Cumhurbaşkanı Erdoğan: İzin vermeyeceğiz

AA |  27 Mart 2019 Çarşamba - 14:34 | Son Güncelleme : 27 03 2019 - 16:53

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bolu'da düzenlenen mitingde halka hitap etti. Erdoğan, " 16 bin 500 kilometre öteden silahlarına kazıdıkları yazılarla bizi tehdit edenlere bu meydanları bırakmayacağız. Binlerce TIR silahla desteklenen Suriye'nin kuzeyindeki canilerin Türkiye'ye musallat edilmesine asla izin vermeyeceğiz. Hep birlikte sağlam durmak mecburiyetindeyiz. Bunun için sizlerden 31 Mart'ta bir kez daha rekor destek bekliyoruz." diye konuştu.


Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip  Erdoğan, "Milletimizin tökezlemesini bekleyenlere fırsat vermemek için hep  birlikte sağlam durmak mecburiyetindeyiz. İşte bunun için sizlerden 31 Mart'ta  bir kez daha rekor destek bekliyoruz." dedi. 

Erdoğan, partisince Demokrasi Meydanı'nda düzenlenen mitinge  katılarak, vatandaşlara hitap etti.
 
Bolu'nun tüm ilçelerini tek tek sayıp, selamlayarak konuşmasına  başlayan Erdoğan, "Bir senelik hasretin ardından bizi tekrar kavuşturan Rabb'ime  hamdolsun. Şurada uçsuz bucaksız Bolulu kardeşlerimi görünce, '31 Mart için Bolu  kararını Allah'ın izniyle verdi' diyorum. Bu kardeşinize yine Bolu'nun  misafirperverliğini yaşattınız." diye konuştu.
 
Kendilerine ümit, kalplerine sükun oldukları; güç ve millete daha iyi  hizmet amacıyla cesaret verdikleri için Bolululara teşekkür eden Erdoğan, "Bugün  bize bir kez daha 'Durmak yok yola devam' dediniz. Bir şey daha söylüyorum,  'Durmak yok, mücadeleye devam' ediniz. Tıpkı 24 Haziran seçimlerine olduğu gibi  milletin adamına, milletin partisine ve bu davaya sahip çıktınız. Sizlere 24  Haziran seçimlerindeki yüzde 66'lık rekor desteğiniz için kalpten teşekkür  ediyorum. Hepinize yolumuzu aydınlattığınız için, Cumhurbaşkanlığı Hükümet  Sistemi ile ülkemizi buluşturduğunuz için şükranlarımı sunuyorum." ifadelerini  kullandı.
 
"Daha emin adımlarla ilerleyeceğiz"
 
Bolululara, "Siz böyle yanımızda Bolu Dağı gibi dik durdukça hiçbir  fani güç bize emir, direktif veremez." diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Evelallah  Bolu bizi böyle bağrına bastıkça hiç kimse Türkiye'ye yolundan alıkoyamaz." dedi.
 
Bolu'nun, geleceğine ve istikbaline gözü gibi baktıkça hiç kimsenin  milletin boynuna esaret zinciri vuramayacağını söyleyen Erdoğan, şöyle devam  etti:
 
"Çünkü Bolu, milletimizin cesaret sembolüdür. Bolu, koç yiğitlerin  destan yazdığı şehirdir. Bolu, ebedi ve ezeli kardeşliğimizin tapusudur.  Mevla'ma, bana sizin gibi yol arkadaşları nasip ettiği için ne kadar hamdetsem  azdır. Rabb'im, 1999 depreminde ağır hasar gören Bolu'nun yaralarını sizlerle el  birliği içinde sarmayı nasip etti. Rabb'im bana Bolu'nun hayır dualarını nasip  etti. Rabb'im bu kardeşinize Bolu ile birlikte tüm Türkiye'ye hizmet etme,  sizlere hizmetkar olma şerefi nasip etti. Bu onuru, bu şerefi inşallah son  nefesimize kadar büyük bir iftiharla taşıyacağız. Sizlerin desteği ve duasıyla  büyük ve güçlü Türkiye yolunda çok daha emin adımlarla ilerleyeceğiz."
 
