Cumhurbaşkanı Erdoğan: Oyununuzu gördük ve meydan okuyoruz

18 Ağustos 2018 Cumartesi - 11:27 | Son Güncelleme : 18 08 2018 - 15:32

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin kilitlendiği AK Parti 6. Olağan Kongresi'nde açıklamalarda bulundu. Erdoğan, "Birileri bizi güya ekonomi, yaptırım, kur, döviz, faiz, enflasyonla tehdit ediyor. Onlara diyoruz ki oyununuzu gördük ve meydan okuyoruz." dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti Genel Başkanlığı'na yeniden aday gösterildi.


 AK Parti 6. Olağan Kongresi Ankara'da gerçekleşiyor. Yeni sistemin ilk kongresinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önemli mesajlar verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti Olağan Kongresi öncesi salon dışında toplanan partililere seslendi. Buradan dünyaya önemli mesajlar vereceğiz diyen Erdoğan, "Onların dolarları varsa bizim Allah’ımız var. Ve yolumuza emin adımlarla yürüyoruz, yürüyeceğiz. Bugüne kadar bizi çökertemediler, bundan sonda da çökertemeyecekler" dedi.
 
 
Erdoğan, konuşmasının ardından salona geçti. Eşi ile birlikte partlilieri selamladı. Salonda Erdoğan ve AK Parti'nin 17 yıllık siyasi sürecini anlatan kısa bir film gösterildi. Daha sonra kürsüye çıkan Erdoğan, partililere seslendi. 'Birileri bizi güya ekonomi, yaptırım, kur, döviz, faiz,  enflasyonla tehdit ediyor. Onlara diyoruz ki oyununuzu gördük ve meydan  okuyoruz' diyen Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle: 
 
Sevgili AK Partililer, aziz dava ve yol arkadaşlarım, dünyanın dört bir köşesinden bugün bu heyecanımızı bizler ile paylaşan devlet başkanları hükümet başkanları, bakanlar, siyasi partilerin başkanları, değerli hanımefendiler, beyefendiler, sevgili gençler, sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum. 
 
Bu mutlu günümüzü bizlerle paylaşmak üzere misafirlerimize tekrar hoş geldiniz diyorum. Şu anda vatan toprağının neresinde olursa olsun; fabrikada masa başında, inşaatta iskele üstünde, aracının direksiyonunda, dükkanında, nafakasını temin etmek için çalışan tüm emekçilerimize selamlarımı sunuyorum. Pamuk toplayan, fındık toplayan, çay biçen, ekin biçen, ürününü hasad eden, serasını hazırlayan, hayvanını otlatan tüm kardeşlerime selamlarımı yolluyorum. İşverenlerimize, girişimcilerimize, tüccarlarımız, kendisi ve ülkesi için kazanan, yatırım yapan, koşturan herkese selamlarımı yolluyorum. Okullarda üniversitelerde kitabıyla, defteriyle gayretiyle ilim öğreten ve öğrenen hocalarımızla öğrencilerimize selamlarımızı yolluyorum.
 
 
Sınırlarımız içinde ve dışında dağlarda, ovalarda, şehirlerde, en izbe yerlerde ülkemizin güvenliği için hayatlarını ortaya koyarak görev yapan bütün güvenlik güçlerimize selamlarımı sunuyorum. Terörle mücadelede 15 Temmuz’da ve her nerede olursa olsun fedakarlık yapmış olan şehit yakınlarına, gazilerimize selamlarımızı yolluyorum. Bu vesileyle tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Gazilerimize şifalar diliyorum.  
Dünyanın neresinde yaşarsa yaşasın, ülkemize milletimize partimize muhabbet duyan herkese selamlarımı gönderiyorum. Allah’ın rahmeti bereketi hepimizin üzerine olsun.
 
"AK PARTİ'NİN ASIL KURUCUSU MİLLETİMİZDİR"
 
Bundan tam 17 yıl önce AK Partiyi kurarken bugün Türk siyaset tarihine, hizmete sevdalı insanların kurduğu AK Parti’nin doğum günü olarak geçecek demiştik. Ve, bugünden sonra Türkiyemizde artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak demiştik. Hamd olsun milletimize verdiğimiz sözü tutmuş olmanın bahtiyarlığıyla bugün karşınızda bulunuyorum. 14 Ağustos 2001’den bugüne kadar AK Parti teşkilatında görev almış, genel başkanından teşkilat yöneticilerine, milletvekillerine, belediye başkanlarına, mahalle temsilcilerine kadar herkese şükranlarımı sunuyorum.
 
