Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar

AA |  23 Nisan 2019 Salı - 20:26 | Son Güncelleme : 23 04 2019 - 21:36

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump ile bugünlerde bir görüşme yapabileceklerini bildirdi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, TBMM'nin açılışının 99. yıl dönümü ve 23 Nisan Ulusal  Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla Tören Salonu'nda düzenlenen resepsiyonda  gazetecilerin sorularını yanıtladı.
 
AK Parti'nin İstanbul seçimleriyle ilgili olağanüstü itirazlarını  görüşen YSK'nin, "KHK'lilerin oy kullanabileceği"ne yönelik kararıyla ilgili soru  üzerine Erdoğan, "Karara yönelik herhangi bir yoruma girmeyeyim. Şu anda aklımda  kaldığı kadarıyla 9 maddede itiraz vardı. Diğer 8'i üzerinde de onların  incelenmesine ayrıca karar vermişler. 8 maddenin de incelenmesini şu anda  izliyoruz. Onlar da tabii çok çok ciddi başlıklar. Onlar da incelendikten sonra  nihai kararı bekleyeceğiz ama şimdi kanun hükmündeki kararnamelerle ilgili bu tür  bir kararı verdikten sonra benim söyleyeceğim bir şey yok." dedi.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir gazetecinin MHP Genel Başkanı Devlet  Bahçeli'nin "Bizim ittifakımız cumhurdadır." sözünü hatırlatarak "Kendisinin  Türkiye ittifakına mesafeli yorumları oldu. Nasıl değerlendirirsiniz?" sorusuna,  "Ben bizzat kendilerinden dinlemediğim için bir şey diyemem. Benim Türkiye  ittifakıyla kastım... Cumhur'dan kastımız nedir? Tüm Türkiye'dir. Türkiye  ittifakı da Cumhur İttifakı'nın farklı bir versiyonudur. Biz şu anda 82 milyonu  farklı farklı şeylere ayırarak konuşamayız. 82 milyonu biz bir ittifak içerisinde  'tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet' olarak topluyoruz. Kastımız da  budur." yanıtını verdi.
 
"Kabine revizyonu, değişme sinyalini vermiştiniz 31 Mart akşamı."  denilmesi üzerine Erdoğan, "Hiçbir zaman ben bununla ilgili açıklama yapmadım.  Bir defa şunu bilin; eğer Anayasa değişikliği yaptıktan sonra kurmuş olduğumuz bu  hükümette bizler medya veya birileri istedi diye eğer kabine değişikliği yoluna  gidecek olursak, bu ülkede istikrar diye bir şey kalmaz." diye konuştu. Bir  ülkenin kalkınmasında istikrar ve güvenin önemini vurgulayan Erdoğan, "Eğer bir  değişme gerekiyorsa gerektiği zaman onu zaten yaparız ama birilerinin siparişi  üzerine ben kabine değişikliğine hiçbir zaman gitmem. Böyle bir adetim yok."  dedi.
 
"Parti yönetiminde, teşkilatlarda bir değişiklik söz konusu olabilir  mi?" sorusuna karşılık Erdoğan, şu değerlendirmeyi yaptı:
 
"Parti yönetiminde zaten yeri geldikçe il başkanlarımızla veya farklı  yerlerde değişiklikler yapıyoruz. Bu farklı bir şey ama kabine çok daha farklı  bir şey. Nitekim şu anda ilk işimiz, biliyorsunuz bu hafta sonu bizim seçilmiş  belediye başkanlarıyla Kızılcahamam'da çok geniş bir toplantı yapacağız. Nasip  olursa ramazan öncesi olmaz ama ramazandan sonra da aynı şekilde bir teşkilat  toplantısı yapacağım, il başkanları, ilçe başkanları bütün onlarla beraber. Daha  sonra da kadın kolları, gençlik kollarıyla yine yapacağım ve bunları arka arkaya  pekiştirerek bu çalışmalarımızı devam ettireceğiz ve çok daha sıkı toplantılarla  umdelerimiz üzerinde bu gayretleri pekiştireceğiz."
 
"Yakın zamanda ABD Başkanı ile bir görüşmeniz ya da kendisinin  Türkiye'yi bir ziyareti olabilir mi?" sorusu üzerine Erdoğan, "Olabilir. Şu anda  randevu planımız kendisinden oldu. Bugünlerde olabilir." dedi.
 
 

ETİKETLER