Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın devletin zirvesindeki 4. yılı

AA |  27 Ağustos 2018 Pazartesi - 11:15 | Son Güncelleme : 27 08 2018 - 11:17

Türkiye'nin doğrudan halk iradesiyle seçilen ilk cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, devletin zirvesindeki 4. yılını geride bıraktı.


AA muhabirinin derlediği bilgilere göre Erdoğan, cumhurbaşkanının halk  tarafından seçilmesini öngören 2007'deki anayasa değişikliğinin ardından  Türkiye'nin doğrudan halk iradesiyle seçilen ilk cumhurbaşkanı ve Türkiye  Cumhuriyeti'nin 12. Cumhurbaşkanı olarak 28 Ağustos 2014'te göreve başladı.
 
Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi kapsamında, 24 Haziran'da yapılan  cumhurbaşkanlığı seçimlerini 26 milyon 330 bin 823 oyla kazanan Erdoğan, yeni  sistemin "ilk başkanı" oldu. Erdoğan için Külliye'de düzenlenen Cumhurbaşkanlığı  Göreve Başlama Töreni'ne yurt dışından 22 ülkenin devlet başkanı, Balkanlar,  Kafkasya ve Orta Asya'dan soydaş ve akraba toplulukların siyasi ve dini  temsilcileri iştirak etti.
 
Erdoğan, görevindeki 4. yılını yurt içinde ve dışına gerçekleştirdiği  ziyaretlerle yoğun tempoda geçirdi ve son bir yılda 30 yurt dışı ziyareti  gerçekleştirdi. İkişer kez Azerbaycan ve Rusya'yı olmak üzere, 30 ülkeyi ziyaret  eden Başkan Erdoğan, bu kapsamda görevinin 4. yılındaki ilk ziyaretini  Kazakistan'a yaptı.
 
Erdoğan, daha sonra sırasıyla ABD, İran, Ukrayna, Sırbistan, Polonya,  Azerbaycan, Rusya, Kuveyt, Katar, Yunanistan, Sudan, Çad, Tunus, Fransa, Vatikan İtalya, Cezayir, Moritanya, Senegal, Mali, Bulgaristan, Özbekistan, Güney Kore İngiltere, Bosna Hersek, KKTC, Belçika, Güney Afrika Cumhuriyeti ve Zambiya'ya  ziyarette bulundu.
 
Resmi temasların çoğunlukta olduğu seyahat trafiğinde Erdoğan,  Kazakistan'da "İslam İşbirliği Teşkilatı 1. Bilim ve Teknoloji Zirvesi"ne, ABD'de  ise "Birleşmiş Milletler 72. Genel Kurulu"na iştirak etti.
 
Başkan Erdoğan, Azerbaycan'a yaptığı ziyarette Bakü-Tiflis-Kars  Demiryolu Hattı'nın açılış törenine katılırken, Rusya ziyaretinde Rusya Devlet  Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin de katılımıyla  "Suriye" konulu üçlü zirvede yer aldı.
 
Türkiye ile BRICS arasındaki "ilk yüksek düzeyli" temas
 
Bulgaristan'da 26 Mart'ta düzenlenen Türkiye-Avrupa Birliği Zirvesi'ne  iştirak eden Erdoğan, 20 Mayıs'ta gittiği Bosna Hersek'te de Avrupa Türk  Demokratlar Birliği (UETD) 6. Genel Kurulu'nda katılımcılara hitap etti.
 
Erdoğan, başkan seçilmesinin ardından da ilk yurt dışı ziyaretlerini  Azerbaycan ve KKTC'ye yaptı, bu ziyaretlerinin ardından Belçika'nın başkenti  Brüksel'de düzenlenen NATO Zirvesi'ne katıldı.
 
10. Brezilya-Rusya-Hindistan-Çin-Güney Afrika (BRICS) Zirvesi'ne  katılmak üzere Johannesburg'a gitti. Başkan Erdoğan'ın zirveye katılımı, Türkiye  ile BRICS arasındaki "ilk yüksek düzeyli teması" teşkil etti. Erdoğan,  Türkiye'den cumhurbaşkanı düzeyinde gerçekleştirilen ilk resmi ziyaret olarak da  Zambiya'da temaslarda bulundu.
 
