Cumhurbaşkanı Erdoğan: Irak ile askeri iş birliği yapılmasının isabetli olacağına karar verdik

AA |  15 Mayıs 2019 Çarşamba - 21:32 | Son Güncelleme : 15 05 2019 - 22:48

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "DEAŞ, PKK ve FETÖ terör örgütleriyle mücadelemizin kararlılıkla sürdürülmesi ve bu alanda Türkiye-Irak arasında bir askeri iş birliği ve güven anlaşmasının yapılmasının isabetli olacağına aramızda karar verdik." dedi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi baş başa ve  heyetler arası gerçekleştirdikleri görüşmelerin ardından resmi iftar yemeğine  geçti.
 
Erdoğan ve Abdulmehdi, daha sonra Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde ortak  basın toplantısı düzenledi.
 
Konuşmasına tüm katılımcıları selamlayarak başlayan Erdoğan,  Abdulmehdi ve beraberindeki heyeti Ankara'da misafir etmekten duyduğu memnuniyeti  dile getirdi.
 
Abdulmehdi'nin beraberinde çok sayıda bakan ve aralarında Türkmenlerin  de bulunduğu parlamenter heyetiyle gerçekleştirdiği ziyarete büyük önem verdiğini  söyleyen Erdoğan, "Kendilerine Türkiye'ye hoş geldiniz demek istiyorum."  ifadesini kullandı.
 
Erdoğan, Irak halkının ve tüm İslam aleminin ramazanışerifini tebrik  ederek, "DEAŞ terörünü mağlup eden Irak güvenlik güçlerini bir kez daha tebrik  ediyorum. Bu uğurda şehit olan Iraklı kardeşlerimize yüce Rabbim'den rahmet,  yaralananlara da acil şifalar diliyorum." dedi.
 
Görüşmelerinde, Türkiye ve Irak ilişkilerini tüm boyutlarıyla  değerlendirdiklerini ve bölgesel gelişmeleri de ele alma fırsatı bulduklarını  bildiren Erdoğan, "Irak'ın siyasi birliği ve toprak bütünlüğünün korunması,  istikrar ve güvenliğin sağlanması Irak siyasetimizin temelini oluşturuyor.  Irak'ın zenginliği olan tüm etnik ve dini gruplar Türk halkının dostudur,  kardeşidir. Irak'ın uluslararası toplumla ilişkilerini geliştirme yönünde son  dönemde attığı adımları memnuniyetle müşahede ediyoruz. Bölgesel rolünü yeniden  üstlenmesiyle Irak'ın barış ve istikrara daha önemli katkılar sağlayacağına  inanıyorum." ifadelerini kullandı.
 
Erdoğan, Türkiye'nin Irak ile geçmişten bugüne ekonomik ve ticari  alanlarda kapsamlı iş birliklerinin olduğuna işaret ederek, 2003 sonrasında terör  ortamında dahi Türk yatırımcıların Irak'tan vazgeçmediğini, Irak'ın yeniden  imarına katkıda bulunduğunu dile getirdi.
 
İşçiler ve mühendislerin bu uğurda yeri geldiğinde canlarını  verdiklerini, bugün de aynı özveriyle Irak için birlikte çalışmaya hazır  olduklarını vurgulayan Erdoğan, "Şu anda bildiğiniz gibi 20 milyar dolarlık bir  ticaret hacmini hedeflemiş bulunuyoruz. Tabii bu ticaret hacmine iyice yaklaştık  ama Irak ile Türkiye arasında 20 milyar dolarlık bir ticaret hacmi yeterli değil.  Öyle zannediyorum ki Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey Toplantısı için bu yıl  içinde Irak'a yapacağımız ziyarette bu hedefi güncellemek durumunda olacağız,  inşallah orada daha büyük bir hedefi işaret edeceğiz." değerlendirmesinde  bulundu.
 
