Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan sert sözler: Bu adam korkak, bu adam...

AA |  06 Mart 2019 Çarşamba - 15:16 | Son Güncelleme : 06 03 2019 - 17:25

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Malatya'da düzenlediği mitingde müjdelerini sıraladı. Türkiye, tarihinde ilk kez kendi gemileriyle Doğu Akdeniz’de doğal gazın arandığını belirten Erdoğan, "CHP bunu bile dillerine doluyor. Meclis kürsüsünde Rumlarla aynı dili konuşup Rum tezlerine sözcülük yapıp Yunan gazetelerine manşet oluyorlar" dedi. Erdoğan ayrıca Kılıçdaroğlu için "Bu adam korkak, ürkek, pısırık. Şimdi de terör örgütünün başındakileri yanına aldı." diye konuştu.


Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisince Malatya Büyükşehir Belediyesinin yanında düzenlenen mitingde halka hitap etti. Sözlerine "Güneşimsin, yıldızımsın, ayımsın, gümüş okumsun sen altın  yayımsın, Beydağı'ndan daha soylu beyimsin, yüce dağlar gibi vakur Malatya."  diyerek başlayan Erdoğan, Malatya için "Dili güzel, ili güzel, yolu güzel, huyu  güzel, suyu güzel, kendi güzel." nitelemesini yaptı.
 
Malatya türküsünün "Malatya, Malatya bulunmaz eşin, gönülleri coşturur  ayla güneşin." sözleriyle seslenen Erdoğan, şehri ve ilçelerini selamladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 10 aylık hasretin ardından tekrar Malatya'da  olmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, "Rabbime sonsuz şükürler olsun. Şu  hale, şu coşkuya, şu katılıma bak, bugün Malatya bir başka." diye konuştu.
 
24 Haziran seçiminden önce de yine Malatya'da olduklarını, 31 Mayıs'ta  sıcağa ve oruca rağmen yine bu meydanda muhteşem bir miting gerçekleştirdiklerini  ifade eden Erdoğan, akşam da iftarı Malatyalı kanaat önderleri, sivil toplum  kuruluşları, esnaf ve sanatkarlarla yaptıklarını hatırlattı.
 
Erdoğan, "Sizler, 24 Haziran'da yine bizi mahcup etmediniz. Daha  önceki tüm seçimlerde olduğu gibi yine bizi yalnız bırakmadınız. Yüzde 70'e yakın  bir oyla bu kardeşinize Türkiye Cumhurbaşkanı olarak ikinci kez sizlere hizmet  etme görevi verdiniz. Yüzde 70 gibi rekor bir oyla Cumhur İttifakı'nı bağrınıza  bastınız. Yüzde 54 gibi yine çok yüksek bir oranla AK Parti'yi zirveye taşıdınız.  Rabbim hepinizden, bize destek veren tüm Malatyalı kardeşlerimden razı olsun.  Rabbim yol arkadaşlığımızı, dayanışmamızı daim ve kaim eylesin." diye konuştu.
 
"ATLATMAMIZ GEREKEN SON BİR VİRAJ DAHA VAR"
 
Siyasi anlayışlarının belli olduğunun altını çizen Erdoğan, sözlerini  şöyle sürdürdü:
 
"Bizde millete efendilik yoktur. Hizmetkarlık vardır. Bizde sandıktan  çıkan her oya sorumluluk olarak bakmak vardır. Bugüne kadar zaferlerimiz  büyüdükçe tevazumuz da büyüdü. Son zamanlarda bölücü terör örgütünün birlikte  olduğu CHP, sözde İYİ Parti, Saadet, dörtlü çete. Şimdi bunlara 31 Mart'ta  sandıklarda bir Osmanlı tokadı vurmaya var mıyız? Hanım kardeşlerim, gençler çok  çalışacağız. Durmak yok yola devam.
 
Son 17 yılda kazandığımız her seçimden sonra sırtımızdaki yük daha da  ağırlaştı. 24 Haziran'da omuzlarımıza yüklediğiniz mesuliyetin farkındayız.  Verdiğiniz bu güçlü destekle bize işaret ettiğiniz hedeflerin bilincindeyiz.  Mesajınızı aldık ve 24 Haziran'dan itibaren hemen çalışmaya başladık. İnşallah  sizlerin emanetine asla halel getirmeyeceğiz. Tevazumuzdan, alçak  gönüllülüğümüzden, hizmet aşkımızdan kesinlikle taviz vermeyeceğiz. İrade, erdem  ve cesaretle Türkiye'yi şahlandırma mücadelemizi kesintisiz bir şekilde  sürdüreceğiz. İnşallah ülkemizi ve milletimizi 2023 hedefleriyle buluşturacağız.  Bu uğurda aşılması gereken son bir engelimiz daha var. Atlatmamız gereken son bir viraj, son bir kavşak daha var. Evet 31 Mart seçimlerini de sühuletle geride  bırakmamız gerekiyor."
 
