Cumhurbaşkanı Erdoğan: Emniyete sordum, alanda 450 bin kişi var

AA |  23 Mart 2019 Cumartesi - 15:00 | Son Güncelleme : 24 03 2019 - 0:30

Cumhur İttifakı'nın Büyük Ankara Mitingi'nde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan mitinge 450 bin kişinin katıldığını duyurdu. Erdoğan konuşmasında Etlik Şehir Hastanesi'nin yıl sonunda hizmete açılacağı müjdesini de verdi.

HDP'li Sezai Temelli'nin sözlerini hatırlatan Erdoğan "Bu seçim, milli irade yüzsüzleri için yolun sonu olacaktır" dedi.


Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip  Erdoğan, Atatürk Kültür Merkezi Hipodrom'da MHP  Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin de katılımıyla gerçekleştirilen Cumhur  İttifakı'nın Büyük Ankara Mitingi'nde vatandaşlara hitap etti. Sözlerine "Yiğitler, seğmenler, gaziler diyarı Ankara, Milli  Mücadele'nin karargahı, istiklalimizin ve istikbalimizin başkenti Ankara."  diyerek başlayan Erdoğan, "Büyük Selçuklu ve Osmanlı'ya ruh veren ahilik  teşkilatının kalbi Ankara'yı; Hacı Bayramı Veli, Seyit Hüseyin Gazi, Tacettini  Veli, Oruç Gazi ve Taptuk Emre'nin irfanından beslenen toprakları selamladığını  belirtti."İstiklal Savaşımızın Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal ve Gazi  Meclisimizin her biri birer istiklal kahramanı olan ilk mebuslarını  selamlıyorum." diyen Erdoğan, Ankara'dan İzmir'e yürüyen kurtuluşun  mücahitlerine, Cumhuriyetin emanet edildiği gençlere, 15 Temmuz destanının baş  şehri olan Ankara'nın bütün ilçelerine, köylerine, yiğit seğmenlerine selam  gönderdi.Erdoğan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, MHP'liler ve Cumhur  İttifakı'na destek olan, hangi partiye mensup olursa olsun ülkesinin ve  milletinin bekası için yanlarında yer alan, 2023 hedeflerine ulaşılması için  gayret gösteren, büyük ve güçlü Türkiye hedefine yürekten inanan herkesi  selamladığını belirtti.Ankara'daki güzel manzaranın, gönül birliğinin dalga dalga, ışık ışık  tüm Türkiye'ye yayıldığına olan inancını dile getiren Erdoğan, "Rabb'im  birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi korusun." dedi.
 
  "Ankara, 'Biz 31 Mart'a hazırız' diyor"
 
Hipodrom'daki katılımı sorduğunu belirten Erdoğan, "Emniyetin verdiği  rakamı söylüyorum. 450 bin. Bu bir şeyi gösteriyor. Ne diyor Ankara 'Biz 31  Mart'a hazırız' diyor." ifadelerini kullandı. Seçime 8 gün kaldığını hatırlatan Erdoğan, partililerden kapı kapı  dolaşarak çalışmalarını istedi. Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Son virajdayız. İnşallah 31 Mart'ın akşamında Ankara'yı sizler  taçlandıracaksınız. AK Parti'li kardeşlerim kendi içinde birlik beraberlik,  MHP'li kardeşlerim kendi içinde birlik beraberlik ve her ikisi Cumhur İttifakı  olarak bir ve beraber. İnşallah kendi aralarında oy kaybına fırsat vermeden  sandıkları patlatacağınıza inanıyorum. Rabb'im ülkemizin tökezlemesini,  milletimizin zayıf düşmesini bekleyenlere fırsat vermesin. Rabb'im Orta Asya'dan  Afrika'ya, Kafkaslar'dan Balkanlar'a kadar koskoca bir coğrafyanın da ümidi olan  ülkemizi muhafaza ve muzaffer eylesin. Rabb'im bu topraklarda bize hep rabiamızı  en yüksek sesle söyleyebilmeyi nasip etsin."
 
 "Bizi terör örgütleriyle terbiye etmek isteyenlere fırsat  vermeyeceğiz"
 
   Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet vurgusu yapan Erdoğan,  şunları söyledi:"Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep  birlikte Türkiye olacağız. Milletimizi bölmek, bayrağımızı indirmek, vatanımızı  parçalamak, devletimizi yıkmak, ezanımızı susturmak, bizi terör örgütleriyle  terbiye etmek isteyenlere fırsat vermeyeceğiz. Ekonomimizi çökerterek, işimizle  aşımızla tehdit edenlere fırsat vermeyeceğiz. Bizi birbirimize düşürerek arada  kendi hesaplarını görmeye çalışanlara fırsat vermeyeceğiz. Bunun için 31 Mart'ta  sandıkta irademize sahip çıkacağız."
Herkesten sandıklara gitmelerini ve sandığa sahip çıkmalarını isteyen  Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:  "31 Mart sandıklar hesaplaşma değil geleceğimizi tayin etme yeri  haline dönüşecektir. Bunun için 31 Mart'ta demokrasi ve kalkınma yolunda durmak  yok yola devam. Bunun için terör örgütlerinin emrindeki yapıların desteğiyle  karşımıza çıkanların yüzlerindeki maskelerini düşüreceğiz. Bunun için 31 Mart'ta  dünyanın öteki ucundan bizi tehdit edenlere mesajlara şöyle sağlamından bir cevap  vereceğiz. Hem de öyle bir cevap vereceğiz ki bir daha kimse bu millete parmak  sallama cesareti bulamayacak."
 
