Cumhurbaşkanı Erdoğan: Olursa olur, olmazsa teröristlerin başını ezmeyi sürdürürüz

AA |  19 Ekim 2019 Cumartesi - 15:54 | Son Güncelleme : 19 10 2019 - 18:04

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kayseri'de düzenlenen toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada Barış Pınarı Harekatı hakkında bilgiler verip "Salı gecesi süre bitiyor. Olursa olur, olmazsa 120 saatin bittiği dakika kaldığımız yerden devam eder teröristlerin başını ezmeyi sürdürürüz" ifadesini kullandı.Erdoğan konuşmasının sonunda asker selamı verdi.


Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen Toplu Açılış Töreni'nde vatandaşlara  hitap eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kayseri'de bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
 
Türkiye'nin, tarihinin en önemli ve zorlu mücadelelerinden birini  verirken Kayseri'den yükselen birlik, beraberlik, kararlılık sesinin dalga dalga  tüm ülkeye yayıldığına olan inancını aktaran Erdoğan, "Anadolu'nun buğulu şehri  sapasağlam arkamızda durdukça Allah'ın izniyle bizi yolumuzdan kimse alıkoyamaz.  Bu millet, bir asır önce yedi düvel üzerine geldiğinde mücadeleden geri durmayı,  teslim olmayı asla düşünmedi. Çanakkale'de, Kut'ül Amare'de, İstiklal harbimizde  bu inançla dönemin düvel-i muazzama güçlerini dize getirmeyi başardık." diye  konuştu.
 
İstiklal Harbi'ne başlamanın yüzüncü yılına ulaşılan şu günlerde bir  kez daha "Ya istiklal ya ölüm" dediklerini, daha önce Fırat Kalkanı ve Zeytin  Dalı harekatlarıyla Suriye meselesindeki duruşlarını ortaya koyduklarını  hatırlatan Erdoğan, "Baktık ki bize verilen sözler tutulmuyor, sınırlarımızın  güvenliği tehdit altında, Suriyelilerin ülkelerine geri dönüşü için gereken ortam  oluşmuyor, yeniden kolları sıvadık." şeklinde konuştu.
 
İstiklal Marşı'nın, "Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım /  Hangi çılgın bana zincir vuracakmış, şaşarım / Kükremiş sel gibiyim, bendimi  çiğner, aşarım / Yırtarım dağları enginlere sığmam taşarım." dizelerini anımsatan  Erdoğan, şöyle devam etti:
 
"Bugün bir kez daha soruyorum; hangi çılgın bize zincir vuracakmış?  Soruyorum, terör örgütleriyle koyun koyuna yatanlar mı bize zincir vuracakmış?  Soruyorum, ellerinde yüz binlerce masumun kanı olanlar mı bize zincir vuracakmış?  Soruyorum, Suriye'de öldürülen 1 milyon sivili görmeyip de ülkemizin teröristleri  hedef alan operasyonuna tepki gösterenler mi bize zincir vuracakmış? Soruyorum,  Türkiye, yıllardır 4 milyon sığınmacıyı topraklarında barındırırken korkudan  sınırlarının arkasına saklananlar mı bize zincir vuracakmış?
 
Soruyorum, yıllarca PKK'sı bir yandan DEAŞ'ı diğer yandan ülkemize  saldırırken seslerini çıkarmayıp da bugün sınırlarımızın güvenliğini sağlamak  için attığımız adıma tahammül edemeyenler mi bize zincir vuracakmış? Soruyorum,  siyasi ve ekonomik olarak her gün istiskal edildikleri halde onurlarıyla mücadele  etmeyi bilmeyenler mi bize zincir vuracakmış? Soruyorum, hangi alcak bize zincir  vuracakmış? Bu riyakarlar, bu iki yüzlüler, bu terörist seviciler, bu kibirliler,  bu ödlekler mi bize zincir vuracakmış? Şaşarım akıllarına. Anlaşılan o ki bunlar  Türk milletini, bu milleti tanımıyorlar ama tanıyacaklar. Nasıl bir asır önce  Çanakkale'de İstiklal Harbimizde bizi tanıdılarsa bugün de tanıyacaklar. Nasıl  daha önce Kıbrıs'ta, Fırat Kalkanı Harekatı'nda, Zeytin Dalı Harekatı'nda,  Afrin'de tanıdılarsa yine tanıyacaklar. Ya efendice tanıyacaklar ya da derslerini  ala ala tanıyacaklar ama eninde sonunda bu milleti, bu devleti, bu çelikten  iradeyi tanıyacaklar."
 