 
Türkiye’de teşkilatın faaliyetlerinde her seviyedeki kadrolarında hanımlara ve gençlere özel önem veren tek parti AK Parti’dir. Buradan tüm hanım kardeşlerimize ve gençlerimize ayrıca şükranlarımı sunuyorum. AK Parti’yi sizlerle bugünlere getirdik. İnşallah daha nice 17 yıllara sizlerle birlikte ulaştıracağız. AK Parti kağıt üzerinde 14 Ağustos 2001 tarihinde kurulmuş bir partidir. AK Parti 60 kurucu üye tarafından kurulmuş bir partidir. Ama AK Parti’nin asıl kurucusu da sahibi de milletimizin bizatihi kendisidir.
 
"AK PARTİ OSMANLI'DIR, SELÇUKLU'DUR, MALAZGİRT'TİR, TÜRKİYE'DİR..."
 
AK Parti’nin ne olduğunu anlayabilmek için önce medeniyetimize ve tarihimize vakıf olmak gerekir. AK Parti başlangıçtır, Hazreti Adem’in dünyaya gelmesiyle başlayan imtihanımızın takibidir. AK Parti hicrettir. Peygamber efendimizin tüm cihanı aydınlatan nurunun tüm insanlığı kucaklayan mesajının müntesibidir. AK Parti Malazgirt’tir. Sadece Allah’ın rızası için kendisinden kat be kat düşmanın üstüne “Ölürsem kefenim üzerimdeki elbisemdir” diyerek Sultan Alparslan’ın yolundan gidendir. AK Parti Anadolu’daki tüm izlerimizdir. AK Parti İznik’te, Söğüt’te Edirne’de Sivas’ta Kayseri’de Alanya’da Kastamonu’da Malatya’da Antalya’da devletler kuran atalarımızın varisidir. AK Parti Selçuklu'dur, Osmanlı'dır. AK Parti fetihtir. İstanbul’u alarak çağ açıp çağ kapatan Fatih Sultan Mehmet’in mirasçıdır. Yavuz Sultan Selim Han’ın yoldaşıdır. AK Parti müdafidir. Dünyanın çalkantılı bir dönemde devletimizi hem koruyup hem geliştiren Sultan Abdülhamid’in hakkının hukukunun savunucudur. AK Parti Çanakkale’dir, Kutül Amare’dir. Yedi düvelin üzerimize geldiği anlarda bile cesaretiyle bile zincirleri kıran, oyunları bozan ecdadın torunudur. 
 
AK Parti gelecektir. Gençlerimize 2053 – 2071 vizyonunu emanet ederek, ülkemizin bir asrını aydınlatandır. Velhasıl AK Parti Türkiye’dir. Bunun için AK Parti’yi milletimiz kurmuştur diyoruz.
 
AK Parti İstiklal harbimizdir, cumhuriyetimizdir. “Artık yıkıldı, yok oldu” denilen milleti, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde küllerinden yeniden doğarcasına ayağa kaldıran milli mücadele ruhunun temsilcisidir. AK Parti çok partili hayattır. Menderes’in bedelini canıyla ödediği demokrasi mücadelesinin bugünkü sancaktarıdır. Rahmetli Özal’ın bin bir meşakkatle açtığı kalkınma yolunun takipçisidir. AK Parti bugündür. Geçtiğimiz 16 yılda Türkiye’yi demokraside ve ekonomide geliştirerek milletimizin hayalini gerçekleştirendir. 
 
"OYUNUNUZU GÖRDÜK VE MEYDAN OKUYORUZ"
 
Biz mazlumlara gönlümüzü ve imkanlarımızı işte bu anlayışla sonuna kadar açıyoruz. Biz ecdadımıza işte bu hissiyatla, tüm gücümüzle sahip çıkıyoruz. Biz gerektiğinde canımızı işte bu şuurla ortaya koymaktan çekinmiyoruz. Biz bu sorumlulukla soysuzlara zağarlık yapmak yerine, onlara meydan okuyoruz. Ne demek zağarlık? Av köpeği. Hazreti Ali’ye atfedilen güzel bir söz var. “Haksızlığa karşı susarsanız, hakkınızla birlikte şerefinizi de kaybedersiniz” Biz sadece hakkımızı değil, aynı zamanda ülkemizin de şerefini savunuyoruz. 
 