 
"MALATYA'DAN SANDIKLARI PATLATMASINI BEKLİYORUZ"
 
Erdoğan, konuşması sırasında vatandaşların "Malatya seninle gurur  duyuyor." sloganlarına "Ben sizlerle gurur duyuyorum." karşılığını verdi.
 
Daha öncekiler gibi 31 Mart seçimlerini de yine zaferle  neticelendirmeleri gerektiğini dile getiren Erdoğan, şunları kaydetti:
 
"Sizlerden 31 Mart'ta da yine güçlü, yine tarihi bir destek  bekliyoruz. 31 Mart'ta Malatya'nın iradesine, partisine kadrosuna sahip çıkmasını  bekliyoruz. Malatya'dan sandıkları patlatmasını bekliyoruz. Sizlerden 31 Mart  günü sandıklara gözünüz gibi bakmanızı istiyorum. Unutmayın sadece biz sandığa  gitmekle kalmayacağız. Yakın aile fertlerinden başlayarak herkesi vatandaşlık  görevini yapmaya davet edeceğiz. Şimdi ben Malatyalı kardeşlerime diyorum ki,  Malatya sadece Malatya değildir, İstanbul'da bir Malatya var mı, var. Tüm  İstanbul'daki Malatyalı kardeşlerimi telefonla arayacak mısınız? Onlara da bu  coşkuyu, bu heyecanı yansıtacak mısınız? İstanbul'un dışında nerede olursa olsun,  İzmir, Ankara hepsini aramak suretiyle onlara da bunu anlatacak mısınız? Zira bu  sadece Malatya değil, 780 bin kilometre karenin bir mücadelesidir. Ben size  inanıyorum. Ülkemize rekor oranlarla yine bir demokrasi şöleni yaşatacağız, buna  inanıyorum."
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, alanda bulunanlara "Malatya, 31 Mart'ta ülkene  sahip çıkıyor musun? Geleceğine sahip çıkıyor musun? Sandığa, demokrasiye sahip  çıkıyor musun? Cumhur İttifakı'na sahip çıkıyor musun? Sandıklara sahip çıkıyor  musun? Mührü gönül belediyeciliğine vuruyor musun?" sorularını yöneltti. Sorulara  alandakilerin hep bir ağızdan "Evet" demesi üzerine Erdoğan, "Maşallah  barekallah. Hamido'nun, Battal Gazi'nin şehrine ancak bu yakışır. Merhum Turgut  Özal'ın memleketine de böyle bir tavır yakışır." dedi.
 
Muhalefetin ısrarla 31 Mart seçimlerini önemsiz gibi göstermeye çalıştığına işaret eden Erdoğan, şöyle konuştu: "31 Mart'ın sıradan, basit, olağan bir yerel seçim olduğunu iddia  ediyorlar. Ülkemizin yüz yüze bulunduğu tehdit ve tehlikelerden asla  bahsetmiyorlar. Ne terör gibi bir dertleri var, ne Irak gibi bir gündemleri var,  ne güvenli bölge gibi bir planları, ne de Suriye'de kalıcı barışa dair teklifleri  var. Suriye'nin kuzeyindeki terör koridoruyla nasıl mücadele edeceğimize dair tek bir fikir dahi geliştirmiyorlar. Bölücü terör örgütüne giden tırlar dolusu silahları hiç konuşmuyorlar, ağızlarına dahi almıyorlar. Karadeniz'de ne  olduğundan, Ege'de, Akdeniz'de hangi güç mücadelelerinin yaşandığından haberleri  bile yok. Bırakın haberdar olmayı, bırakın bizim mücadelemize destek vermeyi,  çoğu zaman menfaatlerimizi koruma noktasında attığımız stratejik adımlardan dahi  rahatsız oluyorlar."
 
