Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın G-20'deki yoğun görüşme trafiği

AA |  29 Haziran 2019 Cumartesi - 3:55 | Son Güncelleme : 29 06 2019 - 8:51

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın G20 Liderler Zirvesi kapsamında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüştü. Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşme öncesi S400 sevkiyatına ilişkin, "Gözler bu işin sevkiyatıyla ilgili olan sürecin içerisinde  de zaten bunda mutabakatımızda herhangi bir aksama söz konusu değil." dedi.   Cumhurbaşkanı Erdoğan, G20 Liderler Zirvesi temasları kapsamında, Almanya Başbakanı Angela Merkel'i de kabul etti.


Cumhurbaşkanı Erdoğan,  G20 Liderler Zirvesi'nin yapıldığı INTEX Osaka  Fuar Merkezi'ndeki temasları kapsamında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile  görüştü. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Rusya Devlet Başkanı Putin ile TSİ 05.55'te  biten görüşmesi 55 dakika sürdü.

Görüşmede Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı  Berat Albayrak, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Cumhurbaşkanlığı İletişim  Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ile MİT Başkanı  Hakan Fidan ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz da hazır bulundu.

GÖRÜŞME ÖNCESİ İKİ LİDER AÇIKLAMA YAPTI

Görüşmenin başında kısa bir açıklama yapan Erdoğan, sözlerine iki ülke  arasında ciddi bir ivme yakalandığını ifade ederek başladı.

Erdoğan, "Özellikle de iş birliğimizin S400'ler sevkiyatıyla, bunu  Duşanbe'de de görüşmüştük, mutabakata vardığımız gibi yol haritasının devamını şu  anda izliyoruz. Füzenin ortak üretimi başta olmak üzere teknoloji transferini de  içerecek şekilde ilerletilmesi bizim için de malum öncelik taşıyor. Şu anda öyle  zannediyorum ki gözler bu işin sevkiyatıyla ilgili olan sürecin içerisinde de  zaten bunda mutabakatımızda herhangi bir aksama söz konusu değil." diye konuştu.

Karma Ekonomik Komisyonu Toplantısını gelecek dönemde Türkiye'de  gerçekleştireceklerini anımsatan Erdoğan, "Turizmde gerçekten Rusya, özellikle  Rus vatandaşlarının Türkiye'ye olan muhabbeti her geçen gün daha da artıyor. Bu  da tabii halkımız için de turizmdeki yöneticilerimiz için de ayrı bir güç  kaynağımız." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Tabii çok daha önemlisi Akkuyu Nükleer Güç  Santrali'nin ilk ünitesinin 2023 yılında devreye alınması hedefini  yakalayabilmemiz bizim için çok büyük önem arz ediyor. Ayrıca nükleer olmayan  malzemelerin Türkiye piyasasından tedariki hususuna da önem atfediyoruz. 8. Üst  düzeyli İstişari Konsey Toplantısında vardığımız mutabakatın neticesinde resmi  pasaportlarla ilgili teknik çalışmaların başlatıldığını öğrendim. Bunun kısa süre  içerisinde sonuçlandırılmasını da bekliyoruz. Bununla birlikte vize muafiyetinin  sağlanması konusunda henüz istediğimiz noktada değiliz. Bunu hızlandırırsak çok  çok daha memnun olacağız." ifadelerini kullandı.

GEÇEN SENE 6 MİLYON RUS TURİST TÜRKİYE'Yİ ZİYARET ETTİ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, geçen yıl Türkiye ve  Rusya'nın ikili ticaret hacminin yüzde 15 arttığını belirterek, “Her iki taraftan  da yaklaşık 10 milyar dolar ciddi miktarda karşılıklı yatırımlar söz konusudur.  Buna ilaveten 900 milyon avroluk bir ortak yatırım platformu üzerinde çalışmalar  devam etmektedir.” dedi. 

Putin, G20 Liderler Zirvesi kapsamında Türkiye Cumhurbaşkanı Recep  Tayyip Erdoğan ile görüşmesi öncesi yaptığı açıklamada, iki ülke arasında  karşılıklı büyük çaplı enerji projelerinin devam ettiğini söyledi.

Putin, 2018’de iki ülke arasındaki ikili ticaret hacminin yüzde 15  arttığını belirterek, ““Her iki taraftan da yaklaşık 10 milyar dolar ciddi  miktarda karşılıklı yatırımlar söz konusudur. Buna ilaveten 900 milyon avroluk  bir ortak yatırım platformu üzerinde çalışmalar devam etmektedir." diye konuştu.

Rusya ile Türkiye arasındaki karşılıklı turizmin ciddi oranda  arttığına işaret eden Rusya Devlet Başkanı Putin, “Geçen sene 6 milyon Rus turist  Türkiye’yi ziyaret etmiştir. Bu da rekor bir seviyeydi. Bizim turistler  Türkiye’de oldukça fazla para harcamaktadır. Türk tarafının bundan geliri  toplamda yaklaşık 5 milyar dolar olmuştur. Karşılıklı Rus-Türk Kültür ve Turizm  Yılı devam etmektedir. Bu yılın yeni başarılara vesile olmasını diliyoruz. Bir  kez daha sizi gördüğüme çok mutlu olduğumu belirtmek istiyorum.” ifadesini  kulandı.

MODİ İLE BİR ARAYA GELDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, G20 Liderler  Zirvesi temasları kapsamında, Hindistan Başbakanı Narendra Modi'yi kabul  etti. 

Zirvenin yapıldığı INTEX Osaka Fuar Merkezi'nde basına kapalı  gerçekleşen kabul, yarım saat sürdü.

MERKEL İLE GÖRÜŞTÜ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya Başbakanı Angela Merkel'i kabul etti. Zirvenin yapıldığı INTEX Osaka Fuar Merkezi'nde basına kapalı  gerçekleşen kabul, 25 dakika sürdü.

Kabulde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı  Berat Albayrak, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Cumhurbaşkanlığı İletişim  Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve MİT Başkanı  Hakan Fidan da hazır bulundu.

 

ETİKETLER

erdoğan merkel