Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Fatih Portakal hakkında suç duyurusu

AA |  07 Nisan 2020 Salı - 0:08 | Son Güncelleme : 07 04 2020 - 1:59

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sunucu Fatih Portakal hakkında, sosyal medyada yalan ve halkı manipüle etmeye yönelik ifadeler paylaştığı gerekçesiyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.


Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın avukatı Ahmet Özel, yazılı açıklamasında,  bugün kabine toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaptığı açıklamada,  milli dayanışmanın önemini vurguladığını, gönüllülük esasına dayalı kampanyaya  gösterilen teveccühten bahsettiğini, alınan tüm tedbirleri açıkladığını ve  tarihsel bir örneklik olarak Tekalif-i Milliye Kanunu'ndan bahsettiğini kaydetti.
 
Haber sunucusu Fatih Portakal'ın attığı tweet ile Erdoğan'ın  kastetmediği ve söylemediği birtakım iddialarla tasarruf ve mevduat sahiplerinden  zorla para isteneceği yönünde beyanlarda bulunduğunu belirten Özel, "Bunlar  tamamen yalan ve halkı manipüle etmeye yönelik ifadelerdir. Bu nedenle Fatih  Portakal hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına Türk Ceza Kanunu ve BDDK  mevzuatı kapsamında tarafımızca suç duyurusunda bulunulmuştur." açıklamasını  yaptı.
 
 
Dilekçeden
 
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilen dilekçede de Fatih  Portakal hakkında, Twitter hesabı üzerinden paylaştığı ileti ile suçlama kastıyla  yayın yoluyla müvekkil Recep Tayyip Erdoğan'a karşı hakareti sebebiyle, Türk Ceza  Kanunu'nun 299/1-2. maddesinde hükmü bulunan Cumhurbaşkanına hakaret suçu  ve  resen belirlenecek suçlar gereğince soruşturma yapılıp hakkında kamu davası  açılması istendi.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın koronavirüs ile mücadele kapsamında alınan  her yeni tedbir kararını canlı yayında kamuoyuyla paylaştığı hatırlatılan  dilekçede, Erdoğan'ın bugün de milli dayanışma kavramını vurguladığı kamuoyu  duyurusunda kullandığı ifadelerin şüpheli tarafından kasten çarpıtıldığı  belirtildi.
 
Fox TV haber sunucusu Fatih Portakal'ın, kendisine ait Twitter  hesabından, "Tekalifi Milliye hatırlatılıp 'zor günlerden geçiyoruz' denilerek  mevduatı veya tasarrufu olanlardan para istenmesin bir de! Korona sonrası  ödeyelim derlermiş bir de! Olmaz olmaz diyemiyorum maalesef!" şeklinde paylaşımda  bulunduğu ifade edilen dilekçede, şunlar kaydedildi:
 
"Şüpheli bu ileti ile Müvekkilimin konuşmasını gerçek manasından  uzaklaştırılarak kamuoyunda yanlış bir algı oluşturmayı amaçlamıştır. Şüpheli  niyet okuyuculuğu yaparak Sayın Cumhurbaşkanımızın tarihsel bir olaydan ve o olay  özünde milli dayanışma ruhundan bahsetmesini farklı bir bağlamda manipülasyon  amacıyla kullanmıştır. Şüphelinin ifadeleri Türk Ceza Kanunu ve BDDK mevzuatı  kapsamında suç niteliğindedir. Sayın Cumhurbaşkanımız devletin başı olarak milli  dayanışmanın önemini vurguladığı konuşma gayet açıktır. Şüphelinin ifade ettiği  gibi kesinlikle hiçbir vatandaştan zorla para istenmesi söz konusu dahi olamaz.
 
Cumhurbaşkanımızın gönüllülük esasına dayalı başlattığı yardım  kampanyasına halkımızın teveccühü de ortadadır. Sırf bu dayanışmaya gölge  düşürmek adına bu şekilde akla ziyan iddialar ortaya atılıp halkımız tedirgin  edilmek istenmektedir. Bu zihniyetin tek amacı kaos ve karmaşa çıkarmak olup  şüphelinin suç konusu paylaşımı da sadece hezeyandan ibarettir."