Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Sudan açıklaması!

AA |  11 Nisan 2019 Perşembe - 16:50 | Son Güncelleme : 11 04 2019 - 18:32

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sudan'da ordunun yönetime el koymasına ilişkin, "Sudan bizim köklü tarihi ilişkilerimizin olduğu bir ülke ve bu köklü ilişkilerimizin tabii ki devamından yanayız. Bu noktada da yine temennim odur ki suhuletle bir kardeşlik ağı içerisinde Sudan bu işi başarmalı ve normal demokratik süreci çalıştırmaya girmelidir diye inanıyorum. Böyle düşünüyorum." dedi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Burkina Faso Cumhurbaşkanı Roch Marc  Christian Kabore, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleştirdikleri baş başa ve  heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.
 
Kabore'yi Türkiye'de ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren  Erdoğan, bu ziyaretin Burkina Faso'dan Türkiye'ye cumhurbaşkanı düzeyinde  gerçekleşen ilk resmi ziyaret olduğunu vurguladı.
 
Erdoğan, ikili ve heyetler arası kapsamlı ve verimli görüşmeler  gerçekleştirdiklerini ifade eden Erdoğan, "62 milyon dolar civarındaki ticaret  hacmimiz, nüfuslarının toplamı 100 milyona ulaşan iki ülke bakımından istenilen  düzeyin çok ama çok altındadır. Ticaret rakamını beraber çalışarak artırma  kararlılığımızı teyit ettik." diye konuştu.
 
Özel sektörü Burkina Faso ile ticaret ve yatırım yapmaları için teşvik  etmeyi sürdürdüklerini söyleyen Erdoğan, özellikle tekstil ve madencilik  alanlarında Türk şirketlerinin Burkina Faso'da projeler üstlenmesinden memnuniyet  duyduklarını bildirdi.
 
Mevkidaşı Kabore'ye girişimcilere sağladığı destek dolayısıyla  teşekkür eden Erdoğan, ziyaret vesilesiyle İstanbul'da Türkiye-Burkina Faso İş  Forumu yapılmasının da faydalı olduğunu vurguladı.
 
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Önümüzdeki dönemde Karma Ekonomik Komisyon  ikinci toplantısının da gerçekleştirilmesini öngörüyoruz. İki toplumun birbirine  daha da yakınlaşmasını sağlayacak bir diğer önemli alan eğitim öğretimdir. Gerek  Türkiye burslarıyla gerek kendi imkanlarıyla öğrenim gören 200 civarında Burkina  Fasolu öğrenci bulunmasından ülkemizde özellikle memnuniyet duyuyoruz." dedi.
 
Kabore'nin G5 Sahil Dönem Başkanlığı görevini sürdürdüğünü anımsatan  Erdoğan, "Desteklediğimiz bu oluşumun başarısına önem atfediyoruz. Zira İslam  İşbirliği Teşkilatı'nın Dönem Başkanı olmamız hasebiyle de ikili ilişkilerimizi  bu noktada çok çok önemsiyorum. Burkina Faso dahil sahil ülkeleri son dönemde  artan şekilde terörün hedefi olmuştur. G5 Sahil Ortak Gücü'ne taahhüt ettiğimiz 5  milyon dolarlık askeri yardımı planlandığı şekilde değerlendireceğiz ve  kendilerine de bu desteğimizi aktaracağız." değerlendirmesinde bulundu.
 
Görüşmelerde, terörle mücadele alanında karşılıklı iş birliği ve  desteği sürdürme yönündeki ortak iradeyi yinelediklerine işaret eden Erdoğan,  "2015 yılındaki darbe teşebbüsünü engelleyen Burkina Faso halkı 15 Temmuz darbe  girişimi sonrasında Türk milletiyle bir dayanışma sergilemiştir. Kıta genelinde  FETÖ'ye karşı verdiğimiz mücadelede değerli dostum Cumhurbaşkanı Kabore'nin  desteğine özellikle güveniyorum." şeklinde konuştu.
 
