Cumhurbaşkanı Erdoğan, Macron ile görüştü

AA |  22 Eylül 2020 Salı - 21:46 | Son Güncelleme : 22 09 2020 - 22:20

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.


İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Fransa Cumhurbaşkanı  Macron'dan gelen talep üzerine gerçekleşen görüşmede, Türkiye-Fransa ve  Türkiye-AB ilişkileri ile Doğu Akdeniz başta olmak üzere bölgesel gelişmeler ele  alındı.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede, Doğu Akdeniz'deki gerginliğin  sebebinin Türkiye'nin ve Kıbrıs Türklerinin bölgedeki meşru haklarının yok  sayılması olduğuna işaret ederek, Fransa'nın Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum  kesiminin gerginliği tırmandıran maksimalist iddia ve adımlarını desteklemesine  anlam veremediğini belirtti.
 
Türkiye'nin kimsenin hakkında gözü olmadığını ancak kendi haklarını da  kimseye yedirmeyeceğini vurgulayan Erdoğan, her zaman olduğu gibi bugün de  sorunların çözümü için diyalog ve iş birliğini savunduklarını ifade etti.
 
"Tansiyonu düşürmek için diplomasi fırsatları değerlendirilmeli"
 
Tansiyonu düşürmek için diplomasi fırsatlarının değerlendirilmesi ve  sürdürülebilir müzakere süreçlerinin hayata geçirilmesi gerektiğinin altını çizen  Erdoğan, tüm sorunları masada konuşmak ve çözmek istediklerini dile getirdi.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu süreçte Fransa'dan da sağduyulu ve yapıcı  bir tutum beklediklerini, Türkiye-Fransa arasında istişare ve iletişim  mekanizmasının sürekli olarak işletilmesinde fayda gördüğünü kaydetti.
 
Erdoğan, AB Liderler Zirvesi'nden Türkiye'ye ilişkin yapıcı diyalog ve  iş birliğini teşvik eden bir yaklaşımın çıkmasının da bölgesel meselelerin çözüm  imkanları açısından önemli olduğunu vurguladı.