Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kendi alanında ülkemizin bir numarası olacak

AA |  13 Haziran 2018 Çarşamba - 3:39 | Son Güncelleme : 13 06 2018 - 5:03

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, muhtarlarla sahur programında konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kütüphanesi'yle ilgili, "Kütüphanemiz, içinde yer alacak 5 milyon cilt kitabıyla, toplantı ve çalışma salonlarıyla, internetinden ikramına kadar tüm hizmetleriyle inşallah kendi alanında ülkemizin bir numarası olacak." dedi.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, millet kıraathanelerine ilişkin, "Ana muhalefetin başı bunu kalkıp kumarhaneye  benzetiyor. Niye, çünkü bunların fikri neyse zikri de odur veya zikri neyse fikri  de odur. İskambil masalarından ömrübillah kalkmayan, okey taşlarından hiçbir  zaman kurtulmayanlar buraları ona benzetir. Nasıl yapıldığını, yapılacağını  ekranlarda da göstermeme rağmen anlamamakta direniyorlar." dedi. 
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Sergi Salonu'nda  Ankara muhtarlarıyla sahurda bir araya geldi.
 
Konuşmasına tüm katılımcıları selamlayarak başlayan Erdoğan, "Mutluyum  zira Cumhurbaşkanlığı Külliyemizin en yeni binası olan sergi salonumuza, milletin  evine, bu gazi mekana muhtarlarımızla açılışı yaptık ve muhtarlarımızla bugün  yine devam ediyoruz, hoşgeldiniz." ifadelerini kullandı.
 
Davete icabetlerinden dolayı katılımcılara teşekkür eden Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Arkadaşlarıma onu söyledim, muhtar kardeşlerimize, Ankara'nın, şunu  söyleyin gelirken köy veya mahallesinden, artık tabii köy kalmadı hepsi mahalle,  yanına bir tane mahalle sakinini de alsın öyle gelsin. Herhalde öyle  yapmışsınızdır, değil mi? Bunu niye böyle yapıyorum? Çünkü burası benim babamın  köşkü değil, babamın evi de değil, burası milletin evi. Milletin evi olduğu için  de böyle bir mekanda bu milletin gerçek sahipleri muhtarlarımız ve  muhtarlarımızın da yanında tercih edeceği bir mahalleli gelmesi çok çok hayırlı  olur, isabetli olur dedik. Önce burayı onların tanıması lazım."
 
Salonun açılışını geçen hafta perşembe günü 2 bin 500 muhtar ile  yaptıklarını anımsatan Erdoğan, Ankara'ya kazandırdıkları bu eseri görmek  öncelikle Ankaralıların hakkı diyerek sahurda Ankaralı muhtarlar ve vatandaşlarla  sahur sofrasında bir araya geldiklerini anlattı.
 
 
Cumhurbaşkanlığı Kütüphanesi ve millet kıraathaneleri
 
Sahur sofralarının bereketli olduğunu söyleyen Erdoğan, "Güzel bir  sözdür 'Muhabbetten Muhammed oldu hasıl, Muhammed'siz muhabbetten ne hasıl.' Bu  sofra böyle bir sofra. Böylece belki de ülkemizde ilk defa böylesine kapsamlı ve  geniş katılımlı bir sahur düzenledik. Bu bir ilk. Sahurun bereketi ve huzuru bir  başkadır." dedi.
 
Tüm katılımcıların Ramazan Bayramı'nı şimdiden tebrik eden Erdoğan,  "Biz buraya boşuna 'milletin evi' demiyoruz. Şu ana kadar gerek ana binamızdaki  toplantı salonumuzda ve kış bahçemizde, gerek camimizde, gerek kongre ve kültür  merkezimizde herhalde yüz binlerce kişiyi ağırladık." ifadelerine yer verdi.
 
Bu hizmet halkalarına sergi merkezini eklediklerini ve buranın 2 bin  500 kişiyle aynı anda hem toplantılarını icra edebilecekleri hem de ikramlarını  yapabilecekleri bir mekan olduğuna işaret eden Erdoğan, önemli bir ihtiyacı  karşılaşacak bu salonun hemen batısında da inşaatı tamamlanmak üzere olan  Cumhurbaşkanlığı Kütüphanesi'nin bulunduğunu aktardı.
 