15 Temmuz destanını işte bu hissiyatla verdiğimiz mücadele sayesinde kazandık. Birileri bizi ekonomiyle, yaptırımla, kurla, dövizle, faizle, enflasyonla tehdit ediyoruz. Biz de onlara diyoruz ki, oyununuzu gördük ve meydan okuyoruz. Biliyoruz ki iman varsa imkan da vardır.
 
Birileri bizi güya ekonomi, yaptırım, kur, döviz, faiz,  enflasyonla tehdit ediyor. Onlara diyoruz ki oyununuzu gördük ve meydan  okuyoruz.
 
Ya olacağız ya öleceğiz diye hedeflerimize yürüyoruz. Buradan haykırıyorum, başaramayacaksınız, milletimizi bölemeyecek, devletimizi yıkamayacaksınız.
 
Filistinlilere zulüp edilirken, zalimlerin safına katılmadık katılmayacağız. Sınırımızdaki terör koridoruna izin vermedik, vermeyeceğiz. 
 
"BOYUN EĞMEDİK, EĞMEYECEĞİZ"
 
Kurulduğumuz günden beri gördüğümüz her haksızlık zulüm riyakarlık karşısında sesimizi yükseltmekten geri durmayacağız. Zalimler vurdukça sinenlerden, teröristlerden boyun eğenlerden olmadık, olmayacağız. Önde yiğitler aslan gibi vuruşurken, arkada el ovuşturanlara benzemedik, benzemeyeceğiz. Ülke yanarken fırsatçılık peşinde koşanlara itibar etmedik, etmeyeceğiz. Dünyayı sömürerek kendilerine refah düzeni kuranlara boyun eğmedik, eğmeyeceğiz. 
 
Zahirde bize stratejik ortak gibi gözüküp de attığı her adımla bizi stratejik hedef haline getirmeye çalışanlara teslim olmadık, olmayacağız. Kısa çöpün uzun çöpten hakkını bir gün alacağına inandık, inanmayı sürdüreceğiz.
 
Tarihin dolgu malzemesi değil inşacısı olduğumuzu unutmadık, unutmayacağız. AK Parti olarak asla masa başı siyaset yapmadık. Rakip bulamadığımızda kendi kendimize yarıştık. Gücümüzü darbe odaklarından değil sadece milletimizden aldık. Programlara göre değil milletimizin isteklerine göre icraat yaptık. Bir ayağımızla İstanbul’a Ankara’ya 81 vilayetimizle sıkı sıkıya basarken diğeriyle bölgemizin ve dünyanın dört bir yanını adımlıyoruz. 
 
Biz ülkemizi çok sevdik. Çok sevdiğimiz için de Türkiye’ye birinci sınıf demokrasi, ekonomi, hizmet yakışır dedik. AK Parti’yi kurduğumuz günden beri de bunun için çalıştık. Kimlik siyaseti değil millet siyaseti yaptık. Hep üretmenin, büyütmenin peşinde olduk. Hiç kimseyi aynı kalıba sokmaya çalışmadık, tüm renklerimizi olduğu gibi kabul ettik. Soframızın paylaştıkça bereketlendiği inancıyla yardım için uzanan hiçbir eli boş çevirmedik. 
 
Tabi aynı zamanda husumetler çoğaldı. İçerdeki ihanet odaklarını da hayata geçirdiler. Sokak darbesi yapmaya kalktılar, yargı darbesi yapmaya kalktılar, terör darbesi yapmaya kalktılar. Ülkemiz dışından taciz atışlarıyla sınır darbesi yapmaya kalktılar. Siyaset darbesi yapmaya kalktılar. Kuru, dövizi, faizi kullanarak ekonomik darbe yapmaya kalktılar.
 
