Cumhurbaşkanı Erdoğan: Hesabını soracağız!

15 Şubat 2019 Cuma - 15:30 | Son Güncelleme : 15 02 2019 - 18:13

Van'da polisin kolunu ısıran HDP'li vekile sert tepki gösteren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Terör örgütünün mensuplarından bir milletvekili bayan benim bayan polisimin elini ısırıyor. Bunların bedelini ödeyecekler" dedi.

Peribacalarının dibinde inşa edilen otelle ilgili de konuşan Erdoğan, "O bölgedeki tüm kaçak yapıların yıkılması için talimat verdim" ifadesini kullandı.


Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep  Tayyip Erdoğan, Gökdere Meydanı'nda düzenlenen  mitinge katılarak, vatandaşlara hitap etti.Konuşmasına, "Osmanlı'yı beylikten devlete taşıyan Bursa" sözleriyle  başlayan Erdoğan, "Su sesiyle ezan sesinin, kuşların kanat sesiyle Uludağ'dan  esen yelin sesinin birbirine karıştığı güzel Bursa, seni gönülden selamlıyorum  Bursa." ifadesini kullandı.

Bursalılarla kucaklaşmanın mutluluğunu yaşadığını belirten Erdoğan,  "Bu şehrin harcı ilimle, irfanla, göz nuruyla, alınteriyle, yürek coşkusuyla  yoğrulmuştur. Bursa'nın çınarları sadece dibinde oturanlara değil ülkemize ve  bölgemize de huzur verir. Niye? Çünkü Osmanlı bir çınardır, Bursa Osmanlı'dır,  Osmanlı Bursa'dır. Coğrafyamızın dört bir yanından gelip, Bursa'da kök salan  kardeşlerimizin her biri için bu topraklar ebedi yurttur. İşte bunun için Bursa  şehirlerden bir şehir değil, adına nice şiirler yazılan, nice yazılar kaleme  alınan, nice eserler verilen bir yerdir." diye konuştu.
 
"Bursa'ya gelip de Ahmet Hamdi Tanpınar'ı yad etmeden söze girmek  herhalde olmaz." diyen Erdoğan, Tanpınar'ın "Bir zafer müjdesi burda her isim /  Sanki tek bir anda gün, saat, mevsim / Yaşıyor sihrini geçmiş zamanın / Hala bu  taşlarda gülen rüyanın / Güvercin bakışlı sessizlik bile / Çınlıyor bir sonsuz  devam vehmiyle / Gümüşlü bir fecrin zafer aynası / Muradiye, sabrın acı meyvası /  Ömrünün timsali beyaz Nilüfer / Türbeler, camiler, eski bahçeler / Şanlı hikayesi  binlerce erin / Sesi nabzım olmuş hengamelerin / Nakleder yadını gelen geçene."  dizelerini aktardı.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bursa işte böyle bir rüyalar şehridir.  İnşallah Bursa gelecekte de rüyalarımızın şehri olmaya devam edecektir. Kuruluş  ve kurtuluş şehri, yüreğin ve emeğin şehri Bursa'nın 31 Mart'ta tercihini bir kez  daha gelişmeden,  kalkınmadan, büyümeden yana kullanacağına inanıyorum." dedi.
 
Mitingde muhteşem bir katılım ve coşku olduğunu söyleyen ve  vatandaşlara, "Bursa, 31 Mart'ta tevazu, samimiyet ve gayretle 'memleket işi  gönül işi' diyor muyuz? Bursa, 31 Mart'ta gönül belediyeciliğine 'evet' diyor  muyuz? Bursa, 31 Mart'ta büyükşehirde ve ilçelerimizde Cumhur İttifakı'nı  destekliyor muyuz?" diye soran Erdoğan, olumlu yanıt almasının ardından,  "Maşallah, işte benim gönlümdeki Bursa budur. Ben bu Bursa'ya aşığım, tanıdım  tanıyalı sevdim, aşık oldum." diye konuştu.
 