 
"Ülkemizin bir numarası olacak"
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kütüphanemiz, içinde yer alacak 5 milyon  cilt kitabıyla, toplantı ve çalışma salonlarıyla, internetinden ikramına kadar  tüm hizmetleriyle inşallah kendi alanında ülkemizin bir numarası olacak." diye  konuştu.
 
Kütüphanenin 24 saat hizmet vereceğini ve burada yapılacak ikramların  ücretsiz olacağını belirten Erdoğan, şunları kaydetti:
 
"Bu aralar millet kıraathanesi diye anlatıyorum ya meydanlarda, onun  bir numaralı örneği burası. Bunu eleştiriyorlar, neye benzetiyorlar? Şaşırıyorum,  koskoca bakıyorsun güya ana muhalefetin başı bunu kalkıp kumarhaneye benzetiyor.  Niye, çünkü bunların fikri neyse zikri de odur veya zikri neyse fikri de odur.  İskambil masalarından ömrübillah kalkmayan, okey taşlarından hiçbir zaman  kurtulmayanlar buraları ona benzetir. Nasıl yapıldığını, yapılacağını ekranlarda  da göstermeme rağmen anlamamakta direniyorlar."
 
"Ne eleştiriyorsun be kardeşim, sen de yap senin de olsun"
 
İstanbul Merkezefendi'de Zeytinburnu Belediyesinin yaptığı bir millet  kıraathanesi olduğunu ve oraya bir gece ziyarette bulunduklarını anımsatan  Erdoğan, 800 metrekarelik bir alana kurulan kıraathanede 17 bin cilt kitabın  bulunduğunu bildirdi.
 
Gençlerin ders çalıştığını gördüğünü anlatan Erdoğan, "Eleştirmeye  başladılar. Ne eleştiriyorsun be kardeşim, sen de yap senin de olsun, bırak. Ama  bunu yapmak için dertli olacaksın, dertli. Dertli olmayan bunu yapamaz. Bizim  gencin haliyle derdimiz var, hallenme derdimiz var. İnşallah şimdi proje bu hafta  içinde bitiyor, bu projeleri hayata geçireceğiz ve Türkiye'de bütün  vilayetlerimizin büyüklüğüne göre belli metrekarelerde, 100, 200, 400, 600, 800  metrekare gibi bu projeleri yapacağız ve buraları kitaplarla inşallah  dolduracağız." ifadelerini kullandı.
 
Eskişehir'de dün akşam bir kıraathaneyi ziyaret ettiğini dile getiren  Erdoğan, "Muhabbet yaptık, güzel oluyor, niye? Gence ruh veriyor, ruh. Genci bir  defa fikirden, düşünceden koparmak başka bir şey ama gence bir fikri, bir  düşünceyi kitapların arasında vermek bambaşka bir şey. Bundan korkmayacaksın,  bundan çekinmeyeceksin. Kitaba doğru genci sevk edeceksin, yönlendireceksin.  Bundan niye rahatsız oluyorsun? Onların ufkunu, onların önünü bunlarla açmamız  lazım." değerlendirmesinde bulundu.
 
 
"Ülkemizin tüm büyük ilçelerinde ve illerinde kurmakta kararlıyız"
 
"Buralar sadece kütüphane olmanın ötesinde gençlerimize ve  vatandaşlarımıza ders çalışabilecekleri, kitap okuyabilecekleri, kaliteli vakit  geçirebilecekleri mekanlar olacak. 24 saat hizmet verecek olan bu mekanlar  internetiyle, ücretsiz çayıyla, kekiyle, simidiyle gerçek birer 'okuma evi' işlevi görecek.
 
Çünkü 'kıraat'ın manası bilmiyor ki kıraathanenin manasını nasıl  bilsin. Kıraathane, okuma evi, okuma yeri demektir. Önce bunu öğrenin. Her ne  kadar bu işin kekine takılıp kalmış olsalar da biz gençlerimize en huzurlu ve verimli bir şekilde çalışabilecekleri bu tür mekanları ülkemizin tüm büyük ilçelerinde ve illerinde kurmakta kararlıyız."
 
"Türkiye'nin yeni ihtiyaçlarını karşılayabilecek hizmetlerdir"
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, özellikle çocukları üniversite sınavına veya  mesleki kariyer sınavına hazırlanan ailelerin bu ihtiyacı çok iyi bileceğini  belirterek, "Tıpkı millet bahçeleri gibi millet kıraathaneleri de büyüyen,  gelişen, refahı artan Türkiye'nin yeni ihtiyaçlarını karşılayabilecek  hizmetlerdir." değerlendirmesini yaptı.
 