"Afrika ile ilişkilerimize özel önem veriyoruz"
 
"İnsanı, adaleti ve dayanışmayı merkeze alan bir dış politikanın  takipçisi olarak Afrika'yla ilişkilerimize özel önem veriyoruz. Kıta ülkelerine  yönelik dışlayıcı, kibirli ve müdahaleci tavırların bizim nezdimizde hiçbir  değeri yoktur." diyen Erdoğan, "Afrikalı dostlarımız kendi sorunlarına yine kendi  değerleri, hassasiyetleri ve dinamikleri çerçevesinde çözümler üretecek özellikle  bu birikime fazlasıyla sahiptir. Karşılıklı saygı ve eşit ortaklık temelinde  Burkina Faso ve Afrika ülkeleriyle iş birliğimizi daha da ileriye taşımaya  kararlıyız." ifadelerini kullandı.
 
 En iyi yatırımın insana yapılan yatırım olduğu düşüncesinden hareketle  Burkina Faso'ya yönelik kalkınma yardımlarını hız kesmeden sürdürdüklerini  belirten Erdoğan, TİKA'nın içme suyuna erişim başka olmak üzere sağlık, eğitim ve  tarımsal iş birliği gibi çeşitli alanlarda Burkina Faso'ya yardım yaptığını, 2014  yılı sonunda yaşanan olaylarda zarar gören Meclis binasının tadilatı ve  tefrişinin Türkiye tarafından gerçekleştirildiğini, yeni Meclis projesiyle ilgili  çalışmaların da devam ettiğini anlattı.
 
Erdoğan, TİKA'nın Burkina Faso'da sağlık merkezi inşasını da  planlamaları arasına aldığına işaret ederek, kadınlara meslek edindirme  merkezinin yapımının tamamlandığını ve açılışının gelecek hafta yapılacağını  bildirdi.
 
İmzalanan yatırımların, kamu yayıncılığı ve savunma sanayi  konularındaki anlaşmaların ilişkilerin ahdi zemininin sağlamlaşmasına yardımcı  olacağının altını çizen Erdoğan, "Bununla ilgili ayrı bir anlaşmayı da süratle  Adalet Bakanlarımızın arasında suçluların iadesi anlaşmasını da en kısa zamanda  gerçekleştirmek suretiyle özellikle terör örgütü mensuplarının da iadesini  karşılıklı olarak temin edeceğiz." bilgisini verdi.
 
 
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ülke arasındaki dostluğun daha da  gelişeceğine inandığını ifade etti.
 
"En yakın zamanda iadeiziyarette bulunacağız"
 
Konuk Cumhurbaşkanının konuşmasının ardından Erdoğan, iadeiziyaret  sırasının Türkiye'de olduğunu, en yakın zamanda Burkina Faso'ya iadeiziyarette  bulunacaklarını söyledi.
 
Bu ziyaret öncesinde veya sırasında ilgili bakanların katılımıyla  Karma Ekonomik Komisyon Toplantısı yaparak iki ülke arasındaki ilişkileri süratle  geliştireceklerini dile getiren Erdoğan, iki ülkenin toplam nüfusunun 100 milyonu  aştığını, bunun ciddi bir potansiyel olduğunu, bu potansiyelin güçlendirilmesi ve  daha ileri taşınması gerektiğini bildirdi.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra gazetecilerin sorularını  yanıtladı.
 