 
"TÜRKİYE DÜŞMANLIĞIYLA TAŞLAŞMIŞ KALPLERE NE DESEK NAFİLE"
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, alandaki kadınları göstererek, "Bu Şerife  bacılar oldukça tanıyacaklar. İstiklali ve istikbali için gerekirse baş verip baş  eğmemeye hazır bu milleti tanıyacaklar. Kayseri'deki şu manzara, Kayseri'den  yükselen bu ses birilerine ders olur." ifadelerini kullandı.
 
Kayseri'den tüm dünyaya gerçekleri bir kez daha ifade etmek istediğini  vurgulayan Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:
 
"Bu sözümüz, görmek isteyen gözler, duymak isteyen kulaklar, konuşmak  isteyen diller, muhabbet kurmak isteyen gönüller içindir. Türkiye düşmanlığıyla  taşlaşmış kalplere ne desek nafile. Bunların ülkemize olan husumetleri,  senaryolarını boşuna çıkardığımız, oyunlarını bozduğumuz, tuzaklarını başlarını  geçirdiğimiz için her şeyin önüne geçmiş durumda. Barış Pınarı Harekatı'nı  başlattığımız 9 Ekim tarihinden bugüne kadar, akılla, mantıkla, izanla devlet  yönetimiyle diplomatik nezaketle izah edilmesi mümkün olmayan tuhaf tepkiler  sergileniyor. Halbuki bizim söylediğimiz ve yaptığımız iş gayet basittir.  Sınırlarımız boyunca uzanan bir terör koridoru oluşumuna izin vermeyeceğiz. Ne  diyoruz; biz ülkemizdeki Suriyelilerin evlerine güvenle dönüşü için gereken  şartları oluşturacağımızı söylüyoruz. Bunun için ne yapıyoruz; siyasi, diplomatik  ve askeri olarak ne gerekiyorsa onu yapıyoruz. Görüşmek, konuşmak, müzakere etmek  gerekiyorsa onu yapıyoruz. Askeri olarak vurup geçmek gerekiyorsa onu da  yapıyoruz."
 
 
Erdoğan, böyle bir ortamda teröre karşı samimi duruş sahibi  herkesin Türkiye'ye destek olmasını, aynı şekilde Türkiye ile Avrupa dahil tüm  bölgede giderek büyüyen bir sıkıntı haline dönüşen Suriyeli sığınmacıların  evlerine dönüşleri için destek verilmesini beklediklerini söyledi.
 
 
"İKİ KONUDA TAM TERSİ BİR DURUMLA KARŞILAŞTIK"
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti:
 
"Maalesef her iki konuda da tam tersi bir durumla karşılaştık. Tabii  kimseye kulak asmadık. Kendi planlarımız doğrultusunda harekatımıza devam ettik.  Baktılar ki Türkiye'yi sahadaki teröristleri vasıtasıyla durduramayacaklar, başka  yolları denediler. Maalesef son 9 günde ülkemize karşı her türlü çirkinlik  sergilendi. İki tarafı, yüzlerdeki maskeler düştüğü için kimin kim olduğunu  gördük. Bunlar da işe yaramayınca mecburen oturup konuşmak üzere ülkemize gelme  arzusu belirdi."
 
Sahada ne kadar kararlı hareket edildiyse diplomasi yollarını işletme  konusunda da o derece esnek olunduğunu belirten Erdoğan, şunları söyledi:
 
"Kendilerine Suriye meselesinin bugüne nasıl geldiğini anlattık ama  bir şey söyledik; 'Biz, terör örgütüyle masaya oturacak kadar alçalmadık. Zira  biz, Türkiye Cumhuriyeti Devletiyiz. Savaş hukukunda uluslararası siyasette  devlet, devletle masaya oturur. Bir devlet, terör örgütüyle masaya oturmaz,  teröristlerle masaya oturmaz. Birileri oturuyor diye biz de mi oturacağız? Yok  böyle bir şey. Bizim kitabımızda bu yazmıyor ve bizim tarihimizden gelen  terbiyede bu yok. Birileri oturuyor, varsın otursunlar ama bizim için asla.'  Bölücü terör örgütünün gerçek yüzünü bir kez daha ifşa ettik. En başından beri  ifade ettiğimiz şartlarımızı tekrar masaya koyduk. Fırat Nehri'nden Irak'a kadar  olan Suriye sınırımız boyunca kuzeyden güneye 20 mil, yani 32 kilometre  derinliğinde bir güvenli bölge oluşturma kararlılığımızı tekrarladık. Batıdan  doğuya, Irak sınırından batıya 444 kilometre uzunluğu ifade ettik. Amacımızın bu  bölgede kimseyle çatışmak, kimsenin kanını dökmek olmadığını özellikle belirledik  ve belirttik. Hedefimizde sadece teröristlerin olduğunu söyledik. Bu  teröristlerin belirlediğimiz hattın dışına çıkması halinde harekatın sona  ereceğini ifade ettik."
 
