Cumhurbaşkanı Erdoğan: Tarihimizin en yüksek rakamı...

09 Ekim 2021 Cumartesi - 17:43 | Son Güncelleme : 09 10 2021 - 19:59

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, ‘AK Parti Adana Genişletilmiş İl Danışma Toplantısı'nda açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Muhalefet kendini güncellemeyi başaramadı. Hala kimlikler ve korkular üzerine siyaset yapıyorlar. Muhalefetin nasıl derin bir siyasi bunalım yaşadığını salgın döneminde bir kez daha gördük" ifadelerini kullandı. AK Parti’nin üye sayısını açıklayan Erdoğan, "Partimizin üye sayısı 11,5 milyona yaklaşarak tarihimizin en yüksek rakamına ulaştı. Diğer tüm partileri toplayın böyle bir üye kaydı yok. Onlar nal topluyor." dedi.


Erdoğan, Çukurova Üniversitesi Kongre Merkezi'nde düzenlenen AK Parti  Adana Genişletilmiş İl Danışma Toplantısı'na katılarak partililere hitap etti.
 
Kürsüye gelişinde Adanalı merhum sanatçı Murat Göğebakan'ın "Uzun  adam" adlı eserinin salonda çalınması üzerine Erdoğan, partililerden Göğebakan  için Fatiha okumalarını istedi.
 
Konuşmasına tüm Adanalıları selamlayarak başlayan Erdoğan, "Bugün bir  kez daha 'Allah'ına kurban Adana' diyorum. Şüheda yurdu Adana'da vatanımız,  bayrağımız ve ezanımız için toprağa düşen aslanları rahmetle yad ediyorum." diye  konuştu.
 
Yaklaşık 2,5 yıllık aranın ardından Adana'da bulunmaktan duyduğu  memnuniyeti dile getiren Erdoğan, "Maşallah bugün Adana bir başka güzel, bugün  yine kabına sığmayan bir Adana var. Sevginiz, ahde vefanız, hayır dualarınız için  her birinize şükranlarımı sunuyorum. Siz nasıl bizi yalnız bırakmıyorsanız biz de  gece gündüz demeden sizin için, Adana'mızın huzuru, refahı, esenliği için  çalışıyoruz. Adana gelişsin, Adana büyüsün, Adana kalkınsın, Adana'mız hak ettiği  hizmetlere kavuşsun diye mücadele ediyoruz." dedi.
 
Bu amaçla son 19 yılda Adana'ya 50 milyar liralık yatırım yaptıklarını  vurgulayan Erdoğan, sağlıktan eğitime, ulaştırmadan tarıma, sanayiden ticarete,  gençlik ve spordan sosyal yardımlara kadar her alanda kentin yanında olduklarını  ifade etti.
 
Adana'da eser ve hizmet siyasetlerinin nişanesi olan birçok yatırımı  devreye almanın sevincini yaşadıklarını söyleyen Erdoğan, ilk olarak  tamamlandığında Türkiye'nin en stratejik sanayi tesislerinden biri olacak Ceyhan  Polipropilen Üretim Tesisi'nin temelini attıklarını belirtti.
 
Erdoğan, yatırım bedeli 1,7 milyar dolar olan bu tesisin 2024'te  hizmete girdiğinde yıllık 450 bin ton üretim kapasitesiyle tek başına Türkiye'nin  polipropilen ihtiyacının beşte birini karşılayacağını söyledi.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:
 
"Bu tesis hem sanayimizi dışa bağımlılıktan büyük ölçüde kurtaracak  hem de cari açığın azaltılmasına yıllık 250 milyon dolarlık katkı sunacak. Temel  atma törenimizden hemen önce tesisle ilgili 6 farklı ülkeden kurumla yapılan iş  birliği anlaşmalarının imza törenine de şahit olduk. Muhalefetin uluslararası  yatırımcıları ürkütmek için adeta seferber olduğu bir dönemde atılan bu imzalar  ülkemiz adına önemli birer kazanımdır. Bu yatırım, Türk ekonomisine duyulan  güvenin güçlü bir işareti olmasının yanı sıra muhalefetin yalan, çarpıtma,  korkutma üzerine kurulu propagandasının da hiçbir işe yaramadığının ispatıdır.  CHP'nin başını çektiği sermaye ırkçısı ve yatırım düşmanı odaklara rağmen  uluslararası yatırımcılar Türkiye'ye güveniyor, Türkiye'nin potansiyeline ve  parlak geleceğine inanmayı sürdürüyor."
 