"CHP CEHALETLE GAFLET, GAFLETLE İHANET ARASINDA GİDİP GELMEKTE"
 
Türkiye'nin tarihinde ilk kez kendi gemileriyle Doğu Akdeniz'de doğal  gaz aradığını hatırlatan Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:
 
"CHP'liler bunu bile dillerine doluyor. Ülkemiz Rumlara ve bölgedeki  diğer güçlere rağmen böyle kritik bir hamle gerçekleştiriyor, CHP bunu bile  engellemeye çalışıyor. Meclis kürsüsünde Rumlar ile aynı dili konuşup Rum  tezlerine sözcülük, borazanlık yapıp Yunan gazetelerine manşet oluyorlar.  Cehaletle gaflet, gafletle ihanet arasında çok ince bir çizgi vardır. Bu ince  çizgiyi kaçırdığınız an birden kendinizi ihanet çukurunda bulursunuz. O hassas  ayrımı önemsemediğiniz zaman kendinizi birden Türkiye düşmanlarının ekmeğine yağ  sürerken bulursunuz. Milli hassasiyetleri bir tarafa bırakırsanız, oradan oraya  savrulmaktan kurtulamazsınız. Maalesef CHP'nin bugün yaptığı aynen budur. CHP  cehaletle gaflet, gafletle ihanet arasında gidip gelmektedir. Biz, CHP'nin  kendisine çeki düzen vermesini bekledikçe, Genel Başkanından milletvekillerine  kadar CHP'liler çok daha büyük savrulmalar yaşıyor, çok daha vahim hatalar  işliyorlar. Burada şu gerçeği üzülerek söylemek durumundayım; Mevcut yönetim  altında CHP, milli irade düşmanları tarafından kullanılan bir koçbaşına  dönmüştür. Bugün CHP, Türkiye'ye yönelik husumet besleyenlerin istedikleri gibi  yönlendirdiği, parmaklarında oynattığı bir aparata dönüşmüştür."
 
"HDP DE ORALARDA YOK"
 
Bugün CHP'nin, tarihinin en büyük kimlik bunalımını yaşadığını  vurgulayan Erdoğan, "Eminim sizler de Bay Kemal'in YPG terör örgütüyle ilgili  yaptığı açıklamaları, daha doğrusu hezeyanları takip etmişsinizdir. Bay Kemal'in  15 Temmuz demokrasi zaferimizi örselemek için attığı iftiraları eminim sizler de  görmüşsünüzdür. 15 Temmuz gecesi 23.15, Atatürk Havalimanı'nda darbecilerle  anlaşarak tankların arasından geçip Bakırköy Belediyesine giden sensin Bay Kemal.  01.15'te ben, damadım, eşim, kızım, torunlarımla beraber Atatürk Havalimanı'na  indim, onbinler orada... Sonra dediler ki iki saat önce Bay Kemal, tankların  arasından geldi geçti, şimdi de Bakırköy Belediyesinde... Ya bu adam korkak,  ürkek, pısırık... Şimdi de kimleri aldı yanına? Terör örgütünün başındakileri  aldı. Onlarla beraber seçime giriyor." değerlendirmesinde bulundu.
 
Güneydoğu'da, Doğu'da CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun  olmadığına dikkati çeken Erdoğan, "İstanbul gibi yerlerde, bu sefer terör  örgütlerinin desteklediği HDP de oralarda yok. Sözde İYİ Parti ile bu noktada iyi  birleştiler. Saadetçik de yanlarında..." ifadelerini kullandı.
 
 
"KATİL SÜRÜSÜNÜ, CHP GENEL BAŞKANI KANARYASEVERLER DERNEĞİ GİBİ Mİ GÖRÜYOR?"
 
Kılıçdaroğlu'nun sadece 15 Temmuz destanına leke sürmediğini, bir de  82 milyonun huzurunda YPG terör örgütüne sahip çıktığını dile getiren Erdoğan,  şunları kaydetti:
 
"PKK'nın Suriye kolu olan YPG terör örgütünün ülkemiz için bir tehdit  oluşturmadığını iddia ediyor. Şimdi buradan soruyorum; Bay Kemal aylardır bir şey  söylüyorum ben, bugüne kadar 23 bin tır dolusu silahla donatılan, Suriye'de  binlerce insanı katleden, yüzbinlercesini sürgün eden, 10-12 yaşındaki çocukların  eline silah verip zorla savaştıran bir katil sürüsünü, CHP Genel Başkanı  kanaryaseverler derneği gibi mi görüyor?"
 
