Cumhurbaşkanı Erdoğan müjdeyi verdi: Sorunu çözdük başlıyoruz!

AA |  27 Mart 2019 Çarşamba - 12:20 | Son Güncelleme : 27 03 2019 - 14:29

Cumhurbaşkanı Erdoğan Düzce'de halka hitap etti. Gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Erdoğan, Akçakoca'ya yapılması planlanan devlet hastanesi için "Akçakoca'ya kazandıracağımız devlet hastanesinin yer sorununu çözdük. İnşallah yakında inşaatına başlıyoruz." dedi.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Düzce mitinginde yaptığı konuşmada, Düzce'nin  yüzde 49'luk istihdam oranıyla, her iki kişiden birinin çalıştığı Türkiye'nin  üreten gücü olduğunu söyledi.
 
Düzce'yi tüm ilçeleri, mahalleleri, köyleri ve haneleriyle selamlayan  Erdoğan, "Ülkemizin ve coğrafyamızın tüm renklerini içinde barındıran Düzce, tüm  dünyaya kardeşlik nasıl olur onu gösteriyor. Sözlerimin hemen başında Düzce'ye  bir şükran borcum var. Onu ödemek istiyorum. 24 Haziran seçimlerinde, yüzde 73  gibi rekor bir oyla şahsımı Cumhurbaşkanlığına layık gördüğünüz için her birinize  teşekkür ediyorum. Belediye başkanlığında, merkezde ve tüm ilçelerde AK Parti'yi  tercih eden Düzce'nin bu defa da yine tulum çıkaracağına inanıyorum." diye  konuştu.
 
Düzce'nin, hizmetin, yatırımın, emeğin kıymetini bildiğini dile  getiren Erdoğan, "Çünkü Düzce, kardeşliğin, birliğin, beraberliğin kıymetini  bilir. Düzce, 2023 hedeflerine ulaşmak için bir kez daha AK Parti'nin hizmet  siyasetiyle, gönül belediyeciliğiyle yoluna devam edecektir." dedi.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 20 sene önce 17 Ağustos ve 12 Kasım 1999  depremlerinde Düzce'nin ağır yaralar aldığını hatırlatarak, bu depremlerde  hayatlarını kaybeden Düzcelilere bir kez daha Allah'tan rahmet diledi.
 
 
Felaketin acı hatıraları hafızalarda hala kalsa da depremin yol açtığı  yıkımın izlerini silmek için her türlü gayreti gösterdiklerini dile getiren  Erdoğan, yıkılan Düzce'yi yeniden inşa etmek için seferberlik ruhuyla  çalıştıklarını söyledi.
 
Hükümete geldikleri 2003 yılından bugüne kadar 600 milyon liraya yakın  bir kaynakla şehirde 6 bin 266 konutu, tüm sosyal alt yapısıyla birlikte inşa  ettiklerini anlatan Erdoğan, "Bugün memnuniyetle görüyorum ki Düzce, 20 sene  öncesinin Düzcesinin çok ilerisinde. Binalarıyla, imar planlarıyla, çevre  düzeniyle, sanayisiyle, üretimiyle bugün artık bambaşka ve geleceği aydınlık bir  Düzce var. Şehrimizin cazibesi arttıkça nüfusu da çoğalıyor. Düzce 2 bin 574  kilometrekarelik yüz ölçümüyle ülkemizin 77. büyük ili olmasına rağmen, nüfus  yoğunluğuyla 15. sırada yer alıyor. İnşallah önümüzdeki dönemde daha gelişmiş ve  müreffeh bir Düzce için hep birlikte daha çok çalışacağız." diye konuştu.
 
Erdoğan, Düzce'nin ve Türkiye'nin geleceği için 31 Mart seçimlerinin  çok önemli olduğunu ifade ederek, sözlerine şöyle devam etti:
 
"Pazar günü Düzce'deki ve diğer illerdeki tüm vatandaşlarımı mutlaka  sandığa gitmeye davet ediyorum. Türkiye bugüne kadar karşısına çıkan zorlukların  üstesinden şu içinde bulunduğumuz birliğiyle, beraberliğiyle en önemlisi de milli  iradenin üstünlüğüne olan bağlılığı sayesinde gelmiştir. Milli iradenin tecelli  ettiği yer seçimdir, sandıktır. Pazar günü sandığa gitmeyen her vatandaşımız,  kendi iradesini oraya gidip oyunu kullananların insafına terk ettiğini  bilmelidir. Çünkü seçim sonuçları toplam seçmen sayısına göre değil, sandığa  gidip oyunu kullananların tercihlerinin dağılımıyla ortaya çıkar. Kullanılmayan  her oy, bu ülkenin ve milletin başına çorap örmek isteyenlerin ekmeğine sürülmüş  bir yağ gibidir. Kızgınlık, küskünlük, ders verme hissiyatı başka şeydir,  sandıkta milli iradeye sahip çıkmak başka şeydir.
 
