sadece hakkı tutup  kaldırırlar. AK Parti davasını, AK kadrolarını nasıl sahiplendiklerini  biliyorum." ifadelerini kullandı.

 

Tarihin en merkez şehirlerinden Sivas'ın bin yıldır Türk yurdu  olduğuna işaret eden Erdoğan, şöyle devam etti:

"Sivas, Danişmentlilerin, Mengücekli'lerin ve Anadolu Selçuklu'larının  elinde Türk-İslam kimliği kazanarak gelişmiş ve güzelleşmiştir. Sivas, Efes'ten  Mezopotamya'ya uzanan Kral Yolu'nun, Çin'den Akdeniz ve Karedeniz limanlarına  uzanan İpek Yolu'nun, Antalya'dan İran'a uzanan Selçuklu Ticaret Hattı'nın bir  kavşak noktasıdır. İşte bu sebeple asırlar boyunca burası ticaretin sultan şehri  oldu. Onun için buraya 'Sultan Şehir' deniliyor. Avrupa'nın Orta Çağ karanlığını  yaşadığı bir dönemde İslam dünyasını aydınlatan kandillerden 4 tanesi Sivas'ta  yanıyordu."

Gök Medrese, Şifaiye Medresesi ve Çifte Minareli Medrese sayesinde  kentin, ilmin de sultan şehri olduğunu, "dar-ul ulema" diye nam saldığını anlatan  Erdoğan, şöyle konuştu:

"Sivas, öyle sıradan bir şehir değil, onun için 31 Mart seçimi çok çok  önemli, bu seçim rastgele ellere bırakılamaz. Şehrimiz, Danişment, Eratna ve  Selçuklu Devletlerine başkentlik yaptığı gibi Sivas Kongresi'nin başlamasından  itibaren 108 gün boyunca da milli mücadelemize Gazi Mustafa Kemal ile birlikte  başkentlik yapmıştır. Yolu Sivas'tan geçmiş, bu şehre maddi-manevi hizmet etmiş  tüm büyüklerimizi rahmetle yad ediyorum. Abdulvahabi Gazi'den Ahmet Turan  Gazi'ye, Kadı Burhanettin'den Sultan Keykavus'a, Şemsi Sivasi'den Akşemsettin'e,  Pir Sultan'dan Aşık Veysel'e kadar bu toprakların tüm hazinelerini şükranla yad  ediyorum."

Konuşması sırasında bazı kişilerin kadro taleplerini dile getirmesi  üzerine Erdoğan, "Biz KİT'lere kadrolarını verdik, bizden bir şey beklemeyin.  Hepsini verdik, şu toplantıyı da provoke etmeyin. Alışılmış bir siyasetçi, bir  lider değilim, her şeyi verdik. Lütfen samimi ve dürüst olalım. Cudi'de,  Gabar'da, Tendürek'te ve Kandil'de terörle mücadele verirken, onları temizlerken  sizin söylediklerinize bakın." dedi.

 

"En ucuz fiyata da buralara ürünleri getiririz"

Terörle mücadelenin bütün ciddiyetiyle devam ettiğini vurgulayan  Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:

"Biz bunu yaparken birileri bizi farklı yerlerden vurmaya çalışıyor.  Ne diyorlar? 'Domates, patlıcan, sivri biber' diyorlar. Düşünün, bir merminin  fiyatı nedir? Benim Mehmet'imin giyinip kuşanması ve teröristlere karşı verdiği  bu mücadelenin bedeli nedir? Bunu düşünün. Bunları bu iktidar yapıyorsa, bu  iktidar başarıyorsa siz daha hala kalkıyor, 'Patates, soğan, domates, sivri  biber' bunlarla konuşuyorlar. Yani bizi George, Hans bir yerlerden vurmak  istiyor. Bunlar da George'a Hans'a önayak oluyorlar. Biz bu mücadeleyi bugüne  kadar kazandık ve kazanmaya da devam edeceğiz. Eğer birileri marketlerde  şuralarda buralarda yapıyorlarsa, kabine toplantısında da açıkladım, gerekirse  tanzim satışları belediyelerimizin eliyle kurarız ve en ucuz fiyata da buralara  ürünleri getiririz. Şu anda Hazine ve Maliye Bakanlığımız, Ticaret Bakanlığımız,  Gıda Tarım Bakanlığımız başladılar."

 

“Ucuz ekmek verilmeye devam ediyor”

İstanbul'a belediye başkanı olduğunda fırıncıların fiyat artışına gittiğini anımsatan Erdoğan, bunun üzerine İstanbul'un 3 önemli yerine büyük ekmek fabrikaları kurduğunu ve fiyatları bir anda düşürdüğünü anlattı.

Kurdukları büfelerde ekmeği maliyetine verdiklerini ve fiyatların her yerde aşağı inmeye başladığını belirten Erdoğan, "Bu ekmek fabrikalarımız artarak, devam ediyor ve halkımıza hem kaliteli hem de ucuza ekmek İstanbul'a  verilmeye devam ediyor. Bizim derdimiz başka, biz bu millete aşığız aşık. Biz bu milletin dertlisiyiz dertlisi. Onun için böyle ucuz oyunlara kimse gelmesin. El ele vereceğiz, omuz omuza vereceğiz, işte bütün eksiklikleri bugüne kadar nasıl giderdiysek, bundan sonra da gidereceğiz." diye konuştu.