Kılıçdaroğlu'na "YPG bize saldırmaz" sözünü hatırlatarak seslenen  Erdoğan,  şöyle konuştu:
 
"Hadi YPG terör örgütünün Suriye'de işlediği insanlık suçlarını  duymadın, görmedin, peki bu örgütün ülkemizdeki eylemlerinden de haberin yok mu?  PKK'yı Avrupa Birliği terör örgütü ilan ediyor. Ya sen, kanaryalar derneği mi  ilan ediyorsun? YPG'nin şehit ettiği güvenlik görevlilerimizden de haberin yok  mu? YPG'li teröristler tarafından Güvenpark'ta vahşice katledilen insanlarımızdan  da mı bilgin yok? Hadi bu örgütün Suriye'de enkaza çevirdiği şehirleri görmedin,  daha bir sene önce sınır illerimize atılan roketleri de mi duymadın Bay Kemal?  Zeytin Dalı Harekatı öncesinde Hatay ve Kilis'e yapılan 162 ciddi tacizden de mi  bilgin yok?"
 
"ÜLKESİNİN GERÇEKLERİNDEN HABERSİZ BİR MUHALEFET PARTİSİ OLMAZ"
 
Kılıçdaroğlu'nun hiçbir şeyden haberinin olmadığını belirten Erdoğan,  "Dokuz kere mağlup oldun, yine koltukta oturuyorsun. Dünyada böyle bir örneği  yok. YPG roketlerinin, Çalık Camisi'nde şehit ettiği kardeşlerimizden de mi  habersizsin?" dedi.
 
Türkiye gibi bir devletin böyle bir muhalefet, muhalefet genel  başkanına sahip olmasının ülke adına utanç verici olduğunu kaydeden Erdoğan,  kendi ülkesinin gerçeklerinden bu derece habersiz bir muhalefet partisinin  olmaması gerektiğini ifade etti. Erdoğan, "Kendi ülkesinin yüzleştiği tehditten  ve tehlikelerden bu kadar uzakta bir muhalefet partisi dünyanın hiçbir yerinde  bulunmaz. Geldiğimiz nokta itibarıyla Türkiye'de artık muhalefet açığı değil,  devşirme muhalefet sorunu vardır." vurgusu yaptı.
 
Türkiye'nin, PKK'nın Suriye kolunun avukatlığını yapan örgütün halkla  ilişkiler ofisi gibi çalışan bir muhalefet problemi olduğunun altını çizen  Erdoğan, şu değerlendirmelerde bulundu:
 
"Terör örgütlerine canlı kalkan olmayı kendine vazife edinen bu  muhalefet zihniyeti maalesef Türkiye'nin en büyük açmazlarından biridir. Sadece  bizim değil, milletimizin de CHP'ye baktıkça, CHP'nin başındaki zatın bu  söylemlerini işittikçe Türkiye adına endişelenmesi gayet tabiidir. Özellikle  CHP'ye gönül vermiş kardeşlerimin, partilerinin gidişatıyla ilgili ciddi  kaygıları olduğunu biliyorum. Pensilvanya ve Kandil ile geliştirilen bu  yakınlaşmanın bilhassa CHP seçmenini çok ciddi rencide ettiğinin farkındayım.  Aynı şekilde milliyetçi muhafazakar tabana sahip diğer ittifak ortakları da Bay  Kemal'in söylemlerini içlerine sindiremiyor. Parti başkanları koltuk sevdası  uğruna, Bay Kemal'in bölücü örgütün uzantılarına verdiği desteği görmezden gelse  de, tabanları bunu kabul etmiyor. Her ne kadar üst yönetim, Bay Kemal'in  hokkabazlıklarına ses çıkarmasa da bu partilerin tabanları çevrilen dolapları  gayet iyi biliyor. İnşallah bu kardeşlerim, 31 Mart günü sandıkta parti  yöneticilerine gerekli ikazı yapacaklardır. Kandil ve Pensilvanya ile girilen bu  kirli ittifaka CHP, İyi Parti ve Saadete gönül vermiş vatandaşlarım artık 'yeter'  diyecektir."
 
Alana kurulan dev ekrandan, HDP'li parti yöneticilerinin ve  milletvekillerinin bazı konuşmalarını içeren videoyu izleten Erdoğan, HDP Eş  Genel Başkanı Sezai Temelli'nin, "Kürdistan'da biz kazanacağız, Batı'da da AK  Parti ve MHP'yi bitireceğiz." şeklindeki sözlerini hatırlattı.
 
