Cumhurbaşkanı Erdoğan müjdeyi verdi

AA |  22 Haziran 2018 Cuma - 20:33 | Son Güncelleme : 22 06 2018 - 22:04

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti'nin Beyoğlu mitinginde açıklamalarda bulundu. Erdoğan, "Taksim'de 5 bin kişilik bir cami yapıyoruz." diyerek müjdeyi verdi


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kasımpaşa Kızılay Meydanı'ndaki mitingdeki  koruşmasına başlarken kalabalığın, "Kasımpaşa çocuğu Tayyip Erdoğan" şeklinde  slogan atması üzerine, "Doğruya ne denir, burada doğdum, burada büyüdüm. Yani  'Büyükşehir Belediye Başkanı çıkardık, Başbakan çıkardık, Cumhurbaşkanı çıkardık'  deseniz yalan söylemezsiniz." yanıtını verdi.

Şimdi yeni bir sürecin başladığını aktaran Erdoğan,  "Pazar günü  sandıkları patlatmaya var mıyız?  Onun için şurada bir günümüz var, çok  çalışacağız, hanım kardeşlerim çok çalışacağız, tamam. Kapı kapı dolaşacağız,  gençler, kapı kapı dolaşacağız, tamam. Durmak yok. Sandığa gitmeyenleri de  sandığa götüreceğiz." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beyoğlu'nun kültür, sanat ve turizmde bir  sıçrama yapacağı bir döneme girdiklerini anlatarak, Beyoğlu'na özellikle millet  kıraathanesiyle, millet bahçesiyle yeni güzellikler getireceklerini aktardı.
 
Bazılarının yalan söyleyerek "vatandaş aç, vatandaş fakir" dediğine  işaret eden Erdoğan, şöyle devam etti:
 
"Ya ben çocukluğumda hatırlayın, şurada balık pazarına gelir balık  pazarından bir kalıp buz alırdık. Niye? Buzdolabımız yoktu. O kalıp buzları alıp  eve götürür, anacağım onu kaba koyar oradan bize soğuk su içirirdi. Bunları  yaşadık mı? Peki şimdi evinde buzdolabı olmayan kaldı mı, evinde fırını, çamaşır  makinesi olmayan kaldı mı? Ya benim anacığım ne çileler çekti. Ya benim hanım ne  çileler çekti. Amerikan bezini kendi elleriyle ovalar çocukların bezlerini  yıkarlardı. Şimdi artık çocuk bezinin girmediği ev kalmadı ama Bay Muharrem çocuk  bezleriyle şimdi dalga geçiyor. Ya Bay Muharrem çocuk bezinin olması niye  garibine gidiyor? Yani bu ülke hala o Amerikan bezi denilen çaputların  kullanıldığı döneme mi dönecek? Biz onları geride bıraktık."
 
 
Erdoğan, şimdi artık modern bir döneme girdiklerini ve bu modern  dönemde ne gerekiyorsa onu yapma noktasında geldiklerini anlattı.
 
Türkiye olarak bu gelişmelerin gerisinde kalamayacaklarını ifade eden  Erdoğan, şöyle devam etti:
 
"Şu anda biz 'yerli, milli otomobil' diyoruz. Bay Muharrem diyor ki;  onlar benim için 20 yıl geride kaldı. Bay Muharrem, BMW fabrikasını gezeceğine  gel bizim İHA fabrikasını gez, gel bizim SİHA fabrikasını gez ve Türkiye buraya  nasıl ulaştı onu gör. Ya Amerika bize İHA vermiyordu. SİHA vermiyordu, müracaat  ettiğimiz zaman, 'senato reddetti, kongre reddetti' diyordu. Bak kötü komşu bizi  ev sahibi yaptı. Şimdi biz bunları yapıyor muyuz?"
 
