Cumhurbaşkanı Erdoğan Troya Müzesi açılışında konuştu

AA |  18 Mart 2019 Pazartesi - 13:38 | Son Güncelleme : 18 03 2019 - 16:46

Troya Müzesi açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Hükümet olarak son 17 yılda bu alanda gerçekten çok büyük çaba harcadık. Ülke genelinde 142 müzemizi yeniledik, 52 yeni müze açtık. Ziyaretçi sayısını 7 milyondan 2018 yılında 28.2 milyona ulaştırdık. Bugün de Troya’nın barındırdığı tarihi hazineleri tüm insanlığın istifadesine sunan bu muhteşem müzeyi hizmete açıyoruz” ifadelerini kullandı.


Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve  Çanakkale Zaferi’nin 104. Yılı Töreni'nin ardından helikopterle Troya Ören  Yeri'ne geçti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Troya Müzesi, bizim Çanakkale'yi tarihiyle yeniden buluşturma, bu kadim şehri ülkemiz, milletimiz ve tüm insanlık için tekrar bir çekim merkezi haline dönüştürme projemizin adeta son halkasıdır." dedi. 
 
Konuşmasına Troya Müzesi'nin açılış törenine katılmaktan duyduğu  memnuniyeti ifade ederek başlayan Erdoğan, 10 gün önce açılışını yaptıkları  Şanlıurfa'daki Göbeklitepe Ören Yeri'nin ardından bugün de tarihe sahip çıkma  noktasında önemli bir adım daha attıklarını söyledi.
 
Erdoğan, "Troya Müzesi, bizim Çanakkale'yi tarihiyle yeniden  buluşturma, bu kadim şehri ülkemiz, milletimiz ve tüm insanlık için tekrar bir  çekim merkezi haline dönüştürme projemizin adeta son halkasıdır." diye konuştu.
 
Bu yönde şimdiye kadar Çanakkale ve yarımada bölgesinde birçok projeyi  hayata geçirdiklerini aktaran Erdoğan, "Bu bölgenin kadim tarihini kapsamlı,  hassas, itinalı ve sabırlı bir çalışmayla tekrar dünya kültür hazinesine  kazandırdık." şeklinde konuştu.
 
Erdoğan, on binlerce şühedanın koyun koyuna yattığı Çanakkale  Şehitliği'ni bakımsızlıktan kurtarmak için başbakanlığının ilk döneminden  itibaren büyük bir gayret sarf ettiklerini dile getirerek, "Allah'a hamdolsun  sonunda Çanakkale'de bir asır önce yazılan destanın ruhuna, manasına ve önemine  uygun bir hüviyete kavuşturduk. Şehitliğin ülkemizin dört köşesinden  vatandaşlarımızın ziyaret ettiği, görünce gurur duyduğu bir çehreye kavuşmasını  sağladık." dedi.
 
 
Şehitlikler kadar müzelerin de milletin tarihinin aynası olduğuna  işaret eden Erdoğan, şöyle devam etti:
 
"Dünyanın en eski yerleşim yerlerinden olan Anadolu, her  metrekaresinden adeta tarih fışkıran bir açık hava müzesi gibidir. Çanakkale'den  Mardin'e, Antalya'dan Trabzon'a, Çorum'a, Niğde'ye kadar her bir şehrimiz tarih  boyunca farklı kültürlere, medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Dünyada hiçbir  ülkeye nasip olmayan bu eşsiz hazinenin kıymetini bilmek siyasetçisinden  sanatçısına, çiftçisinden esnafına, tarihçisine kadar herkesin görevidir. 82  milyon olarak nasıl tarihi eserlerimize, camilerimize, külliyelerimize,  saraylarımıza sahip çıkıyorsak müzelerimize de aynı hassasiyetle sahip çıkmamızın  gereğine inanıyorum."
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, hükümet olarak son 17 yılda bu alanda gerçekten  büyük çaba harcadıklarının altını çizerek, "Türk müzeciliğini güçlendirmek için  pek çok adım attık. Ülke genelinde 142 müzemizi yeniledik, 52 yeni müze açtık.  Koleksiyonuyla dünyanın sayılı müzeleri arasında yer alan Anadolu Medeniyetleri  Müzesi'ni restore ettik. Böylece 2002 yılında müze ve ören yerleri ziyaretçi  sayısını 7,4 milyondan 2018 yılında 28,2 milyona ulaştırdık." bilgilerini  paylaştı.
 
Birçok arkeolojik kazıya kaynak aktararak yer altındaki medeniyetleri  yer üstüne çıkarmaya çalıştıklarını anlatan Erdoğan, 2002 yılında 57 olan Türk  kazılarının sayısının şu anda 122'ye ulaştığını, gelecekte bu sayının daha da  artacağına inandığını söyledi.
 
Erdoğan, Türkiye'den yurt dışına kaçırılan eserleri tekrar ait  oldukları yere geri getirmenin mücadelesini de verdiklerini bildirerek,  "Açılışını yapacağımız Troya Müzesi tarihimizi gelecek kuşaklara en güzel biçimde  taşıma çabamızın son örneğidir." şeklinde konuştu.
 
Troya'nın 5 bin yıllık geçmişiyle UNESCO tarafından 1998 yılında dünya  kültür mirasına alınan en önemli ören yerlerinden olduğunu belirten Erdoğan, 2018  yılını "Troya Yılı" ilan ederek yurt içinde ve dışında Troya'nın daha iyi  tanıtılmasını sağladıklarını vurguladı.
 
İnşasına 19 Nisan 2013'te başlanan müzeyi, toplam 64 milyon 444 bin  liralık yatırım bedeliyle hayata geçirdiklerini söyleyen Erdoğan, müzede 52 açık,  bin 712 de kapalı teşhir olmak üzere toplam bin 764 eserin sergisinin  yapılacağını bildirdi.
 
Recep Tayyip Erdoğan, "Böylece hem burada yapılan kazılar neticesinde  ortaya çıkan arkeolojik eserleri hem de diğer ülkelerde bulunan Troya eserlerini  en güzel şekilde sergileme imkanına kavuşturuyoruz. Ayrıca müzede sergilenmek  üzere tespit edilen birçok kayıp eserin yurt dışından ülkemize getirilmesi için  de çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Kültür Bakanlığımızın bu süreci hassasiyetle  takip ederek Troya Müzesi'ni daha da zenginleştireceğine inanıyorum."  değerlendirmesinde bulundu.
 
Müzenin Türkiye'ye ve Çanakkale'ye hayırlı olmasını dileyen  Cumhurbaşkanı Erdoğan,  projenin hayata geçirilmesinde katkısı bulunanları tebrik  etti.
 
Erdoğan, "Çanakkale şehitlerimizi bir kez daha rahmetle yad ediyor,  ruhları şad olsun diyorum." dedi.
 
Konuşmasının ardından Erdoğan, Troya Müzesi'nin "Çanakkalemize,  ülkemize, milletimize tüm insanlığa hayırlı olsun." diyerek açılışını  gerçekleştirdi.
 
Erdoğan, müzeyi gezdi, incelemelerde bulundu ve yetkililerden bilgi  aldı.
 
Açılışa, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Aile, Çalışma ve Sosyal  Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ulaştırma  ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan ve  Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun da katıldı.
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 104. yılı dolayısıyla Gelibolu Yarımadasındaki Şehitler Abidesi’nde  düzenlenen törene katıldı.