 
Hep söylediğim gibi bizim gayemiz tıpkı Tapduk Emre'nin dergahından  içeriye eğri odun sokmayan Yunus Emre gibi AK Parti kapısından yanlış izin  girmesine engel olmaktır. Bunu yapacağız. İnsanın olduğu her yerde hata da  vardır, eksik de vardır, noksan da vardır. Önemli olan bunları düzeltme  iradesidir. Biz, bu kararlılığa sahip olduğumuzu söylüyoruz. Hazırlarsanız, 16  Nisan halk oylamasının ardından partimizin genel başkanlığına yeniden  geldiğimizde bu amaçla teşkilatlarımızda ve belediyelerimizde epey bir çalışma  yürütmüştük. Seçim kampanyası sürecinde gördüğüm kadarıyla bu çalışmayı,  önümüzdeki dönemde de devam ettirmemiz gerekiyor."
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:
 
"Buradan, Düzce'den ülkemizin tüm şehirlerindeki vatandaşlarıma,  kardeşlerime, yol arkadaşlarıma söz veriyorum; Millete ve ülkeye hizmet etmek  için kendisine tahsis edilen imkanları çarçur eden, hele hele istismar edenin  bizim dünyamızda yeri asla olamaz. Kim olursa olsun. Milletimizin gönlünü kıran,  bizim gönlümüzü kırmış demektir. Bunun hesabını mutlaka verecektir. Milletimize  saygısızlık eden, kibirli davranan, kendini ulaşılmaz yapan herkes bizi de  defterinden silmiş demektir ve yolları da ayırmış demektir. Böyle bir yanlışa,  diğer partilerin adayları, yöneticileri düşebilir ama bir AK Partili asla böyle  bir yanlışa düşemez. Bazı yerlerde bizden aday olamayanların, hiç olmayacak  yerlerden adaylıklarını koyarak, karşımıza çıktıklarını görüyorum.
 
Dün Adıyaman'daydım, Van'daydım... Orada bunları gördüm ve tabii ki  acıdım. Niye? Bir taraftan dava diyeceksin, öbür taraftan da kalkıp hiç olmayacak  bir siyasi partiden aday olacaksın. Şayet AK Parti'de siyaset yaparken ve sırf  aday olamadım diye başka yere gitmişsen, bunun adı şehrine hizmet davası değil,  nefsine hizmet çabasıdır. Nefsinin peşinden gidenlerle de bizim işimiz yoktur.  Seni aday yaparken her şey güzeldi, aday yapmayınca ne oldu? Yani sen ilanihaye  ölümüne kadar aday mı olacaksın? Var mı böyle bir şey? Bana milletim böyle bir  yetki vermedi. Çalıştığı sürece, layık olduğu sürece eyvallah."
 
 
"Bu adam durmadan seçim kaybeden birisi"
 
Türkiye'nin tökezlemesini bekleyenlerin formülünün, kendilerini  yıpratmak ve güçleri yeterse de yıkmak olduğunu ifade eden Erdoğan, miting  alanındaki ekranlardan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli'nin seçimlerle ilgili  bazı sözlerinin yer aldığı videoları izletti.
 
Erdoğan, Sezai Temelli'nin Kürt olmadığını, Kürtler üzerinden istismar  yaptığını, Türkiye'de de Kürdistan diye bir bölge bulunmadığını belirterek,  konuşmasına şöyle devam etti:
 