 
"Hep birlikte sağlam durmak mecburiyetindeyiz"
 
Ekonomiden teröre, ticaretten dış güvenliğe kadar Türkiye'nin bekasını  ilgilendiren her meseleyi muhakkak çözüme kavuşturacaklarına değinen Erdoğan,  "Esnafımızdan çiftçilerimize, işçilerimize, her kesimin derdiyle dertlenmeye,  sıkıntılarına çare olmaya devam edeceğiz. Daha çok çalışacak daha çok koşturacak  daha fazla ter dökecek ve inşallah sizlerle beraber ülkemizi 2023 hedeflerimize  buluşturacağız."
 
Konuşmasında Yeni Zelanda'nın Christchurch kentinde iki camiye yönelik  terör saldırısını hatırlatan Erdoğan, şöyle devam etti:
 
"16 bin 500 kilometre öteden silahlarına kazıdıkları yazılarla bizi  tehdit edenlere bu meydanları bırakmayacağız. Binlerce tır silahla desteklenen  Suriye'nin kuzeyindeki canilerin Türkiye'ye musallat edilmesine, ülkemizin bir  terör koridoruyla kuşatılmasına asla izin vermeyeceğiz. Tüm bu badireleri  atlatmamız için güçlü olmak zorundayız. Milletimizin tökezlemesini bekleyenlere  fırsat vermemek için hep birlikte sağlam durmak mecburiyetindeyiz. İşte bunun  için sizlerden 31 Mart'ta bir kez daha rekor destek bekliyoruz. Sizlerden  milletimize kurulan tuzakları darmadağın etmenizi istiyoruz. Türk milletine had  bildirmeye yeltenenlere oylarınızla hadlerini bildirmenizi istiyoruz."
 
"Bizim kapımız tevazu kapısıdır"
 
"Bolulu kardeşlerimizle kavlimizi yenilemek istiyoruz ama öyle bir  cevap verin ki sesi Pensilvanya'dan, Kandil'den, Suriye'nin kuzeyinden ve Avrupa  Parlamentosundan duyulsun. Öyle bir gürleyin ki Gazze'deki, Filistin'de,  Yemen'deki, Yeni Zelanda'daki kardeşlerimizin yaralı gönüllerine şifa olsun."  diyen Erdoğan, mitinge katılanlara yönelttiği, "Bolu, 31 Mart'ta sandığa sahip  çıkıyor musun? Bolu, 31 Mart'ta demokrasiye sahip çıkıyor muyuz? Bolu, 31 Mart'ta  gönül belediyeciliğine 'Evet' diyor muyuz? Bolu, 31 Mart'ta mührü 'AK Parti'ye  vuruyor muyuz? sorularına, "Evet" yanıtını aldı.
 
Türkiye'ye ve Türk milletine sevdalı bir kadro olduklarına işaret eden  Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Biz bu vatana, bu topraklar üzerinde yaşayan her bir vatandaşımıza  aşık bir partiyiz. Bir hepsinden önemlisi bir dava hareketiyiz. Bu dava gönülden  yaparak gönüller kazanma davasıdır. Kibirle gelen, burnu havada gelen AK Parti  kapısından içeri giremez. Yanlışlıkla girerse de biz onu içimizde tutmayız. Çünkü  bizim kapımız tevazu kapısıdır, gayret kapsıdır. Hakk'ın rızası için halka hizmet  kapısıdır."
 
"Bu makamlarda milletin istikbali için bulunuyoruz"
 
Erdoğan, "Biz, bu makamlarda kendi istikbalimiz için değil, milletin  istikbali için bulunuyoruz. Biz, bu koltuklarda, Türkiye'nin parlak geleceğini  inşa etmek için varız. Biz, bu mücadeleyi ülkemizi hedefleriyle, hayalleriyle  buluşturmak için veriyoruz. Biz, ecdadın bedel ödeyerek bizlere emanet ettiği bu  vatanı, evlatlarımıza çok daha güçlü, daha müreffeh bir şekilde teslim etmek için  koşturuyoruz." diye konuştu.
 