 "Cumhuriyetimizin filizlendiği, büyüdüğü yere böylesi yakışır"
 
Erdoğan'ın, "Ankara 31 Mart'ta ülkene ve şehrine, demokrasiye, milli  iradeye, istiklaline ve istikbaline, kalkınmaya, büyümeye, gelişmeye, istihdama,  üretime, siyasi ve ekonomik bağımsızlığını güçlendiren, itibarlı bir Türkiye  hedefine sahip çıkıyor musun? Gönül belediyeciliğine, Cumhur İttifakı'na sahip  çıkıyor musun?" sorularına alandakiler "Evet" yanıtı verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise "Maşallah. İşte gönüldaşım Ankara bu. İşte  yol arkadaşım Ankara bu. İstiklal Mücadelesi'nde milli iradenin tecelligahı olmuş  bu abidevi şehre böylesi yakışır. Cumhuriyetimizin filizlendiği, boy attığı,  serpildiği, büyüdüğü yere böylesi yakışır." dedi.
 
 
Geçmişte Ankara'nın iki farklı yüzü olduğunu,"Sıhhıye Köprüsü'nün üstü  ve altı" olarak ikiye ayrıldığını söyleyen Erdoğan, şehrin bir yüzünün  seçkinleri, bürokratları, siyasetçileri diğer yüzünün ise Anadolu'nun değişik  şehirlerinden helal rızık için Ankara'yı yurt yapan insanları temsil ettiğini  belirtti. Eski Ankara'da devletin erişilmez, ulaşılmaz bir yerde olduğunu ifade  eden Erdoğan, "Memleketten bir günlüğüne buraya gelip, işini bir türlü  halledemediği için haftalarca geri dönemeyen vatandaşlarımız o eski Ankara  tablolarını çok iyi hatırlar." ifadesini kullandı. Tek parti dönemi Ankara'sında bir Vali'nin, Anadolu insanını bir  sıfatla aşağıladıktan sonra, "Sizin milliyetçilikle, komünizmle ne işiniz var?  Milliyetçilik lazımsa bunu biz yaparız, komünizm gerekirse onu da biz getiririz.  Sizin iki vazifeniz var birincisi çiftçilik yapıp mahsul yetiştirmek, ikincisi  askere çağırdığımızda askere gelmek." dediğini hatırlatan Erdoğan, "Ankara işte  böyle bir zihniyetin elinde yıllarca örselendi. İşte bu tek parti dönemiydi, CHP  zihniyetiydi." dedi.
 
 "Ankara'yı her şeyden önce işte bu ayıplardan kurtardık"
 
Erdoğan, Ankara'nın senelerce milletine tepeden bakan bir ideolojinin  esiri olduğunu dile getirerek, "Bu şehir milli iradeyi askıya alan nice  darbeciler, nice vesayetçiler, nice durumdan vazife çıkaranlar gördü. Türkiye  Büyük Millet Meclisinin bulunduğu, ülkemizin ve  demokrasimizin başkenti olan  Ankara, senelerce yasaklarla baskılarla anıldı. Bu güzel şehir, yıllarca bağrında  kara bir lekeyle yaşanmaya mahkum edildi. Biz Ankara'yı her şeyden önce işte bu  ayıplardan kurtardık." diye konuştu. Ankara'nın, bir daha asla darbecilerle, vesayetçilerle, tek  tipçilerle, elitlerle anılan bir şehir olmayacağını dile getiren Erdoğan,  "İnşallah Ankara, bir daha asla milletini hor, hakir görenlerin, kendi insanını  aşağılayanların boyunduruğunda bir şehir olmayacak. Ankara, bir daha asla  vesayetin gölgesiyle ufku karartılan bir şehir olmayacak. Mili Mücadele'nin ve 15  Temmuz Zaferi'nin başkenti olan Ankara, inşallah bundan sonra hep özgürlükle  demokrasiyle adaletle anılan bir şehir olarak kalacak." değerlendirmesinde  bulundu.
 