"Buradan onlara mama çıkmaz o ayrı mesele. Fakat, şimdi 'Ankara da  bilecek ki' diyor. Ankara'da yaşayan Kürt kardeşlerime sesleniyorum. Siz gidip de  Mehmet Özhaseki kardeşim orada dururken, oyunuzu soyadı Yavaş olan bu adama mı  vereceksiniz? Bu adam durmadan seçim kaybeden birisi. Belediyeciliği falan bilen  birisi değil. 5 dönem Kayseri gibi büyük şehre Belediye Başkanı olmuş Özhaseki  dururken, ardından milletvekilliği, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yapmış,  Güneydoğu'da, Doğu'da bu kadar emeği olan Özhaseki dururken, oyunuzu gidip bu  Yavaş'a mı vereceksiniz? Aynı şey şimdi Düzce için geçerli. Konuşuyor, 'Batıda,  MHP'ye, AK Parti'ye oy vermeyeceğiz.' diyor. Sen kimsin. Benim Kürt  vatandaşlarımın, kardeşlerimin oyları, senin iradende mi, senin ipoteğin altında  mı? Şimdi pazar günü bunlara bir Osmanlı tokadı vuralım ve dünyanın da kaç bucak  olduğunu anlasınlar."
 
Erdoğan, Sezai Temelli'nin, çok sevmesi durumunda Irak'ın kuzeyindeki  Kürdistan'a gidebileceğini belirterek, "Ama bu ülkeyi bölemeyeceksiniz. Bu ülkeyi  böldürtmeyiz. Kim olduğuna, hangi partiden olduğuna, fikrine, zikrine  bakmaksızın, peşinen karşımızdakileri destekleyeceklerini söylüyorlar. Böyle bir  ortamda, şu veya bu sebeple sandığa gitmemek, bize değil ülkeye ve millete ceza  vermektir. Hiçbir vatandaşımın böyle bir vebali göze alacağını düşünmüyorum.  Pazar günü tarihimizin en büyük katılım oranlarından biriyle seçimleri  gerçekleştireceğimize inanıyorum." diye konuştu.
 
"Oyların sonuçlara yansımasını da takip etmek gerekiyor"
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sandığa gitmek kadar, sandığa  giren oyların resmi sonuçlara yansımasının da çok sıkı takip edilmesi gerektiğini  vurgulayarak, demokrasi tarihinde sandığın namus olduğunu, bu uğurda nice  mücadeleler verildiğini, fedakarlıklar yapıldığını ve acılar çekildiğini anlattı.
 
Erdoğan, sandıkta oyunu kullanan herkesten, bunun en sağlıklı şekilde  sonuçlara yansımasını takip etmesini beklediğini ifade etti.
 
Düzce'den verilecek sesin Bolu Dağı'nın ötesinden bile duyulmasını  isteyen Erdoğan'ın "Düzce, 31 Mart'ta milli iradeye, sandıkta kullanacağın oyuna  ve sandığın kendisine sahip çıkıyor musun? Düzce, 31 Mart'ta şehrine ve ülkene  sahip çıkıyor musun? Düzce, 31 Mart'ta pusuda bekleyen darbecilere, cuntacılara,  vesayetçilere derslerini veriyor musun? Düzce, 31 Mart'ta istiklalimize ve  istikbalimize kasteden alçaklara günlerini gösteriyor musun? Düzce, 31 Mart'ta  büyük ve güçlü Türkiye için bir kez daha AK Parti diyor musun?" sözlerine, miting  alanındaki vatandaşlar "Evet" karşılığını verdi.
 
 
Düzce'ye yapılan yatırımlar
 
Düzce'yi sadece aşkla sevmekle kalmadıklarını, her alanda eşi ve  benzeri görülmemiş hizmetlerle de tanıştırdıklarını belirten Erdoğan, CHP Genel  Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "17 yılda ne yaptınız?" diye sorduğunu  anımsatarak, ekranlardan Düzce'ye yapılan yatırımları gösterdi.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bay Kemal bak, sadece Düzce'ye ne yaptığımızı  inşallah izlemişsindir. Hiç olmazsa CHP'ye gönül veren kardeşlerim izlemiştir.  Çünkü Bay Kemal'in sıkıntıları var. Aynı zamanda bakan kördür. Kulağı vardır  duymaz, ağzı vardır hakkı konuşmaz, çünkü gönlü mühür. Geçen yine Hatay'a gitmiş.  Hatay'da başkana 'Burada baraj var mı?' diyor. Ben '6 baraj, 3 tane gölet  yaptıracağız, yaptık' dedim. O da onu soruyor. Bunların kılavuzu karga." diye  konuştu.
 
Kılıçdaroğlu'nun, Hatay'da baraj olmadığına ilişkin sözlerinin yer  aldığı videoyu izleten Erdoğan, yine ekranlardan Hatay'da yapılan barajları  gösterdi.
 