Türkiye'nin geçmişte okulundan hastanesine, yolundan konutuna, evin  içindeki eşyalarından otomobiline kadar her alanda yoklukların, mahrumiyetlerin  Türkiye'si olduğuna dikkati çeken Erdoğan, milletin bugün bu tür temel  ihtiyaçların derdine düşmeyi geride bıraktığını dile getirdi.
 
Erdoğan, "Yeni dönemde milli geliri 3 bin 500 dolardan 11 bin dolara  çıkmış Türkiye'nin beklentilerine, taleplerine uygun hizmetlerle yolumuza devam  edeceğiz." ifadesine yer verdi.
 
Muhtarlara hitaben, "Sizlerin de bildiği gibi, yaparsa yine AK Parti  yapar." diyen Erdoğan, bunun için "Güçlü Meclis, güçlü hükümet, güçlü Türkiye."  dediklerini anlattı.
 
Tüm hayatları boyunca sadece hizmet siyaseti yaptıklarını anlatan  Erdoğan, buna en büyük referansın 16 yıllık, belediye başkanlığı dönemi de  eklendiğinde 20 yıllık hizmetlerin olduğunu söyledi.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti:
 
"İstanbul'a bakın, bizi görün. 11,5 yıl başbakanlığımıza bakın, bizi  görün ve ondan sonra 3,5 yıllık cumhurbaşkanlığımıza bakın, bizi görün. Onun için  yani farklı siyasi anlayışlarda olabilirsiniz. Bu sizin en doğal, tabii  hakkınızdır. Ama marifet iltifata tabidir, bunu da herhalde bir kenara  atmazsınız. Bizim davamız, milletimize hizmet davasıdır. Bizim hedefimiz ülkemizi  dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri haline getirmektir.
 
Bakın işte ilk çeyrekte 7,4 büyümeyi yakaladık. Nereye koyacaksın,  işte buyrun 7,4 büyüme. 'Ekonomide battık, bittik' şuydu buydu filan. Neyi  battık? Elin oğlu Türkiye için siyasi kararlar veriyor diye siz o siyasi  kararlara bakarak mı Türkiye'yi değerlendireceksiniz? Ne halde olduğumuz ortada.  Dün evine bir tane araba sokamayan vatandaşlarımızın birçoğunun evinde bugün iki  tane, üç tane araba var. Evinde çamaşır makinesi olmayanlar bakıyorsunuz bugün en  modern çamaşır makinelerini, buzdolaplarını rahatlıkla evine alabiliyor. Bunları  yaşamadık mı geçmişte?"
 
"AK Parti, Türkiye'de 284 bin yeni derslik yaptı, onları yıkacak mısınız?"
 
Şu anda Türkiye'nin 3,5 kat büyüdüğüne ve bunların durup dururken  olmadığına vurgu yapan Erdoğan, "Bizim vizyonumuz 2053'te, 2071'de evlatlarımızın  Türkiye'yi dünyada hak ettiği yere ulaştırmasıdır. Her seçimde olduğu gibi bu  seçimde de milletimize biz bunları vadediyoruz. Diğer partiler ne yapar bilemem  ama vaatleri ortada. Onlar sadece yıkmayı, durdurmayı, engellemeyi, satmayı,  bozmayı vadediyor." diye konuştu.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, eserleriyle ortada olduklarını söyleyerek,  Ankara'da yaşanan değişime dikkati çekti.
 
Esenboğa Havalimanı'nı, havalimanına giden yollardaki değişimi,  Ankara'da hayata geçirilen altyapı, üstyapı çalışmalarını anlatan Erdoğan,  salondaki muhtarlara bu konuda düşünme ve bazı soruları sorma noktasına gelme  çağrısında bulundu.
 
"Olur ya birileri önünüze geldiğinde bunlar rahatlıkla onlara  sorulabilir." diyen Erdoğan, şunları kaydetti:
 
"AK Parti, Türkiye'de 284 bin yeni derslik yaptı, siz onları yıkacak  mısınız? AK Parti, 585 bin yeni öğretmen göreve başlattı, siz onları işten atacak  mısınız? AK Parti, Türkiye'ye bin 245 yeni hastane, 130 bin yeni hastane yatağı  kazandırdı, siz onları da kaldırıp atacak mısınız? Buyurun şu anda Bilkent'te  muhteşem bir şehir hastanesini bitirmek üzereyiz. Şurada bir iki ay içerisinde açacağız.
 