Alandakilere, "Türkiye'de Kürdistan diye bir bölge var mı?" diye soran  Erdoğan, Türkiye'nin 7 bölgesinin bulunduğuna işaret ederek, şöyle konuştu:
 
"Peki ne yapmak istiyor bu ifadeyi kullanmakla? Türkiye'yi bunlar  bölmek istiyor, sen Kürdistan'ı çok seviyorsan Kuzey Irak'ta Kürdistan bölgesi  var, lütfen oraya defol. Son zamanlarda HDP'liler bir şey uydurmaya başladılar,  'Erdoğan, HDP'ye oy verenleri terörist ilan ediyor.' Hiçbir yerde benim böyle bir  ifadem olmamıştır ama başındakiler olarak sizler teröristsiniz. Çünkü, sizler bu  terör örgütüne destek verdiniz, veriyorsunuz. Belediyelerinize gönderilen  paraları Kandil'e gönderen sizsiniz. Niçin buralar kayyuma teslim edildi, yargı  bu kararı neden verdi, işte bundan verdi. Bundan sonra da aynı şey olursa aynı  kararı ben inanıyorum ki bizim yargımız alacaktır.' Neden? Çünkü bu milletin  çukur, kanal açmaya parası yok, hizmete var."
 
Bu millete hizmetkar olmaya geldiklerini belirten Erdoğan, bugüne  kadar olduğu gibi bundan sonra da bu hizmeti vermeye devam edeceklerini söyledi. "İnsanların en hayırlısı insanlara en fazla hizmet edendir." sözünü  hatırlatan Erdoğan, yola böyle devam edeceklerini vurguladı.
 
Kimin kimlerle olduğunu kimlerle yol yürüyüp, yoldaşlık ettiğini  gördüklerini dile getiren Erdoğan, "Ne diyor; 'biz sırtımızı YPG, PKK'ya  dayadık.' Siz o terör örgütlerine sırtınızı dayamaya devam edin. Biz de sırtımızı  halkımıza ve Allah'a dayadık. Biz bu yolda böyle yürüyoruz, farkımız bu."  ifadesini kullandı.
 
"31 MART, OYUNU KALICI OLARAK BOZMA SEÇİMİDİR"
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Millet İttifakı'na ilişkin olarak da şu  değerlendirmede bulundu:
 
"Bu ittifak, milletin geleceğine pusu kurma, Türkiye'nin istikbalini  karartma, ülkemizi Suriye'deki kazanımlardan koparma, terör örgütlerini tekrar  başımıza musallat etme ittifakıdır. Bu ittifak, bir yıkım ittifakıdır. 31 Mart  sadece partilerin, adayların yarıştığı bir seçim değildir. Bu seçim belediye  başkanlıkları yanında bir beka seçimidir. 31 Mart, ülkemizin ayaklarına vurulmaya  çalışılan prangaları kırma seçimidir. Eğer bizler Cerablus'ta, Afrin'de bu onurlu  mücadeleyi vermeseydik oralardan yapılan saldırıların neticesi farklı olabilirdi,  işte beka meselesi. 31 Mart, Suriye'de, Irak'ta oynanan oyunu kalıcı olarak bozma  seçimidir.
 
31 Mart, Türkiye'yi terör kuşağıyla çevrelemek isteyenlere hadlerini  bildirme seçimidir. 31 Mart, hülle ile hileyle bölücü terörün uzantılarını  belediyelere doldurmaya çalışanlara esaslı bir ders verme seçimidir. 31 Mart,  Pensilvanya'yla Kandil'le anlaşıp, sizin iradenize, halkın iradesine siyasi tünel  kazanlara geçit vermeme seçimidir."
 
Erdoğan, alandakilere, 31 Mart'ta sadece Malatya Büyükşehir Belediye  Başkanını, ilçe belediye başkanlarını, meclis üyelerinı ve muhtarları  seçmeyeceklerini belirterek, "31 Mart'ta milletimizin birliğine, dirliğine,  kardeşliğine saldıranları, sandıkta sizler püskürteceksiniz. 31 Mart'ta sandığa  giderek vereceğiniz oylarla Türkiye'nin önünde yepyeni bir ufuk açacaksınız.  Sandığa gitmeyenleri de sandığa götüreceksiniz." diye seslendi.
 
 
"9 BİN 802 KİŞİ KAPASİTELİ YURTLAR"
 
Malatya'nın tarihi yapısının önemine değinen Erdoğan, kente yapılan yatırımları anımsattı.
 
"Son 17 yılda Malatya'ya 20 katrilyon liralık yatırım yaptık." diyen  Erdoğan, eğitim alanındaki yatırımları anlattı.
 
