Cumhurbaşkanı Erdoğan: FETÖ'cülere dünyayı dar ediyoruz

AA |  16 Mayıs 2019 Perşembe - 21:27 | Son Güncelleme : 16 05 2019 - 22:49

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 'Yurt dışında elimizdeki tüm diplomatik, hukuki ve istihbari imkanları kullanarak FETÖ'cülere dünyayı dar ediyoruz' dedi.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi'nde düzenlenen İç Güvenlik  Birimleri iftarında  yaptığı konuşmada, ramazan akşamında gönülleri  buluşturdukları için İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel  Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı'na teşekkür ederek, ramazan-ı şerifin,  millet ile birlikte polisler, jandarmalar, bekçiler, güvenlik korucuları, sahil  güvenlik personeli için hayırlar getirmesini diledi.
 
Ramazanın, kalplerin arındırıldığı, oruçla sabrın öğrenildiği, 11 ayın  sultanı kutlu bir ay olduğunu dile getiren Erdoğan, "Ramazan, insani  vasıflarımızın tekrar farkına vardığımız mübarek bir aydır. İdrak ettiğimiz bu  bereketli günlerin, ülkemiz ve milletimizle beraber, tüm insanlık için barışa,  huzura, refaha vesile olmasını diliyorum. Tüm şehitlerimizi, kemal-i edep ile yad  ediyorum. Allah rahmet etsin. Vatanımızın bekası için ölümü göze alan  gazilerimize, ülkem ve milletim adına minnettarlığımızı ifade ediyorum.  Şehitlerimizin geride bıraktıklarına, Allah'tan sabr-ı cemil niyaz ediyorum.  Rabbim, şehitlerimizi cennetiyle, cemaliyle müşerref kılsın, onları Peygamber  Efendimize cennette komşu eylesin." diye konuştu.
 
 
"Dünyanın 34 farklı ülkesinde, 78 şehitliği olan bir milletiz"
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Biz, şehitleri ile yaşayan, şühedanın  ölmediğine inanan, iman eden bir dinin mensuplarıyız. Biz, Macaristan'dan  Japonya'ya, İngiltere'den Ürdün ve Yemen'e kadar dünyanın 34 farklı ülkesinde, 78  şehitliği olan bir milletiz. Biz, İstiklal Marşı'nda bile şehitliği arzulayan,  şehitliği taltif eden, şühedanın emanetini evlatlarına hatırlatan bir toplumuz.  Bunun için Türkiye, dünyanın en büyük şehitliğidir diyoruz." ifadelerini  kullandı.
 
Erdoğan, merhum Mehmet Akif'in, yürekleri coşturan ifadesiyle bu  durumu İstiklal Marşı'nda "Bastığın yerleri toprak diyerek geçme, tanı / Düşün  altındaki binlerce kefensiz yatanı / Sen şehit oğlusun, incitme, yazıktır atanı /  Verme, dünyaları alsan da bu cennet vatanı / Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz  ki feda / Şüheda fışkıracak toprağı sıksan şüheda / Canı, cananı, bütün varımı  alsın da Hüda / Etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda" mısralarıyla  anlattığını söyledi.
 
"Biz, işte böyle yüksek bir şuurla, böyle müstesna bir şehadet  bilincine sahip, böyle bir medeniyetin müntesipleriyiz." diyen Erdoğan, sözlerine  şöyle devam etti:
 
"Şehitlerimizin uğruna, canlarını verdikleri kutlu emanete halel  getirmemek, bizim en önemli görevimizdir. Hamdolsun bugüne kadar da  şehitlerimizin ruhlarını, muazzeb etmedik. Geçtiğimiz günlerde, annesiyle beraber  11 aylık Bedirhan bebeği, vahşice şehit eden teröristleri yakalayıp, adalete  teslim ettik. Bölücü terör örgütü başta olmak üzere bu milletin birliğine,  beraberliğine, canından aziz bildiği değerlerine kast eden katil sürülerinden  döktükleri her damla kanın hesabını misliyle sorduk, sormaya da devam edeceğiz.
 
 
Kesintisiz operasyon politikasını başlattığımız günden itibaren  teröristlere çok büyük zaiyatlar verdirdik. Sadece son 2,5 yıl içinde 16'sı  kırmızı listeden 420 sözde üst düzey teröristi etkisiz hale getirdik. Bir dönem 2  binlere çıkan sınırlarımız içindeki terörist rakamını, 700'lere kadar düşürdük.  Hem örgüte katılanların sayısında hem de terör örgütünün eylem kapasitesinde  önemli gerilemeler yaşandı."
 
Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde, uzun yıllardan sonra tekrar  sükunet ve barış ortamının tesis edildiğini belirten Erdoğan, terör örgütünün  yuvasına dönüşmüş dağlarımıza, güvenlik güçlerinin gayreti ve fedakarlıkları  sayesinde yeniden bahar geldiğini söyledi.
 