Bursa'yı sadece vecd ile sevmekle kalmadıklarını aynı zamanda ona vecd  ile hizmet ettiklerini belirten Erdoğan, vatandaşlara son 16 yılda Bursa'ya ne  kadar yatırım yaptıklarını sordu. Vatandaşların "Çok" diye karşılık vermesi  üzerine Erdoğan, "Bilmiyorsunuz, 'çok' diyorsunuz, çokla yetmez. İşte şurada ne  kaldı, 40 gün, 45 gün, bu süre içerisinde ana kademe, kadın kolları, gençler  bunları bilmeyenlere anlatın." değerlendirmesini yaptı.
 
"BUNLARIN BEDELİNİ ÖDEYECEKLER"
 
Bursa'ya 16 yılda 50 milyar lira yatırım yaptıklarını anlatan Erdoğan,  şunları söyledi:
"CHP bu rakamlardan anlamaz, bilmez bu rakamları. Onlar sadece bol bol  yalan söyler ama iyi ki yalan söylüyorlar biz de yargıya gönderiyoruz. Yargıdan  bir tane 1,5 milyon geldi, bir tane 1 milyon geldi. Şimdi parayı teslim aldıktan  sonra gerçi Mehmet Özhaseki kardeşim parayı aldı ve dün Kızılay Meydanı'nda döner  dağıttı. Ben de büyük ihtimalle bunu Mehmetçik Vakfı'na vermek suretiyle... Bay  Kemal bizim teröristleri öldürmemizden rahatsız oluyor. Beraberinde yürüdüğü o  terör örgütünün desteklediği HDP ile rahatsız oluyorlar. Merminin fiyatıyla  domates, patates, patlıcan, sivri biber bunların fiyatını karıştırıyorlar.
 
Biz bunları niye anlatıyoruz Hanımefendi? Anlatmamızın sebebi,  anlıyorsunuz değil mi Hanımefendi derken, diyoruz ki bak bunlar oluyor ama öbür tarafta biz Cudi'de, Gabar'da, Tendürek'te bu teröristlerin peşinde kullandığımız  mermiler, top, tank buralarda kullandığımız bombalar, F16'larda kullandığımız  bombalar... Bunlar niçin kullanılıyor? Ülkemizin mutluluğu için, huzuru için.  Beyefendiler rahatsız oluyor, teröristler tabii bundan rahatsız olacak. Bunlar  ahlaksız, işte bir tane terör örgütünün mensuplarından milletvekili bayan, benim  bayan polisimin elini ısırıyor. Bunlara bunun hesabını sormayacak mıyız?  Soracağız, soracağız. Öyle yok, öyle 25 kuruşa simit yok, bunların bedelini  ödeyecekler."
 
BURSALI VATANDAŞLARA "ULUDAĞ" MÜJDESİ
 
Erdoğan, Bursa'ya eğitimde 8 bin 743 yeni dersliğin inşa edildiğini,  77 bin yükseköğrenim öğrencisinin öğrenim gördüğü şehirde ikinci devlet  üniversitesi olan Bursa Teknik Üniversitesini kurduklarını anlattı.Yükseköğrenim öğrencileri için 3 bin 76 kişi kapasiteli yurt  binalarının yapıldığını, birkaç yıla kadar da toplam 8 bin 250 kişi kapasiteli 5  yükseköğrenim yurdunu daha Bursa'ya kazandıracaklarını bildiren Erdoğan, gençler  için 43 bin seyirci kapasiteli stadyumu, Nilüfer, Gemlik, İnegöl'e gençlik  merkezleri, spor salonları, yüzme havuzları inşa ettiklerini anımsattı. Bursa'daki eski stadın yerine de Millet Bahçesi yapılacağını belirten  Erdoğan, dikey mimari yerine yatay mimariyi benimsediklerinin de altını çizdi.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Biz ne diyoruz, 'Yatay mimari.' Orada bir tane  dikey mimari var. Şimdi bu dikey mimariyi indiriyor muyuz? Bugün başladı. Niye?  Söz verdik. Daha önce söz verdik ama yerine gelmedi ama şimdi o da yerine geldi.  Niye? Bursa'ya bu tür kaçak köçek dikey mimari yakışmaz. Bursa'nın mimarisinde  yatay mimari var. Dolayısıyla buna dikkat edeceğiz. Bazı yerlerde bu tür şeyler  olmaz değil olabilir ama onun mimari inceliklerini dikkatle yerine getirmemiz  lazım." diye konuştu.
 