Ayrıca "İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) İslam Zirvesi Konferansı  Olağanüstü Toplantısı", Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ev sahipliğinde  İstanbul Kongre Merkezi'nde yapıldı.
 
Yunanistan'a tarihi ziyaret
 
Başkan Erdoğan'ın görevdeki 4. yılında en önemli yurt dışı ziyareti,  tarihi açıdan da büyük önem arz eden komşu ülke Yunanistan'a yaptığı ziyaret  oldu. Merhum Cumhurbaşkanı Celal Bayar'ın 1952'de gerçekleştirdiği ziyaretin  ardından, 65 yıl sonra Yunanistan'a devlet başkanı düzeyindeki ilk resmi ziyareti  Başkan Erdoğan gerçekleştirdi. Ziyaret çerçevesinde Atina'da resmi temaslarını  gerçekleştiren Erdoğan, daha sonra Gümülcine'ye geçerek burada soydaşlarla bir  araya geldi.
 
34 il mitingine katıldı
 
Recep Tayyip Erdoğan, yurt dışı ziyaretlerinin yanı sıra yurt içi  ziyaretlere de ağırlık verdi. Göreve gelmesinin ardından Türkiye'yi karış karış  dolaşan Başkan Erdoğan, görevdeki 4. yılında da bu yöndeki çalışmalarını  sürdürdü.
 
Bu yıl partisinin il kongreleri ve 24 Haziran seçimleri dolayısıyla  pek çok il ve ilçeye giden Erdoğan, partisinin il kongreleri sürecinde 51 il  kongresine iştirak etti. Erdoğan, 24 Haziran seçim kampanyası kapsamında 34 il  mitinginin yanı sıra bazı ilçelerde de mitinglere katıldı.
 
TANAP ve Akkuyu Nükleer Santrali
 
Başkan Erdoğan'ın görevdeki 4. yılı, uluslar arası ölçekteki projeler  açısından da önemli bir yıl oldu. Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev,  Sırbistan Devlet Başkanı Aleksandar Vucic, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko  ve KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın katılımıyla Eskişehir'in Seyit Gazi  ilc?esi Aksaklı Mahallesi'nde 12 Haziran'da düzenlenen törenle "Trans Anadolu  Doğalgaz Boru Hattı Projesi (TANAP)"nin açılışını gerçekleştirdi.
 
Böylece Türkiye'nin enerji ihtiyacının karşılanması konusunda çok  önemli bir mesafe daha alındı. Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile  Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nden video konferansla katıldıkları törenle de Akkuyu  Nükleer Santrali'nin temelini attı.
 
Türkiye'nin dünya çapındaki projelerinden olan ve dünyanın "sıfırdan  yapılan en büyük havalimanı projesi" olma özelliğine sahip İstanbul yeni  Havalimanı'na ilk uçuş, Erdoğan'ın içinde bulunduğu "TC-ANK" adlı uçakla yapıldı.
 
Putin, Türkiye'de üç kez ağırlandı
 
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yüz yüze gerçekleştirdiği  görüşme trafiğinin yanı sıra görevinin 4'üncü yılında da çok sayıda mevkidaşıyla  telefonla irtibat kurdu. Bu kapsamda Başkan Erdoğan'ın en çok telefonda görüştüğü  mevkidaşı Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin oldu.
  
Yurt dışı ziyaretlerinin yanı sıra Cumhurbaşkanı Erdoğan, devlet ve  hükümet başkanlarını da Cumhurbaşkanlığı Külliyesi başta olmak üzere Türkiye'de  ağırladı.
 
Erdoğan'ın konukları arasında Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas,  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Venezuela Bolivar Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı  Nicolas Maduro, Nijerya Cumhurbaşkanı Muhammed Buhari, Özbekistan Cumhurbaşkanı  Şavkat Mirziyoyev, Ürdün Haşimi Kralı II. Abdullah, Hırvatistan Cumhurbaşkanı  Kolinda Grabar Kitaroviç, Gambiya Cumhurbaşkanı Adama Barrow, Makedonya  Cumhurbaşkanı Gjorge İvanov, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Kırgızistan  Cumhurbaşkanı Sooranbay Ceenbekov, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev,   Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç yer aldı. Öte yandan, farklı programlar  vesilesiyle Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin'i Türkiye'de üç kez ağırladı.

ETİKETLER