Yine Etlik'te devam eden bir şehir hastanemiz var, o da önümüzdeki yıl  inşallah açılacak. Peki bunları durduracak mısınız? Şu ana kadar Türkiye  genelinde beş şehir hastanesini hizmete aldık, onların kapısına kilit mi  vuracaksınız? AK Parti, Türkiye'de TOKİ'yle 817 bin vatandaşımızı ev sahibi  yaptı, onları yıkacak mısınız? AK Parti, Türkiye'de 20 bin kilometre yeni  bölünmüş yol yaptı, siz bunları yeniden tek geliş tek gidişe mi çevireceksiniz?"
 
Eskiden Esenboğa Havalimanı'na giderken TOKİ'nin yaptığı binaların  yerinde gecekondular olduğunu dile getiren Erdoğan, onların yol açtığı görüntü  kirliliğine işaret etti.
 
Erdoğan, "AK Parti, Türkiye'de Yüksek Hızlı Tren hattı yaptı, mevcut  tren hatlarını modernize etti. Siz yeniden kara trene mi döneceksiniz? AK Parti,  Türkiye'de 29 yeni havalimanı inşa etti, yurt dışı uçuş noktalarının sayısını  307'ye çıkardı. Bilir misiniz dünyada şu anda en fazla uçuş noktasına giden  havayolu Türk Hava Yollarıdır." değerlendirmesinde bulundu.
 
"Biz 16 yılda Türkiye'yi 3,5 kat büyüttü"
 
Doğalgazın ulaşmadığı ilin kalmayacağını belirten Erdoğan, "Bu  doğalgaz borularını söküp atıp, evleri yeniden kömür sobasına mahkum mu  edeceksiniz? Bunları sormak lazım." ifadesini kullandı.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti'nin 525 baraj ve 528 hidroelektrik  santral yaptığını, 207 içme suyu tesisi, bin 32 sulama tesisi açtığını anlatarak,  "Siz bunları yıkıp yeniden suları denizlere mi akıtacaksınız? AK Parti, 242  katrilyon lira sosyal yardım yaptı. Kime? Garip gurebaya, fakir fukaraya. Siz  gidip bunları onlardan geri mi isteyeceksiniz?" diye konuştu.
 
Emeklilerin maaşlarını 2, 3, 4 katına çıkarttıklarını, en son bayram  ikramiyesi getirdiklerini vurgulayan Erdoğan, şöyle devam etti:
 
"Allah aşkına 16 yıl önce muhtarlarımız ne maaş alıyordu? Söyler  misiniz, işte buyrun 40, 50 lira. Şimdi ne alıyoruz? Bin 600. Nereden nereye.  Silah veriyorlar mıydı? Biz silahı verdik mi? İnanın bunlara sorun, haberi bile  yoktur. Biz 16 yılda Türkiye'yi 3,5 kat büyüttük. Bunlara sorun 'Siz küçültecek  misiniz?'
 
Marmaray'ı yaptık, Avrasya Tüneli'ni, Yavuz Sultan Selim ile Osmangazi  Köprüsü'nü, Adıyaman'da Nissibi Köprüsü'nü... Daha nice dev eseri ülkeye  kazandırdık. Bunların hepsini de dinamitleyip yerle yeksan mı edeceksiniz?  Bunlara sormak lazım. AK Parti, savunma sanayinde insansız hava araçlarını yaptı.  Silahlı insansız hava araçlarını yaptık. Bize Amerika, İsrail... Amerika bize  vermezdi, 'Kongre müsaade etmiyor' derdi. İsrail, verirdi, 10 tane verdi bize,  arıza yaptığı zaman da bakmazdı ama şimdi biz artık bunları kendimiz yapıyoruz.  Tüfekler, füzeler, toplar, tanklar bunlar yapılıyor."
 
"Sandıktan çıkacak sonucun başımızın üzerinde yeri var"
 
Terör örgütlerinin başlarını inlerinde ezdiklerini vurgulayan Erdoğan,  Cudi'de, Gabar'da, Tendürek'te, Bestler Deresi'nde teröristlerin üstüne  gittiklerine dikkati çekti.
 
