Cumhurbaşkanı Erdoğan İran'a gitti

07 Eylül 2018 Cuma - 9:36 | Son Güncelleme : 07 09 2018 - 11:46

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, özel uçak "CAN" ile TSİ 11.30'da İran'ın başkenti Tahran'a geldi.


 
Erdoğan'ı, Mehrabad Uluslararası Havaalanı'nda İran Sanayi, Maden ve  Ticaret Bakanı Muhammed Şeriatmadari, İran Cumhurbaşkanlığı Ofisi Protokol Müdürü  Sadık Abdullahi, İran'ın Ankara Büyükelçisi Mouhammad Ebrahim Taherian Fard ve  Türkiye'nin Tahran Büyükelçisi Rıza Hakan Tekin karşıladı.
 
Başkan Erdoğan'a İran seyahatinde Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar,  Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı  Fahrettin Altun da eşlik etti.
  
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile MİT Başkanı Hakan Fidan da  Başkan Erdoğan'dan bir gün önce İran'a geldi.
 
Erdoğan-Putin-Ruhani bir araya gelecek
 
İran Liderler Konferans Salonu'nda Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip  Erdoğan, I?ran Cumhurbas?kanı Hasan Ruhani ile ikili görüşme gerçekleştirecek.
 
Ruhani'nin ev sahipliğinde, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in de  hazır bulunacağı Suriye meselesi için yapılacak "Üçlü Zirve"ye iştirak edecek  Başkan Erdoğan, ardından İran Liderler Konferans Salonu'ndaki ortak basın  toplantısına katılacak.
 
Başkan Erdoğan'ın, Rusya Devlet Başkanı Putin ile baş başa görüşmesi  de bekleniyor.
 
 
DÜNYANIN GÖZÜ TARİHİ ZİRVEDE OLACAK
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin, bugün Tahran’da Suriye konusunu ele alacakları Üçlü Zirve toplantısı yapacak.
 
Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Suriye ihtilafına kalıcı çözüm bulunması amacıyla, Astana Süreci bağlamında sahada ve siyasi süreç kapsamında yürütülen ortak çabalar, zirve toplantısında ele alınacak. Toplantıda, ikincisi nisan ayında Türkiye’nin ev sahipliğinde gerçekleşen üçlü zirvenin ardından, meydana gelen gelişmelerin değerlendirilmesi ve ileriye yönelik atılabilecek adımların tespit edilmesi hedefleniyor. Erdoğan’ın zirve esnasında mevkidaşlarıyla gerçekleştireceği ikili ve üçlü temaslarda, İran ve Rusya ile ikili ilişkilerin yanı sıra diğer güncel, bölgesel konuların da ele alınması öngörülüyor.
 
Edinilen bilgiye göre, Erdoğan’ın bugün gerçekleşecek zirvede iki liderle yapacağı baş başa görüşmelerde Rusya ve Esad rejiminin Türkiye sınırında bulunan ve Suriye savaşının sonucu bağlamında bir dönüm noktası olarak nitelendirilen İdlib bölgesine yönelik operasyonlarından duyulan rahatsızlığı dile getireceği ve Astana süreci bağlamında bölgede çatışmasızlığın hakim kılınması talebini yineleyeceği öğrenildi.
 
Erdoğan’ın ayrıca görüşmelerde PKK/PYD’nin Fırat’ın doğusundaki petrol noktalarına yerleşmesi ile ilgili hatırlatmalarda bulunarak “PYD’nin Suriye’nin toprak bütünlüğünü tehdit eden ana unsur” olduğu mesajını verecek.Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın programına göre, İran saatiyle Erdoğan ve Ruhani görüşmesi 13.30’da başlayacak ve 1 saat sürecek. Üçlü zirve ise bu görüşmenin hemen ardından gerçekleşecek. 3 ismin 16.30’da ortak basın toplantısı yapması bekleniyor. Zirve kapsamında Erdoğan ile Putin’in baş başa bir görüşme yapabileceği de ifade ediliyor.
 
ABD’nin İran’a yaptırımları da konuşulacak
 
Rusya  problem çözülmeden Suriye’nin normale dönemeyeceğini savunurken operasyonda belli hedeflerin vurulduğunu açıkladı. Ancak Türkiye,  sivillerin zarar görmesi ve 3 milyon kişinin bulunduğu bölgeden olası bir göç dalgası endişesini taşıyor. Tahran’da gerçekleşecek zirvede İdlib’e yönelik konuşulan olası operasyonun yanı sıra, Suriye’deki tüm gelişmeler, terörle mücadele konuları ile ABD’nin yaptırımlarına dair gelişmelerin ele alınması da bekleniyor. 

ETİKETLER