"Ülkemizin son 17 yılına imzamızı eserlerimizle attık"
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 40 yıldır siyasetin içinde olduğuna işaret  ederek, şunları söyledi:
 
"Bolu, Recep Tayyip Erdoğan'ı iyi bilir, gayet iyi tanır. Bolu, bizim  samimiyetimizden asla şüphe duymaz. Bugüne kadar milletimize karşı asla  hürmetsizlik etmedik, etmeyiz. Bugüne kadar sizlerin emanetine asla halel  getirmedik, getirmeyiz. Bugüne kadar insanımıza asla tepeden bakmadık, bakmayız.  Her kim bizi tanımak, anlamak istiyorsa, son 17 yılımıza göz atsın. Her kim bizi  bilmek istiyorsa, gelsin Bolulu kardeşlerimi dinlesin. Bizi, Bolu'ya sorsun. Her  kim bizim siyasetimizi öğrenmek istiyorsa, hemen yanı başımızdaki Bolu tüneline  baksın. Her ne kadar Bay Kemal bakmıyorsa da gelsinler Bolu tüneline baksınlar.  Bay Kemal, o Bolu tünelini sizinkiler, 'acaba patates deposu mu yapsak, yoksa  oraya doğalgaz mı enjekte etsek'... Bunu konuşurken biz geldik orayı yaptık. Ah  bay Kemal ah... Senin daha çok ders alman lazım. Türkiye'nin 81 iline  kazandırdığımız yatırımlara, eserlere, yollara, köprülere, havalimanlarına  baksın. Ne İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığında ne Meclis kürsüsünde ne de  Cumhurbaşkanlığı makamında laf üstüne laf koymakla övünmedik, taş üstüne taş  koymakla övündük. Ülkemizin son 17 yılına imzamızı eserlerimizle attık."
 
Meclis kürsüsünden ahkam kesmenin kolay olduğunu belirten Erdoğan,  "Konuşmak, Meclis kürsülerinden ahkam kesmek kolaydır, hele hele yalan söylemek  Bay Kemal için çok kolaydır. Seçim dönemlerinde atıp tutmak, cekli caklı cümleler  kurmak kolaydır. Zor olan sözünü gerçeğe dönüştürmektir, vaatlerini havada  bırakmamaktır, meydanda ne söylediysen seçimden sonra onu unutmamaktır. Biz hep  bunu yaptık, zoru başarmak için çalıştık." değerlendirmesinde bulundu.
 
 
"CHP'nin popülizmini bizzat ifşa etti"
 
Seçimlerde bol keseden dağıtanların sonra millete nasıl mahcup  olduğunu gördüklerini anlatan Erdoğan, CHP'nin Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun  Ercengiz'in "Seçim dönemlerinde atıp tuttuk ama hiçbirini yapamadık." sözlerini  hatırlattı.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Burdur Belediye Başkanı Ercengiz'in CHP'nin  popülizmini bizzat ifşa ettiğini değerlendirerek, "Bir başkası Hatay'da hanım  kardeşlerimi 'oy yoksa yol da yok hizmet de yok' diyerek, CHP'nin belediyecilik  anlayışını ortaya koydu. Daha önce CHP'nin bir milletvekili, insanımıza 'evet  çıkarsa sizi denize dökeriz' tehditleri savurmuştu. Hatırlıyorsunuz değil mi? Bay  Kemal'in gaflarını, skandallarını, çarklarını ise sadece Bolu değil, tüm Türkiye  biliyor. Kaset operasyonuyla oturduğu CHP'nin genel başkanlık koltuğundan 9  senede 9 seçim kaybetmesine rağmen kalkmadı." ifadelerini kullandı.
 
"Belge diye salladığı tüm kağıtlar sahte çıktı"
 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Yüzde 40 alamazsam  bırakırım." açıklamasını hatırlatan Erdoğan, "Bir kez bile sözünün eri olamadı.  Meclis kürsüsünden belge diye salladığı tüm kağıtlar yalan, sahte çıktı. Ama bir  kez olsun yüzü kızarmadı. Milletten özür dilemedi." dedi.
 
