Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Moskova'da flaş açıklama!

08 Nisan 2019 Pazartesi - 14:02 | Son Güncelleme : 08 04 2019 - 16:55

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Moskova'da görüşüyor. Görüşme öncesi konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ticaret hacminde yüzde 15'lik bir artış söz konusu.3 anlaşma imzalayacağız" dedi.


 Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile  Kremlin Sarayı'nda görüştü. Görüşmenin başında kısa bir konuşma yapan Erdoğan, Türkiye-Rusya Üst  Düzey İş Birliği Konseyi Sekizinci Toplantısı'nda siyasi, askeri, ticari ve  kültürel alanlarda stratejik görüşmelerin olacağını söyledi.  Gerek ikili görüşmelerde gerek bölgesel sorunlar noktasında bugün  yoğun bir görüşme trafiği olacağını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, 3 anlaşma  imzalanacağını ve bu anlaşmalarla geleceğe yönelik adımlar atılacağını bildirdi.

 Rusya ile ticaret hacminde yüzde 15'lik bir artış olduğunu anımsatan  Erdoğan, "Hedefimiz, daha önce belirlediğimiz 100 milyar dolarlık hedefe doğru  yürümek. Doğal gaz akımı ile alakalı TürkAkım'da deniz kısmı bitmiş durumda.  Aradaki adımlar da planlandığı gibi yürümekte. Hedefimiz aynı takvim içerisinde  bitirmek." dedi. Erdoğan, Türkiye-Rusya ilişkilerinde, bölgedeki terör eylemlerine  karşı birlikte atılan adımların çok önemli olduğunu vurgulayarak, şöyle devam  etti:
 
"Bir diğer çok önemli adım da şu anda bölgedeki terör eylemlerine  karşı birlikte dayanışma halinde attığımız adımlardır. Özellikle Suriye'de  attığımız, atacağımız adımlar büyük önem arz ediyor. Bugünkü Üst Düzey İş Birliği  Konseyi Sekizinci Toplantımızın bu bakımdan da büyük önem arz ettiğine  inanıyorum. Bakanlarımızın da birbirleriyle yapacağı görüşmeler önem ifade  ediyor. Bunları da ayrıca değerlendirmek suretiyle Üst Düzey İş Birliği Konseyi  Sekizinci Toplantısı'nı tamamlamış olacağız."
 
Görüşmede, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Enerji ve Tabii  Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Kültür ve  Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Tarım ve Orman  Bakanı Bekir Pakdemirli, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Ulaştırma ve Altyapı  Bakanı Mehmet Cahit Turhan, MİT Başkanı Hakan Fidan, Cumhurbaşkanlığı İletişim  Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve Savunma  Sanayii Başkanı İsmail Demir de hazır bulundu.
 
 
PUTİN: TİCARET HACMİ 35 MİLYAR DOLARA ULAŞTI!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Moskova’da ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti  dile getiren Putin, “Bugün Üst Düzey İşbirliği Konseyi (ÜDİK) toplantısının  8’incisini düzenleyeceğiz. Sivil toplum kuruluşları ve iş çevreleriyle de  görüşmek suretiyle ülkelerimiz arasındaki ilişkilerin durumunu değerlendireceğiz.  Bu gece de Türkiye-Rusya Kültür ve Turizm Yılı açılışını yapacağız.” dedi. Putin, Türkiye ve Rusya arasında artan ticaret hacmine dikkati  çekerek, “Türkiye ile ikili ilişkilerimizin özellikle de ekonomi alanında  geliştiğini memnuniyetle izliyoruz. Türkiye ile Rusya arasındaki ticaret hacmi 35  milyar dolara ulaştı.” diye konuştu. TürkAkım boru hattı projesinin deniz bölümünde inşaatın tamamlandığını  anımsatan Putin, “Karadaki inşaat süreci de planlandığı gibi devam etmektedir.  Projenin zamanında tamamlanacağını umut ediyoruz.” ifadesini kullandı.  Putin, Türkiye ile uluslararası küresel konulara ilişkin yoğun  çalışmalar yürütüldüğünün altını çizerek, “Uluslararası ilişkilerde ve küresel  sorunlarla ilgili Türkiye ile yoğun bir iş birliğimiz söz konusudur. İki ülke  Dışişleri ve Savunma bakanlıkları arasında yoğun temaslar var. Askeri teknik iş  birliğimiz de artarak devam ediyor.” diye konuştu.