Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan vefat eden Mursi için ilk açıklama

AA |  17 Haziran 2019 Pazartesi - 19:15 | Son Güncelleme : 18 06 2019 - 5:56

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mısır'ın demokratik yöntemlerle seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin mahkeme  salonunda hayatını kaybetmesine ilişkin "Mursi kardeşimize, şehidimize, Allah'tan  rahmet diliyorum." dedi.Diyanet İşleri Başkanlığınca, Muhammed Mursi'nin vefatı nedeniyle yarın(bugün) yurt genelindeki merkezi camilerde gıyabi cenaze namazı kıldırılacak.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nakkaştepe Millet Bahçesi'ni ziyaretinde bir  gazetecinin Mursi'nin hayatını kaybetmesine ilişkin sorusunu yanıtladı.

Haberi arabadan inerken aldığını belirten Erdoğan, "Maalesef mahkeme  salonunda bu cereyan etmiş. Ben öncelikle Mursi kardeşimize, şehidimize,  Allah'tan rahmet  diliyorum." ifadesini kullandı.

Demokratik yollarla, yüzde 52 gibi bir oy almak suretiyle Mısır'a  cumhurbaşkanı olan merhum Mursi'yi, demokrasiyi bir tarafa koyarak, işgalci bir  edayla, tamamıyla bir darbe ile Mısır'ın başına geçen zalim Sisi'nin, 50'ye yakın  Mısırlıyı idam ettirdiğini belirten Erdoğan, şöyle konuştu:

"Batı, Sisi'nin bu idamlarına hep sessiz kalmıştır. AB üyesi ülkeler  idamı yasaklarken ne yazık ki Mısır'da bu katil Sisi'nin davetine icabetle  oradaki toplantıya iştirak etmişlerdir. Bu ikiyüzlülük değil, çok yüzlülük. Bir  taraftan siz idamı yasaklayacaksınız, Türkiye'nin idamı kaldırmasını  isteyeceksiniz ve idamı Türkiye'ye kaldırtacaksınız ama öbür taraftan Mısır'ın bu  idam mekanizmalarını çalıştırdığı bir dönemde, hatta ve hatta 7 genci idam  ettikleri bir haftanın içerisinde Mısır'da uluslararası bir toplantıya AB üyesi  ülkelerin katılmasını tabii hiçbir şeyle anlamak, anlatmak mümkün değil. İşte bu  süreç ne yazık ki şurada yaklaşık hemen hemen 5 yılı  buldu. 5 yıldır Mursi  kardeşimiz cezaevinde ve binlerce arkadaşı ile beraber orada mahkum. Bugün de  şüpheleri bir kenara koyuyorum, emrihak vaki olmak suretiyle şehit oldu. Rabbim  inşallah sevgili habibiyle beraber haşreylesin. Dualarımız onunla beraber. Tüm  onunla aynı yolu yürüyen kardeşlerimin başı sağ olsun. Mısır halkının başı sağ  olsun. Ailesine yakınlarına başsağlığı diliyorum. Allah rahmet eylesin."

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN MURSİ PAYLAŞIMI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mısır'ın  demokratik yöntemlerle seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin vefatı  nedeniyle paylaşımda bulundu.

Twitter hesabından, Mursi'nin fotoğrafını paylaşan Erdoğan, şu  ifadeleri kullandı:

"Mısır'ın demokratik seçimle göreve gelen ilk Cumhurbaşkanı, kardeşim  Muhammed Mursi'nin vefat ettiği haberini teessürle öğrendim. Tarihin en büyük  demokrasi mücadelelerinden birini veren şehit Muhammed Mursi'ye Allah'tan rahmet  diliyorum."

BAKAN ALBAYRAK'TAN MURSİ İÇİN BAŞSAĞLIĞI MESAJI

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Mısır'ın  demokratik yöntemlerle seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin mahkeme  salonunda hayatını kaybetmesi nedeniyle başsağlığı diledi. 

Albayrak, Twitter'dan yaptığı paylaşımda, "Demokratik seçimle göreve  gelen ilk Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’yi bugün kaybettik. Demokrasi  tarihinde unutulmayacak bir mücadele veren Şehit Muhammed Mursi’ye Allah'tan  rahmet diliyorum." ifadesini kullandı.

TBMM BAŞKANI ŞENTOP

Mursi, meşruiyetin safında yer alma cesaretini göstermiş büyük bir liderdir. Mursi, hapsedilmişti ama onu hapsedenlerden daha hürdü. Allah, halkının meşru Cumhurbaşkanı, Türkiye’nin ve milletimizin sağlam bir dostu olan Muhammed Mursi’ye rahmet eylesin ve şehadetini kabul etsin.

BAKAN ÇAVUŞOĞLU: ÜMMET DİK DURUŞUNU UNUTMAYACAK

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Mursi'nin vefatıyla ilgili Twitter'dan yaptığı açıklamada, "Darbe O’nu iktidardan uzaklaştırdı, ancak hatırası gönüllerimizden silinmeyecek. Ümmet dik duruşunu unutmayacak! Mekanın cennet olsun" ifadelerini kullandı.