Türkiye'nin ilk yerli uçaklarını üreten, ülkeyi demiryolu ağıyla kuşatan Sivaslı büyük hizmet adamı Nuri Demirağ'ı rahmetle andığını belirten Erdoğan, Türk siyaset tarihinin mümtaz ismi, mücadele ve dava adamı Muhsin Yazıcıoğlu'a da bir kez daha Allah'tan rahmet diledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Fakat Muhsin kardeşimin istismar edilmesine de tahammül edemiyorum, onu da söyleyeyim. Şimdi birileri çıkıyor, Muhsin kardeşim artık rahmetli oldu, onu istismar etmek suretiyle arkasından Sivas'ta belediyeyi alma gibi bir gayretin içine giriyor." dedi.

AK Parti iktidarlarının Sivas'a verdiği hizmetlerin ortada olduğuna değinen Erdoğan, Nuri Demirağ Havalimanı'ndan spor salonlarına, iki üniversiteye kadar şimdiye dek Sivas'a verilmemiş hizmetleri veren bir AK Parti iktidarı bulunduğunu kaydetti.

Erdoğan, "Değerli kardeşlerim, benim sizden isteğim, arzum ne biliyor musunuz? Bakınız Sivas'ın milletvekili olmuş ve bir diğer taraftan daha sonra kendisini Adalet Bakanlığında bakan yardımcısı yaptığım Sivaslı Hilmi kardeşimi şimdi de Sivas merkeze belediye başkan adayı yaptık. Bunun sebebi ne? Kendisine inandığım, güvendiğim için burada çok daha büyük hizmetler vereceğine inandığım için Adalet Bakan Yardımcılığı görevinden buraya aldık. Şimdi diyorum ki siz Hilmi kardeşime sahip çıkacaksınız ve belediyecilik hizmetinin de ne olduğunu en ideal şekilde Hilmi kardeşimden göreceksiniz." ifadelerini kullandı.

 

"Sadece merkez yetmez"

Seçime az bir süre kaldığını hatırlatan Erdoğan, "Bu 51 günde öyle  çalışalım ki inşallah 31 Mart akşamı burada AK Parti'nin belediyecilik  hizmetindeki devam eden sürecini anlı şanlı şekilde tüm ilçeleriyle beraber devam  ettirelim. Sadece merkez yetmez, ilçeleri de hep beraber inşallah ayağa  kaldıracağız." diye konuştu.

Sivas'ın gönül dünyalarında çok özel bir yeri bulunduğunu kaydeden  Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Şu meşhur Sivas şiiri var ya, ne güzel dile getirmiş. 'Gurbet bir  çiledir, bir acı vatan, vuslattır garibi ayakta tutan, beni hasretiyle ateşe  atan, Sivas çağırır da ben gelmez miyim.' Bizi yollara düşüren de işte bu Sivas  hasretidir. Sivas'ın dilinde her zaman ayrılık değil vuslat türküleri oluşmuştur.  Sivas'ın gönlünde nifak değil, birlik, beraberlik duyguları filiz vermiştir.  Sivas'ı lekelemeye çalışanlar onun gerisindeki büyük güçten rahatsız olanlardır.  Bazı dedikodular oluşturuyorlar. Neymiş, AK Parti adayını çekecekmiş. Sakın bu  yalanlara, dedikodulara, fitneye, fesada aldanmayın. Biz sıradan bir mahalle  partisi değiliz. Bu ülkeyi 16 yıldır anlı şanlı yöneten, dünyada nam salan AK  Parti'yiz AK Parti. Ve bizim Cumhur İttifakımızın iki ayağı vardır, AK Parti ve  Milliyetçi Hareket Partisi. Cumhur İttifakı'nın içinde başka bir parti yoktur.  Bizimle rastgele bir resim çektirip ondan sonra bu resmi sağda solda istismar  edenlere inanmayın. Böyle bir şey de yok. Biz Rabbim ömür verdikçe bizler  milletimize hizmette elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz."

“Sivas'tan başlamamızın bir anlamı var”

Sivas'a her zaman güvendiklerini, bu kentin her zaman yanında olduklarını vurgulayan Erdoğan, 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimlerine yönelik kampanyanın ilk mitingini de Sivas'tan başlattıklarına işaret etti.  Erdoğan, "Kampanyayı 'ya Allah Bismillah' dedik, buradan başlattık. Bugün bir kez daha Sivas'tan yola çıkarak milletimizle kucaklaşıyor, hasret gideriyoruz."  ifadelerini kullandı.

Alanda AK Parti Kadın Kolları ve Gençlik Kolların üyelerinin tezahüratları üzerine Erdoğan, "Ben de AK kadınlarla gurur duyuyorum.  Biliyorsunuz kale içeriden fethedilir. Siz bugüne kadar kaleyi hep içeriden  fethettiniz ve şu kalan 51 günde inşallah bu fethi kaptırmayacaksınız, buna  inanıyorum. AK gençler de burada, sizlere inanıyorum, güveniyorum." diye konuştu.