 "Ültimatom peşinen verildi"
 
Erdoğan, Ankara ile ilgili başka hesabı olanların da bulunduğuna  dikkati çekerek, "Ankara'yı önü arkası belli olmayan bir ittifak vasıtasıyla  yeniden eski karanlık günlerine döndürmenin hesabını yapanlar var." dedi. Her gün bölücü örgütün emrindeki partinin bir yöneticisinin,  "Ankara'yı alacağız" diye posta koyduğunu belirten Erdoğan, sözlerini şöyle  sürdürdü: "Hatta bazıları hızını alamayıp, 'Onlara en büyük tokatı İstanbul'da  Ankara'da atacağız' diye topyekun milleti tehdit ediyor. Peki her gün dozu artan  bu küstahlıklara CHP'den bir tepki geldiğini gördünüz mü? Bu tehdit diline,  ittifakın diğer ortaklarından bir itiraz yükseldiğini duydunuz mu? Bu  pervasızlığa ittifakın adaylarından herhangi bir itiraz işittiniz mi? İtiraz  edemezler, seslerini dahi çıkaramazlar. Çünkü bunlara 'Bizim oyumuzla  seçildiğinizi bileceksiniz' denilerek, ültimatom peşinen verildi." ifadelerini  kullandı.
 Cumhurbaşkanı Erdoğan, alana kurulan dev ekrandan HDP Eş Genel Başkanı  Sezai Temelli'nin söylemlerinin yer aldığı videoyu izleterek, Temelli'nin Kürt  olmadığını ama Kürtler üzerinden geçindiğini belirtti.
  
"Temeli olmayan Sezai söylüyor"
 
 Temelli'nin Kürtleri istismar ettiğini aktaran Erdoğan, şunları  kaydetti: "Ne diyor; 'eğer Ankara'da'.... Soyadı Yavaş var ya, hani sahte  senetle iş gören var ya, bu adamı CHP düşünün Ankara'ya belediye başkan adayı  yapıyor, bu adam Ankara'nın başına gelirse ne tür sahte senetler düzenleyeceğini  düşünün. Onun için bunlara dersi çok büyük vermek lazım. Ne diyor; 'Yavaş,  HDP'nin oylarıyla seçilecek' diyor. Bunu ben söylemiyorum temeli olmayan Sezai  söylüyor. Bu oyunu 31 Mart'ta bozuyor muyuz? Buna hazır mıyız? İşte sizlere  delilini ortaya koydum."
 Temelli'nin, "İmamoğlu bilecek ki 'Ben İstanbul'daki 3 milyon Kürt'ün  oylarıyla seçildim" sözlerini hatırlatan Erdoğan, bu sözle İstanbul'daki Kürtlere  ve tüm seçmenlere hakaret ettiğini söyledi.  "Bu adamlar daha siyaseti bile öğrenemediler." diyen Erdoğan,  İstanbul'un da gereken dersi vereceğine olan inancını dile getirdi.Temelli'nin "Kürdistan" söylemlerini de anımsatan Erdoğan,  alandakilere; "Türkiye'de Kürdistan var mı?" diye sordu. Erdoğan, Türkiye'nin coğrafi bölgelerini hatırlatarak, "Türkiye'de  Kürdistan diye bir bölge yok. Sen Kürdistan'da mı yaşamak istiyorsun? Irak'ın  kuzeyinde Kürdistan var, defol git orada yaşa. Seninle gelecek olanlar varsa  onları da al yanına, onlarla beraber git ama Türkiye'yi biz size böldürtmeyiz,  böldürtmeyeceğiz, bunu da böyle bilesiniz." dedi.
 
  "Bu seçim, milli irade yüzsüzleri için yolun sonu olacaktır"
 
 Cumhurbaşkanı Erdoğan, celepçiyle çoban hikayesinin, durumu ifade  ettiğini belirterek, hikayeyi şöyle anlattı: "100 koyunu olan celepçi, bunlar için çoban tutmuş. Koyunları alıp  otlatmaya götüren çoban, ertesi gün elinde bir deriyle çıka gelmiş. 'Ne oldu?'  diye soran celepçiye şöyle cevap vermiş, 'Yağmur yağarken gök çatladı, 72'sinin  de ödü patladı, 20'sini verdim kasaba. Birini de canavar yedi, işte bu da onun  derisi. Bu duruma sinirlenen celepçi, orada bulunan yoğurt çömleğini çobanın  kafasından aşağı boca etti. Ağzı yüzü yoğurda batan çoban ise 'Yarabbi şükür bu  işten de yüzümün akıyla çıktım' demiş.Bunların işi böyle işte her türlü yalanı söylüyorlar, her türlü oyunu  çeviriyorlar, üstüne bir de çıkıp, 'Bu işten de yüzümüzün akıyla çıktık'  diyorlar. Üstelik milletimiz bunlara defalarca hak ettikleri cevabı sandıkta  vermesine rağmen 'Yarabbi şükür' deyip yollarına devam ediyorlar. İnşallah bu  seçim, milli irade yüzsüzleri için yolun sonu olacaktır."
 
