Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin ile görüştü

14 Şubat 2019 Perşembe - 13:54 | Son Güncelleme : 14 02 2019 - 15:11

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Üçlü Zirve öncesi bir araya geldi. Erdoğan, "PYD/YPG Münbiç ve Fırat'ın doğusundan temizlenmeden Suriye'nin bütünlüğü sağlanamaz. İdlib'teki çözüm için gayret gösteriyoruz" dedi.

Rusya Devlet Başkanı Putin de açıklamasında, "Suriye’deki hedeflere aktif, kapsamlı çalışmalarla ve uzlaşıyla ulaşabiliriz" ifadelerini kullandı.


 Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin,  Sanatoryum Rus'ta Suriye konulu Türkiye-Rusya-İran Üçlü Zirvesi öncesi bir araya  geldi.  Görüşmenin başında kısa bir konuşma yapan Erdoğan, Putin'in İstanbul  Kartal'da hayatını kaybeden 21 kişiye yönelik taziye mesajına teşekkür etti.
 
İkili konuları ele almadan önce Suriye meselesine değinmek istediğini  belirten Erdoğan, "Bugün 'Üçlü Zirve'nin ikinci turunda Soçi'deyiz. Malumunuz  ABD'nin çekilme kararı önümüzdeki en önemli sınamalardan biridir. Kararın nasıl  uygulanacağına dair belirsizlikler devam ediyor. Bu yeni durum karşısında  birlikçe çalışmamız çok çok önemli." diye konuştu.
 
 
Suriye'nin toprak bütünlüğünün muhafazasına ve gerek PYD/YPG gerek  DEAŞ olsun terörün her türlüsünün bertaraf edilmesine odaklanan bir hareket  tarzının benimsenmesinin gerekliliğini vurgulayan  Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları  söyledi: "PYD/YPG Münbiç'ten ve Fırat'ın doğusundan temizlenmeden ve bu  bölgeler gerçek sahiplerine devredilmeden Suriye'nin toprak bütünlüğü sağlanamaz.  Güvenli bölge fikrini milli güvenlik kaygılarımızı gidermeye hizmet ettiği ölçüde  biz de destekliyoruz. Ayrıntıları ABD ile görüşmeye de devam ediyoruz. Bu fikre  Rusya'nın da olumlu yaklaşmasından memnuniyet duyuyoruz. Bu hususta eş güdüm  halinde hareket etmeyi arzu ediyoruz. Öte yandan güvenli bölge planlamasıyla  ABD’nin çekilişine zımni bir görüntü vermeye çalıştığı görüşü de akılda  bulundurulmalıdır."
 
  "Ortak devriye"
 
Erdoğan, İdlib muhtırasının muhafazasına da önem verdiklerini  belirterek, "Arkadaşlarımız kendi aralarında önemli çalışmalar yaptılar.  Rusya'dan beklentimiz bu konuda zatıdevletleriyle varmış olduğumuz anlayışa  bağlılığın sürdürülmesidir." diye konuştu.  İdlib'deki radikal gruplarla ilgili sorunun çözülmesi ve özellikle  Rusya Federasyonu'na ait Hmeymim üssüne yönelik saldırı olmaması için yoğun  gayret gösterdiklerini ifade eden Erdoğan, şunları kaydetti: "Bölgede ortak devriyelere başlanması hususunda askeri makamlarımızın  mutabakata varmasından da memnunuz. Silahtan arındırılmış bölgelerde insansız  hava araçlarıyla yaptığımız taramalarda ağır silahlı unsura rastlamadık. İdlib'de  hava sahasının kullanımı bağlamında sergilenen iş birliğinin Afrin ve Fırat  Kalkanı Harekat bölgesinde de sergilenmesi çok çok önemli. Uçuşlar konusunda  Hmeymim ile tam koordinasyon içerisinde olunacağı şüphesizdir.  Anayasa  komitesine dair tıkanıklığın artık aşılması gerekiyor. BM'nin çekincelerini de  dikkate almak suretiyle komitenin ilanını kısa sürede sonuçlandırabiliriz."
 
 
Putin: Yeni bir ivme kazandıracağımıza eminim
 
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye ile yürütülen  çalışmalar sayesinde Suriye'de önemli mesafe katedildiğini belirterek, "Türkiye ile birlikte Suriye'de taraflar arasındaki diyaloga yeni bir ivme  kazandıracağımıza eminim" dedi. Putin, bugün Soçi'de düzenlecek Dördüncü Üçlü Zirve Toplantısı  öncesinde Türkiye ile yapılan heyetlerarası görüşmede konuştu. Suriye krizinin çözümü için çalışmaların devam ettiğini kaydeden  Putin, "Türkiye ile yürütülen çalışmalar sayesinde Suriye'de önemli mesafe  katettik. Suriye'deki hedeflere aktif, kapsamlı çalışmalarla ve uzlaşıyla  ulaşabiliriz. Türkiye ile birlikte ve bugün yapacağımız üçlü zirvede, Suriye'de  taraflar arasındaki diyaloğa yeni bir ivme kazandıracağımıza eminim" dedi.
 
 
Açıklamanın ardından görüşme basına kapatıldı.
 
 Erdoğan ve Putin başkanlığında iki ülke heyetleri arasındaki görüşmede Türk heyetinde Dışişleri Bakanı Mevlüt  Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Milli Savunma Bakanı Hulusi  Akar, MİT Başkanı Hakan Fidan, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun,  Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir  hazır bulundu.