14 DAKİKALIK FİLM İZLETTİ 
 
Geçen dönemde yaşadıklarımızı şöyle bir gözümün önüne getiriyorum. Kaderin üstündeki kaderin tezahürlerine şahit oldum. Hep birlikte Türkiye olduğumuzda hiç kimsenin bize gücü yetmez. Bugün her türlü tehdidin karşısında dimdik ayakta kalan Türkiye’yi işte bu duruşumuza borçluyuz. Bana böyle bir milletin evladı olmayı nasip eden Rabbime binlerce kez hamd ediyorum. Şu anda tekrar izlediğiniz gibi 4 temel direk üzerinde yükselteceğimiz ülkemizle alakalı olarak ilk adım şüphesiz ki eğitimdi. Ve eğitimde 12 yıllık zorunlu eğitimi, 4+4+4 olara 3 kademeli hale getirerek çocuklarımızın önünde yeni bir dönem başlattık. Üniversiteye girişteki tüm ayrımcı uygulamalara son verdik. Fatih projesi kapsamında sınıflarmıza 432 bin etkileşimli tahta kurduk. Öğrenci ve öğretmenlerimize 1.5 milyona yakın tablet bilgisayar dağıttık. Eğitim bütçemizi 135 milyara yükselttik. Okul sayımızı 51 binden 81 bine çıkarttık. 605 bin yeni öğretmen atayarak öğretmen sayısını 920'e ulaştırdık. 
 
SINIR ÖTESİ OPERASYONLARA DEVAM
 
Sınır ötesi operasyonlara devam edeceğiz. Suriye ve Irak'tan ülkemize yönelen tehditleri  ne pahasına olursa olsun kaynağında kurutmakta kararlıyız. Daha önce Cerablus'ta, El Bab'da, dün Afrin'de ne yaptıysak  Suruç'tan Cizre'ye kadar olan sınırlarımız boyunca aynısını yapacağız. Türkiye'nin sınır güvenliğinin sınır ötesinden  başladığı inancıyla yürüttüğümüz operasyonları genişleterek devam  ettireceğiz.
 
 
'KANAL İSTANBUL İÇİN KOLLARI SIVADIK'
 
Kanal İstanbul'u hayata geçirmek için kolları  sıvadık. Kanal İstanbul, 43 kilometre. Her iki tarafında inşallah iki butik şehir  oluşturacağız. Böylece Kanal İstanbul ile birlikte dünyaya büyük bir mesaj  vereceğiz. Türkiye'nin en büyük yatırımı olacak bu stratejik projeyi mutlaka  gerçekleştireceğiz.
 
 AK Parti 6. Olağan Büyük Kongresi'nde, Başkan Erdoğan'ın siyasi  hayatının anlatıldığı 17 dakikalık kısa film izlendi.
Erdoğan'ın sesinden şair Necip Fazıl Kısakürek'in "Canım İstanbul"  şiiriyle başlayan filmde, Recep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul Büyükşehir Belediye  Başkanlığı ile başlayan siyasi hayatından kesitlere yer verildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasını tamamlamasının ardından  Türkiye'de eğitim gören 25 ülkeden 50 uluslar arası öğrenci platforma davet  edildi. Erdoğan, platforma çıkan öğrencilerle tek tek tokalaştı.
 Çad'dan gelen ve Kayseri Erciyes Üniversitesinde bilgisayar  mühendisliği bölümünde okuyan Timan Ahmet, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, "Dünyanın  huzur barış ve adaleti özlediği bir dönemde bu kongre sadece AK Parti'nin  kongresi değildir. Çünkü sizin gibi adaletsizliklere karşı elif gibi dimdik duran  bir lider var. Tüm dünya mazlumları, gençler ve tüm liderler adına size bir dünya  lideri olarak teşekkür ederim." dedi.
Öğrenciler, Erdoğan'a, zalimler karşısında dik duruşunu simgeleyen  Arapça elif harfinin yer aldığı bir tabloyu hediye etti.
 Hediye takdiminin ardından tekrar söz alan Ahmet, "Siz Türk halkına ve  dünya gençlerine örnek bir lidersiniz. Türk halkı, böyle bir Cumhurbaşkanınız  olduğu için övünün, gurur duyun." ifadesini kullandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan,  öğrencilerle hatıra fotoğrafı çektirdi.
 
  
 
 
 

ETİKETLER