Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kudüs kararını reddediyoruz!

15 Mayıs 2018 Salı - 2:30 | Son Güncelleme : 15 05 2018 - 2:30

Chatham House’da konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak kabul edip elçiliğini taşıma kararıyla ilgili “Bu kararı bir kez daha reddediyoruz. ABD arabulucu rolünü yitirmiştir” dedi


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İngiltere’de düşünce kuruluşu Chatham House’da katılımcılara hitap ederken, ABD’nin İsrail’deki büyükelçiliğini Kudüs’e taşımasıyla ortaya çıkan gelişmeleri değerlendirdi. Erdoğan şunları söyledi:

İç siyasi hesaplarla, üç semavi dinin de kutsalı olan Kudüs’ün statüsünü değiştirmeye yönelik adımlar tüm itirazlara rağmen bugün hayata geçiriliyor. Bu tablo karşısında kendimizi ikinci dünya savaşı öncesinin karanlık günlerinde hissetmekten alı koyamıyoruz. Bize ve tüm insanlığa dayatılmaya çalışılan bu tabloya biz itiraz ediyoruz. Biz BM Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üye ile dünyayı yönetmesini asla kabul etmiyoruz. Dünyanın çivisi çıktıysa, o çiviyi yerine sokacak olan sert bir çekiç darbesi değildir, umuttur diyalogdur, paylaşmaktır.

‘Dünyanın en cömertiyiz’

Türkiye olarak girişimci ve vicdani bir dış politika izliyoruz. Türkiye olarak dünyanın en cömert ülkesiyiz. En başından itibaren Suriye ihtilafının çözümü yolundaki gayretlere biz dahil olduk. Türkiye, rejim başta olmak üzere diğer herkesten farklı bir yöntem kullanıyor. Biz sivillere asla zarar vermeyecek şekilde operasyonlarımızı yürütüyoruz. Gerektiğinde biz kayıp vermeyi göze alıyoruz ama sivillere kesinlikle zarar vermiyoruz.

‘Fitili ateşledi’

İsrail-Filistin gerilimi Ortadoğu bölgesini on yıllardır istikrarsızlığa sürükleyen en önemli sorunların başında geliyor. Biz 1697 sınırları dahilinde, başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız bir Filistin devletinin kurulmasının, bölgede kalıcı barış için yegane yol olduğunu hep söyledik. Bugün ABD’nin büyük elçiliğini Kudüs’e taşıma yönündeki kararını özellikle de uygulama noktasında çok çok talihsiz buluyoruz. Bu kararı bir kez daha reddediyoruz. Amerika sorunun bir parçası olmayı tercih ederek, Ortadoğu barış sürecindeki arabuluculuk rolünü yitirmiştir. Bu atılan adımın insanlığın barışına hizmet etmediğini tam aksine, bölgenin ve insanlığın birbirine düşmesi için bölgeyi karıştırmak için adeta bir fitil ateşlemesi olduğunu hatırlatmak isterim.

FETÖ’cüleri iade edin!

Türkiye’nin mücadele ettiği bir diğer terör örgütünün FETÖ olduğunu belirten Erdoğan, “İngiltere dahil, tüm ülkelerden bu örgüte karşı adım atmalarını, sınırları içindeki örgüt mensuplarının ülkemize iadesini bekliyoruz” dedi.

İran’ın yapıcı katkıları

“Son günlerde giderek tırmanan bir başka alan da İran konusudur. Biz İran’ın yapıcı katkılarından istifade etmekte yarar görüyoruz. Siyasi diyaloğumuzun uluslararası toplumun da menfaatine olduğunu düşünüyoruz. İran’ın kapsamlı eylem planı, korunması gereken diplomatik başarıdır. Atom enerjisi ajansının, tüm raporlarında İran’ın bu plana uyduğu belirtiliyor.”

‘Hamlet’e aynı şeyi söyletirdi’

Erdoğan Chatham House’daki konuşmasında, “Shakespeare hayatta olsa ve Hamlet adlı eserini tekrar yazsa idi inanıyorum ki Prens Hamlet’e aynı şeyi söyletirdi: Dünyanın çivisi çıkmış... Bir gün evlerine dönebilme ümidiyle yaşayan, yaklaşık 3,5 milyonunu da ülkemizde misafir ettiğimiz mültecilerin trajedilerine bakıp da ‘dünyanın çivisi çıkmış’ demekten başka ne söz edilebilir?” dedi. ‘Senin teröristin kötü, benim teröristim iyi’ mantığı yeni sorunlar ortaya çıkarıldığını dile getiren Erdoğan, Türkiye’nin DEAŞ’la ve YPG’yle mücadelesine değindi. Erdoğan “Zeytin Dalı harekatıyla Afrin bölgesinden bu teröristleri temizledik, temizliyoruz. Şimdi sıra diğer bölgelerdedir” diye konuştu. Erdoğan, “Hâlâ müttefiklerimizin desteklediği terör örgütü kontrolündeki yerlere geri dönen kimse yoktur. Kendilerini güvende hissetmedikleri için dönmüyorlar” dedi. Erdoğan, YPG’nin adını Kürtlerle kamufle ederek dünyayı aldatma gayreti içerisinde olduğunu söyledi.

ETİKETLER