  
 
 
 Erdoğan, Ankara'yı bir başka sevdiklerini belirterek, Ankaralılara ve  Ankara'ya olan  sevdalarını icraatlarıyla ispat ettiklerini vurguladı. Türkiye'nin başkentini hak ettiği konuma getirmek için büyük emek  verdiklerini anlatan Erdoğan, "Ulaşımdan sağlığa, tren hatlarından, parklara,  bahçelere, yollara kadar Ankara'yı eserlerimizle ilmek ilmek dokuduk.  Yatırımlarımızla Ankara'nın güzelliklerini yeniden ortaya çıkardık. Eğitimde,  savunma sanayinde Ankara'yı bir başka yaptık." diye konuştu.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "17 yıldır iktidardasınız, ne  yaptınız?" dediğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, alandakilere AK Parti  iktidarı döneminde Ankara'da yapılan hizmetlerin videosunu izletti. Ankara'da CHP'li belediye döneminden de görüntüler izleten Erdoğan,  "Nasıl CHP'nin Ankara'sı? Bay Kemal, işte sizin Ankara'nız bu. Biz, CHP'den işte  böyle Ankara devraldık." dedi. Son 17 yılda Ankara'ya 120 milyar liralık yatırım yapıldığını  anımsatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Farkımız burada. Yola çıkarken ne dedik? Dört  temel taş üzerinde Ankara'yı, Türkiye'yi yükselteceğiz. Eğitim, sağlık, adalet ve  emniyet. Onun üzerine ulaşım, enerji, tarım, dış politika. Bununla yükseleceğiz  ve yükselen bir Türkiye var. Niye bizi dünya kıskanıyor? Bundan dolayı. Biz,  'Dünya 5'ten büyüktür.' diyoruz, onlar çıldırıyor. Evet dünya 5'ten büyüktür."  ifadelerini kullandı.
 
Eğitimde, 15 bin 709 adet yeni derslik inşa ettiklerini anlatan  Erdoğan, şöyle devam etti: "Bugün 21 üniversitemize ev sahipliği yapan Ankara'mıza son 17 yılda  4'ü devlet üniversitesi olmak üzere 12 yeni üniversite kurduk. Yükseköğrenim  öğrencileri için 10 bin 501 kişi kapasiteli yurtlar açtık. Bu yıl bin kişi  kapasiteli, bir kaç yıla kadar da 12 bin 800 kişi kapasiteli 9 adet yüksek  öğrenim yurdu daha açacağız. Ankara'ya yıkılan 19 Mayıs Stadyumu yerine maliyeti  yaklaşık 1,5 katrilyon olan 55 bin seyirci kapasiteli stadyumu, bir spor  kompleksi olarak yapıyoruz. Bu tesis, haftanın her günü hem bireysel hem takım  sporlarının yapılabileceği alanlara sahip, 6 bin araçlık kapalı otoparkı,  konferans salonları, kafeteryaları, müzesi, açık spor tesisleri, ofisleri ve kamp  eğitim merkezi gibi birimleri olan dev eser olacak. Proje çalışmaları tamamlandı,  ihale sürecine girildi. İnşallah en kısa sürede inşaatına başlıyoruz."
Ankapark Wonderland Eurasia'nın açılışının gerçekleştirildiğini  hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Biliyorsunuz 31 Mart akşamına kadar ücretsiz.  Aldığım rakama göre de şu ana kadar 360 bin kişi ziyaret etti. Biliyorsunuz şehit  yakınları için de ücretsiz." dedi.
 
 Etlik Şehir Hastanesi yıl sonunda hizmete açılacak
 
 Ankara'daki ihtiyaç sahiplerine yapılan desteklere de değinen Erdoğan,  şunları söyledi: "Yaşlılarımıza, şehit yakınlarımıza ve engellilerimize 4,5 katrilyon  lira destek verdik. Sağlıkta 36'sı hastane olmak üzere toplamda 141 sağlık  tesisini şehrimize kazandırdık. Yatak kapasitesi 3 bin 704 olan Bilkent Şehir  Hastanemizin açılışını 14 Mart Tıp Bayramı'nda yaptık. Sadece ülkemizin değil  Avrupa'nın ve dünyanın en büyük, en modern sağlık tesislerinden biri olan Bilkent  Şehir Hastanemizin başkentimize hayırlı olmasını diliyorum. Şimdi ikincisi de  geliyor, Etlik'e de ikincisini yapıyoruz. Burası Ankara, Türkiye'nin başkenti.  İnşallah Etlik Şehir Hastanesi'ni de 3 bin 577 yatak kapasitesiyle yıl sonunda  hizmete sunuyoruz. Böylece toplamda 7 bin 281 yataklı sağlık tesislerini  Ankara'mıza kazandırmış oluyoruz. 200'er yatak kapasiteli Mamak ve Gölbaşı devlet  hastanelerini seneye, 480 yataklı Sincan Devlet Hastanesi'ni de iki yıla kadar  tamamlıyoruz. 150 yataklı Kahramankazan Devlet Hastanesi'nin de yapımına  başladık."
 