FUAT OKTAY

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, "Tarih, Mursi'nin  milleti için yaptıklarını da ona bu zulmü yapanları da unutmayacak." ifadesini  kullandı. 

Mısır'ın demokratik yöntemlerle seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed  Mursi'nin mahkeme salonunda hayatını kaybetmesi nedeniyle Twitter hesabından  yaptığı paylaşımda şunları kaydetti:

"Mısır'ın demokratik yöntemlerle seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed  Mursi'nin mahkeme salonunda şehadet haberini derin üzüntüyle öğrendim. Kendisine  Allah'tan rahmet diliyorum. Tarih, Mursi'nin milleti için yaptıklarını da ona bu  zulmü yapanları da unutmayacak."

FAHRETTİN ALTUN

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun: Mısır’ın demokratik  yöntemlerle seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Mursi, mahkeme salonunda Hakk’a yürüdü.  Mekanı cennet olsun, Mısır halkının ve İslam dünyasının başı sağ olsun. 

İBRAHİM KALIN

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Mısır halkının  seçimle iş başına getirdiği ve kanlı bir darbeyle görevinden uzaklaştırılan  Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin mahkeme salonunda hayatını kaybetmesi nedeniyle  başsağlığı dileyerek, "Bu zulüm ve katliamın failleri bunun hesabını er ya da geç  bu dünyada da ahirette de verecektir." ifadelerini kullandı. 

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Twitter'dan yaptığı paylaşımda, Mısır  halkının seçimle iş başına getirdiği ancak kanlı bir darbeyle görevinden  uzaklaştırılan Cumhurbaşkanı Mursi'ye Allah'tan rahmet diledi.

Kalın, "Bu zulüm ve katliamın failleri bunun hesabını er ya da geç bu  dünyada da ahirette de verecektir." değerlendirmesinde bulundu.

İÇİŞLERİ BAKANI SÜLEYMAN SOYLU: Demokrasi mücadelesi, hak arama mücadelesi, mazlumun zulme karşı mücadelesi bugün bir şehit daha verdi. Elbette başkaları da olacak ama hiçbiri, asla unutulmayacak. Muhammed Mursi'ye Cenab-ı Hak'tan rahmet, Rabia Meydanı'nın çocuklarına başsağlığı diliyorum.

ADALET BAKANI ABDULHAMİT GÜL

Kardeşim sen özgürsün! Mekanın cennet, ruhun şad olsun...

AK PARTİ SÖZCÜSÜ ÖMER ÇELİK

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Mısır'ın demokratik  yöntemlerle seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin mahkeme salonunda  hayatını kaybetmesi nedeniyle baş sağlığı diledi. 

Çelik, Twitter'dan yaptığı paylaşımda, "Mısır'ın ilk seçilmiş  Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, ahlaksız ve hukuksuz darbe sonrasında cuntanın  güdümündeki  mahkeme salonlarında yargılanıyordu. Mahkeme salonunda şehit oldu.  Şehit Mursi'ye Allah'tan rahmet diliyoruz." ifadesini kullandı.

TARIM VE ORMAN BAKANI BEKİR PAKDEMİRLİ

Muhammed Mursi darbecilerin mahkemesinde bugün şehit oldu...  Zulmedenler Hak katında karşılığını muhakkak bulacak, onurlu duruşu unutulmayacak...

BİNALİ YILDIRIM

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım yaptığı açıklamada, " Kardeş Mısır halkı tarafından seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı olan kıymetli kardeşim Muhammed Mursi'nin şehit olduğunu, büyük bir üzüntüyle öğrendim. Allah rahmet eylesin. Başımız sağolsun." dedi.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI

Dışişleri Bakanlığı, mahkeme salonunda hayatını kaybeden  Mısır'ın demokratik yöntemlerle seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin  "ülkesinin demokrasi yolundaki mücadelesinde her daim müstesna bir şahsiyet  olarak anılacağını" bildirdi. 

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Mısır'ın demokratik yollarla  seçilmiş ilk cumhurbaşkanı olan ve askeri darbeyle görevinden uzaklaştırılan  Mursi'nin vefatından derin üzüntü duyulduğu belirtilerek, Mursi'ye Allah'tan  rahmet, dost Mısır halkına başsağlığı dileğinde bulunuldu.

Açıklamada, "Şehit Muhammed Mursi ülkesinin demokrasi yolundaki  mücadelesinde her daim müstesna bir şahsiyet olarak anılacaktır." ifadesi  kullanıldı.

ALİ ERBAŞ

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Mısır'ın demokratik  yöntemlerle seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin mahkeme salonunda  hayatını kaybetmesi nedeniyle başsağlığı diledi. 

Erbaş, Twitter'dan yaptığı paylaşımda, şu ifadelere yer verdi:

"Müstakim duruşu ve onurlu mücadelesiyle asil bir tavrın ve mümince  bir hayatın örneği olan Mısır'ın seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, maruz  kaldığı zulüm ve baskıyla yaşadığı zor şartlar altında Hakk'a yürüdü. Yüce  Rabbimiz şehadetini kabul eylesin. Ümmetin başı sağ olsun."