"İlişkilerimizi zenginleştirmek istiyoruz"
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu amaçla Irak'a yönelik yatırımları artırmanın  yöntemleri üzerinde de gerek ikili gerek heyetler arası görüşmelerde fikir  teatisinde bulunduklarını aktararak, şunları söyledi:
 
"Her iki ülke iş adamlarının önündeki engelleri ortadan kaldırabilmek  için ahdi zeminin güncellenmesi hususunda dikkat çektik. Irak'ın yeniden imarı  konusunda DEAŞ işgalinden en çok zarar gören bölgelerin kaldırılmasına ve Irak'ın  güneyine kadar uzanan bir ticaret koridoru tesis edilmesine öncelik verdiğimizi  teyit ettik. Irak'ta mevcut başkonsolosluklarımızı yeniden faaliyete geçirmek ve  tedricen yenilerini açmak suretiyle Irak'ın tüm bölgeleriyle ilişkilerimizi  zenginleştirmek istiyoruz."
 
Enerji sektöründe büyük iş birliği potansiyellerinin bulunduğuna  dikkati çeken Erdoğan, "Elektrik alanında Irak'ın yakın vadede ihtiyacının  karşılanmasına katkıda bulunabileceğimizi Sayın Başbakana ikili görüşmemde de  ifade ettim. DEAŞ tarafından tahrip edilen Kerkük-Ceyhan petrol boru hattının bir  an önce faaliyete geçirilmesinin önemine işaret ettik." dedi.
 
Erdoğan, bölgenin önceki yıl kuraklıktan, bu yıl da yoğun yağışların  sebep verdiği sellerden etkilendiğini dile getirerek, şöyle devam etti:
 
"Özellikle Türkiye olarak geçtiğimiz yılki kuraklık döneminde Irak'a  elimizden gelen desteği sağladık. Değişen iklim ve artan ihtiyaçlar ele  alındığında tüm ülkelerin özellikle ilmin, teknolojinin sağladığı imkanları en  iyi şekilde kullanmaları mecburiyet haline gelmiştir. Ülkemiz sulama  teknolojileriyle artık su yönetimiyle, çevreci uygulamalarıyla suyun idareli  kullanımı konusunda önemli mesafe aldı. Bu tecrübemizi Irak ile paylaşmak  amacıyla bu alanda özel temsilcim olarak Profesör Doktor Sayın Veysel Eroğlu 50  kişiden oluşan bir çalışma grubu teşkil etmiş ve Irak'a münhasır bir eylem planı  hazırlamıştır. Bugünkü görüşmemizde bunu da ele aldık, hatta bu konuyla ilgili  gerekli olan bazı bölgelerde de barajlar yapılması konusunu gündeme getirmek  suretiyle bolluğun olduğu dönemde barajlardan istifade, hatta hatta bizden oraya  verdiğimiz suyun daha dikkatli, daha bu noktada israftan uzak bir şekilde  kullanımında bu barajların iş göreceğini de gündeme getirdik. Bugünkü  görüşmemizde benzer bir grubun Irak'ta teşkilini müteakiben çalışma grubumuzun  Irak'ı en kısa sürede ziyaret ederek süratle çalışmalara başlaması hususunda  mutabık kaldık."
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "DEAŞ, PKK ve FETÖ terör örgütleriyle  mücadelemizin kararlılıkla sürdürülmesi ve bu alanda Türkiye-Irak arasında bir  askeri iş birliği ve güven anlaşmasının yapılmasının isabetli olacağına aramızda  karar verdik ve bunun için de Dışişleri Bakanım, Savunma Bakanım ve İstihbarat  Teşkilatı Başkanım üçlü olarak muhataplarıyla bir görüşmeyi en kısa zamanda  gerçekleştirecekler." bilgisini paylaştı.
 
Görüş birliğinde oldukları bir diğer hususun da Suriye'nin toprak  bütünlüğünün korunması ve meseleye kalıcı bir siyasi çözüm bulunması olduğuna  işaret eden Erdoğan, bu bağlamda Irak'ın Astana Platformu'nda gözlemci olarak yer  almasını memnuniyetle karşıladıklarını ifade etti.
 
Erdoğan, görüşmelerinin hayırlara vesile olmasını temenni etti.

ETİKETLER