 
Ankara'da 285 şantiyede toplam 95 bin 506 adet konut projesini hayata  geçirdiklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Konutları teslim ettik, kentsel  dönüşüm projeleri kapsamında 18 bin 293 konut ve iş yerinden oluşan bağımsız  birimin yıkımını gerçekleştirdik. İmar barışıyla 447 bin başkentlinin sıkıntısını  çözdük. Ulaştırmada Ankara'ya 534 kilometre yeni bölünmüş yol yaptık, inşası  süren Ankara-Niğde Otoyolu'nu önümüzdeki yıl sonu tamamlıyoruz. Toplam maliyeti 4  katrilyon lira olan 18 yol projemizin yapımı devam ediyor.  Ankara-Kırıkkale-Delice Otoyolu Projemiz için bu yıl adımları atıyoruz, 2022  yılına kadar da tamamlamayı hedefliyoruz. Ankara-Sivrihisar Otoyolu Projemizi ise  inşallah 2023 yılında hizmete girecek şekilde planlıyoruz." diye konuştu.
 
 
Erdoğan, Ankara'da yapılan ulaştırma yatırımlarına işaret ederek,  "Türkiye'yi son 17 yılda hızlı trenlerle tanıştırdık. Ankara'yı Eskişehir, Konya Bilecik, Sakarya, Kocaeli ve İstanbul'la birleştirdik. Bay Kemal, '17 yılda ne  yaptınız' diyorsun, bin hızlı trene de ne yaptığımızı gör ama işine gelmez.  Duydum ki hızlı trenden de korkarmış." ifadelerini kullandı.
 
Ankara-İzmir Yüksek Hızlı Tren (YHT) Projesi'nin yapımının hızla  sürdüğünü, bu hattın Afyonkarahisar-Uşak arasını 2021'de, Uşak-Manisa-İzmir  arasını da 2022'de hizmete açacaklarını bildiren Recep Tayyip Erdoğan,  Ankara-Sivas YHT hattında da son aşamaya yaklaşıldığını bildirdi.
 Erdoğan, Ankara'ya YHT Garı'nı kazandırdıklarını, şehri doğudan batıya  kat eden Başkentray'ı hizmete sunduklarını anımsatarak, "Bay Kemal, bunu gördün  mü? 'Ne yaptınız' diyorsun? İşte bunları yaptık." diye konuştu.  Batıkent-Sincan, Kızılay-Çayyolu, Keçiören-AKM metrosunun hizmete  alındığını ve bu metroları yeni hatlarla büyüttüklerini dile getiren  Cumhurbaşkanı Erdoğan, yapımı devam eden AKM-Gar-Kızılay bağlantısının da 2 yıla  kadar tamamlanacağını belirtti.
 
 Erdoğan, "Ankara'ya yapacağımız toplamda 132 kilometre uzunluğunda  metro projelerimiz bulunuyor. Yüksek Hızlı Tren Garı-Kuyubaşı-Esenboğa-Yıldırım  Beyazıt Üniversitesi-Çubuk ile Gar-Etlik Şehir Hastanesi hatları bunlardan  birkaçı. Kuyubaşı-Esenboğa-Yıldırım Beyazıt Üniversitesi raylı sistem projemizin  bütün altyapı çalışmalarını tamamladık, bu yılki yatırım programına da aldık.  Yakında ihalesine çıkıp, en kısa sürede de inşasına başlıyoruz. Ayrıca Ankara'yı  her iki istikamete doğru 15 kilometre uzatacağız." bilgisini paylaştı.
 
  "Ankara son 17 yılda savunma sanayisinin başkenti konumuna  gelmiştir"
 
 "Kurtuluş mücadelemizin, 15 Temmuz direnişimizin başkenti Ankara, son  17 yılda savunma sanayisinin başkenti, kalbi konumuna gelmiştir." diyen Recep  Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun bundan da haberi  olmadığını, "17 yılda ne yaptınız?" diye sorduğunu ifade etti. Erdoğan, "Dünyanın en büyük 100 savunma sanayi firmasından 4'ü  başkentimizdedir. Geçtiğimiz yıl 2 milyar doların üzerinde ihracat rakamına  ulaşan savunma sanayimizin yüzde 50'si Ankara'nın emeğidir. Önümüzdeki dönemde  savunma sanayisinde Ankara ile birlikte özgün tasarımlarla ve ileri teknolojiyle  Türkiye'yi küresel bir oyuncu haline getireceğiz." şeklinde konuştu.
Kahramankazan ilçesinde 723 hektarlık alana Uzay ve Havacılık İhtisas  Organize Sanayi Bölgesi'ni kurduklarını aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle  devam etti:"Uzay ve Havacılık İhtisas Organize Sanayi Bölgemizin içindeki  TeknoHAB, ülkemizin bu alandaki yeni nesil üretim teknolojilerine ulaşmada bir  merkez olacak. Uzay Ajansımızı kurduk ve Ankara'ya Uzay Sistemleri Entegrasyon ve  Test Merkezi'ni kazandırdık. Ankara geçtiğimiz yıl otomotiv, makine ve kimyevi  maddeler alanında yaptığı 3,5 milyar dolarlık ihracatıyla bu alanlardaki  kapasitesini artırmıştır. Ankara'daki yatırımcılarımıza son 17 yılda toplam 45,5  katrilyon liralık yatırım teşviki sağlayarak, ilave 121 bin kişilik istihdam  oluşturduk. 338 bin iş yerimize toplam 9 katrilyon lira tutarında prim teşviki  verdik."
 