"TERÖRİSTLERİN BAŞINI EZMEYİ SÜRDÜRÜRÜZ"
 
Çarşamba günü AK Parti grup toplantısında bu işin bir gecede  bitirilmesini teklif ettiklerini anımsatan Erdoğan, "(Pazarlık sünnettir) diyerek  masada güvenli bölgenin teröristlerden arındırılması, tahkimatlarının ve  mevzilerinin yıkılması işi için evet 120 saatte mutabık kaldık. Bugün ikinci gün,  salı gecesi süre bitiyor. Vardığımız mutabakatı yazılı bir 13 maddelik metne  dönüştürdük. Toplantıdan sonra Amerikan tarafı da Türk tarafı da kendi anlayışına  göre konuyu kamuoyuna açıkladı. Biz ne söylediğimizi, ne istediğimizi, bunları  hangi şartlar altında uygulayacağımızı gayet iyi biliyoruz. Olursa olur, olmazsa  120 saatin bittiği dakika kaldığımız yerden devam eder, teröristlerin başını  ezmeyi sürdürürüz." diye konuştu.
 
 Kayseri'de bugün açılışı yapılan projeler hakkında da bilgi veren,  yatırımlar ve hizmetlerin çok olması sebebiyle açılışları da toplu bir şekilde  gerçekleştirdiklerini anlatan Erdoğan, "Bugün de Kayseri'de tamamlanan ve toplam  yatırım bedeli 1 katrilyon 798 trilyon olan 139 projenin açılışını  gerçekleştiriyoruz." diye konuştu.  Açılışı yapılacak projelere değinen Erdoğan, her zamanki gibi önce  eğitimle başladıklarını, bu kapsamda çeşitli ilçelerde inşası tamamlanan  anaokulu, ilkokul ve lise ile bu okullara ait spor salonları, öğrenci pansiyonu  gibi eserlerden oluşan 81 milyon liralık eğitim yatırımının açılışını  yaptıklarını kaydetti.
 Cumhurbaşkanı Erdoğan, ulaşımda ise Derevenk Viyadüğü, Mimar Sinan  Organize Sanayi Bölgesi köprülü kavşağı, İncesu-Himmetdede-Kayseri yolu ile  Bünyan köprülü kavşağı 419 milyon liralık yatırımı; TOKİ tarafından tamamlanan  Melikgazi'de 834 adet konutu ve sosyal tesisleri ile İncesu'da 200 ve 643  konutluk 2 projenin de resmi açılışını bugün gerçekleştirdiklerini aktardı.
 Aynı zamanda TEİAŞ'ın iletişim hatları, DSİ'nin sulama tesisleri,  çeşitli kurumların hizmet binaları, Tarım ve Orman Bakanlığının desteklediği  hayvancılık tesisleri, özel sektöre ait 14 ayrı tesis, Büyükşehir Belediyesince  tamamlanan 25 ayrı altyapı ve üstyapı yatırımları, Kayserigaz'ın 10 ilçedeki  altyapı çalışmaları, Kocasinan, Melikgazi, Bünyan, Develi, Felahiye, Hacılar,  Özvatan, Tomarza ile Yeşilhisar Belediyelerinin yatırımlarının da bugün yapılan  açılışlarla hizmete sunduklarını belirten Erdoğan, emeği geçenlere teşekkürlerini  ileterek, tüm bu eser ve hizmetlerin Kayseri'ye hayırlı olması temennisinde  bulundu.
 
  "Millet Bahçeleri şehrimizin çehresini değiştirecek"
 
 Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kayseri'ye son 17 yılda toplamda 27 milyon  liralık yatırım yaptıklarına dikkati çekerek, devam eden ve yakında başlayacak  olan yatırımlar hakkında da şu bilgileri paylaştı:
 "AK Parti hükümeti döneminde Melikgazi ve Kocasinan Keykubat Millet  Bahçeleri şehrimizin çehresini değiştirecek. Proje çalışmaları sürüyor, en yakın  zamanda inşasına başlanacak. Şehir hastanemizi açmıştık. Develi, Bünyan ve  Yahyalı'da toplam 300 yataklı devlet hastanelerimizin de inşaatı sürüyor. Develi  Batı ve Kuzey Çevre Yolu'nu önümüzdeki yıl tamamlıyoruz. Niğde Otoyolu  bağlantısını, Ürgüp-Niğde yol ayrımı arasını, Boğazlıyan Felahiye yolunu da  seneye bitiriyoruz. Hızlı trenin proje çalışmaları tamamlandı, ihale aşamasına  gelindi. İhalesini yaparak adımı atacağız. Havalimanımızın genişletilmesiyle  proje de tamamlandı, ihale aşamasına getirdik. Anafartalar Yüksek Hızlı Tren Garı  tramvay hattının ihalesini ise yıl bitmeden yapmayı planlıyoruz."
 