31 Mart seçimlerinin tüm Türkiye, bölge ve insanlık için hayırlara vesile olması temennisinde bulunan Erdoğan, şöyle devam etti:

"Kutlu yürüyüşümüzün son imtihanı olan 31 Mart için Sivas'tan başlamamızın bir anlamı var. Sivas, Selçuklu'nun kalbi, Osmanlı'nın vicdanı,  Cumhuriyetimizin aklıdır. Sivas, Cumhuriyetimizin temellerinin atıldığı şehirdir.  Sivas Kongresi ortak aklın toplandığı merkezdir. Burası esarete meydan okuyan,  istiklal ve hürriyeti hedef gösteren bir karargahtır. Tarihiyle, kültürüyle,  mimarisiyle, sazıyla sözüyle Aşık Veysel'in temsil ettiği o derin geleneğiyle  medeniyetimize hizmeti hayatlarının gayesi haline getirmiş nice mümtaz simasıyla  Sivas bugün de karargah şehirlerimizden biridir."

"Vatanımıza, bayrağımıza, istiklalimize uzanan her eli kırarız"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu yıl 4 Eylül'de Sivas Kongresi'nin 100'üncü  yıl dönümünü kutlayacaklarını belirterek, "100 yıl önce Türk milleti bu şehirde,  milli sınırlar içinde vatan bölünmez bir bütündür, parçalanamaz diyerek yedi  düvele meydan okumuştur. Milletimiz manda ve himaye kabul edilemez iradesiyle  istiklaline ve istikbaline sahip çıkma kararlılığını Sivas'tan dünyaya  haykırmıştır." şeklinde konuştu.

Gazi Mustafa Kemal başta olmak üzere Sivas Kongresi'nde istiklale ve  istikbale sahip çıkan tüm devlet ve millet adamlarını saygıyla, rahmetle yad  ettiğini aktaran Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"1919'da Sivas'ta Kurtuluş Savaşı'mızın ve Cumhuriyetin temeli atıldı,  manifestosu yazıldı, ufukları çizildi. İşte bugün 31 Mart seçimlerinin startını  Sivas'ta verirken, 100 yıl sonra bizler de o ilkeleri, kararları, idealleri  buradan tekrar ediyoruz. Sivas'tan yola çıkarken diyoruz ki milli sınırlar içinde  vatan bir bütündür. Vatanımız, bayrağımız, devletimiz, milletimiz, istiklalimiz  bizim namusumuzdur, şerefimizdir. 100 yıl önce Sivas'ta söylediğimizi 100 yıl  sonra bugün aynı yerde bir kez daha tekrar ediyoruz. Vatanımıza, bayrağımıza,  istiklalimize uzanan her eli kırarız. Cudi'de, Tendürek'te, Gabar'da hatta  Kandil'de kırdık, yine kırarız.

Afrin'de, Cerablus'ta bize saldırmak isteyenlere gereken dersi verdik,  gene veririz. İçeriden ya da dışarıdan Türkiye üzerinde operasyon yapmak  isteyenlere göğsümüzü siper etme pahasına gereken cevabı veririz. Türkiye'nin  çıkarlarına, kazanımlarına, büyük Türkiye hedefine karşı kurulan her tuzağı  bozacağız. Türkiye'nin beka meselesini kendi akıllarınca dalgaya alanlar inşallah  31 Mart'ta milletimizden yine bir tokat yiyeceklerdir. Cumhurbaşkanlığı Hükümet  Sistemi'ni tartışmaya açarak yeniden eski Türkiye hayali kuranların hevesleri  kursaklarında kalacaktır."

"Bu işin ne kadar önemli olduğunu anlatmamız lazım"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, alandaki vatandaşlardan 31 Mart'ta milli  iradeye bir kez daha sahip çıkma, büyük Türkiye hedefine, birliğe, kardeşliğe bir  kez daha güç verme sözünü aldı.

Vatandaşlara "Şimdi öyle bir cevap verin ki 80 vilayet sesinizi  duysun, milli iradeyi yok sayanların yürekleri titresin." diyerek seslenen  Erdoğan, "Sivas milli iradeye, demokrasiye sahip çıkıyor muyuz? Tevazu, samimiyet  ve gayretle 'memleket işi gönül işi' diyor muyuz? Gönül belediyeciliğine 'evet'  diyor muyuz? Merkezde, ilçelerimizde ve beldelerimizde milletin partisi AK  Parti'ye mührü vuruyor muyuz?" sorusunu yöneltti.

Erdoğan, alandaki vatandaşların "evet" diye bağırması üzerine, "Durmak  yok yola devam. Sivas'ta kapı kapı dolaşarak, eş, dost, ahbap hepsini ziyaret  ederek hatta Sivas'ın dışındaki Sivaslıları da arayarak bu işin ne kadar önemli  olduğunu anlatmamız lazım." şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında Sivas'ı sadece sevmekle  kalmadıklarını aynı zamanda şehrin her karış toprağını eserlerle, hizmetlerle  donattıklarını ifade etti.