Bu kapsamda kente 4 bin 726 yeni derslik inşa ettiklerini, Turgut Özal  Üniversitesini kazandırdıklarını aktaran Erdoğan, Yüksek Öğrenim Yurtlarından  riskli olanları yıktıklarını, koğuş sisteminde olan yurtları bazalı sisteme  geçirerek dönüştürdüklerini kaydetti.
 
Erdoğan, 9 bin 802 kişi kapasiteli yurtlarda öğrencilere hizmet  verildiğini hatırlatarak, önümüzdeki yıl merkezde 2 bin kişi kapasiteli yurtlar  açacaklarını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehirde 27 bin seyirci kapasiteli stadyum  yaptıklarını anımsatarak, Süper Lig takımlarından Yeni Malatyaspor'un da stadın  hakkını verdiğini belirtti.
 
Recep Tayyip Erdoğan, Yama Dağı Kayak Merkezi, Battalgazi ve Akçadağ'a  spor salonları, Arapgir'e yüzme havuzu kazandırdıklarını, Malatya Olimpik Kapalı  Yüzme Havuzu ve Doğanşehir Yüzme Havuzu'nun da yapımının sürdüğünü dile getirdi.
 
Erdoğan, Darende Gençlik Merkezi ve Pütürge Spor Salonu'nun ihalesinin  ise devam ettiğini kaydetti.
 
 
 
Erdoğan, eski stadın olduğu yere millet bahçesi  yapmak için kolları sıvadıklarını, yakında yapım çalışmalarına başlanacağını  söyledi.
 
Millet bahçesinin yanına millet kıraathanesi yapacaklarını açıklayan  Erdoğan, "Ama bu CHP'liler kıraathaneden anlamazlar. Ben 'kıraathane' diyorum,  onlar 'kumarhane' diyor. Dervişin fikri neyse, zikri de odur. Ama tabi bunlar  teşbih, derviş de olamazlar, o ayrı mesele." ifadesini kullandı.
 
Erdoğan, kıraathanede her şeyin bulunacağını, ders çalışan gençlerin  geleceğini, çayın, simitin ve pastanın ücretsiz verileceğini anlatarak, İstanbul  Beyazıt'ta yapılan millet kıraathanesinin videosunu alana kurulan dev ekrandan  vatandaşlara izletti.
 
Malatya Şehir Hastanesinin de içinde bulunduğu 9'u hastaneden oluşan  toplam 49 sağlık tesisini şehre kazandırdıklarını belirten Erdoğan, 300 yataklı  Malatya Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesinin yapımında sonlara gelindiğini kaydetti.
 
Erdoğan, 150 yataklı Malatya Onkoloji Hastanesinin de yapımında yarıya  gelindiğine değinerek, 100 yataklı Doğanşehir Devlet Hastanesiyle 11 sağlık  tesisinin yapımının sürdüğü bilgisini verdi.
 
Battalgazi'ye 300 yataklı bir devlet hastanesi yaptıklarını,  ihalesinin tamamlandığını en kısa sürede inşaatına başlanacağını ifade eden  Erdoğan, 150 yataklı Malatya Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesiyle birlikte  toplam 21 adet sağlık tesisinin plan, proje ve ihalesinin devam ettiğini söyledi.
 
Erdoğan, Savaş Ay'ın programında SSK hastanelerinin durumunu ve CHP  Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, SSK genel müdürüyken hastanelerin videosunu  alana kurulan dev ekrandan vatandaşlara izletti.
 
Kılıçdaroğlu'nun, tanzim satış kuyruklarına yönelik eleştirilerine de  değinen Erdoğan, "Beyefendi rahatsız olmuş. Bay Kemal, onlar yokluk kuyruğu  değil, varlık kuyruğu." dedi.
 
Erdoğan, "Bu hastanelerde ölülerimizi rehine aldılar, bunlar böyle  vicdansız. CHP'ye gönül veren kardeşlerim, İYİ Parti'ye gönül veren kardeşlerim,  HDP'ye gönül veren kardeşlerim, Saadet'e gönül veren kardeşlerim 31 Mart'ta gelin  bu oyunu kökünden bozalım." diye konuştu.
 
"İMAR BARIŞIYLA 88 BİN 507 VATANDAŞIN SIKINTISINI ÇÖZDÜK"  
 
Malatya'da 100 milyonluk bir yatırımla dünyada tek Karaciğer  Enstitüsünü kurduklarına dikkati çeken Erdoğan, Malatyalı ihtiyaç sahibi  vatandaşlara, şehit yakınlarına, yaşlılara, engellilere 2 milyar kaynak  aktardıklarını söyledi.
 
