Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan yurtlarla ilgili son dakika açıklaması

09 Ekim 2021 Cumartesi - 19:25 | Son Güncelleme : 09 10 2021 - 21:14

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Adana'da toplu açılış programında açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında yurt eleştirilerine tepki göstererek, "Bizim tek üzüntümüz hayatın doğal akışında yaşanan hadiselerin abartılması, marjinal çevrelerce çarpılması, mecrasından çıkartılarak istismar aracı haline dönüştürülmesidir. Bu istismar siyasetini son günlerde yurt meselesinde bir kez daha gördük. Geçtiğimiz ve bu yılın başvurularının üst üste binmesi sebebiyle oluşan geçici yoğunluk kadrolu militanlarca istismar ediliyor. Öğrencilikle hiçbir alakası olmayan bu kişiler parklarda poz vererek devletimizin bu alandaki yatırımını gölgelemeye çalıştı" ifadelerini kullandı.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Prof. Dr. Mithat Özsan Amfisi'nde düzenlenen,  Çukurova Üniversitesi Yapımı Tamamlanan Tesislerin Açılış Programı'na katıldı.
 
Buradaki konuşmasında, Adana'da dolu bir gün geçirdiklerini söyleyen  Erdoğan, yaptıkları açılış ve temel atma törenlerinin kentin üretim ve istihdam  gücüne güç kattığını ifade etti.
 
Adana'yı şahlandıracak yatırımlar ve projelerle üniversiteyi de  ileriye taşıyacak eserlerin resmi açılışlarını gerçekleştirdiklerini dile getiren  Erdoğan, bunlardan ilkinin Çukurova Üniversitesi 57 Alay Şehitler Camii olduğunu  hatırlattı.
 
Erdoğan, 4 bin kişinin aynı anda ibadet edebilmesini sağlayacak  caminin bünyesinde ayrıca 1578 metrekarelik Türk İslam Sanatları merkezi ve 500  kişilik konferans salonunun da bulunduğunu belirtti.
 
Dr. Feyyaz Etiz Onkoloji ve Hematoloji Hizmet Binasının 20 bin  metrekare kapalı alanı, 190 yatak kapasitesi, 18 adet kemik iliği nakil ünitesi,  laboratuvar ve görüntüleme üniteleriyle önemli bir sağlık yatırımı olduğunu dile  getiren Erdoğan, Güzel Sanatlar Fakültesi hizmet binasında 10 stüdyo, 38 atölye,  10 derslik, 6 laboratuvar, konferans salonu ve ofislerin bulunduğunu söyledi.
 
Ziraat Fakültesinin 200 baş süt sığırcılığı tesisiyle hayvancılığın  geliştirilmesine katkı sağlayacağını belirten Erdoğan, ÖSYM e-Sınav Merkezi'nin  de kendi alanlarında çok önemli bir ihtiyacı gidereceğini dile getirdi.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Öğrencilerimizin barınma sıkıntılarına çözüm  olacak kız ve erkek yurtlarımızı da bugün hizmete alıyoruz. Bu kapsamda resmi  açılışını yaptığımız 3 bin 320'si kız, 3 bin 326'sı erkek olmak üzere toplam 6  bin 646 öğrenci kapasiteli 4 yurdumuzun tamamı otel konforunda inşa edilmiştir."  dedi.
 
Toplam yatırım tutarı 263 milyon lirayı bulan eserlerin hayırlı  olmasını dileyen Erdoğan, yatırımların inşasında katkısı olan kişi ve kurumları  tebrik etti.
 
Koronavirüs salgını sebebiyle hayatın birçok alanında sıkıntılar  yaşandığını vurgulayan Erdoğan, eğitimden turizme, sosyal yaşama kadar her alanda  salgın gerçeğini dikkate alarak köklü değişikliklere gittiklerini ifade etti.
 
Salgının en yoğun yaşandığı dönemde insanların hayatını tehlikeye  atmamak adına diğer ülkeler gibi uzaktan eğitim modeline geçtiklerini söyleyen  Erdoğan, bu süreçte eğitimin kesintiye uğramaması için her türlü çabayı  gösterdiklerini söyledi.
 