Terör örgütüne lojistik ve mühimmat sağlayan tüm unsurları kaynağında  kurutmak için Suriye ve Irak'taki harekatlara hız verdiklerini anlatan Erdoğan,  "Suriye sahasındaki operasyonlar ile DEAŞ ve bölücü örgütün bu ülkedeki  uzantılarına çok ağır darbeler indirdik. 4 bin kilometrekareden fazla bir alanı,  terörden arındırarak bu bölgeleri, Suriye'nin kuzeyinde adeta bir huzur adasına  dönüştürdük. Daha bir kaç yıl öncesine kadar zulüm, baskı ve etnik temizlikle  anılan yerler, Türkiye'nin çabaları sayesinde, Türkiye'nin en güvenli şehirleri  haline geldi." dedi.
 
Suriye'deki savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan 3 milyon 600 bin  mülteciden, 320 bininin tekrar vatanlarına dönme imkanı bulduğunu aktaran  Erdoğan, çok yakında terör örgütünün tasallutu altında bulunan diğer bölgelere de  bir gece ansızın girecek ve gereken temizliği yapacaklarını belirtti.
 
"Bu mücadeleyi sürdüreceğiz"
 
Suriye'nin kuzeyinde, Türkiye'ye komşu bir terör koridoru oluşmasına  kesinlikle izin vermeyeceklerini vurgulayan Erdoğan, şunları kaydetti:
 
"Suriyeli Kürt, Arap ve Türkmen kardeşlerimizin geleceğini, yeni  sömürge heveslerinin insafına teslim etmeyeceğiz. Ege Denizi'nde aldığımız  tedbirlerle, insan kaçakçılığının ve Aylan bebek gibi yüreklerimizi dağlayan acı  görüntülerin önüne geçtik. Aynı şekilde 15 Temmuz gecesi, aralarında 63  polisimizin de olduğu 251 vatandaşımızı katleden FETÖ'cü alçaklardan, işledikleri  cinayetlerin hesabını, hukuk önünde soruyoruz. Elde edilen yeni belgeler ve  bilgiler ışığında örgütün kripto yapılanmasına yönelik soruşturmalar derinleşerek  devam ediyor. Mahkemelerimiz, darbeciler hakkında mahkumiyet kararlarını vermeyi  sürdürüyor.
 
 
Yurt dışında ise elimizdeki tüm diplomatik, hukuki ve istihbari  imkanları kullanarak FETÖ'cülere dünyayı dar ediyoruz. Son FETÖ'cü hain de  yargıya hesap verene kadar bu mücadeleyi sürdüreceğiz. Nereye saklanırlarsa  saklansınlar, sırtlarını kime dayarlarsa dayasınlar, vatan, millet düşmanları  asla huzur bulamayacaklar. Nasıl ülkemizde inlerine girdiysek, yurt dışında da bu  şebekenin iplerini pazara çıkarıyoruz."
 
Erdoğan, şu anda Türkiye'nin 81 vilayetinde ve yurt dışındaki  temsilciliklerinde görev yapan, insanların emniyeti için fedakarca çalışan tüm  polis, jandarma, sahil güvenlik personeli ve bekçilere selamlarını göndererek,  "Rabbim sizlerin yar ve yardımcısı olsun. Rabbim sizleri her türlü tehditten,  gizli, açık her türlü tehlikeden korusun." dedi.
 
Erdoğan, "Biz bin yıl önce ebedi vatanımız olarak seçtiğimiz bu  coğrafyada bu gerçeği pek çok defa yaşayarak tecrübe ettik. İçeriden ve dışarıdan  gelen onca saldırıya ve ihanete rağmen hamdolsun yüz milyonların umudu olan bu  ülkeyi sırtlanlara bırakmadık." dedi.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, gerektiğinde can verildiğini, gerektiğinde  ciğerparelerin kara toprağın bağrına emanet edildiğini ama vatanın üzerine  namahrem elini asla değdirmediklerini ifade ederek, "Ezanlarımızın  minarelerimizden eksilmesine, bağımsızlığımızın timsali ay yıldızlı al  bayrağımızın gönderden indirilmesine müsaade etmedik. Bir dönem sağ-sol  kavgasıyla, bir dönem mezhepçilik fitnesiyle, son 34 yıldır da bölücü emellerle  milli birliğimizi parçalamak isteyenlere hamdolsun bekledikleri fırsatı  vermedik." diye konuştu.
 