"Ankara'nın kuzeyinde ve güneyinde iki yeşil vadi oluşturuyoruz"
 
 Son 17 yılda Ankara'da 4 yeni Organize Sanayi Bölgesi, 8 Teknopark,  107 Araştırma Geliştirme Merkezi, 36 Tasarım Merkezi kurduklarını aktaran  Erdoğan, "Ankara'nın kuzeyinde ve güneyinde iki yeşil vadi oluşturuyoruz. İçinde  35 kilometrelik Kanal Ankara Projesi'nin de olduğu İmrahor Millet Bahçesi'ni,  Gölbaşı'na yapacağımız millet bahçesiyle birleştiriyoruz." bilgisini paylaştı.  750 bin metrekareyi kapsayan bu projenin görüntülerini vatandaşlara  izleten Recep Tayyip Erdoğan, "İnşallah Cumhur İttifakı'nın bir eseri olacak."  ifadesini kullandı. 193 bin metrekarelik İmrahor Millet Bahçesi'nin temelini 3 gün önce  attıklarını anımsatan Erdoğan, Atatürk Kültür Merkezi Millet Bahçesi projesinin  görüntülerini de gösterdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, AKM alanından başlayarak Gençlik Parkı'nı da  içine dahil ederek, Atatürk Orman Çiftliği ve AnkaPark'a kadar uzanacak yeşil bir  vadi tasarladıklarına dikkati çekerek, projenin ihalesini yaptıklarını, yakında  inşaatına başlanılacağını söyledi.
 
 "Cebeci'deki stadın yerine de bir millet bahçesi yapacağız"
 
Erdoğan, 31 Mart'a kadar durmaksızın çalışacaklarını, bu projeleri  vatandaşlara anlatacaklarını vurgulayarak, şunları kaydetti:"Cebeci'deki stadın yerine de bir millet bahçesi yapacağız.  Mamak-Üreğil Millet Bahçesi, Polatlı, Kahramankazan ve Kızılcahamam Millet  Bahçeleri diğer millet bahçesi projelerimizdir. Ankara Adliye Sarayı ile Gençlik  Parkı arasındaki Atatürk Kültür Merkezi alanının 154 bin metrekarelik bölümünde  Atatürk Kültür Merkezi Konser Salonu'nu inşa ediyoruz. Bünyesinde iki konser  salonu, müzik çalışma odaları, kayıt stüdyoları, fuayeler, kafeterya ve kapalı  otopark gibi mekanlar olan projemizle ilgili hazırlıklarımız devam ediyor."  Melike Hatun Camisi'nin yanında trafiğin yerin altına alınacağını ve  böylece söz konusu bölgenin yayalaştırılacağını belirten Recep Tayyip Erdoğan,  "Bay Kemal, Yavaş, bunlardan anlamazlar. Bunların ufku dar. Sayın Özhaseki 5  dönem, yani 25 sene Kayseri gibi bir şehrin Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nı  yaptı. İlçe Belediye Başkanlığından gelmiyor." dedi. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkan  Adayı Mehmet Özhaseki'nin daha önce Çevre ve Şehircilik Bakanlığı görevini de  üstlendiğini anımsatan Erdoğan, bu yolda beraber yürüdüklerinin altını çizdi.
AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım'ın  da TBMM Başkanlığı, Başbakanlık, Bakanlık tecrübelerine işaret eden Cumhurbaşkanı  Erdoğan, "Yani rastgele bir tane ilçe belediye başkanını al getir oraya. Bunlar  İstanbul'u yönetecek kişiler değil. İş bilenin, kılıç kuşananın." ifadelerini  kullandı.
 
 
Erdoğan, Ankara'da 23 baraj, 10 gölet ve 16 sulama tesisi inşa  ettiklerini belirterek, 8 baraj, 3 gölet ve 9 sulama tesisinin inşaatının ise  sürdüğünü söyledi.Ankara içme suyu Gerede sisteminin ikinci aşamasının yapımında sona  gelindiğini açıklayan Erdoğan, "Gerede-Ulusu Çayı kaynağından aldığımız suyu 32  kilometrelik isale hattıyla Ankara şehir merkezine getirerek başkentimize ilave  içme suyu sağlayacağız." diye konuştu.
 