Erdoğan, "Bay Kemal bak eserlerle konuşuyorum. Senin başkanın kendi  ilinde ne var haberi yok. Kılavuzu karga olanın nokta nokta..." dedi.
 
Düzce'ye toplamda 11 katrilyon yatırım yaptıklarını anlatan Erdoğan,  "Durmak yok, yola devam. İnsanın, yaşamın olduğu yerde yatırım noktalanmaz. Dünya  geliştikçe, insanoğlu nüfusu itibarıyla arttıkça ve bu gelişme ve nüfusa göre  oradaki yatırımlar da artacaktır. Bizler de, Düzcemize bunları artırarak devam  ettireceğiz." diye konuştu.
 
"Yer sorununu çözdük, yakında inşaatına başlıyoruz"
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisinin Düzce mitinginde yaptığı konuşmada,  Düzce'de,  AK Parti Belediye Başkan Adayı Faruk Özlü'yle beraber dikey mimariye  asla prim vermeyeceklerini belirtti.
 
Zemin artı 3'ün üzerine asla çıkılmaması gerektiğini vurgulayan  Erdoğan, "Çıkma balkonların olmaması lazım. Bu kardeşlerimize destek verelim ve  bu çıkma balkonlar olmasın. Depremlerin en tehlikeli tehdit eden özelliği budur.  Zira yaklaşık 4,5 yıl İstanbul gibi bir şehirde belediye başkanlığı yaptım. E sen  de (Faruk Özlü)  projecisin. Her ne kadar makine mühendisi olsan da projeci  özelliğin var. Dolayısıyla bu konuda inşallah Düzcemiz'de bir değişimi, dönüşümü,  kentsel dönüşüm bazında yapmaya devam edeceğiz. Nitekim Düzce depreminden sonra  elhamdülillah Düzce'de çok büyük bir değişim oldu ama daha da olması lazım.  Bunları da yapalım. Bu güzellikleri Düzce'nin tamamında inşallah görelim. Bize  tabi Düzce halkının da bu konuda yardımcı olması lazım. Öyle mi?" diye konuştu.
 
Düzce Üniversitesi'nin sadece bölgede değil, tüm Türkiye'de bir marka  olma yolunda ilerlediğine dikkati çeken Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Düzce merkezde yeni yaptığımız devlet hastanesi, yoğun bakım, yeni  doğan ünitesi ve diğer birimleriyle adeta bir bölge hastanesi gibi çalışıyor.  Akçakoca'ya kazandıracağımız devlet hastanesinin yer sorununu çözdük. İnşallah  yakında inşaatına başlıyoruz. Şehrimizin turizm potansiyelini değerlendirmek için  özellikle Karadeniz'e açılan kapımız olan Akçakoca'da çok önemli yatırımlar  hayata geçiriyoruz. Restorasyonu süren Ceneviz Kalesi ve inşa edeceğimiz yat  limanı şehrin turizmine ciddi hareketlilik getirecektir. Efteni Gölü Kuş Cenneti  projesini başlattık. Süratle tamamlayacağız. Tabi ben sadece Düzce merkeze hitap  etmiyorum, Düzce'nin diğer ilçelerine de hitap ediyorum. Faruk Başkan alınma  yani. Onun için ilçe belediye başkan adaylarım da burada, 'Eyvallah' diyecek,  onlar planı, programı buna göre yapacak. İnşa edilen modern otogarla Düzce'nin bu  alandaki önemli bir eksiği de tamamlanmış oldu. Şimdi de Acarsuyu ve Karaca  derelerini Melen Su Parkı'yla birleştirerek, 16 kilometrelik bir su ve yeşil  koridor oluşturuyoruz."
 
"Spora bizim kadar önem veren hiçbir iktidar olmadı"
 
Düzce'de inşası süren spor salonuna ilave olarak amatör kulüplerin  hizmet binalarına kadar pek çok spor tesisini Düzceli gençlerin hizmetine  sunacaklarını aktaran Erdoğan, "Ben de 16 yıl amatör kümede futbol oynamış birisi  olarak gençlerimizin inşallah bu derdine derman olacağız. Şunu bilin ki Türkiye  Cumhuriyeti tarihinde spora bizim dönemdeki kadar önem veren hiçbir iktidar  olmamıştır. Hem profesyonelde hem amatörde." ifadelerini kullandı.
 
