Cumhurbaşkanı Erdoğan Kırgızistan'da

01 Eylül 2018 Cumartesi - 17:41 | Son Güncelleme : 01 09 2018 - 17:43

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan resmi ziyarette bulunmak ve Türk Konseyi 6. Zirvesi’ne katılmak üzere geldiği Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbeko tarafından resmi törenle karşılandı


Erdoğan, Bişkek Manas Uluslararası Havalimanı'nda Kırgızistan  Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov tarafından resmi törenle karşılandı.  
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emin Erdoğan ile Kırgızistan  Cumhurbaşkanı Ceenbekov ve eşi Aygül Ceenbekov'un, Şeref Salonu'nda düzenlenen  tören alanındaki yerlerini almalarının ardından, iki ülke milli marşları çalındı.
 
Tören kıtasını denetleyen Erdoğan ve Ceenbekov daha sonra heyetlerini  birbirine takdim etti. Başkan Erdoğan, tören kıtasını "Salam Asker" diyerek  selamladı.  
 
 
'BORSOK' İKRAMI
 
Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan'a, uçaktan inişlerinde kendilerini  karşılayan yöresel kıyafetli iki Kırgız genç kız çiçek takdim ederken, geleneksel  Kırgız hamur işi "Borsok" ve bal ikramı yaptı.
 
Karşılamada, Kırgız Cumhurbaşkanı Ceenbekov ve eşi Aygül Ceenbekov'un  yanı sıra Türkiye'nin Bişkek Büyükelçisi Cengiz Kamil Fırat ve büyükelçilik  personeli de hazır bulundu.  
 
Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu,  Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra  Zümrüt Selçuk, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Ticaret Bakanı  Ruhsar Pekcan, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, MİT Başkanı Hakan Fidan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet  Yılmaz da Bişkek'e geldi.  
 
YDSK TOPALNTISINA KATILACAK 
 
Üç günlük ziyaretinin ilk günündeki temasları kapsamında Devlet  Konukevi'nde Kırgızistan Cumhurbaşkanı Ceenbekov ile baş başa görüşecek olan  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi'nin (YDSK)  Toplantısı'na iştirak edecek.
 
Erdoğan, iki ülke arasında yapılacak anlaşmaların imzası ve ortak  basın toplantısı sonrasında ise onuruna verilecek resmi yemeğe katılacak.
 
 

ETİKETLER