 "Bay Kemal'in yalanları bitmiyor"
 
  "Ama bu arada Bay Kemal'in yalanları bitmiyor. 'Hatay'a biz 7 tane  baraj yaptık.' diyorum. Ertesi gün bir açıklama yapıyor. Diyor ki 'Belediye  başkanına sordum gerçekten burada 7 tane baraj yapıldı mı?' Ve belediye başkanı  da demiş ki 'Burada baraj yok ki.' demiş. Senin belediye başkanlarının da  kılavuzu karga." ifadelerini kullanan Erdoğan, şöyle devam etti: "Onlara sorduğun zaman 'Baraj nedir?' diye bilmezler. 'Gölet nedir?'  diye sorsan bilmezler. Ben delille konuşurum. Ya bu adam akşam yalan, sabah  yalan. Hayatı bu. Kardeşlerim gelin hem Hatay'ı kurtaralım. Hem de 31 Mart'ta şu  CHP'ye gönül verenleri de bu yalancıdan kurtaralım."
 
 Ankara'da yeni doğal gaz projeleri
 
 Ankara'da 17 ilçenin doğal gaz kullandığını hatırlatan Erdoğan, "Az  önce izlettim eski Ankara'yı. Hava kirliliğini gördünüz değil mi? Şimdi nasıl?  Kaldı mı hava kirliliği? Herkes pırıl pırıl mı? Bu yıl Haymana'ya, iki yıla kadar  Ayaş, Kalecik ve Bala'ya. Üç yıla kadar da Çamlıdere, Evren, Güdül ve Nallıhan'a  doğal gaz getiriyoruz." değerlendirmesinde bulundu.
  
 "12 kilometrelik bir kültür rotası kazandırıyoruz"
 
Erdoğan, Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mehmet Özhaseki'nin  önemli projeleri olduğunun altını çizerek, şöyle devam etti: "Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış başkentimizde ilk yerleşim yeri  olan Ankara Kalesi'ndeki Ak Kale burcundan başlayıp Atakule'de sonlanacak 12  kilometrelik bir kültür rotası kazandırıyoruz. Kültür yolu hattında bulunan cami,  müze, tarihi eser, anıt gibi 411 eserimizi yeni baştan ele alarak, Ankara'nın  kültür hayatına sunacağız."
 
  "Ulus trafiğini yer altına alıyoruz"
 
 Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ulus trafiğinin iki ayrı tünelle yer altına  alınacağını ve Ulus Meydanı'nın yayalaştırılacağını kaydetti.  Yayalaştırılan alandaki Gençlik Parkı ile Hacı Bayram-ı Veli Cami  arasındaki ulaşımın tramvayla sağlayacağını ifade eden Erdoğan, şu  değerlendirmede bulundu:    "Ulus Meydanı sinema, konser, uluslararası festival, milli bayram  etkinlikleri, tiyatro gibi etkinliklerin merkezi haline gelecek. Ulus Kültür  Merkezi ve dolmuş durakları kompleksi projesiyle kültür merkezini kapalı otopark  ve dolmuş durakları ile başkentlilerin hizmetine sunacağız. Yine bu bölgede Hacı  Bayram-ı Veli'nin hayatına dair kesitlerin işleneceği, dönemin özelliklerinin  sergileneceği bir İslam medeniyetleri müzesi yapıyoruz."
 
 "Hacı Bayram-ı Veli Cami ile Ankara Kalesi arasında bir teleferik  kuracağız"
 
   Erdoğan, Ankara'nın iki önemli değeri olan Hacı Bayram-ı Veli Cami ile  kültür yolu başlangıcı Ankara Kalesi arasında bir teleferik kuracaklarını da  söyledi.Teleferikle Ulus bölgesiyle Ankara Kalesi ve çevresine ulaşımın  kolaylıkla sağlanacağını vurgulayan Erdoğan, şunları kaydetti:    "Ankara Kalesi ve civarındaki tarihi bölgelerin sokaklarını da yeniden  ele alarak kültür projemize uygun hale getireceğiz. Arkeolojik sit sınırları  içerisinde yer alan Roma Tiyatrosu'nu aslına uygun olarak restore ederek arkeolog  park olarak düzenleyeceğiz. Milli mücadele yıllarında kullanılan Ankara Devlet  Resim ve Heykel Müzesiyle Ankara Etnografya Müzesinin de bulunduğu namazgah tepe  açık havada ibadete uygun şekilde düzenlenecek."
 