 Bunların sadece birkaç örnek olduğunu, daha birçok alanda yeni  hizmetlere, yatırımlara ilişkin çalışmaların sürdüğünü vurgulayan Erdoğan, "Şöyle  bir dönüp baktığımızda bugün Kayseri'nin sahip olduğu gurur verici neredeyse  eserlerin tamamına yakınının AK Parti döneminde şehrimize kazandırıldığını  görüyoruz." değerlendirmesinde bulundu.  Erciyes Kayak Merkezi, raylı sistem, stadyum ve spor merkezleri,  organize sanayi bölgeleri gibi bugüne kadar Kayseri'ye yapılan yatırımlardan  örnekler veren Erdoğan, "Kayseri bizim yanımızda güçlü şekilde durdukça  hizmetlerimiz katlanarak devam edecek. Çünkü bizim siyasetteki özellikle varlık  sebebimiz, gayemiz milletimize hizmetkar olmaktır. Biz bu millete hizmetkar  olmaya geldik, efendi olmaya değil." diye konuştu.
 
 "Cumhur İttifakı olarak, bu yolda ilerliyoruz"
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kayserililere 31 Mart seçimlerinde verdikleri  destek için teşekkürlerini ileterek, "Cumhur İttifakı olarak, bu yolda  ilerliyoruz. Sayın Devlet Bey ile birlikte bu mücadeleyi kararlı bir şekilde  sürdürüyoruz. Kendilerine Allah şifalar versin. Bu mücadelemiz, inşallah 2023  başkanlık seçimlerinde, milletvekili seçimlerinde aynı kararlılıkla devam edecek.  2024 yerel seçimlerinde de inşallah devam edecek." ifadelerini kullandı.
 
 
  
 Erdoğan'dan asker selamı
 
Törenin yapıldığı Cumhuriyet Meydanı'ndaki binalara "Korkaklar zafer  anıtı dikemez", "Bütün dünya sana hasta, tarih yazdın Orta Doğu'da, Gadanı alırım  büyük usta" pankartları asıldı. Açılış töreninde Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Milli Eğitim  Bakanı Ziya Selçuk, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı  Mehmet Cahit Turhan, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki,  Kayseri  Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Vali Şehmus Günaydın da birer  konuşma yaptı.Cumhurbaşkanı Erdoğan, doğal gazla buluşan Tomarza ilçesine video  konferansla canlı bağlanarak, Kayseri Milletvekili İsmail Emrah Karayel ile  görüştü. Erdoğan, "Eserin 56 milyon liraya mal oldu. Artık Tomarza'da doğal  gazına kavuşmuş oldu. Şimdi 6 ilçeyi de inşallah bu dönemde  tamamlayacağız."  dedi.  "Doğal gazı ateşlemeye hazır mıyız" diye soran Erdoğan,  "Arkadan  Felahiye geliyor, Özvatan, Sarıoğlan, Akkışla, Sarız, Pınarbaşı onlar da geliyor.  İnşallah trenle ilgili ihale hazırlıkları yapılıyor." diye konuştu. Konuşmasının ardından törene katılan bakanlar Kurum, Selçuk, Akar,  Turhan ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Özhaseki, Cumhurbaşkanlığı Yüksek  İstişare Kurulu üyeleri Bülent Arınç ve Yıldırım Akbulut ile diğer katılımcılarla  açılış kurdelesi keserek, 139 yatırımın toplu açılışını gerçekleştirdi.
Vatandaşların "Türkiye sizinle gurur duyuyor" sözleri üzerine Erdoğan,  "Biz sizlerle gurur duyuyoruz. Ya siz ne güzel insanlarsınız. Sizin gadalarınızı  alırım." dedi.
 Erdoğan'dan asker selamı  Bu arada Cumhurbaşkanı Erdoğan, törene katılan bakanlar ve  vatandaşlarla Mehmetçik'e destek olmak için asker selamı verdi.  Erdoğan, şair ve düşünür Nuri Pakdil'in  cenazesi olduğunu  hatırlatarak, kendisine rahmet diledi ve alandakilerle beraber Fatiha suresini  okudu. Tören sonunda Erdoğan, diğer katılımcılarla beraber vatandaşlara çay  dağıttı.