Bursalılara bir müjde daha veren Erdoğan, şunları belirtti:"Uludağ, daha ziyade kış turizmine hizmet veren ve yetki karmaşası  sebebiyle hizmetlerin etkin götürülemediği bir bölgemiz. Uludağ'ı hem Bursamız  hem ülkemiz için daha verimli değerlendirmek amacıyla Uludağ Alan Yönetim  Başkanlığı kuruyoruz. Böylece Uludağ'ın 12 ay boyunca turizme kazandırılmasını ve  işlerin en iyi şekilde yürütülebilmesini sağlıyoruz.
 
Bir başka müjdemiz eski Tabakhaneler bölgesiyle ilgilidir. Kentsel  dönüşüm alanı ilan edilen bu bölgedeki mülkiyet sorunlarını nihayet çözdük. Şimdi  burayı termal turizm bölgesi haline getiriyoruz. Bu bölgede yapılacak termal  tesislerin Bursa'ya yılda 1 milyar liralık katkıda bulunmasını bekliyoruz. Tüm bu  müjdelerin Bursa'mıza hayırlı olmasını diliyorum."
 
Erdoğan, aralarında Murat Hüdavendigar Camisi, Yeşil Türbe, Muradiye  Camisi ve türbelerinin, İznik Ayasofya Camisi'nin olduğu 143 ata yadigarı eseri  restore ederek ihyasını sağladıklarını, Emir Sultan Camisi ve türbesi, Yıldırım  Beyazıt Camisi, İznik Süleymanpaşa Medresesi gibi önemli eserlerin  restorasyonlarının da devam ettiğini kaydetti.
 
Bursalılara ve turistlere hizmet verecek Panorama 1326 Bursa Fetih  Müzesi'nin gençlere medeniyet ufku kazandırmak bakımından önemli bir hizmet  olduğuna inandığını vurgulayan Erdoğan, müzenin nisan sonuna kadar da ücretsiz  olduğuna işaret etti.
 
"İMAR BARIŞI KAPSAMINDA BURSA'DA 87 BİN 936 MÜRACAAT YAPILDI"
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bursa'da 20 bin 871 konut projesini hayata  geçirdiklerini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:"İmar barışı kapsamında, Bursa'da 87 bin 936 müracaat yapıldı. Daha  önce elektrik ve su aboneliği sorunlarını çözdüğümüz bu tür taşınmazların doğal  gaz meselesindeki zorlukları da inşallah yakında aşıyoruz. Kentsel dönüşüm  çalışmalarındaki aksaklıkların bazı vatandaşlarımızı kira yardımları başta olmak  üzere mağdur etme noktasına ulaştığını biliyoruz. Yaklaşık 20 bin vatandaşımızı  etkileyen bu sıkıntıların hiçbir Bursalıyı mağdur etmesine izin vermeyeceğiz.  İnşallah yeni dönemde bakanlığımız ve belediyemiz el ele verip bu meseleyi en  adil ve sağlıklı bir şekilde çözüme kavuşturacaklar."
 
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, mitinglerde kullandığı tırın içerisinde yer alan haritada, vatandaşlara hitap edeceği Bursa'nın üzerini raptiye ile işaretledi.
 