Erdoğan, "Uzaktan veya hibrit eğitimin yüz yüze eğitimin yerini  tutmayacağını hepimiz biliyoruz. Bunun için aşılamada elde ettiğimiz mesafeyle  hastalıkla mücadelede kazandığımız tecrübeler ışığında hamdolsun bu sene yüz yüze  eğitimi tekrar başlattık. Son bir aydır Milli Eğitim Bakanlığımıza bağlı  okullarda ciddi bir sıkıntı yaşamadan eğitim-öğretim faaliyetleri başarıyla  sürüyor. İnşallah benzer bir başarıyı üniversitelerimizde de yakalayacağımıza  inanıyorum. Amacımız şartları sonuna kadar zorlayarak her seviyede yüz yüze  eğitim öğretimi devam ettirmektir." değerlendirmesinde bulundu.
 
Hayat normal ritmine döndükçe salgının kimi alanlarda yol açtığı  tahribata şahit olduklarını dile getiren Erdoğan, "İngiltere'deki benzin  istasyonları ve marketlerden yansıyan manzaralar salgının tedarik zincirlerinde  yol açtığı kırılmanın örneklerinden biridir. Aynı durum Amerika'da geçerli, aynı  durum Fransa'da geçerli. Aynı şekilde küresel ekonomide gıda ve emtia  fiyatlarında yaşanan fahiş artışlar da salgına bağlı ortaya çıkan sorunlardan  bazılarıdır. Nasıl sel gider izi kalırsa salgının açtığı yaralar da zaman  geçtikçe daha fazla görülmeye başlanacaktır." dedi.
 
"Ülkemiz inşallah bu süreçten güçlenerek çıkacaktır"
 
Hazırlıklarını ve planlarını bu gerçeğe göre yaptıklarına dikkati  çeken Erdoğan, "Türkiye, tıpkı salgın döneminde olduğu gibi korona sonrası dönemi  de başarıyla yönetecek kapasiteye, altyapıya, yönetim becerisine ve siyasi  iradeye sahiptir. Hep söylediğim gibi ülkemiz inşallah bu süreçten güçlenerek  çıkacaktır. Bizim tek üzüntümüz hayatın doğal akışı içinde yaşanan hadiselerin  abartılması, marjinal çevrelerce çarpıtılması, mecrasından çıkartılarak istismar  aracı haline dönüştürülmesidir." diye konuştu.
 
Bu istismar siyasetini son günlerde öğrencilerin yurt meselesinde bir  kez daha gördüklerini söyleyen Erdoğan, şöyle devam etti:
 
 "Geçtiğimiz yılın ve bu yılın başvurularının üst üste binmesi  sebebiyle oluşan geçici yoğunluk, kadrolu militanlar tarafından istismar edildi.  Öğrencilikle hiçbir alakası olmayan bu kişiler, parklarda, sokaklarda poz vererek  devletimizin bu alandaki yatırımlarını gölgelemeye çalıştı. Oysa Türkiye, yüksek  öğretim alanında dünyanın öğrencilerine en yüksek kapasitede ve en yüksek  kalitede barınma imkanı sağlayan ülkesidir. Örneğin Türkiye'de 730 bin kamu ve  300 bin özel sektörüyle toplamda 1 milyonun üzerinde yurt kapasitesi varken, aynı  rakam İngiltere'de 550 bin, Fransa'da 365 bin, Almanya'da 290 bin, İspanya'da 91  bindir. Halen süren yatırımlarla birkaç yıl içinde bu rakama 110 bin kapasite  daha ilave edeceğiz."
 
Sadece yatak kapasitesini artırmakla kalmadıklarını ve yurtların  donanımını da otel konforuna yükselttiklerini anlatan Erdoğan, "Önceden 30-40  kişilik koğuşlarda kalan öğrencilerimiz, tıpkı bugün hizmete açtığımız yurtlar  gibi artık 3-4 kişilik, içinde yatağı, dolabı, çalışma masası, banyosu, tuvaleti,  interneti olan otel standardında odalara kavuştu. Aldığımız tedbirler sayesinde  pek çok şehrimizde yurtta kalmak için başvuran öğrencilerimizin neredeyse  tamamının talebini karşıladık." dedi.
 