Yaşanılan her acı tecrübeden gerekli dersleri çıkarmasını bildiklerini  vurgulayan Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:
 
"Üstesinden geldiğimiz her badireyle iradelerimizi daha da  perçinledik. Bizi birbirimize düşürmeye çalışanlara inat millet olarak  birbirimize daha sıkı kenetlendik. Operasyonlara karşı bugünün Türkiyesi, dünün  Türkiyesine göre tıpkı su verilen çelik gibi artık daha dayanıklı, daha dirençli  hale gelmiştir. Birlik ve beraberliğimizi muhafaza ettiğimiz müddetçe de Allah'ın  izniyle hiç kimse Türk milletine bir daha geçmişteki acılarını yaşatamayacaktır.  Bizim Rabiamız var. Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet diyerek bu  yolda yürüyoruz. 82 milyon kardeşliğine titrediği sürece Türkiye'ye yönelik  saldırılar, milletimizin çelikten iradesi karşısında hezimete uğrayacaktır. Bunun  için sadece devlet adamlarına değil, siyasetçisinden iş dünyasına, çiftçisinden  emekçisine kadar, sanatçısına kadar herkese önemli görevler düşüyor. Bilhassa  insanımızın can ve mal güvenliğini koruyan siz emniyet teşkilatımızın sorumluluğu  çok daha büyüktür."
 
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, emniyet mensuplarının her birinin görevini  layıkıyla yerine getirme konusunda titizlendiğini yakından bildiğini dile  getirerek, "Uykunuzdan, ailenizden, sevdiklerinizden, hatta kimi zaman  sağlığınızdan fedakarlık yaparak, bu ülkeye minnet borcunuzu ödemeye  çalışıyorsunuz. Vatandaşlarımız huzuru kalple hayatlarını sürdürebilsin diye  sizler canınızı ortaya koyuyorsunuz." şeklinde konuştu.
 
"Tüm dünyanın gözleri bu seçimlere dikilmiş vaziyette"
 
Erdoğan, şunları kaydetti:
 
"Ülkemizin içinde bulunduğu hassas süreç yükünüzü biraz daha  ağırlaştırıyor. Burada siyasi kaygılardan bağımsız olarak çok önemli bir hususa  dikkat çekmek istiyorum. Biliyorsunuz, 23 Haziran'da İstanbul'da Büyükşehir  Belediye Başkanlığı seçimleri tekrarlanacak. Sadece milletimizin değil, tüm  dünyanın gözleri bu seçimlere dikilmiş vaziyette. Onlar kendi işlerini  bıraktılar, bizimle uğraşıyorlar. Kendi ülkelerinde her türlü hukuksuzluğa imza  atanlar, 15 Temmuz gecesi darbecilerin kazanmasını umutla bekleyenler  bakıyorsunuz son günlerde farklı konulardan ülkemizi hedef almaya başladılar. Bu  çevrelerin Türk demokrasisine gölge düşürebilmek niyetiyle ellerinden geleni  ardına koymayacaklarını hepimiz gayet iyi biliyoruz."
 
Seçim öncesinde yalan yanlış haberlerle insanların sinir uçlarıyla  oynandığını belirten Erdoğan, sosyal medya manipülasyonlarıyla toplumsal gerilimi  tırmandırmak için çok yoğun çaba harcandığını söyledi.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu hassas süreçte bizlere düşen milletin  emanetine sahip çıkmaktır. Türkiye 14 Mayıs 1950'den beri seçimlerini tüm dünyaya  örnek olacak bir olgunlukta ve şeffaflıkta gerçekleştirmiş bir ülkedir. Seçim  güvenliğinin temini noktasında bugüne kadar takdire şayan bir başarı yakalayan  emniyet teşkilatımızı yalan yanlış bilgilerle töhmet altında bırakmak doğru  değildir. 23 Haziran öncesinde herkesi bulunduğu makamın ağırlığına uygun şekilde  davranmaya davet ediyorum." diye konuştu.
 
TÜSİAD
 
Erdoğan, dün Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Yüksek  İstişare Konseyi (YİK) Başkanı Tuncay Özilhan'ın açıklamalarına dinlediğini ifade  ederek, şöyle konuştu:
 