İSTANBUL-BURSA OTOYOLU
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bursalı ihtiyaç sahiplerine, şehit yakınlarına,  engellilere toplam 3 milyar lira tutarında kaynak aktararak destek olduklarını,  sağlıkta 24'ü hastane olmak üzere 59 tesisi şehre kazandırdıklarını, Türkiye'de  bir ilk olan, bahçesinde tedavi amaçlı bitkilerin yetiştirildiği geleneksel ve  tamamlayıcı tıp uygulamalarının yapıldığı hastanenin Bursa'yı bu alanda çok  farklı bir yere taşıdığını söyledi.
 
Şehir Hastanesinin bin 355 yatağıyla tamamlanmak üzere olduğunu  bildiren Erdoğan, "İnşallah haziran ayında hizmete sunuyoruz. Ayrıca 750 yataklı  Osmangazi Çekirge Devlet Hastanesinin, Yenişehir Kestel Devlet Hastanelerinin de  inşaatı sürüyor." dedi.
 
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bursa'da ulaşımda 2002'de 200 kilometre olan  bölünmüş yol uzunluğuna 343 kilometre ilave edilerek, 543 kilometreye  çıkardıklarını, toplam maliyeti 1,5 milyar lira olan 14 adet yol projesinin  yapımının sürdüğünü belirtti.
 
İstanbul-İzmir otoyolun projesinin Bursa bölümündeki Orhangazi Tüneli  ile 74 kilometrelik kesimin trafiğe açıldığını hatırlatan Erdoğan,  "İstanbul-Bursa arasını bir saate indiriyoruz. 'Yol medeniyettir.' dedik ve  medeniyet yolculuğumuzu başlattık, devam ettiriyoruz. İstanbul-Bursa arasını bir  saate düşürecek otoyolun tamamı bu yıl içinde bitiyor." bilgisini verdi.
 
Bursa'nın şehir içi ulaşım sorunu olduğunu, bu konuda bazı müjdeleri  paylaşmak istediğini belirten Erdoğan, Yıldırım Osmangazi Metrosu'nun kent  meydanı terminal bölümünün bir türlü bitirilemediğini, projenin sadece yüzde  21'lik bölümünü oluşturan bu hattın bir an önce tamamlanıp, metronun hizmete  açılabilmesi için ne gerekiyorsa yapılmasının takipçisi olacağını ifade etti.
 
Erdoğan, çalışmaların durduğu 28 kilometrelik Nilüfer Gürsu  Metrosu'nun devam edebilmesi için de gerekirse farklı formülleri ortaya  koyacaklarını, bu meseleyi de bizzat takip edeceğini vurguladı.
 
Keles, Orhaneli, Büyükorhan ve Harmancık ilçelerini Bursa'ya bağlayan  dağ yolunun ilk etap ihalesinin yapıldığını ve inşaat çalışmalarının sürdüğünü  anlatan Erdoğan, arazinin zorlu şartlarına rağmen viyadük ve tünellerle  tamamlayacakları bu yol bittiğinde, dağ ilçelerinden Bursa'ya ulaşımın hızlı ve  konforlu hale geleceğini dile getirdi.
 
Erdoğan, Bursa'ya 20 baraj ve 15 gölet inşa ettiklerini anımsatarak,  "9 baraj ve 2 göletin ise yapım çalışmaları devam ediyor. İnşasını yarıladığımız  Gemlik Büyükkumla Barajı'yla, Gemlik Körfezi'ndeki yerleşim yerlerine içme,  kullanma ve sanayi suyu temin edeceğiz. İnşa ettiğimiz sulama projeleriyle  Bursa'da 534 bin dekar zirai araziyi sulamaya açtık." dedi.
 
"TEKNOSAB'I KURUYORUZ"
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bursalı çiftçilere son 16 yılda bir buçuk  milyar tarımsal destek verdiklerini, Bursalı iş insanlarına ve girişimcilere de  42,5 katrilyon tutarında yatırım teşviki verdiklerini kaydetti.
 
