Cumhurbaşkanı Erdoğan: Fiyatlar yarı yarıya indi!

AA |  11 Şubat 2019 Pazartesi - 13:26 | Son Güncelleme : 11 02 2019 - 16:15

Keçiören'de konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,"Sebze-meyve gıda terörünü estirenlere de semt pazarlarını kurarak Ankara İstanbul başta olmak üzere bugün itibariyle ucuz ürünü satmaya başladık. Fiyatlar neredeyse yarı yarıya inmiş vaziyette. Temizlik malzemeleri için de aynı tedbiri almaya başlayacağız" ifadelerini kullandı.


Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, tarım ürünleri tanzim satış noktalarının açılmasıyla fiyatlarda yarı yarıya yakın düşüş yaşandığını bildirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kalaba Meydanı'nda Toplu Açılış Töreni'nde vatandaşlara hitap etti.
Keçiören'de uzun süre ikamet ettiği için buranın gönül dünyasında ayrı bir yeri olduğunu belirten Erdoğan, "Komşuluk tıpkı mektep arkadaşlığı, asker arkadaşlığı, mesai arkadaşlığı gibi ömür boyu sürecek dostlukların, ahbaplıkların hukukunun vesilesidir. Bu ilçemizde oturduğumuz süre boyunca tıpkı Kasımpaşa'da, Üsküdar'da olduğu gibi gerçekten çok samimi bir komşuluk atmosferi içinde yaşadık. Bugün de açılış vesilesiyle siz komşularımızla hasret gidermeye, dertleşmeye geldik." diye konuştu.

Açılışı yapılan eserlerin Türkiye'ye hayırlı olmasını dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Açılışını yaptığımız eserlerden Gümüşdere Ihlamur Vadisi... Çubuk Çayı kenarında, Kamil Ocak Mahallesi ile Kalaba arasında kurulan bu park Keçiören ile birlikte tüm Ankara'ya hizmet verecek, örnek bir eserdir. Ihlamur ağacı, Ankara'mızın sembollerinden biridir. Bu parkımızın içindeki bini aşkın ıhlamur ağacı ve diğer bitkilerle Ankara'nın merkezinde yeni bir yeşil vaha olduğuna inanıyorum. Yine bu parkımızın bitişiğinde inşa edilen Ihlamur Kasrı da sahip olduğu salonlar ve imkanlarıyla Keçiören'in sosyal hayatına ayrı bir renk katacaktır." ifadelerini kullandı.

Keçiören Belediyesi öncülüğünde tamamlanan Yüksel Tepe Kentsel Dönüşüm Projesi'yle 451 vatandaşın evlerine kavuştuğunu bildiren Erdoğan, "Bunların yanında spor salonlarından kültür merkezlerine, anıtlardan muhtarlık ve taksi durağı binalarına, semt pazarlarından restorasyonlara kadar pek çok hizmet belediyemiz tarafından tamamlandı." dedi.

Erdoğan, açılışı yapılan eserlerde emeği geçenlere teşekkür etti.

"Oyunu hep beraber bozacağız"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: "Sebze meyve fiyatlarıyla terör estirenlere karşı, nasıl Gabar'da Cudi'de, Tendürek'te inlerine girdiysek sebze, meyve ve gıda terörü estirenlere de belediyelerimiz vasıtasıyla tanzim satışlar semt pazarlarını kurarak Ankara ve İstanbul başta olmak üzere ucuz ürünü bugün itibarıyla satmaya başladık. Fiyatlar neredeyse yarıya yarıya inmiş durumda. Halk ekmek ile İstanbul ve Ankara'da vatandaşımızın evine nasıl ucuz ekmeği verdiysek şimdi de sebzede meyvede, bunlarla da kalmayacağız, temizlik malzemelerinde de buna gireceğiz. Böylece vatandaşım, Ayşe kardeşim, Fatma kardeşim, Ahmet'im, Mehmet'im bu ucuzluktan en ideal şekilde faydalanacak. Oyunu hep beraber bozacağız, bu terörü estirenlere müsaade etmeyeceğiz." Ticaret Bakanlığının teftiş için hallere gönderdiği müfettişlerin dövülmeye kalkışıldığını dile getiren Erdoğan, bu kişilerin ruhlarında sıkıntı olduğunu söyledi.

Keçiören'in hep başarılı belediye başkanları tarafından yönetildiğini belirten Erdoğan, "Bu sayede çeyrek asır önce Ankara'nın en sıkıntılı, çevresi gecekondularla çevrilmiş, altyapı ve üstyapı hizmetlerinden mahrum ilçesi bugün şehrin parlayan yıldızı haline geldi. Geçtiğimiz 10 yılda Keçiören'e çok büyük hizmetler yapan belediye başkanımız Mustafa Ak kardeşim, bu seçimlerde bayrağı hepinizin tanıdığı, bildiği Turgut Altınok kardeşimize inşallah devredecek." diye konuştu.

Erdoğan, AK Parti'nin Keçiören Belediye Başkan Adayı Turgut Altınok'un "gönül belediyeciliği" anlayışıyla 31 Mart sonrası ilçeyi çok daha da ileriye taşıyacağına inandığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Keçiören Belediyesince yapımı tamamlanan tesislerin açılış törenindeki konuşmasında, Türkiye'nin pek çok sıkıntısının, sorununun olabileceğini, bunların en başında gelenlerinden birinin CHP sorunu olduğunu ifade etti.