Kuzey Çevre Yolu'nun ilk etabını hizmete açtıklarını, ikinci etabına  da yakında başlayacaklarını aktaran Erdoğan, böylece Düzce'de şehir içi trafiğin  tamamen rahatlayacağını aktardı.
 
Düzce'de yapacakları daha çok işleri olduğunu kaydeden Erdoğan, şöyle  konuştu:
 
"Tam bir proje ve hizmet insanı olan Sanayi ve Teknoloji eski  Bakanımız Faruk Özlü kardeşimi buraya aday olarak gönderdiysek bunun bir sebebi  var. Nedir o? İşte bu dönüşüm, değişimi başarmak. Kendisinin bugüne kadar Türkiye  ve Düzce için yaptıklarını, yapacaklarını en iyi sizler biliyorsunuz. İnşallah  bir Cumhurbaşkanı olarak şahsım, merkezde Faruk Özlü kardeşim, ilçelerde diğer  belediye başkan adayı kardeşlerim el ele vereceğiz ve Düzcemizi daha ileri  noktaya taşıyacağız. Milletvekillerimizle beraber bu dayanışma içinde bunu  yürüteceğiz. Pazar günü merkezde Faruk kardeşimizle ilçe belediye başkan  adaylarımızı rekor bir oyla göreve getireceğinize inanıyorum. Düzce bugüne kadar bizi hiç üzmedi, hiç yanıltmadı. İnşallah bu seçimlerde de Düzce rekorlar  listesinin en üstlerinde yer alacaktır."
 
Alandaki vatandaşlara, "Düzce, 31 Mart'ta tercihini bir kez daha  hizmet siyasetinden yana kullanıyor musun?", "Düzce, 31 Mart'ta tercihini gönül  belediyeciliğinden yana kullanıyor musun?", "Düzce, 31 Mart'ta merkezde ve tüm  ilçelerde bir kez daha tulum çıkartıyor musun?" sorularını yönelten Erdoğan,  "Evet" yanıtını aldı.
 
"Ülkemizin zayıflaması, kardeşlerimizin başında kara bulutların  toplanması demektir"
 
Türkiye'nin sadece 780 bin kilometrekare vatan topraklarından ibaret  bir yer olmadığını belirten Yıldırım, "Burası kendi vatandaşları yanında  Balkanlardan Kafkaslara, Kırım'dan Kuzey Afrika'ya kadar coğrafyamızın dört bir  yanında insanlarımızın vatan bildiği bir ülkedir. Türkiye'nin güçlü olması, tüm  bu coğrafyalardaki kardeşlerimizin güven içinde, huzur içinde yaşaması anlamına  geliyor. Ülkemizin zayıflaması, takatten düşmesi tüm bu coğrafyalardaki  kardeşlerimizin başında kara bulutların toplanması demektir." dedi.
 
Katılımcılardan Düzce dışındaki akrabalarını telefonla aramalarını  isteyen Erdoğan, "Çünkü bu hareket bir davadır, orada bir dayanışma vardır.  Sorumluluğumuzun ne kadar büyük olduğunu biliyoruz. Birileri 'Bırakın, artık şunu  yapmamız lazım, bunu yapmamız lazım' diyebilirler. İşimize bakalım. Türkiye'nin  81 vilayetini parçalara bölmenin hesabı içinde olanlara pazar günü en güzel  cevabı demokratik ortamda verelim. 16 bin 500 kilometreden dinimize saldıranlara  cevabı verelim. Taksim Meydanı'nda ezanımıza saldıranlara cevabımızı verelim.  Bunların kimler olduğunu söylememe gerek var mı?" ifadelerini kullandı.
 
Erdoğan, konuşmasını, "Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet",  "Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye  olacağız." söylemini katılımcılarla birlikte söyleyerek, tamamladı.
 
NOTLAR
 
Mitinge, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, AK Parti  Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı  Fahrettin Altun, AK Parti Düzce Belediye Başkan Adayı Faruk Özlü, Düzce Belediye  Başkanı Dursun Ay ve vatandaşlar katıldı.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, miting sonrası vatandaşlara çay ve oyuncak  dağıttı.
 
Alandan bir süre ayrılmayan Erdoğan, sahne önüne gelerek gençlerle ve  vatandaşlarla sohbet edip fotoğraf çektirdi.

ETİKETLER