Bursa'da bir teknokent, 113 araştırma-geliştirme merkezi, 25 tasarım  merkezi kurduklarını anlatan Erdoğan, buralarda 118 bin kişilik ilave istihdam  oluşturduklarını ifade etti.
 
Erdoğan, küresel ekonomilerde yeni bir sanayi devriminin temellerinin  atıldığı bir dönemde, milli teknoloji hamlesine uygun şekilde Bursa'da Teknoloji  Organize Sanayi Bölgesi TEKNOSAB'ı kuracaklarını açıkladı.
 
Bursa'nın bilgi ve inovasyona dayalı üretimde rekabet gücünü artıracak  TEKNOSAB ile bilim, teknoloji ve sanayinin el ele vererek çalışacağı bir altyapı  oluşturacaklarına işaret eden Erdoğan, toplam 8 milyon 370 bin metrekare alanda  kurulacak TEKNOSAB için bugüne kadar kamulaştırma ve altyapıya 2 milyar lira  tutarında harcama yapıldığını dile getirdi.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 68 parselin bu yılın ikinci yarısında  yatırımcılara teslim edileceği bu organize sanayi bölgesinden 150 bin kişilik  istihdam gerçekleştirilmesini ve 40 milyar dolar ihracat yapılmasını  hedeflediklerini bildirdi.
 
"SURİYE MESELESİNDEKİ EN KÜÇÜK BİR YALPALAMANIN..."
 
Bir yandan 31 Mart seçimleri için hazırlanırken, diğer yandan ülkenin  ve milletin beka meselesi olarak gördükleri konuları da yakından takip  ettiklerini vurgulayan Erdoğan, dün Rusya'nın Soçi kentinde "Suriye" konulu  Türkiye-Rusya-İran Üçlü Zirvesi'nin dördüncüsüne katıldığını anımsattı.
 
Erdoğan, Soçi'den tüm dünyaya mesajlar verdiklerini ifade ederek şöyle  devam etti:
 
"Ülke olarak öyle bir dönemden geçiyoruz ki yaptığımız her tercih  geleceğimizi yakından ilgilendiriyor. Suriye meselesindeki en küçük bir  yalpalamanın ileride bize nasıl büyük maliyetler getireceğini çok iyi biliyoruz.  Aynı şekilde Doğu Akdeniz'deki, Kıbrıs'taki, Ege'deki gelişmelerde ülkemizin  haklarını, menfaatlerini sıkı bir şekilde korumadığımızda ileride karşımıza nasıl  bir manzara çıkacağını çok iyi biliyoruz.
 
Diplomaside olduğu gibi ekonomide de sağlam durmamız gerektiğini gayet  iyi biliyoruz. Bütün bunların yolu ülkemizin siyasi istikrarından geçiyor. Onun  için çok çalışacağız. İşte bunun için 31 Mart seçimleri önemlidir."
 
"TAM BİR OSMANLI TOKATINI SANDIKTA ATIN"
 
"Birileri ellerini ovuşturarak, belediye başkanlığı seçimlerinin  sonuçlarının bizim aleyhimize sonuçlanması için gayret sarf ediyor."  değerlendirmesinde bulunan Erdoğan, şunları kaydetti:
 
"Şimdi CHP, yanında Kandil'in tayin ettiği, desteklediği HDP var.  Benim vatansever, milliyetperver kardeşlerim acaba bu CHP ile el ele, kol kola  olan bu Kandil'in desteklediği, bölücü terör örgütünün desteklediği HDP'ye oyunu  nasıl verir? İYİ Parti, bir taraftan 'milliyetçiyim' diyor, diğer taraftan da bu  hanımefendi bu CHP ile, bu terör örgütünün temsilcisi olan HDP ile acaba nasıl  oluyor da el ele, kol kola dolaşıyor.
 