Tek parti CHP'sinin bu ülkeye maliyetinin çok büyük olduğunu, aradan geçen zamana rağmen o dönemin yanlışlarının faturalarının ödenmeye devam edildiğini belirten Erdoğan, şöyle konuştu: "Ankara'nın dili olsa da bu süreci anlatsa, Keçiören'in dili olsa da şahit olduğu ihanetleri anlatsa. Daha acısı CHP'nin hala aynı kafada gidiyor olması, hatta bundan da iftihar duymasıdır. Baktık ki dün, CHP'nin başındaki zat çıkmış yine bir sürü zırvayla milletimizin kafasını karıştırmaya çalışıyor. CHP'nin ittifak yaptığı partileri sayıyor ama asıl büyük ittifak içinde olduğu partiyi ve onun arkasındaki örgütü, bölücü terör örgütünü gizliyor. Halbuki asıl büyük ittifakı bölücü terör örgütün güdümündeki partiyle yaptılar. Nereden mi biliyoruz? Kandil'deki terör baronlarının yaptığı açıklamalardan biliyoruz. Bu zat, çözüm üretmekten bahsediyor. Halbuki hem Türkiye'nin hem de yapılan tartışmalardan anlıyoruz ki partisinin çözmesi gereken en büyük sorun kendisi olmuş, haberi yok." CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun dünkü konuşmasına atıfta bulunan Erdoğan, "Türkiye'nin tefecilere teslim edildiğinden söz ediyor, dünyadaki en büyük tefeci IMF'dir. Peki bu ülkede IMF ile ilk anlaşmayı kim yapmıştır? CHP yapmıştır." dedi.

Erdoğan, CHP'nin, IMF ile en büyük çaplı anlaşmayı yaptığını, Türkiye'yi IMF kapılarında süründürdüğünü dile getirerek, Türkiye'yi IMF cenderesinden AK Parti iktidarının kurtardığını söyledi.

İktidara geldiklerinde IMF'ye olan borcun 23,5 milyar dolar olduğunu hatırlatan Erdoğan, dünyanın en büyük yatırımlarının gerçekleştirildiğini, bu borcun ödendiğini ve 2013'ün Mayıs ayında IMF defterinin kapatıldığını kaydetti.

Erdoğan, "Şu anda bizim IMF ile herhangi bir işimiz yok. Onlar bizden borç istediler. CHP'lilerin söylediklerine bakacak olursak şayet ülke yönetimini ele geçirirlerse ilk yapacakları iş Türkiye'yi yeniden IMF'ye teslim etmek olacak." diye konuştu.

CHP'nin İş Bankası hisseleri

CHP'nin dünyada, Atatürk'ün mirasını amacı dışında kullanmakta ısrar ederek banka hissedarı tek parti olma sıfatı taşıdığını vurgulayan Erdoğan, "Nedir? CHP, İş Bankası'nın yüzde 28,5 gibi ortağıdır. Böyle bir şey yok." dedi. Erdoğan, şöyle devam etti: "Ne diyor, 'Biz oradan para almıyoruz ki.' Dört tane yönetim kurulu üyen var, o üyelerin orada ne yapıyor belli değil. Ama onu da Gazi'ye uygun olarak atacağız adımları ve bu hisseyi Hazineye er veya geç devredeceğiz. Konu CHP olunca demokrasilerde asla yeri olmayan parti banka ilişkisine bile kılıf bulanlar ülkemizin IMF teslimini de alkışla karşılayacaktır. Böyle bir durumda bırakınız sebze meyve fiyatlarındaki yükselişi, Türkiye'nin tüm sanayisini, ticaretini, tarımını, ihracatını çökertecek adımlar ardı ardına gelecektir. Ülke olarak bunların hepsini de geçmişte yaşadık." Savunma sanayisini hedeflerine uygun şekilde büyüttüklerine dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, göreve geldiklerinde savunma sanayisinin yüzde 20 olduğunu şimdi ise bu oranın yüzde 65-70'e çıkardıklarını söyledi.

Kılıçdaroğlu'nun Tank Palet Fabrikası ile ilgili yalan yanlış şeyler söylediğini aktaran Erdoğan, "Arifiye'deki Palet Fabrikasını bizim satmamızdan bahsediyor. Üstelik de yabancılara satmamızdan bahsediyor. Eline diline dursun be. Böyle bir satış söz konusu değil. Sadece Katar ve Türk ortaklığı 50-50 olmak üzere buranın işletmesini 25 yıllığına biz bu oluşuma devrettik. Bu oluşum buraya yaklaşık 40-50 milyon dolar da yatırım yapacak devlet bunu yürütemiyorsa. Burada daha başarılı adımlar atmamız gerekiyorsa biz bu adımları atarız." diye konuştu. "Tek bayrak, tek devlet, tek millet, tek vatan" sözlerini alandakilere tekrarlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız. Bunu başardığımızda zaten gerisi kolay" dedi.

Seçime kısa bir süre kaldığını hatırlatarak alandakilerden yoğun bir çalışma isteyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçim günü sandıklara da sahip çıkılmasını istedi.

Erdoğan, daha sonra Keçiören ilçesindeki yapımı tamamlanan eserlerin toplu açılışını gerçekleştirdi.

Notlar

Kalaba Meydanı'ndaki açılış törenine, Ankara'nın çeşitli bölgelerinden gelen vatandaşlar katıldı.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, açılış için meydana kurulan platformdan vatandaşlara seslendi.

Türk bayrakları ile donatılan meydana Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın fotoğrafları asıldı.

Açılış töreninde, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Ankara Valisi Vasip Şahin, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna ve Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak da birer konuşma yaptı.

Törene, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Özhaseki, Ankara Valisi Vasip Şahin, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna ile AK Parti milletvekilleri de katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının ardından Keçiören Belediyesi Başkanlığını ziyaret ederek devam eden projeler hakkında bilgi aldı.