Man Adaları davasından kazandığı tazminatı Mehmetçik Vakfı'na  bağışlayacağını yineleyen Erdoğan, "Çünkü bu adamdan hiçbir yere yar olmaz. Hiç  olmazsa aldığım bu tazminatı, Mehmetçik Vakfı'na vermek suretiyle güzel bir adım  atalım." diye konuştu.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Somali için yola çıkıp Kenya'ya giden, yürüyen  merdivene tersten binen, seçimde kendisine oy dahi kullanamayan, İstanbul'da  belediye başkanı adayı olunca Kağıthane'ye Kağıttepe diyen bu zattan ne  beklenir?" değerlendirmesinde bulundu.
 
Kılıçdaroğlu'nun "YPG, bize saldırmaz." yorumunu anımsatan Erdoğan,  "Bu şahıstan başka ne umulur? 15 Temmuz destanına 'kontrollü darbe' iftirasıyla  kara çalan bu zattan başka ne beklenir."  dedi.
 
Erdoğan, 15 Temmuz darbe girişiminin yaşandığı gece Kılıçdaroğlu'nun  saat 23.15'te havalimanına geldiğini ve FETÖ'cülerin onu alarak tankların  arasından Bakırköy Belediyesine kaçırdıklarını, kendisinin ise ailesiyle saat  01.15'te havalimanına indiklerini, 16 saat havalimanında kaldıklarını kaydetti.
 
Kılıçdaroğlu'nun o geceye ilişkin, "Haberim olsaydı ben de orada  beklerdim." sözlerine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan,  "Hayatı yalan, palavra.  Dürüst bir yanı yok." ifadelerini kullandı.
 
 
"Atatürk'ün partisini 9 yıl içinde tanınmaz hale getiren"
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kılıçdaroğlu'nun "17 yılda ne yaptınız?"  sorusuna, alandaki kalabalığa sahnenin yanına kurulan dev ekrandan AK Parti  hükümetinin 17 yılda Bolu'ya yaptığı yatırımların yer aldığı video klibini  izleterek, cevap verdi. Ziya Paşa'nın "Eşek ölür kalır semeri, insan ölür kalır  eseri." sözüne atıfta bulunan Erdoğan, şöyle devam etti:
 
"Türkiye'yi konuşmuyorum bay Kemal, sadece Bolu'yu anlattım. Eline,  diline dursun. Sadece Bolu... Eğitimde, sağlıkta, adalette, emniyette, ulaşımda,  enerjide, tarımda neler yaptığımızı izlediniz. Bakın eserlerle konuşuyorum. Atatürk'ün partisini 9 yıl içinde tanınmaz hale getiren zattan ne bu ülkeye ne de  benim Bolulu kardeşlerime hiçbir hayır gelmez. 95 yıllık CHP'yi 9 senede  Kandil'in, Pensilvanya'nın kuklası yapan bir genel başkandan kendi seçmenine de  fayda gelmez. Dolayısıyla onların Bolu'daki adaylarından da Bolu'ya bir şey  gelmez."
 
"Türkiye'de Kürdistan diye bir bölge var mı?"
 
Alana kurulan dev ekrandan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli'nin  söylemlerinin yer aldığı videoyu izleten Erdoğan, "Ey Bolu, CHP kimlerle kol  kola, kimlerle omuz omuza görüyorsunuz değil mi? Türkiye'de Kürdistan diye bir  bölge var mı?" sorularını yöneltti.
 
Türkiye'nin 7 coğrafi bölgesini hatırlatıp, "Kürdistan" diye bir bölge  olmadığının altını çizen Erdoğan, "Biz ülkemizi böldürtmeyeceğiz. Sen  Kürdistan'da yaşamak istiyorsan Bay Sezai, Irak'ın kuzeyinde Kürdistan var, defol  oraya git. Seninle beraber gelmek isteyenler varsa onları da al, beraber gidin  ama Türkiye'de yok. Bay Kemal de onunla beraber takılabilir çok da farkı yok  zaten, beraber dolaşıyorlar. Bay Sezai'nin küstahlıklarını sineye çeken,  bölücülere boyun büken birisi CHP'yi temsil edemez. Açıkçası bu tehdit dili en  fazla CHP'ye gönül vermiş kardeşlerimi aslında rencide ediyor." diye konuştu.
 