Öbür taraftan Saadet Partisinin bunlarla el ele, kol kola, omuz omuza  yürümesini siz anlayabiliyor musunuz? Ben, bütün bu partilere gönül veren  kardeşlerime sesleniyorum; Eğer bu vatanı, milleti seviyorsak o zaman gelin bu  CHP'ye de diğerlerine de 31 Mart'ta tam bir Osmanlı tokatını sandıkta atın.  Bunlar Gezi Olayları'nda sokakları karıştırarak aynı hesabı yapmışlardı ama  tokadı yediler mi? Yediler. Bunlar FETÖ'nün, 17-25 Aralık emniyet yargı darbe  girişimiyle, hükümeti düşürmeye çalışırken de aynı beklenti içindeydiler. Bunlar  PKK'nın çukur eylemleriyle birlik ve beraberliğimize saldırırken de beraberdiler.  "
 
Erdoğan, 15 Temmuz gecesi Yeşilköy'e Atatürk Havalimanı'na indiğinde saatin  gece 00.15 olduğunu ve yüzbinlerin de orada bulunduğunu anımsatarak, "Ama Bay  Kemal saat 23.15'te oraya gelmiş, tankların koruması altında, oradan Bakırköy  Belediyesine gitmiş ve Bakırköy Belediyesinde de bir taraftan kahvesini  yudumlarken diğer taraftan da bizim oraya inişimizi izliyor.  Biz F-16'ların,  helikopterlerin üstümüzde dolaştığı bir zamanda damadım, kızım, eşim, torunlarım  biz beraberce oraya indik. Niye? Milletim nerdeyse biz ordaydık." ifadesini  kullandı.
 
Hira'dayken Hazreti Muhammed'in yanındaki Ebubekir Sıddık'ın müşrikler  geldiğinde ürperdiğini, korkar gibi olduğunu hissettiğini ifade eden Erdoğan,  sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Müşrikler de baktılar ki kapıda bir örümcek veya örümcekler ağ örmüş.  Hemen birbirlerine şunu söylediler; 'Buraya insan girmiş olsa burda böyle bir  örümcek ağı olmaz. İçeriye girmeye gerek yok'. Fakat peygamberimiz o esnada ayeti  kerime geliyor ve diyor ki, 'korkma ya Ebubekir Allah bizimle beraberdir'  diyordu. Daha sonra bunlar çekip gittiler. Vaka bu. 'Yol onun, varlık onun,  gerisi hep angarya, yüzüstü çok süründün ayağa kalk Sakarya' dedik ve yola devam  ettik. Bursa'yı da tarihinden bugüne böyle görüyoruz."
 
"KİMSE VATANDAŞIMIZA ZULMEDEMEZ"
 
Birilerinin dövizle, faizle saldırdıklarını aktaran Erdoğan, "Ne oldu,  hiçbir şey olmadı. Şimdi de domates, patates, patlıcan, biber, bunlarla  saldırıyorlar. Ne oldu? Biz de bir karar aldık. Dedik ki tanzim satışlarımızı  kuruyoruz." dedi.
 
Bursa'da da bu konuda başlatacakları bir çalışma olduğunu, detayları  konuşacaklarını bildiren Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:
 
