Cumhurbaşkanı Erdoğan: İnandıklarımızdan asla taviz vermeyeceğiz

AA |  18 Haziran 2019 Salı - 18:07 | Son Güncelleme : 18 06 2019 - 18:53

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mısır'ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin vefatına ilişkin, "Bunun normal bir ölüm olduğuna inancım yok." dedi.


Cami avlusunda vatandaşlarla selamlaşan Erdoğan daha sonra gıyabi  cenaze namazında saf tuttu.
 
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş'ın kıldırdığı cenaze  namazının ardından konuşan Erdoğan, sözlerine "Her şeyden önce şehidimiz Muhammed  Mursi için gıyabi cenaze namazını akdetmiş bulunuyoruz." diye başladı.
 
Bazı hassasiyetleri dile getirmeden edemeyeceğini, Mursi'nin dün akşam  Türkiye saatiyle 19.00 sıralarında duruşma esnasında vefat ettiğini aktaran  Erdoğan, şöyle devam etti:
 
"Tabii bu normal bir yürüyüş müdür, yoksa burada daha başka durumlar  var mıdır yok mu mudur bu düşündürücüdür. Şahsen benim şu anda bunun normal bir  ölüm olduğuna inancım yok. Zira o kadar ki ailesine Muhammed Mursi'yi teslim  edemeyecek kadar bunlar korkak ve Muhammed Mursi'nin vasiyeti var. Vasiyetinde  Muhammed Mursi ölümünde köyüne defnedilmesini arzu etmiş. Bunlar bunu tabii  kabullenemedi ve Sisi burada da yine aynı anlayışını, aynı zulmünü devam ettirdi.  O neydi? Kardeşlerim, şunu unutmayın korkaklar zafer anıtı dikemez. Sisi zulmünü  bu şekilde devam ettiriyor."
 
Son dönemde, çok kısa zaman içerisinde 50'yi aşkın genciyle,  yaşlısıyla idama karar verilen Mısır mahkemelerinde, onamanın Sisi'den çıktığını  aktaran Erdoğan, 7 gencin bir anda idama götürüldüğünü, bu gençlerle ilgili de  dünyanın sessiz kaldığını söyledi.
 
Erdoğan, "Avrupa Birliği idamı yasaklar arasında konuştuğu halde,  Mısır'daki toplantıya ne yazık ki bizzat Avrupa Birliği üyesi ülkeler katılarak o  katil, zalim Sisi ile bir arada olmuşlardır. Şunu unutmayalım, güzel bir sözdür  bizde biliyorsunuz, zalimler için yaşasın cehennem... Biz de şu anda bunu  söylüyoruz. Yani Mısır'ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Mursi'nin bunlar naaşından  korkacak kadar hafiftirler. Bunlar da yürek yok. Bunlarda yürek olmadığı gibi  bunlar maalesef bizlere karşı da aynı tutum, aynı tavır içindeler. Fakat biz  Müslümanlar olarak dik duracağız. Asla inandıklarımızdan taviz vermeyeceğiz. Biz  biliyoruz ki, 'Allah yolunda öldürülenlere ölüler demeyiniz. Onlar diridirler  ancak siz anlamazsınız, bilmezsiniz." değerlendirmesini yaptı.
 
Erdoğan, Mursi'nin şu anda şehitlerden olduğunu belirterek,  bazılarının demokrasi şehidi ifadesini kullandığını, böyle bir şeyin olmadığını  söyledi.
 
Mursi'nin özeliğinin demokratik yolla Mısır'da seçilmiş ilk  cumhurbaşkanı olması olduğunu vurgulayan Erdoğan, "Batı buna dahi tahammül  edemedi. Şu ana kadar hiçbir şey duydunuz mu? Duymadınız. Kolay kolay da  duymayacaksınız." dedi.
 
"Şahsıma 'Senin de akıbetin Mursi gibi olacak' diyenler vardı"
 
Erdoğan, Diyanet İşleri Başkanlığının Türkiye'ye gıyabi cenaze  namazının kılınmasıyla ilgili attığı adımla Müslümanlar olarak bir görevi ifa  etmenin manevi hazzı içerisinde olunduğunu belirterek, şöyle devam etti:
 
"Allah razı olsun, tezkiye yerine getirildi. Zaten defni ifa edildi  sabah 05.00 gibi. Bu kadar korkaklar. Biz de burada gıyabi cenaze namazımızı  kıldık. Allah sizlerden de razı olsun. Rabbim birliğimizi beraberliğimiz daim  eylesin. Unutmayın bu ülkede de Sisi'ler var, benzerleri var. Onun için çok  dikkatli olmaya mecburuz ve onların karşısında hatırlayın şahsıma karşı da 'Senin  de akıbetin Mursi gibi olacak' diyenler vardı. Bunlar bir şeyi hala  anlayamadılar. O da şehadeti anlayamadılar. Eğer şehadeti anlamış olsaydılar  bunları konuşmazlardı. İnşallah sonu bu işin de hayır olacak. Hepinizi Allah'a  emanet ediyorum. Allah yar ve yardımcımız olsun. Rabbim inşallah ülkemizde ve tüm  dünyada zalimlere fırsat vermesin."
 