"Onlar da CHP'nin yaşadığı kimlik bunalımını tasvip etmiyor"
 
Partilerinin şu an ki içler acısı durumunun en çok CHP'lileri  endişelendirdiğine işaret eden Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"İstanbul'un izbe yerlerine sıkışmış bir avuç marjinalden ayar yemek,  en fazla CHP seçmenine dokunuyor, CHP'li vatanperver kardeşlerimi üzüyor. Bizim  gibi onlar da bu kötü tabloyu içlerine sindiremiyor. Bizim gibi onlar da CHP'nin  yaşadığı kimlik bunalımını tasvip etmiyor. Bizim gibi CHP'li kardeşlerim de  bölücülerle, FETÖ'cülerle kurulan kirli ittifaktan rahatsızlık duyuyor. İnşallah  31 Mart'ın CHP'de de yeni bir başlangıca vesile olacağına inanıyorum. 31 Mart'ın  milletin değerleriyle, inancıyla kavgalı mevcut yönetiminden kurtuluş günü  olacağını düşünüyorum. CHP'nin kendine çeki düzen vermesi için 31 Mart bir  fırsattır. CHP'nin bölücülerin boyunduruğundan kurtulması için 31 Mart önemli bir  imkandır. Bunun için Bolu'da 31 Mart'ta partimizi ve ittifakımızı destekleyen  kardeşlerimizle birlikte CHP'ye gönül verenlerin de oylarına talibiz."
 
"Kürt kardeşlerimin oylarına ne zamandan beri sen ipotek koydun"
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Temelli'nin "Ankara'da verilen oyların hesabını  verecek." sözlerini hatırlatarak, şöyle devam etti:
 
"Ankara'da herhalde Yavaş'a verilen oyun nereye gittiği ortaya çıkıyor  mu? Orada Özhaseki gibi 5 dönem Kayseri'nin Büyükşehir Belediye Başkanlığını  yapmış ve daha sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızı yaptı. Güneydoğu'nun,  Doğu'nun o bütün çukurlarını ele alarak, oradaki yeniden yapılanmayı bizzat,  Mehmet Özhaseki kardeşimiz yürüttü. Orada bir o var, bir de sahte senet işini  yürüten Yavaş var. Şimdi Ankaralı kardeşlerim bizi televizyonlardan izliyor.  Onlara gereken dersi inşallah pazar günü Ankaralılar da verecek. 'İstanbul'da 3  milyon Kürt’ün oyu' diyor, sen kimsin ya  benim Kürt kardeşlerimin oylarına ne  zamandan beri sen ipotek koydun. Böyle bir mantık, böyle bir anlayış olur mu?"
 
İstanbul'daki Kürt vatandaşların da buna gereken dersi ve cevabı  vereceğini ifade eden Erdoğan, "Merhum Erbakan Hoca'mızın mirasına ihanet eden  partiye gönül veren kardeşlerimden de mevcut yönetime 31 Mart'ta bir ders  vermelerini bekliyoruz." dedi.
 
Bolu'ya 17 yılda 12 milyar liralık yatırım
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bolu'ya olan sevgilerini kuru sözle değil,  eserlerle gösterdiklerine değinerek, 17 yılda Bolu'ya 12 milyar lira yatırım  yapıldığını vurguladı.
 
Erdoğan, Bolu'ya yapılan yatırımlara ilişkin videoyu vatandaşlara  tekrar izleterek, bunların Bolu'ya kazandırdıkları eserlerden sadece bir bölümü  olduğunu, birçok yatırımın inşası, plan ve proje faaliyetlerinin de sürdüğünü  dile getirdi.
 