"Çünkü derdimiz şu, kimse vatandaşımıza zulmedemez. Biz de ne yaparız,  bunları en ucuz fiyatla, en uygun fiyatla vatandaşımıza getiririz. Marketler,  zincir marketler rahatsız oluyorlar, kusura bakmayın. Sen kalkar da bir yıl  önceden tarlada bu ürünü satın alıp, ondan sonra da birebir, bire iki bire üç  fiyatla benim vatandaşıma satarsan karşında bizi bulursun. Çıkmış birileri ne  diyor? Bazıları var ya profesör filan; 'bu serbest piyasaya ters' diyor. O  serbest piyasa dediğin senin haftalık 10-15 günlük ürünlerle alakalı değil, o  kalıcı ürünlerle ilgilidir. Sen buzdolabında, çamaşır makinesinde bunlarda böyle  bir zorlama yaparsan ha doğrudur, o zaman haklısın. Ama bir haftalık, 15 günlük  bir üründe sen kalkıp böyle bir zulme gidersen üç kat fiyat çekersen karşında  bizi bulursun. Çünkü biz vatandaşımıza depolarda çürütülen patatesleri değil,  sarımsakları değil, soğan, patlıcan bunları değil, işte halini görüyorsunuz.  Şimdi biz bu kararı aldık ve bir anda fiyatlar ne oldu yarıya indi, daha da  inecek. Bizler, üretici ile tüketici arasındaki bu bağı kuracağız."
 
"İHRACATTA 170 MİLYAR DOLARA DOĞRU GİDİYORUZ"
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bursa'da bugün üç yerde tanzim satış noktasının  faaliyete geçeceğini vurgulayarak, yakında bunun 10 noktaya ulaşacağını, bakliyat  ve temizlik ürünleri gibi fiyatlarda fahiş artışların yaşandığı diğer kalemler  için de aynı uygulamaya geçeceklerini belirtti.
 
Erdoğan, "Hiç kimsenin milletimize karamsarlık aşılamasına,  milletimizin ekmeğiyle oynamasına izin vermeyeceğiz. Bu tür oyunların amacı sebze  meyve değil, doğrudan Türkiye ekonomisidir, doğrudan Türkiye'dir. Halbuki  ekonomideki dalgalanmanın olumsuz etkilerini büyük ölçüde kontrol altına aldık."  diye konuştu.
 
Dün cari açık rakamlarının belli olduğunu anlatan Erdoğan, "Geçtiğimiz  yılın cari açığı, son 9 yılın en düşük rakamı olan 27,6 milyar dolara geriledi.  Cari açığımızın enerji ve altın hariç bakıldığında neredeyse 20 milyar dolar  fazla veriyor olması reel ekonominin gücüne işaret ediyor. Güçlüyüz, ihracatta  170 milyar dolara doğru gidiyoruz. Özellikle hizmet ihracatımızın 48 milyar  dolara ulaşması, turizm başta olmak üzere, bu alanda elde ettiğimiz başarıların  bir ifadesidir." değerlendirmesini yaptı.
 
“PERİBACALARININ ORAYA BETON YIĞINLARINI SOKARSIN?”
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Nevşehir'de peribacalarının orada otel  yapıyor. Şu hale bak. Sen ne denli böyle kalkıp da peribacalarının oraya beton yığınlarını sokarsın? Sağolsun Kültür ve Turizm Bakanımı aradım, anında hemen  müdahalesi yapıldı. Vali Bey ile de görüştüm ve ertesi gün yıkım başladı. Dedim  ki 'buralarda ne kadar kaçak yapı varsa peribacalarının olduğu bölgede, bunların  hepsini yıkacaksınız'. Seçimden sonra da ben oradayım." diye konuştu.
 
Geçen yıl uluslararası doğrudan yatırımlarda bir önceki yıla göre  yüzde 14'lük bir artışla 13,2 milyar dolara ulaştıklarına işaret eden Erdoğan,  "Halbuki küresel düzeyde doğrudan yabancı yatırımlar, geçen yıl yüzde 19  geriledi. Böyle bir ortamda Türkiye'nin yüzde 14'lük bir artış yakalaması,  ülkemiz ekonomisine duyulan güvenin işaretidir." dedi.
 