 G5 Sahil Ortak Gücü'ne yapılacak 5 milyon dolarlık yardımın büyük önem  taşıdığı, Türkiye'nin terörle mücadelede tecrübeli olduğu ve başarılı sonuçlar  elde ettiği belirtilerek, "Burkina Faso terörle mücadele konusunda Türkiye'nin  nasıl desteğini görebilir?" sorusuna Erdoğan, "Bu konuda görevli arkadaşlarımız  karşılıklı görüşmek suretiyle hangi alanlarda bu terör noktasındaki gerekli olan  malzeme, ürün vesaire bunlar olabilir, bunun dışında yan ürünler neler olabilir,  bunları görüşmek suretiyle biz vadettiğimiz o 5 milyon dolarlık yardımımızı  gerçekleştirmiş olacağız. Bu yardım ağırlıklı olarak ayni bir yardım olacaktır.  Bu konuda da arkadaşlarımız gerekli talimatları almıştır." karşılığını verdi.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sudan'da ordunun askeri müdahaleyle yönetime el  koyduğu ifade edilerek, "Ömer El Beşir'in tutuklandığı haberleri geliyor, bu  konuyu nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusunu şöyle yanıtladı:
 
"Malumunuz, darbeyle gelmiş bir siyasetçi değilim ve belediye  başkanlığımdan bu yana sürekli sandıkla gelen ve sandıkla bu yolculuğu devam  ettirirken, darbeyle muhatap olan bir insanım. Onun için de darbenin ne olduğunu,  neler katıp neler götürebileceğini de bilen birisiyim. Ne yazık ki bu dünya bir  garip dünya. Darbeye karşı olduklarını söyleyenlerin maalesef darbecilerle daha  sonra nasıl koyun koyuna oturduklarını da hep görüyoruz ve bu konuda nasıl iş  tuttuklarını da görüyoruz. Nasıl sandıkla gelenleri ipe götürdüklerini de  görüyoruz. Bunun için herhalde ülke ismi saymamıza gerek yok, hepiniz  biliyorsunuz. Sudan bizim köklü tarihi ilişkilerimizin olduğu bir ülke ve bu  köklü ilişkilerimizin tabii ki devamından yanayız. Bu noktada da yine temennim  odur ki suhuletle bir kardeşlik ağı içerisinde Sudan bu işi başarmalı ve normal  demokratik süreci çalıştırmaya girmelidir diye inanıyorum. Böyle  düşünüyorum."
 
Sudan'ın son dönemlerde yaşadığı sıkıntıları bildiğine dikkati çeken  Erdoğan, "Bütün bu ekonomik sıkıntıları da aşmak suretiyle Sudan'ın farklı bir  sürece girmesi bizim için önem arzetmektedir. Şu anda çok değişik haberler  gelmektedir. Sayın Ömer Beşir'le ilgili, evinde midir veya bir başka yerde midir?  Bunlar hakkında sağlıklı bir bilgi vermemiz söz konusu değil ama şunu söyleyeyim,  milli uzlaşı temelinde ve barış içinde Sudan'ın bu süreci atlatması en önemli  temennimdir. Çünkü bu ülkeler bu tür darbelerden çok çekti. Her darbe çok ciddi  bir kan kaybıdır. Bu kayba dost, kardeş Sudan'ın muhatap olmasını doğrusu  istemem." diye konuştu.
 
İki ülke arasında üç anlaşma imzalandı
 
Ortak basın toplantısı öncesinde Erdoğan ve Kabore huzurunda, iki ülke  arasındaki anlaşmaların imza töreni gerçekleştirildi.
 
Buna göre, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Burkina Faso Hükümeti  Arasında Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması Anlaşması, Sanayi ve  Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve Burkina Faso Ticaret, Sanayi ve El Sanatları  Bakanı Harouna Kabore tarafından imzalandı.
 
Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu (TRT) ile Burkina Faso Devlet  Televizyonu (BRT) Arasında İşbirliği Protokolü'ne TRT Genel Müdürü İbrahim Eren  ile Burkina Faso Devlet Televizyonu Genel Müdürü Pascal Thiombiano imza attı. 
 
İki ülke hükümetleri arasında Savunma Sanayii İşbirliği Anlaşması ise  Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir ile Burkina Faso Devlet Bakanı, Milli  Savunma ve Eski Muharipler Bakanı Moumina Chériff SY tarafından imzalandı.