Bolu Kapalı Olimpik Yüzme Havuzu'nun, Sporcu Kamp Eğitim Merkezi ve  Sporcu Yetiştirme Merkezi'ni inşasının da devam ettiğine dikkati çeken Erdoğan,  şunları kaydetti:
 
"Boluspor pek çok başarıya imza atmış, şehrimizi gururla temsil etmiş,  Bolu'nun markası, geçmişte Süper Lig'de de yer almış olan bir takım. Boluspor'un  stadyum başta olmak üzere ihtiyaçlarının farkındayız. İnşallah bu ihtiyaçlarla  ilgili önümüzdeki dönemde belediyemizle iş birliği halinde ellimizden gelen  çabayı göstereceğiz. Cumhurbaşkanı olarak şahsım, Bolu Belediye Başkanım ve ilçe  belediye başkanlarımız el ele vereceğiz ve Bolumuzu çok daha güzel yerlere  taşıyacağız."
 
"Millet Bahçesi için adımlarımızı attık, yakında başlıyoruz"
 
Bolu'nun dağıyla gölleriyle yeşiliyle insanı kendine hayran bırakan  güzellikleriyle muhteşem bir şehir olduğunu vurgulayan Erdoğan, "Şimdi Bolu'nun  güzelliğine yeni bir taç daha ekliyoruz. Alpagut'ta 90 bin metrekarelik bir  alanda, Millet Bahçesi yapmak için adımlarımızı attık, yakında inşaatına  başlıyoruz." açıklamasında bulundu.
 
İhsaniye Mahallesi'ndeki stadyumun bulunduğu alanı da Millet Bahçesine  dönüştüreceklerini, Köroğlu Millet Bahçesi'ni hizmete gireceğini belirten  Erdoğan, kütüphane, okuma salonları ve daha birçok hizmetin olduğu Akşemseddin  Millet Kıraathanesi'ni de açacaklarını kaydetti.
 
"Bolu turizmini daha da güçlendirmekte kararlıyız. Bu amaçla Arasta,  Antik Hisartepe tarihi Bolu adası ve tarihi meydandan oluşan dört bölgeyi  birleştirerek, Bolu Tarihi Turizm Bölgesi'ni kuracağız." diyen Erdoğan, sağlık  alanında da Mudurnu Hastanesi ile yapılacak 9 sağlık tesisinin plan, proje ve  ihale sürecinin devam ettiğini aktardı.
 
Bolu'ya şehir hastanesi standartlarında 400 yataklı genel hastane ile  250 yataklı fizik tedavi ve rehabilitasyon hastanesi yaptıklarını belirten  Erdoğan, Mudurnu-Dokurcun ayrımı, Göynük yolu ve Göynük çevre yolunu, Bolu-Seben  ayrımı Kıbrısçık yolunu bu sene hizmete açacaklarını söyledi.
 
Erdoğan, Çatakören köprüsü ile Çaydurt ve Çatakören köprüsü bağlantı  yollarını, Anadolu otoyolu-Gerede kavşağı arasındaki çalışmaları da bu yıl  tamamlayacaklarını bildirerek, Bolu Güney Çevre Yolu, Bolu Mudurnu Yolu, Nallıhan  Mudurnu ayrımı, Seben Bolu Kıbrısçık ayrımının, Nallıhan Taşkesti Yolu ve  Nallıhan Dokurcun yolu ile Kızılcahamam Gerede yolundaki çalışmaların da seneye  tamamlanacağını belirtti.
 
"Yerel yönetim ile hükümetin aynı ufka bakması çok önemli"
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 155 bin dekar araziyi sulayacak Tekke  Barajı'nın inşaatının da devam ettiğine işaret ederek, "Bay Kemal, bunu da  öğrenmek isteyebilirsin. Gel, gez buraları." diye konuştu.
 
Barajın bu yıl içerisinde hizmete alınacağını kaydeden Erdoğan, Bolu  şehir merkezinin içme suyu ihtiyacını karşılamak için Gölköy Barajı'ndan terfi  hattı inşa ederek şehre memba kalitesinde içme suyu vermeye başladıklarını ifade  etti.
 