"Yatırımlar hiç hız kesmedi"
 
Küresel sermayenin Türkiye'ye yönelik ilgisinin ve yatırım iştahının  salgın şartlarına rağmen arttığına işaret eden Erdoğan, "Küresel düzeyde  yatırımların yüzde 35 azaldığı, birçok ülkenin ekonomide kontak kapattığı bir  dönemde bizde yatırımlar hiç hız kesmedi. Uluslararası piyasalardaki sıkıntılı  atmosfere rağmen ihracatta yıllık 212 milyar doların üzerine çıkmayı başardık.  Bay Kemal, kıskanma, çalış senin de olur." diye konuştu.
 
Turizmde de farklı bir ivme yakalayarak geçen yılki kayıpların önemli  bir bölümünü telafi ettiklerini söyleyen Erdoğan, "Uluslararası yatırımcılar gibi  ülkemizdeki özel sektör firmalarının da sanayi ve üretim yatırımları artarak  devam ediyor." dedi.
 
Erdoğan, bugün Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesinde resmi  açılışını yaptıkları 26 fabrikanın üretime başladığına işaret ederek, "Akşam  yalan, sabah yalan diyoruz ya Bay Kemal için. Ne dedi? 'Bir fabrika yaptınız mı?'  dedi. Bay Kemal, bak bugün tam 26 fabrikanın resmi açılışını gerçekleştirdik."  diye konuştu.
 
Bakanlıkların, Valiliğin ve diğer kurumların Adana'ya kazandırdığı  kamu yatırımlarının resmi açılışlarını yaptıklarını hatırlatan Erdoğan, "Tek  seferde toplam yatırım bedeli 4 milyar lirayı bulan eser, hizmet ve projeyi  Adanalı kardeşlerimizin istifadesine sunduk. Ardından tarımı ve sanayisi yanında  mutfağıyla da tüm dünyada meşhur olan Adana'mızın lezzet festivalinin açılış  programına iştirak ettik, 5. Uluslararası Adana Lezzet Festivali'nde Adana'nın o  eşsiz ve zengin yemek kültürünü bir kez daha yakından görme fırsatı bulduk."  ifadelerini kullandı.
 
 
İl Danışma Toplantısı'nın ardından Çukurova Üniversitesine geçerek,  üniversiteye kazandırılan yeni eserlerin açılışını yapacaklarını, sonrasında da  gençlerle bir araya geleceklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam  etti:
 
"Gençlerimizle bir araya gelerek hem onları dinleyecek hem hasbihal  edecek hem de gençlerimizin coşkusuna ortak olacağız. Adana'mızın güzelliğine,  güzellik katacak tüm yatırımların şimdiden şehrimiz ve siz Adanalı kardeşlerimiz  için hayırlı olmasını diliyorum. Bu eserlerin inşasına katkı sunan, destek veren,  işçisinden, mühendisine, özel sektör kuruluşlarımızdan resmi kurumlarımıza kadar  herkese şahsım ve milletim adına teşekkür ediyorum.
 
Kıymetli dava ve yol arkadaşlarım, AK Parti olarak Türk siyasetindeki  20'nci yılımızı Hükümette de 19'uncu yılımızı geride bıraktık. Kefenimizi giyerek  çıktığımız bu kutlu yolda, tam 20 yıldır alnımız ak, başımız dik bir şekilde  yürüyoruz. Türkiye'nin 81 vilayetinde, her bir ilçesinde, her bir mahallesinde,  köyünde, yaylasında, eserlerimiz var, yatırımlarımız var. vatan toprağının 780  bin kilometrekaresinde 84 milyonun her biri için hayata geçirdiğimiz projelerimiz  var, hizmetlerimiz var. Daha önemlisi Türkiye'nin geleceğine dair hayallerimiz,  hedeflerimiz var."
 