Erdoğan'ın, konuşmasının ardından dua okundu.
 
"Hakikatleri zalimlerin yüzüne haykırarak ömrünü tamamladı"
 
Erbaş da ömrünü hak, hakikat, İslam'ın ilkelerini, insanların yaşaması  için anlatmakla geçiren ve milletinin iradesini yönetime taşıyarak Mısır'ın ilk  seçilmiş cumhurbaşkanı olan Muhammed Mursi'nin dün itibariyle hakkın rahmetine  kavuştuğunu söyledi.
 
Kur'an-ı Kerim'de Allah'ın her nefsin ölümü tadacağını haber verdiğini  ifade eden Prof. Dr. Erbaş, sözlerine şöyle devam etti:
 
"Kimi insanlar yatağında ölümü tadar, kimi insanlar hasta olur tadar  ama kimisi de şehadet şerbetini içerek, ölüm hakikatini tadarlar. Bazı şehitler  er meydanlarında kılıçlarıyla, düşmanların, zalimlerin karşısında şehit olurlar,  bazı şehitler de bazı insanlar da bazı kahramanlar da zalimlerin karşısında  hakikatleri haykırarak ömrünü geçirir ve öyle şehit olurlar. İşte merhum Muhammed  Mursi, bu hakikatleri zalimlerin yüzüne ömrü boyunca haykırarak ömrünü tamamladı  ve şehadet şerbetini içti. Rabbim bütün gençlerimizi, bütün çocuklarımızı böyle  insanları örnek alarak yetiştirmeyi bizlere nasip eylesin."
 
Her vefat eden insanın ardından tezkiyede bulunmanın ve helalleşmenin  İslam inancını gereği olduğunu belirten Prof. Dr. Erbaş, Mursi için helallik  istedi.
 
Cenaze töreninden notlar
 
Cemaat, cenaze namazı öncesi tekbir getirdi. Cenaze namazına katılan  bazı vatandaşlar rabia işareti yaparken, bazı vatandaşlar rabia flaması, Mursi  ile Erdoğan'ın fotoğrafı, Kelime-i Tevhid bayrağı taşıdı.
 
Vatandaşlar "İşte ordu işte komutan", "Şehit Mursi onurumuz"  sloganları ile Arapça darbecilerin ülke yönetiminden çekilmesinin dile  getirildiği sloganlar atıldı. Cami bahçesine asılan bazı afişlerde ayetlerden  sözler yer aldı.
 
Mursi'nin demokrasi mücadelesi verirken dile getirdiği "Dünyada bir  eksik, cennette bir fazlayız", "Kardeşim, sen özgürsün" sözlerinin yanı sıra  Mursi'ye ithafen üzerinde "Aziz şehidimiz Muhammed Mursi'ye rahmet, Sisi  cuntasına ve destekçilerine lanet olsun", "Ey şehid; Azminle, cesaretinle ve  izzetinde örnek oldun! Her zaman gönüllerimizde ve dualarımızdasın" pankartları  asıldı.
 
Namaza Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Hazine ve Maliye Bakanı  Berat Albayrak, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı  Prof. Dr. Fahrettin Altun, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, AK Parti Genel  Başkanvekili Numan Kurtulmuş, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Fatma Betül Sayan  Kaya, eski TBMM Başkanları İsmail Kahraman ve Mehmet Ali Şahin, İstanbul Valisi  Ali Yerlikaya, İl Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan, AK Parti İstanbul İl Başkanı  Bayram Şenocak, Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Genel Başkan Yardımcısı  Sümeyye Erdoğan Bayraktar katıldı.
 
Müslüman Kardeşler Teşkilatı Genel Sekreteri Prof. Dr. Mahmud Hüseyin,  eski Mısır Basın Yayın ve Enformasyon Bakanı Salah Abdulmaksud, Gelecek Partisi  Genel Başkanı Eymen Nur, Gelişim Parti Genel Başkanı Tarık Zumur, Islah Partisi  Genel Başkanı Atiye Adlen, Fazilet Partisi Genel Başkanı Mahmud Fetih, Mısır Yurt  Dışı Parlamento Başkanı Muhammed El Fıki, eski Mısırlı bakanlar ve  milletvekilleri de cenaze namazında yer aldı.

ETİKETLER