"Bunu bu şekilde açıklamak istemezdim; buram buram demokrasi  hazımsızlığı kokan, üstüne bir de Türkiye'yi  karalamak için istatistik cinliğine  başvuran konuşmasını üzüntüyle dinledim. Bu tür istatistikler çoğunlukla ülkemize  karşı yaklaşımlarının asla adil olmadığını bildiğimiz çevrelerin ürünüdür. Buna  rağmen benzer istatistiklerde Türkiye'nin gerçekten çok iyi olduğu nice alanlar  var. Mesela iş yapma kolaylığı bakımından 17 sıra birden yükselerek 190 ülke  arasında 43.'lüğe çıktık. Bunu görmez. Ekonomik özgürlükler endeksinde de 180  ülke içinde 68. sıradayız. Bunu görmez. Halbuki bu kişi bizi hep ülkemizi 110'lu,  120'li sıralarda gösteren istatistik eğrileri üzerinden vurmaya çalışır.  Beyefendi; 17 yıl önce Türkiye'nin kişi başına milli geliri neydi, bugün  Türkiye'nin kişi başına milli geliri ne? Sen o gün neredeydin, ekonomik olarak  bugün neredesin? O günden bugüne sadece firman ne kadar büyüdü, arkadaşların ne  kadar güçlendi, onu hiç masaya yatırmıyor musun? Ben sizin 17 yıl önceki  durumunuzu da biliyorum bugünkü durumunuzu da biliyorum. Yeri gelirse bunları da  teşhir ederim ama şunu bilin ki Türkiye'yi dışarıdan vuranlar vurmaya çalışıyor  ama içeriden vuranlara bunun hesabını sormasını da bilirim. Zira, biz TÜSİAD'ın  kasıtlı olarak Türkiye'yi alt sıralarda gösteren istatistiklerin illüzyonuna  sığınmak yerine mesela başlattığımız 2,5 milyonluk istihdam seferberliğine niçin  destek vermiyor bunu da kendilerine hatırlatırım. Size burada iş düşmüyor mu? Dev  fabrikalarınız var, holdingsiniz. Ne olur 5 tane 10 tane yanına işsiz insanı  alsan? Neyini kaybedersin? Bunları dert edinmiyorsunuz? Onlara da bunu  hatırlatıyorum."
 
 
TÜSİAD'ı politik tarafgirlikten daha ziyade Türkiye'nin ekonomik  bağımsızlık mücadelesine yaptığı katkılarla gündeme gelmesini arzu ettiklerini  kaydeden Erdoğan, "Daha bir hafta önce ziyaretime geldiniz. Sizlerle biz neleri  konuştuk? Bir hafta geçmeden yaptıkları açıklamalara bak. Unutmayalım ki bu ülke  hepimizin ortak vatanıdır. Bu dolarlar, bu avrolar sizleri kurtarmaz, bu millet  sizi kurtarırsa kurtarır. Bunu da böyle bilin." şeklinde konuştu.
 
"Hiç kimsenin siyasi hesaplarla demokraside gedik açmaya hakkı  yoktur"
 
Bayrağın herkesin ortak değeri, anayasanın devleti bir arada tutan  kilit taşı olduğuna dikkati çeken Erdoğan, sözlerini şöyle tamamladı:
 
"Demokrasi, bedelini canla ödeyerek elde ettiğimiz en büyük  kazanımdır. Hiç kimsenin siyasi hesaplarla Türk demokrasisinde gedik açmaya, 70  yıllık kazanımlarımızı dinamitlemeye hakkı yoktur. Önümüzdeki günlerde sürecin  hassasiyetine binaen herkesimin ama özellikle de sizlerin soğukkanlılığınızı  koruyarak vazifenizi en güzel şekilde yapmanız gerekiyor. Ne milletin hakkına  gireceğiz ne de milletimizin hakkının gasbedilmesine izin vereceğiz. Suça ve  suçlulara karşı amansız, vatandaşlarımıza karşı ise daima müşfik ve saygılı  davranacağız. Sorumluluğumuzun bilinciyle görevimizi hakkıyla nizamnamelere uygun  biçimde yapmanın gayretinde olacağız. İnşallah sizlerin yanında olmaya,  ekonomimizin imkanları dahilinde özlük haklarınız başta olmak üzere çalışma  şartlarınızı iyileştirmeyi sürdüreceğiz. Bu düşüncelerle sözlerime son verirken  bir kez daha ülkenize ve milletinize yaptığınız hizmetlerden dolayı sizlere  şahsım, milletim adına teşekkür ediyorum. Rabbim bizleri ramazan-ı şerife nasıl  kavuşturduysa inşallah bayrama da öyle kavuştursun diye dua ediyorum. Emniyet  teşkilatımızın tüm şehitlerini tekrar rahmetle, minnetle yad ediyor, gazilerimize  milletçe şükranlarımızı ifade ediyorum. Allah yardımcınız olsun. Sizleri sevgiyle  saygıyla selamlıyorum."
 
Notlar
 
İftar programının düzenlendiği Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi'nin  çeşitli yerlerine Türkiye Cumhuriyetinin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal  Atatürk ile Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dev posterlerinin yanı sıra Türk bayrakları  asıldı. Salonda bazı yerlere de İstanbul'da şehit düşen güvenlik görevlilerinin  isimlerinin yazılı olduğu afişler konuldu.
 
Programda Cumhurbaşkanı Erdoğan'a İçişleri Bakanı Süleyman Soylu eşlik  ederken, Erdoğan'ın masasında iç güvenlik birimlerinde görev yapan personel de  oturdu.
 
Programın sonunda Erdoğan'a hediye takdiminde bulunuldu.
 
 

ETİKETLER