Erdoğan, Malatya'da TOKİ vasıtasıyla 12 bin 163 konut projesini hayata  geçirdiklerini belirterek, imar barışıyla 88 bin 507 vatandaşın sıkıntısını  çözdüklerini dile getirdi.
 
Şehre 13 atık su arıtma tesisi kazandıracaklarını vurgulayan Erdoğan,  "Bunlardan 12'sinin projesi, birinin ise ihale süreci devam ediyor." dedi.
 
Erdoğan, tarihle yaşayan, ecdat yadigarı mirasa sahip çıkmayı görev  addeden bir hareket olduklarına işaret ederek sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Uzun yıllar ihmal edilen hatta çürümeye, yıkılmaya terk edilen birçok  ata yadigarı eseri yeniden ayağa kaldırdık. Silahtar Mustafa Paşa  Kervensarayı'ndan Hacı İlyas Camisi'ne, Arapgir ilçemizdeki Şakir Paşa  Camisi'nden Mirliva Ahmet Bey Camisi'ne kadar Malatya'da toplam 61 ecdat yadigarı  eserimizin restorasyonunu yaptık.
 
Battalgazi ilçemizdeki Melik Sunullah Cami ve Arapgir ilçemizdeki Yeni  Cami'nin restorasyonları devam ediyor. Ulaşımda 36 kilometre yol yapılmıştı 79  senede, buradan aldık Malatya'nın bölünmüş yol uzunluğuna 387 kilometre daha  ekleyerek 423 kilometreye çıkardık. Karahan, Erkenek, Sarsap tünellerini,  Malatya-Hekimhan yolundaki 7 çift tüplü tünelleri, Arguvan Bağlantı Köprüsü'nü ve  Turgut Özal Viyadüğü'nü tamamlayarak trafiğe açtık."
 
 
"YOLCU SAYISI 872 BİN OLDU"
 
Malatya Kuzey Çevre Yolu'nun yapımının sürdüğünü belirten Erdoğan,  çevre yolu ile Pütürge Doğan yolunu seneye, Malatya Darende ayrımı Gölbaşı yolunu  ise bir sonraki yıl bitireceklerini açıkladı.
 
Erdoğan, Malatya-Hekimhan yolunu ve güzergahtaki Tohma Köprüsü'nü,  Hekimhan Kuluncak yolunu, Malatya-Gölbaşı ayrımını Darende yolunu bu yıl  bitireceklerini söyledi. 5 bin 155 metre uzunluğundaki Kömürhan Köprüsü'nü, Çift  Tüplü Kömürhan Tüneli ile bağlantılı yollarını da bu yıl bitireceklerini bildiren  Erdoğan, şunları kaydetti:
 
 "Malatya-Çetinkaya-Hekimhan Demir Yolu Hattını, Fevzipaşa Malatya  Gölbaşı Demir Yolu hattını sıfırdan yapmışcasına yeniledik. Sivas-Malatya Hızlı  Tren Projemizin ve Malatya-Elazığ Hızlı Tren Projemizin etüt çalışmalarının  tamamlanmasının ardından yapımı için adımları atacağız. Malatya Havalimanı'nı  yaptığımız yatırımlarla büyüterek modernize ettik. Havalimanımızın 2003 yılında  yolcu sayısı 89 bindi, şimdi de 872 bin oldu."
 
"ZARAR GÖREN ÇİFTÇİLERİMİZİN ZARARLARINI KARŞILADIK"
 
Malatya'da 9 baraj ve bir gölet inşa ettiklerini ve 11 baraj daha inşa  edeceklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, inşa edilen Kapıkaya Turgut Özal  Barajı ile 40 bin dekar arazinin sulanacağını söyledi.
 
Erdoğan, bunun 16 bin dekarının sulamaya açıldığını belirterek "Kalan  24 bin dekarı sulayacak şebekenin inşaat çalışmalarında sona geldik. Recai Kutan  Barajı ile de 120 bin 600 dekar mümbit arazi sulamaya açılacak. Bu sulama  tesisinin cazibeli hat şebeke inşaatları tamamlanmak üzere. 174 bin dekar araziyi  sulayacak Yoncalı Barajı'nın inşaat çalışmaları devam ediyor. Malatya'da son 17  yılda inşa ettiğimiz sulama tesisleri ile 322 bin dekar arazi bunları sulamaya  açtık." diye konuştu.
 
