Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye'nin gören gözü duyan kulağı olacak!

09 Şubat 2019 Cumartesi - 11:43 | Son Güncelleme : 09 02 2019 - 13:33

Ufuk gemisinin denize indirilmesi töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Ufuk korveti milli imkanlarla üretilen ilk istihbarat gemisi olma özelliği taşıyor. Türkiye'nin gören gözü duyan kulağı olacaktır" dedi.


Test ve Eğitim Gemisi Ufuk (A-591) denize indirildi. Tuzla Tersanesi'nde  düzenlenen törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Sanayi ve  Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, MİT  Başkanı Hakan Fidan, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal,  1. Ordu  Komutanı Orgeneral Musa Avsever ile çok sayıda davetli katıldı. 
Burada yaptığı konuşmada savunma sanayiinin geldiği noktaya vurgu yapa n Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarının satır başları şöyle:
 
Türk savunma sanayii adında tarihi bir adım attığımız bu anlamlı günde, Tuzla’da sizlerle bir arada olmaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum. Tabii bu vesileyle özellikle şurada çok kısa gün demeyeceğim artık. Saatler önce Kartal’daki bir binanın çökmesiyle orada enkaz altında kalarak ebediyete uğurladığımız 16 kardeşimize Allah’tan rahmet diliyorum. Enkazdan çıkan kardeşlerime Allah’tan şifalar diliyorum. Şu anda yine enkaz altında olup da kurtarma çalışmaları devam eden bütün bu çalışmalarda ellerinden gelen gayreti ortaya koyan gerek tüm bakan arkadaşlarıma tüm kurumların temsilcilerine, özellikle oradaki operatörlere, hepsine şahsım, milletim adına şükranlarımı sunuyorum. Bu enkazın altında kalan kardeşlerime de kavuşmayı Allah’tan niyaz ediyorum.
 
Ülkemizin bu gurur gününe ortak olan, şahitlik eden tüm misafirlerimize teşekkür ediyorum. Sözlerimin hemen başında Tuzla Tersanesinde çalışan, Türk gemicilik sanayiinin gelişmesi, ilerlemesi, güçlenmesi için ter döken tüm kardeşlerime buradan şükranlarımı sunuyorum. Yatırımcılarımızın, şirketlerimizin, emekçi kardeşlerimizin gayretiyle Tuzla Tersanesi ülkemizin iftihar kaynaklarından birine dönüşüyor.
 
Buradaki kardeşlerimiz, kışın soğuğuna, yazın sıcağına, denizin rüzgarına aldırmadan gece gündüz çalışarak, üreterek Türkiye’nin gemicilik alanındaki kalkınma hamlesine de öncülük ediyorlar. Büyük bir gururla ifade etmek isterim ki, bugün Türkiye gemi inşası, tamiri, bakımı ve onarımında Akdeniz’in lider ülkelerinden biridir. Türkiye kendi ihtiyaçları yanında Norveç, İngiltere, Hollanda, Fransa, Almanya ve İtalya gibi dünyanın pek çok gelişmiş ülkesi için buradaki tersanelerde gemiler inşa ediyor. Sadece Tuzla bölgesindeki tersanelerde son 6 yılda yaklaşık 2 bin geminin tamiri, onarımı ve yenilenmesi gerçekleştirilmiştir. Diğer illerimizdeki tersaneler de dahil edildiğinde bu rakamlar kat be kat fazladır.
 
Türk gemicilik sanayi üzerindeki ölü toprağını  silkeleyerek son 16 senede yeniden şaha kalkmıştır.
Test ve Eğitim Gemisi Ufuk, ülkemizi liderliğe taşımanın en büyük göstergesidir.Böylece MİLGEm projesinin en önemli kısmını gerçekleştirmiş oluyoruz.Ufuk korveti alanının lideri olmaya nazmettir. Ufuk korveti milli imkanlarla üretilen illk istihbarat gemisi olma özelliği taşıyor. Türkiye'nin gören gözü duyan kulağı olacaktır. 
 
Suriye kaynaklı tehditlerle, Ege ve Karadeniz'deki gelişmeler sonrasında bu ihtiyaç çok daha acil hale gelmiştir. Her zaman ifade ettiğim gibi sahada varlık göstermeyen masada kendine yer bulamaz.
 
Şayet bugün PKK terör örgütü tarihinin en büyük hezimetini yaşıyorsa, bunun sebebi terörle mücadelemizin kendi imkanlarımızla yürütülmesidir.
 
3 yılda PKK ve DEAŞ başta tüm terör örgütleerine karşı büyük başarılar kazandık. 2015'ten itibaren; terörü kaynağında yok etme ve kesintisiz operasyon stratejisine geçtik. Daha önce operasyonlar yılın belli dönemlerinde yapılırken, yeni stratejiyle yaz-kış demeden 365 gün boyunca operasyonlar gerçekleştirerek teröristlere nefes aldırmıyor. Bunun yanında teröristleri takip ve imhada emniyet birimlerimize asimetrik güç sağlayan İHA ve SİHA'larımızın sayısını artırdık.Terör örgütlerinin elinde müttefiklerimizn silahları var. 
 
 
TANK PALET FABRİKASI 
 
Tank Palet Fabrikamızın satılması yani  mülkiyetinin devri, asla söz konusu değildir. Fabrika arazisindeki her türlü  taşınmazın üretim, bakım ve onarımda kullanılan her türlü teçhizatın mülkiyeti  devlete aittir ve öyle kalacaktır. Hatta şu anda bu alımı yapan firma, yüzde 50  Katar, yüzde 50 Türk ortaklı olan bir firmadır. Şu anda buraya yaklaşık 40-50  milyon dolar gibi de bir yatırım yapılmak suretiyle bu fabrika elden  geçirilecektir. Yapılan iş, sadece işletme hakkının belli şartlar ve belli  süreler dahilinde ki bu 25 senedir, ülkemizin öncü kuruluşlarından birine  devredilmesidir
 
CHP Genel Başkanı'nın Sakarya'daki tank palet fabrikamıza dair gündeme getirdiği iddiaların ne milli kaygılarla ne savunma sanayimizle ne de orada çalışan kardeşlerimizle hiçbir ilgisi yoktur. Olmadık iftiralarla, yalan yanlış bilgilerle milletimizin kafasını karıştırmaya çalışanlar en büyük zararı Türk savunma sanayine veriyor.
 
Test ve Eğitim Gemisi Ufuk
 
Savunma Sanayii Başkanlığı ile STM AŞ arasında test ve eğitim gemisi  tedariki sözleşmesinin imza altına alınmasıyla STM AŞ projede ana yüklenici  sorumluluğunu üstlendi. İstanbul Denizcilik Tersanesi tarafından 30 blok halinde imal edilen  geminin üst bina ve direkleri dahil kızak üzerinde birleştirilmesi 24 Temmuz  2018'de tamamlandı.  Gemi için yaklaşık 920 ton sac, 12,5 ton aliminyum, 6 bin 340 metre  boru işlendi ve bir araya getirildi. İlk kaynağı 2 Mayıs 2017'de yapılan ve resmi  olarak A-591 borda numarası ve Ufuk adı verilen test gemisinin 31 Temmuz 2020'de  teslimi planlanıyor.   Test ve Eğitim Gemisi Ufuk, "milli imkan ve kabiliyetlerle üretilen,  Türkiye'nin ilk istihbarat gemisi" olma özelliğini taşıyor.  99,5 metre tam boyu,  14,4 metre azami genişliği, 2 bin 400 ton deplasmanı ve 3,6 metre su çekimiyle  gemi, 10 tonluk bir helikopter için gerekli platforma da sahip.