"İNANCIMIZDAN VE TARİHİMİZDEN ALDIĞIMIZ GÜÇLE DİK DURUYORUZ"
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir başka haberin de Merkez Bankasından  geldiğini, bir ara 80 milyar dolara kadar döviz rezervinin indiğini, Başbakanlığı  döneminde 136 milyar dolara kadar çıktıklarını belirterek, "Şimdi tekrar yeniden  98,8 milyar dolara çıkarak yeniden 100 milyar dolar sınırını zorlamaya başladık."  ifadesini kullandı.
 
 
Geçmişte Uluslarası Para Fonu'na (IMF) 23,5 milyar dolar borç  olduğunu, IMF ile ilk anlaşmayı CHP'nin yaptığını hatırlatan Cumhurbaşkanı  Erdoğan, "23,5 milyar dolarla biz IMF'e borcu kucağımızda bulduk. Geldiğimizden  bu yana ödedik, ödedik ve Mayıs 2013'te 23,5 milyar dolar borcu sıfırladık. Bunu  biz yaptık. Merkez Bankası'da o zaman 27,5 milyar dolardı, şimdi oda 100 milyar  dolara yeniden tırmandı. Göründüğü gibi ne yaparlarsa yapsınlar, hangi araçları  kullanırlarsa kullansınlar, nereden saldırırlarsa saldırsınlar Türkiye'yi  durdurmayı başaramıyorlar." diye konuştu.
 
Erdoğan, bu milletin sadece rabbinin karşısında, secdede eğildiğini  belirterek, "Biz kimseye dikleşmiyoruz, sadece inancımızdan ve tarihimizden  aldığımız güçle dik duruyoruz, dimdik ayakta da durmaya devam edeceğiz." dedi.
 
"ARTIK ESKİ TÜRKİYE YOK"
 
Rabia işareti yapan Erdoğan, şunları kaydetti: "Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet. Bir olacağız, iri  olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, birbirimizi Allah için seveceğiz. Hep  birlikte Türkiye olacağız. Bize yapılan yaptırım tehditlerine hiçbir zaman  aldırmayacağız. Bizim önümüzü Malazgirt'te kesebildiler mi? Bu milletin önünü  Bursa'nın Edirne'nin, İstanbul'un önünde kesemeyenler, Çanakkale'de, İstikbal  harbinde kesemeyenler, bu milletin önünü darbelerle cuntalarla vesayetle  kesemeyenler, bu milletin önünü Irak sınırına, Suriye sınırına teröristleri  yığarak kesemeyenler, siyasette, diplomaside ekonomide oynadıkları oyunlarla  kesemeyenler emin olun bundan sonra da kesemeyeceklerdir. Evet, artık eski  Türkiye yok. Fırat Kalkanı'nda, Zeytin Dalı'nda, İdlib'de gereğini yaptık.  İnşallah Münbiç'te Fırat'ın doğusunda da bunu yapacağız."
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, alandakilerle "Beraber yürüdük biz bu yollarda"  dizelerini seslendirerek, konuşmasını "Durmuyoruz, 45 gün kapı kapı dolaşıyoruz."  sözleriyle tamamladı.
Erdoğan, konuşmasının ardından belediye başkan adaylarıyla  vatandaşları selamladı. Erdoğan, partisinin seçim şarkılarından olan “Nereden  nereye” adlı parçaya da eşlik etti.
 
Erdoğan'ın konuşması öncesinde AK Parti İl Başkanı Ayhan Salman, Bursa  Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, AK Parti Bursa milletvekilleri Efkan  Ala ve Hakan Çavuşoğlu da birer konuşma yaptı. Mitinge Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, AK Parti Genel Sekreteri Fatih  Şahin, MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman, MHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa  Hidayet Vahapoğlu ve MHP Bursa İl Başkanı Cihangir Kalkancı da katıldı.
 
PANORAMA 1326 BURSA FETİH MÜZESİ'NE ZİYARET
 
Gökdere Meydanı'nda vatandaşlara hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi'ne geçti. Erdoğan, basına kapalı gerçekleşen ziyarette yetkililerden müze hakkında bilgi aldı.