Afrin ve Cerablus'ta teröristlere karşı yürütülen operasyonları  anımsatan Erdoğan, "Her iki tarafta 4 bin kilometrekarelik alanda şimdi bize  gelen mülteciler geri dönmeye başladı. 200 bin kadar mülteci şu anda tekrar kendi  topraklarına döndüler. İnşallah daha fazlasıyla topraklarına dönecekler."  değerlendirmesinde bulundu.
 
Erdoğan, salonda bulunan muhtarlara şöyle seslendi:
 
"Ben şimdi sizlerden ve tüm milletimden rica ediyorum; şüphesiz ki  muhalefet adayları da karşınıza gelecektir, muhtarsınız ama onlara bir şeyi  sormayı bence ihmal etmeyin. Ankara, son devletimiz Türkiye Cumhuriyeti'nin  başkenti olarak ülkemizin bugünlere gelmesinde lokomotif vazifesi gördü. Şimdi  Türkiye yeni bir atılımın eşiğinde, Ankara yine lokomotif görevine devam etmeli.
 
Sizlerle birlikte ülkemizin önümüzdeki yarım asrına, bir asrına yön  vereceğiz. 24 Haziran seçimleri işte bu kritik yol ayrımında hepimiz için önemli  bir yol ayrımı. Bugüne kadar milletimize hep güvendik, hep milletimizin iradesine  teslim olduk, 24 Haziran'da da yine kendimizi milletimize teslim ediyoruz.  Sandıktan çıkacak sonucun başımızın üzerinde yeri var."
 
Türkiye'nin aydınlık yarınları için proje ve planlarının tamam  olduğunu ifade eden Erdoğan, "Bazıları diyor ki 'Çok kaliteli bir kadromuz var.'  Kimdir kadro, açıkla? Böyle bir şey yok ama bizim kadromuz kendini ispatlamış bir  kadro, bizim kadromuz piyasada, arazide olan bir kadro. Dolayısıyla da onun bu  şekilde 'gizli kapaklı yürümesi' diye bir şey yok. Ekonomiyse ekonomi kadromuz  belli, sanayiyse sanayi kadromuz belli, sağlıksa sağlık kadromuz belli, eğitimse  eğitim kadromuz belli ve bunlarla beraber güçlenerek yola devam ediyoruz." diye  konuştu.
 
"Muhtarlarımızdan sandıklara sahip çıkmanızı istiyoruz"
 
Erdoğan, milletin, emaneti kendilerine tevdi ettiği takdirde 16 yıldır  olduğu gibi gece gündüz çalışarak hizmete devam edeceklerini söyledi.
 
"Muhtarlarımızdan, sandıklara sahip çıkmanızı istiyoruz." diyen  Erdoğan, şunları kaydetti:
 
"Sandığa yansımayan her oy, ülkemizin geleceğinin inşasından eksilen  bir tuğladır. Hiçbir kardeşimin böyle bir vebalinin altına girmek istemeyeceğini  biliyorum. Ben bir kez daha sahurumuzu teşrifleriniz için her birinize  şükranlarımı özellikle ifade etmek istiyorum. 'Güçlü Meclis, güçlü hükmet, güçlü  Türkiye' diyoruz, bunu başarmamız lazım."
 
Erdoğan, salonda hizmet eden görevlilere de işaret ederek, "Bu  arkadaşlarımız Külliyemize gelen devlet başkanlarına, resmi heyetlere, tüm  misafirlerimize de en güzel şekilde hizmet ediyorlar. Emekleri, fedakarlıkları  için kendilerine tekraren teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.
 
Salonun dışında muhtarların, bakanlık yetkililerinin kendilerine  iletmek istedikleri sorunlar olduğu takdirde, bu sorunları form dışında  alacaklarına değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bildiğiniz gibi alınan formlarda,  muhtarlarla ilgili başkanlığımız var, orada hepsi elden geçiyor ve süratle yüzde  85 itibarıyla şu ana kadar geri dönüşün olduğunu bana İçişleri Bakanı Müsteşarı  ifade ettiler. Temenni ediyorum ki bunun aynı kararlılıkla devam etmesi bizleri  çok daha rahatlatacaktır." diyerek konuşmasını sonlandırdı.
 
 
 
 
 
 
 

ETİKETLER