 "13 millet bahçesi, 20 adet kamp karavan alanı yapacağız"
 Erdoğan, gelecek dönemde Ankara'ya toplamda 13 millet bahçesi ve 20  adet kamp karavan alanı yapacaklarını belirterek, "Sadece çocuklara özel bir  çocuk köyü kuruyoruz. Burada çocuklar eğlenirken öğrendikleri eğitici bir ortam  oluşturuyoruz. Mehmet Özhaseki başkanımızın tüm projeleri saymaya kalksak günler  saatler yetmez." dedi."Bu kardeşiniz, inşallah 4 buçuk yıl Cumhurbaşkanı. Cumhurbaşkanı  olarak şahsım, büyükşehir belediye başkanı olarak inşallah Özhaseki kardeşim ve  Cumhur İttifakı olarak ilçe belediye başkanlarımız el ele vereceğiz. Kabine zaten  şu anda biz yönetiyoruz. Başkentimiz Ankara'yı evelallah çok daha farklı bir yere  taşıyacağız." diyen Erdoğan, şunları söyledi:
 
  "Ne demek istediğimi anlıyorsunuz değil mi? Onun için durmak yok. Bu  konuda çok büyük gayretle de sahte senetlerle meydanlarda dolaşan bu şahıstan  Ankara'ya asla bela vermeyin. Buna da hazır mıyız? Çünkü bazı işler vardır ki  yanlış tercihte bulunulduğunda ya telafisi mümkün değildir ya da telafisi çok  uzun bir zaman alır. İşte seçimler de böyle. Sandıkta atılacak yanlış bir adımın,  telafisi bir şehrin bir ülkenin sadece 5 yıllık dönemine değil, çok daha uzun  zamanına mal olur. Zira yıkmak, bozmak kolaydır. Yapmak inşa etmek hele hele  düzeltmek ise çok zordur."
 
 "Ankara tercihini kalkınmadan ve özgürlükten kullanacaktır"
 
 Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara'nın tercihini yıkımdan ve yasaklardan  değil, kalkınmadan ve özgürlükten kullanacağına olan inancını dile getirdi.  Ankara'nın 31 Mart'ta büyükşehir ve ilçelerde hizmet etmek için tüm hazırlığı  tamam olan, yüreği bu aşkla atan belediye başkanlarıyla yoluna devam edeceğini  vurgulayan Erdoğan, şunları ifade etti:  "Hazır mıyız? Ankara 31 Mart'ta hizmet siyasetine sahip çıkıyor  muyuz? 31 Mart'ta gönül belediyeciliğini tercih ediyor muyuz? Ankara 31 Mart'ta  Cumhur İttifakı'nı destekliyor muyuz? Rabb'im hepimizden razı olsun. Ankara'ya  lazım olan hizmetleri yaparsa Mehmet Özhaseki yapar. Büyükşehir belediye  başkanımız Mehmet Özhaseki kardeşimizi ve Cumhur İttifakı'nın ilçe belediye  başkan adaylarını sizlere emanet ediyorum. Sizlere sevgilerimi ve saygılarımı  sunuyorum."
 
 
 Eşi Emine Erdoğan'la miting alanına gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan,  konuşmalardan önce MHP Genel Başkanı Bahçeli ile kısa bir süre sohbet etti.  Sohbette Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı  Fuat Oktay da bulundu. Türk bayraklarıyla süslenen miting alanına "Cumhura mühür vuracağız,  zillete engel olacağız", "Çeken bilir derdimizi, yanıp duran gönlümüzü, alsalar  da ömrümüzü dönmeyiz geri senin yolundan", "Özhaseki gelecek istikrar sürecek",  "Cumhur İttifakı milli bekanın teminatı", "Tüm gençliğin kararı Cumhur İttifakı"  ve üzerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Bahçeli'nin fotoğrafının  bulunduğu "Yolunuz yolumuzdur, sevdanız sevdamızdır", "Sağduyunun birlikteliği"  yazılı pankartlar asıldı. Sahnenin iki yanına ve alanın arka bölümlerine dev  ekranlar kuruldu.
 
Miting öncesinde AK Parti'ye uyarlanan "Bizimkisi bir aşk hikayesi"  şarkısı için hazırlanan video gösterildi ve katılımcılar hep bir ağızdan şarkıya  eşlik etti. Mitingde Cumhur İttifakı için hazırlanan şarkılar ve AK Parti'nin  seçim müziklerinin yanı sıra MHP'nin miting şarkısı "Türkiyem" de dinletildi.
 Erdoğan konuşmasından önce eşi Emine Erdoğan ile vatandaşları  selamladı. Konuşmasının başında ve sonunda "Bizimkisi bir aşk hikayesi" şarkısına  eşlik eden Erdoğan, mitingin tamamlanmasıyla MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve  belediye başkan adaylarıyla vatandaşları selamladı. Erdoğan ve Bahçeli mitinge  katılanlara kenevirden yapılmış torbaların içinde çay dağıttı.
 
  Mitingde, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna, AK Parti  Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mehmet  Özhaseki, AK Parti Ankara İl Başkanı Hakan Han Özcan da birer konuşma yaptı.Mitingte, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Cumhurbaşkanlığı  İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ile çok  sayıda milletvekili de yer aldı.