Cumhurbaşkanı Erdoğan, Macaristan'da törenle karşılandı

08 Ekim 2018 Pazartesi - 11:34 | Son Güncelleme : 08 10 2018 - 17:01

Resmi temaslarda bulunmak üzere Macaristan'ın başkenti Budapeşte'ye giden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Macaristan Cumhurbaşkanı Janos Ader tarafından resmi törenle karşılandı. Görüşme sonrası iki lider makam odasının balkonundan Budapeşte'yi izledi.


Macaristan’a resmi bir ziyaret gerçekleştiren Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda, Macaristan Cumhurbaşkanı Janos Ader tarafından resmi törenle karşılandı. Tören sonrası iki lider baş başa görüştü. Görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan ve Macaristan Cumhurbaşkanı Ader'in eşi Anita Herczegh de yer aldı. Görüşme sonrası iki lider makam odasının balkonundan Budapeşte'yi izledi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, iki gün sürecek resmi ziyaret için Macaristan’ın başkenti Budapeşte’ye geldi. Erdoğan, Macaristan Cumhurbaşkanı Janos Ader tarafından Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda resmi törenle karşılandı. İki ülke marşlarının okunduğu törende Erdoğan, karşılama kıtasını selamladı. Erdoğan ve Ader, Türk ve Macar heyetinin tanıtılmasının ardından önce ikili ardından heyetlerarası görüşmeye geçti.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Macaristan Başbakanı Viktor Orban'ı kabul etti. Ulusal Meclis'te gerçekleşen kabulün ardından Erdoğan ve Orban,  heyetler arası çalışma yemeğinde bir araya gelecek ve ortak basın toplantısı  düzenleyecek. Erdoğan daha sonra Meclis Başkanı Laszlo Köver ile görüşecek. Görüşmelerde ikili ilişkilerin geliştirilmesi için atılması gereken adımlar ele alınacak. Ayrıca, Türkiye-AB ilişkileri, düzensiz göç ve terörizmle mücadele de masadaki diğer başlıklar olacak.
 
Erdoğan, yarınki temaslarına ise Türkiye-Macaristan İş Forumu ile başlayacak. Cumhurbaşkanı ziyaretinin ikinci gününde Başbakan Orban ile birlikte Budapeşte'deki Gül Baba Türbesi'nin resmi açılışını gerçekleştirecek, daha sonra Meçhul Asker Anıtı’na çelenk bırakacak. Galiçya Türk Şehitliğini de ziyaret edecek olan Erdoğan, temaslarını tamamlayarak yurda dönmek üzere Budapeşte Liszt Ferenc Uluslararası Havalimanı’na hareket edecek.