Gençlere sadece yurtlarda barınma imkanı sağlamakla kalmadıklarını ve  aylık 570 lira da beslenme yardımı yaptıklarını anımsatan Erdoğan, "Bu yardımdan  yurtlarımızda kalan tüm öğrencilerimiz yararlanabiliyor. Aynı şekilde yaklaşık  1,5 milyon öğrencimizi lisansta 650 lira, yüksek lisansta 1300 lira, doktorada  1950 liralık kredi veya burs ödemesi ile destekliyoruz. Böylece hiçbir  evladımızın maddi imkansızlık sebebiyle eğitiminden geri kalmasına izin  vermiyoruz." diye konuştu.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçmişte yükseköğretim hayatının en önemli  tartışma konusunu oluşturan harçları da kaldırdıklarını hatırlatarak, "İnşallah  bundan sonra da gençlerimizin yanında olmaya, eğitim hayatları boyunca onları  desteklemeye devam edeceğiz." ifadesini kullandı.
 
Bir başka önemli başarılarının da üniversite kapasitelerinde  yaptıkları artış olduğuna işaret eden Erdoğan, şu bilgileri paylaştı:
 
"Üniversite sayımızı 76'dan 207'ye çıkarırken, üniversitelerdeki  akademisyen sayısını 70 binden 180 binin üzerine, öğrenci sayısını 1,6 milyondan  8,5 milyona yükselttik. Türkiye artık kendi öğrencileri yanında 230 bin  uluslararası öğrenciye de ev sahipliği yapan bir konuma gelmiştir. Gençlerimizin  okullaşma oranını yüzde 15'ten yüzde 44'e yükselterek gösterdiğimiz başarı  ülkemizin insan gücü kalitesini de artırmıştır. Artık üniversitelerimizde  kapasite sorunu kalmadığı için tüm gücümüzü ve imkanlarımızı kalitenin  yükseltilmesine vereceğimiz bir döneme girdik. Yükseköğretim kurumlarımızın her  alanda olduğu gibi eğitimin tüm kademelerinde kalitenin yükseltilmesi hususunda  da öncülük yapacaklarına inanıyorum. Bilhassa mesleki eğitimde bu dönüşümü hızlı  ve etkin şekilde yaparak bir an önce sonuçlandırmamız gerekiyor."
 
Erdoğan, Çukurova Üniversitesinin 2021-2022 Akademik Yılı'nın  öğrenciler ve üniversite mensupları için hayırlı olmasını diledi.
 
Törenden notlar
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasının ardından, Diyanet İşleri Başkanı  Ali Erbaş dua etti. Erdoğan, "Tüm eserlerimiz üniversitemiz, milletimiz,  hocalarımız, öğrencilerimiz için hayırlara vesile olsun. Tüm hayırseverleri  özellikle tebrik ediyorum. Rabb'im daha nice bu tür hayır ve hasenatın devamını  da nasip etsin." dedi.
 
Daha sonra kurdeleyi beraberindekilerle kesen Erdoğan'a, Çukurova  Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Meryem Tuncel tarafından günün anısına, üzerinde  fotoğrafının bulunduğu tablo takdim edildi.
 
Erdoğan, daha sonra açılışı yapılan camiye geçerek, bir süre  beraberindekilerle incelemelerde bulundu.
 
Törene Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Aile ve Sosyal Hizmetler  Bakanı Derya Yanık, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ulaştırma ve  Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti  Sözcüsü Ömer Çelik, Genel Başkan Yardımcıları Jülide Sarıeroğlu, Erkan Kandemir,  AK Parti Genel Sekreteri Fatih Şahin, AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı  Ayşe Keşir, TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Bekir Bozdağ, milletvekilleri, YÖK  Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar da katıldı.