"Terörle kıran kırana mücadele veriyoruz"
 
Kandil'de dün İHA'ların, SİHA'ların koordinatları verdiğini,  F-16'ların gidip bombalayarak teröristlerin işini bitirdiğini vurgulayan Erdoğan,  şu ifadeleri kullandı:
 
"Şu anda Bay Muharrem icazeti aldığı anda ilk gittiği yer neresi oldu?  Edirne'de cezaevi oldu. Kimi ziyaret etti? Teröristlerin arkasında olduğu  Demirtaş'ı ziyaret etti. Hale bak ya. Senin orada ne işin var? Bugüne kadar  terörle ilgili Bay Muharrem'in de Bay Kemal'in de bir lafı oldu mu? FETÖ ile  ilgili bir lafı oldu mu? Çünkü bunlar el ele dolaşıyorlar, bunlar dirsek  temasındalar, Ankara'dan İstanbul'a bunlarla el ele kol kola yürümediler mi?  Bunların terörle ilgili bir derdi yok ama bizim terörle ilgili bir derdimiz var."
 
Erdoğan, terörle kıran kırana mücadele verdiklerini anlatarak, bu  mücadeleyi içeride de dışarıda da verdiklerini söyledi.
 
Şu anda Afrin'de 4 bin 600'ü aşkın teröristi etkisiz hale  getirdiklerini belirten Erdoğan, Cerablus'ta 3 bini aşkın DEAŞ'lıyı etkisiz hale  getirdiklerini şimdi de Irak'ta olduklarını vurguladı.
 
"Bundan Cumhurbaşkanı adayı nasıl olur hayret"
 
CHP'nin cumhurbaşkanı adayı İnce'nin "Kandil'e giremezler, Amerika'dan  izin almaları lazım, İran'la görüşmesi lazım." dediğini aktaran Erdoğan, "Zavallı  bu ya. Ya bundan cumhurbaşkanı adayı nasıl olur hayret. Ama oldu, normaldir.  Bunlar dershane işletmeciliği yapıyor, öğretmenlerin SSK primlerini dahi  ödeyemiyor." diye konuştu.
 
Erdoğan, İnce'nin geçenlerde bir memura, koruma polisiyle alakalı  hakaret ettiğini anlatarak, "Saygısızlıkları duydunuz mu? Bu ülkenin bir  cumhurbaşkanı adayından bu ifadeler duyulur mu? Ama bu CHP'li olunca duyulur.  İşte onun için bu pazar çok önemli. Bunlara öyle bir Osmanlı tokadı atalım ki bir  daha bellerini doğrultamasın."
 
Kızların okuma oranına değinen Erdoğan, "Kızlarda okuma oranı  nereye çıktı? Yüzde 45'den 82,5'a çıktı. Eskiden kızların okuması diye bir şey  var mıydı? Şimdi biz bunu yaygınlaştırdık. Okul öncesi eğitim, öğretim, ilkokul,  orta, lise, bunların hepsini biz geliştirdik. Artık 85'e doğru tırmandık, yüzde  100'e gidiyoruz. Bunlar bizim dönemimizde oldu. Bay Muharrem, senin fizik  öğretmeni olman bu işi bağlamaz. Kızlarda üniversite oranı yüzde 13 küsurdan  yüzde 44'e çıktı. Şimdi bunlarla Türkiye nereden nereye gidiyor, bu ortada. Bay  Muharrem, Bay Kemal, ya sizi aslında muhatap almam doğru da değil ama rahat  durmuyorsunuz, onun için cevap vermek zorunda kalıyorum." değerlendirmesinde  bulundu.
 
Üçüncü havalimanının 29 Ekim'de açılacağına işaret eden Erdoğan,  şunları söyledi:
 
"Yeni havalimanını nasıl buldunuz? İnşallah 29 Ekim'de açıyoruz.  Dünyanın en ilk üçü içinde. İlk yıl yolcu kapasitesi ne biliyor musunuz, 90  milyon yolcu kapasitesi var. 2023'de bu 150 milyona çıkacak ve Atatürk  Havalimanı'nın yerini Millet Bahçesi yapıyoruz. İnşallah Beyoğlu'na da güzel bir  Millet Kıraathanesi yapacağız."
 