Erdoğan, "Yöresel lezzetleri ön plana çıkaracak olan Gastronomi  Merkezi yapacağız. Bolu metrobüs hattı ile Bolulu kardeşlerimize uygun fiyatlı,  emniyetli ve konforlu bir kent içi ulaşım imkanı sağlayacağız." dedi.
 
Modern mimariye sahip Bolu Kültür Merkezi'ni de inşa edeceklerini  aktaran Erdoğan, Bolu'nun her şeyin en iyisine, kalitelisine, en güzeline layık  olduğunu vurguladı.
 
Bu çerçevede, AK Parti Bolu Belediye Başkan Adayı Fatih Metin'in  milletvekilliğinin yanı sıra bakan yardımcılığı tecrübesine de sahip, dürüst,  mütevazı, çalışkan bir dava arkadaşı olduğunu anlatan Erdoğan, Metin'in  vatandaşların desteğiyle 31 Mart'tan sonra bu birikimini Bolu'nun hizmetine  sunabileceğini söyledi.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Metin'in Bolu'yu daha ileriye taşıyacak,  Bolu'daki hizmet sancağını daha yüceltecek birbirinden değerli projelerinin  bulunduğunu belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"İnşallah bu projeleri el birliği içerisinde hayata geçireceğiz. Fakat  burada bir hususun altını çizmek istiyorum, kanadının biri kırık olan kuş uçamaz.  Ben büyükşehir belediye başkanlığından gelen bir kardeşinizim, belediye  hizmetlerinin nasıl olduğunu, nasıl kısa sürede mesafe alındığını yakinen  biliyorum. Yerel yönetim ile hükümetin aynı ufka bakması, aynı hedefe koşması çok  önemli. Maalesef bu uyum, ahenk olmadığı zaman hükümet olarak attığınız adımlar  da yarım kalır. Ayrıca yerel yönetimde hükümetle eğer dayanışma içinde olmayan  bir yerel yönetim olursa onun da yapacağı pek bir şey olmaz.
 
Biz ne kadar istersek isteyelim, o şehrin, ilçenin belediye başkanı  istemeyince arzu edilen neticeler gerçekleşmiyor. Tıpkı sürekli paçasından  çekilen bir maraton koşucusu gibi yatırımlar ve projeler yeterli süratte  ilerlemiyor. Hatta Doğu ve Güneydoğu'da üç sene önce yaşadıklarımız gibi belediye  terör örgütleriyle el ele verip şehri yakıyor, yıkıyor, enkaza çeviriyor.  Türkiye'nin son 17 yılda elde ettiği başarılarda hükümet ve yerel yönetimlerin  uyumlu çalışmasının, ahenk içinde olmasının payı büyük. Kayyumları niye getirdik,  işte bunun için. Kayyumlarla Doğu ve Güneydoğu tamamen değişti. Bu ahengin  bozulmasına müsaade etmemeliyiz. Bolu'daki projelerimizin kesintiye uğramasına  izin vermemeliyiz."
 
Bu nedenle Bolulu vatandaşlardan belediye başkan adaylarına sahip  çıkmalarını, 31 Mart'ta sandıkta bir kez daha destan yazmalarını isteyen Erdoğan,  Bolulu vatandaşların kendilerini yalnız bırakmayacağına inandığını söyledi.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, alandaki vatandaşlardan 31 Mart'ta "memleket  işi gönül işi" diyerek mührü gönül belediyeciliğine basma, "hizmet siyasetine  devam" deme sözünü alarak, pazar akşamı müjdeler beklediğini vurguladı.
 
NOTLAR
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının başında ve sonunda Kayahan'ın  "Bizimkisi bir aşk hikayesi" adlı şarkısına eşlik etti.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan için hazırlanan "Lider" filminin gösterildiği  mitingde, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, AK Parti Genel Başkan  Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, AK Parti Bolu İl Başkanı Nurettin Doğanay, Bolu  Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz ile AK Parti Bolu Belediye Başkan Adayı Fatih  Metin de birer konuşma yaptı.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, miting sonrası belediye başkan adaylarıyla  vatandaşları selamladı.
 
Mitinge, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun  da katıldı.
 

ETİKETLER