Cumhurbaşkanı Erdoğan: Gereken adımları atarız!

AA |  05 Kasım 2019 Salı - 13:42 | Son Güncelleme : 05 11 2019 - 14:20

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Grup Toplantısı'nda F-35 sorunu ve ABD ziyaretine ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı.


Erdoğan, AK Parti Grup Toplantısı'ndan çıkışında, gazetecilerin  gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.
 
ABD'ye ziyaret konusunda bir karar verip vermediği sorulan Erdoğan,  "Geçen söyledim, bakalım gitmeden önce bir kendileri ile telefon görüşmesi  yapacağız, o telefon görüşmesine göre nihai kararımı vereceğim." dedi.
 
Telefon görüşmesinin zamanının sorulması üzerine Erdoğan, "Arkadaşlar  irtibat kurmaya çalışıyorlar." ifadesini kullandı.
 
Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bülent Arınç'ın "KHK  faciadır" ifadelerinin sorulmasına karşılık Erdoğan, "Arkadaşlar kendisi de bir  hukukçu olduğuna göre, KHK ile ilgili 'facia' ifadesini kullanmasını esefle  karşıladım. Bugün zaten bir toplantımız var. Bunu da kendi aramızda  değerlendireceğiz. Tabii şık bir açıklama değil, kabullenmek de bunu doğru  değil." değerlendirmesinde bulundu.
 
Erdoğan, "ABD F-35'leri vermediği takdirde Rusya'dan savaş uçağı alımı  olacak mı?" sorusuna ise şu yanıtı verdi:
 
"Bu kadar böyle çok hassas, ince niye çalışıyorsunuz? S-400'ü alırken  bir yerlere sorduk mu? Sormadık, değil mi? Aldık mı, aldık. Böyle bir şey  yaparken de eğer alma kararını verirsek alırız. Bütün mesele anlıktır. Çünkü  burada bizim hakkımız var ve burada biz bir pazar değiliz. Patriotlar konusunda  defaatle kendileriyle görüşmüşüzdür, hep bizim önümüze kongreyi getirmişlerdir.  Kongreye sunmuşlardır, kongreden olumsuz cevap aldıkları için bize patriot  satamamışlardır. Bu Obama döneminde de böyle olmuştur, Sayın Trump döneminde de  ne yazık ki böyle olmuştur. Hem sen savunma sistemleri noktasında benim şu an  ihtiyacım olan sistemi bana vermeyeceksin hem de kalkıp bir başka yerden ben bunu  tedarik ettiğim zaman, 'Alamazsın, benim müsaade etmem gerekir.' diyeceksin. Bu  bir defa bir ülkenin egemenlik haklarına müdahaledir. Türkiye egemenlik haklarına  müdahaleyi asla kabul edebilecek bir tıynette değildir. Biz bu konuda nasıl  S-400'de kararımızı verip alımlarımız yaptıysak aynı şekilde F-35 sorunu  çözülmezse bu noktada da gereken adımları atarız."
 
Terör örgütü DEAŞ'ın öldürülen lideri Ebubekir el-Bağdadi'nin kız  kardeşi Resmiye Avad'ın yakalanmasıyla ilgili hukuki sürecin nasıl işleyeceğine  yönelik soru üzerine de Erdoğan, "Bizim hukukumuzda neyse o şekilde ilerleyecek."  dedi. Yargılanmasının burada olup olmayacağına ilişkin soruya karşılık Erdoğan,  "Arkadaşlar ben o kadar ileri derecede hukukçu değilim ama şu anda arkadaşlarımız  bunları yakaladılar ve geri gönderme merkezlerinde şu anda bunları tutacaklar.  Gelecek zamanla söylüyorum." ifadesini kullandı.
 
Kamuoyunda infaz düzenlemesine ilişkin AK Parti ve MHP'nin bir  çalışması bulunduğu ifade edilerek bunda gelinen noktanın sorulması üzerine  Erdoğan, "Henüz yok." karşılığını verdi.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Barış Pınarı Harekatı'nın bulunduğu bölgelerde  ve diğer bölgelerde teröristlerin çekilmediğini ve oralarda varlık gösterdiğini  biraz önce ifade ettiniz. Harekatın bundan sonraki aşamasında acaba operasyon  kaldığı yerden devam eder mi?" sorusunu yanıtlarken şunları kaydetti:
 
"Ne demek? Şu anda biliyorsunuz bugün devriye çalışmaları yine devam  ediyor. Ama biz Rusya ile mutabakatımız çerçevesinde bu devriye çalışmalarını  yürütürken maalesef Amerika da bu terörist örgüt YPG/PYD ile ayrıca bir devriye  görevini yapıyorlar kendilerine göre. Halbuki bunlar çekileceklerdi. Çekilme  kararını verdiler, çekilme kararını verdikleri halde şu anda bölgede böyle bir  devriye çalışmasını Amerika'nın bu terör örgütleriyle yapılmasını neyle izah  edeceğiz? Bunlar bizim mutabakatımızda yok. Durumdan vazife çıkarıyor, öyle şey  olamaz."