"Olmayanları yapıyoruz, yaparsa AK Parti yapar"
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Beyoğlu'nun en önemli adımı ne oldu? Atatürk  Kültür Merkezi'ni Türkiye'nin en büyük opera binası yapıyoruz. Yıkımı hemen hemen  bitti. O yıkımla birlikte muhteşem bir proje var. Şimdi bu projeyi hayata  geçireceğiz, Taksim Meydanı'nda o opera binasını gerçekleştireceğiz. Bir şey daha  yapacağız. İstiklal Caddesi'nin çıkışında sağda bir kilise, tam onun karşısına  yaklaşık 5 bin kişilik bir cami yapıyoruz. Caminin kaba inşaatı bitmek üzere,  bitti. Altında da Türk İslam Eserleri Müzesi gibi bir müze yapacağız. Aynı  zamanda çeşitli kitap evleri de olacak, böylece Beyoğlu, Taksim bu esere de sahip  çıkacak. Yani olmayanları yapıyoruz. Yaparsa AK Parti yapar. Siz zaten işi  kavradınız." ifadelerini kullandı.
 
Türkiye'nin uluslararası camiaya farklı bir şekilde taşınması  gerektiğini belirten Erdoğan, bir müjde daha vermek istediğini dile getirerek,  "Camialtı Tersanesi, Taşkızak Tersanesi'ni yıkıyoruz. Onların yerine muhteşem bir  proje ikame edeceğiz. Bu proje ile artık Haliç çok ciddi bir çekim alanı  oluşturacak. İnşallah burası turizmde bir patlama yaşayacak. Bu çirkinlikleri  burada görmeyeceğiz. Kuzey Deniz Saha Komutanlığı binası, aynı şekilde o yatırımı  yapacak grup tarafından aslına uygun olarak restore edilecek." diye konuştu.
 
AK Parti'nin icraat yaptığını, CHP'nin laf ürettiğini ifade eden  Erdoğan, "Lafla peynir gemisi yürümez." dedi.
 
Camialtı ve Taşkızak'taki projenin Türkiye'nin medarıiftiharı  olacağını vurgulayan Erdoğan, projenin uluslararası yarışma derecesi aldığını,  doğup büyüdüğü Kasımpaşa'ya, Beyoğlu'na da bunun yakıştığını ifade etti.
 
Erdoğan'ın, 7 sene Camialtı'nda top oynadığını hatırlatması üzerine  vatandaşlar "Tayyip Başkan, Kasımpaşa şampiyon" sloganları attı. Erdoğan da  "İnşallah. Şampiyon oldu da biz şampiyon olmasın mı dedik? Görelim bunu."  yanıtını verdi.
 
Kasımpaşa Stadı'nın sorunlarını da bitirdiklerini, stadın artık  Kasımpaşa'ya ait olduğunu belirten Erdoğan, bundan sonra Kasımpaşa'dan  şampiyonluk beklediğini söyledi.
 
Eğitimdeki başarıları arttıracaklarını, sağlıkta daha iyiye  gideceklerini dile getiren Erdoğan, Avrupa yakasında 3 bin 300 yataklı bir şehir  hastanesi yaptıklarını, hizmete girmesinin çok sürmeyeceğini anlattı.
 
Taksim İlk Yardım Hastanesi'nin yenilenmesinin de tamamlandığını  anımsatan Erdoğan, Okmeydanı Hastanesi'nin de bitmek üzere  olduğunu ifade etti.
 
Erdoğan, bu konularda vatandaşı yarı yolda bırakma lükslerinin  olmadığını vurgulayarak, "Piyalepaşa Bulvarı, Hacıhüsrev, oralar bir başka güzel  oluyor. Yeni düzenleme ile inşallah çok daha güzel olacak." dedi.
 
Bütün bunların yanında milletin birliğinden yana olduğunu dile getiren  Erdoğan, "Türk, Kürt, Laz, Çerkez, Gürcü, Abhaz, Alevi, Sünni bizde böyle bir  ayrım var mı? Asla buna müsaade etmeyeceğiz. " ifadelerini kullandı.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, imar barışına değinerek, "Şu an itibariyle 1  milyonu aşkın imar barışına müracaat var. Dolayısıyla bu bölgede de imar barışına  yönelik müracaat etmeyen kardeşlerim, lütfen elektronik imara müracaatını  yapsınlar ve bu süreçten istifade etsinler. Dolasıyla bu sıkıntıları aşmış  olalım. Pazar günü Beyoğlu'nu özel takip edeceğim. Bakalım sandıklar gerçekten  patlatıldı mı?" diye konuştu.