"Siyaseti, millete ve memlekete hizmet kapısı olarak gören kadroyuz"
 
Halihazırda millete umut veren, gençlere umut aşılayan, ülkenin  yarınlarına dair vizyonu olan yegane partinin AK Parti ve Cumhur İttifakı  olduğunu vurgulayan Erdoğan, "AK Parti ve Cumhur İttifakı'nı diğerlerinden ayıran  temel vasfı da budur. Biz, siyaseti muhalefet gibi ikbal kapısı olarak değil  millete ve memlekete hizmet kapısı olarak gören, meseleye böyle yaklaşan bir  kadroyuz." dedi.
 
Şair Erdem Bayazıt'ın "Sana, Bana, Vatanıma, Ülkemin İnsanlarına Dair"  şiirinden bir mısra okuyan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları belirtti:
 
"Kuruluşumuzdan itibaren daima milletimize karşı dürüst olduk, samimi  olduk, hasbi ve harbi davrandık. Kürsülerde milletimize verdiğimiz sözleri,  sorumluluk makamına gelince unutanlardan hiçbir zaman olmadık. Meydanlarda ne  söylemişsek, millet yetki verince bahanelerin arkasına sığınmadan sözlerimizi  hayata geçirmeye çalıştık. Kimseye iftira atmadık, kimseye kara çalmadık. AK  Parti'nin AK siyasetine yalan lekesinin bulaşmasına izin vermedik. Muhalefet  çamur siyasetiyle, yalan siyasetiyle, iftira siyasetiyle milleti ve gündemi  meşgul ederken, biz hep yaptıklarımızdan ve yapacaklarımızdan bahsettik.
 
AK Parti, ilk günden itibaren icraatlarıyla milletimizin hayat  standardını yükseltirken, dürüstlüğüyle, siyasetin kalitesini artırmıştır.  Popülist söylemlere, özellikle tevessül etmeyerek, Türk siyasetine yeni bir eşik  kazandırdık. Milletimizin siyaset kurumuna yeniden güvenmesinin arka planında AK  Parti'nin sözünün eri bir parti olması vardır. Türk demokrasisi güçlenmişse  vesayet, milli irade karşısında gerilemişse AK Parti'nin azimli mücadelesi  sayesindedir."
 
"Ülkemizdeki büyük dönüşümden, muhalefetin de nasiplenmesini  sağlayamadık"
 
AK Parti ve Cumhur İttifakı olarak elde ettikleri başarılardan gurur  duyduklarını belirten Erdoğan, "Cumhurla Cumhuriyeti buluşturduğumuz, devletle  millet kucaklaşmasını yeniden sağladığımız için iftihar ediyoruz. Rabbimize,  bizlere bu aziz millete hizmet etme şerefi bahşettiği için sonsuz hamdediyoruz."  dedi.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 20 yılın muhasebesini yaptıklarında bir konuda  başarısız kaldıklarını bildirerek, şunları kaydetti:
 
"20 yılın muhasebesini yaptığımızda maalesef bir konuda başarısız  kaldığımızı görüyoruz. Evet, tüm çabalarımıza, tüm emeklerimize rağmen,  ülkemizdeki bu büyük dönüşümden, muhalefetin de nasiplenmesini sağlayamadık.  Dünyada taşlar yerinden oynarken, Türkiye'de statüko değişirken ne yazık ki  muhalefet kendini güncellemeyi başaramadı. Türk siyaseti yeni bir yöne  evrilmişken CHP'nin başını çektiği muhalefet, hala ideoloji, kimlikler ve  korkular üzerine siyaset yapmayı tercih etti.
 
Muhalefet eski Türkiye'nin kötü alışkanlıklarından, eski Türkiye'de  siyaset yapmanın konforundan kendisini bir türlü kurtaramadı. Muhalefetin nasıl  derin bir siyasi bunalım yaşadığını, salgın döneminde bir kez daha gördük. Son  bir asrın en büyük sağlık krizi karşısında ilk günden itibaren muhalefet  partileri akla, bilime, gerçeğe uygun hiçbir politika geliştirmedi."
 
Muhalefetin salgın sürecinde tek bir teklif bile getirmediğini  söyleyen Erdoğan, "Türkiye'nin bu salgın sürecini çok daha başarılı bir şekilde  yönetmesini sağlayacak tek bir teklif dahi getirmediler, tam tersine öyle  konularla gündeme geldiler ki hem kendilerini rezil ettiler hem de temsil  ettikleri insanları gülünç duruma düşürdüler." dedi.