"Bay Kemal diyor ya; çiftçiler aç, toprakları elinden alınıyor"  şeklinde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti:
 
"Bay Kemal resmi rakam söylüyorum dikkat et. 17 yılda çiftçilerimize  toplamda 1,3 katrilyon lira tutarında tarımsal destek verdik. Bu sabah Ankara'da  Külliye'de Türkiye'deki çiftçileri temsilen yaklaşık 2 bin çiftçimizle bir  toplantı yaptık. Onlarla genel kurula gidiyorlar konuşmalarım oldu. Hepsinin  coşkusunu heyecanı gördük. Kayısı üreticilerimizin dondan zarar gören  çiftçilerimizin zararlarını karşıladık."
 
"5 BİN KİŞİLİK İLAVE İSTİHDAM OLUŞTURULACAK"
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan kayısı için lisanslı depo kurduklarını,  Malatya'ya bir organize sanayi bölgesi, bir tekno park, 3 araştırma-geliştirme  merkezi kazandırdıklarını kaydetti.
 
Şehirdeki 4 organize sanayi bölgesinde 20 bin 350 kişinin istihdam  edildiğini hatırlatan Erdoğan, "Malatya organize sanayi bölgemizi genişletiyoruz.  Ayrıca Akçadağ'da mermer ihtisas organize sanayi bölgesini kuruyoruz. Proje  çalışmaları devam eden organize sanayi bölgemizle birlikte tüm parsellerde  üretime geçildiğinde yaklaşık 5 bin kişilik ilave istihdam oluşturulacak.  Yazıhan'a hayvancılık organize sanayi bölgesi kuruyoruz." şeklinde konuştu.
 
 "34 BİN KİŞİLİK İLAVE İSTİHDAM OLUŞTURDUK"
  
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Malatya'daki girişimcilerin toplamda 7,5 milyar  lira tutarında yatırım teşviki ile desteklendiğini ifade ederek, 34 bin kişilik  ilave istihdamın oluşturulduğunu ve Malatya'daki 35 bin iş yerine toplam 1 milyar  31 milyon liralık SGK prim teşviki verdiklerini anlattı.
 
Malatya'ya, Yeşilyurt'a, Battalgazi'ye, Doğanşehir'e, Darende'ye ve  Akçadağ'a doğal gaz getirdiklerini aktaran Erdoğan, "Nasıl  memnun musunuz?  Huzurlu musunuz? Malatyalı kardeşlerim sizlerden 31 Mart için çok ciddi destek  istiyorum. Biliyorsunuz Malatya'da büyükşehir ve 11 ilçemizde AK Parti, iki  ilçemizde de Cumhur İttifakındaki ortağımız MHP adaylarıyla seçime gidiyoruz.  Birbirimizi asla bölmeyeceğiz. Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş  olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız." şeklinde konuştu.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının sonunda sözlerini "Tek millet, tek  bayrak, tek vatan, tek devlet. Ve inanıyorum ki sizin bu aşkınızla 31 Mart'ı  başarıyla sonuçlayacağız." şeklinde tamamladı.
 
Notlar
 
Mitingin yapıldığı alana "Sen Nereye Biz Oraya. Allah'ına Gurban Recep  Tayyip Erdoğan", "Gönül belediyeciliğinin en güzel hali seninle başladı Reis",  "Burası Malatya, Beydağı gibi aranda", "Evlad-ı Fatih Han Şehr-i Battalgazi sana  hayran" yazılı pankartlar asıldı.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşması öncesinde ve sonrasında AK Parti'nin  seçim şarkılarından "Nereden nereye" adlı parçaya eşlik etti. Erdoğan,  konuşmasının ardından belediye başkan adaylarıyla vatandaşları selamladı,  vatandaşlara kenevirden yapılmış bez torbaların içinde çay dağıttı.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AK Parti ile ilgili filmlerin gösterildiği  mitingde, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Malatya  Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, Battalgazi Belediye Başkanı ve yeni  dönemde AK Parti Malatya Büyükşehir Belediye Başkan adayı Selahattin Gürkan, AK  Parti Malatya İl Başkanı İhsan Koca, AK Parti Malatya milletvekilleri Bülent  Tüfenkci, Öznur Çalık da birer konuşma yaptı.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, mitinglerde kullandığı tırın içerisinde yer  alan haritada, Malatya'nın üzerini raptiye ile işaretledi.
 
Mitinge, AK Parti Malatya milletvekilleri Ahmet Çakır, Hakan Kahtalı,  MHP Malatya Milletvekili Mehmet Celal Fendoğlu, MHP Malatya İl Başkanı Bülent  Avşar, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun da katıldı.