Cumhurbaşkanı Erdoğan: İzin vermeyeceğiz

AA |  28 Mart 2019 Perşembe - 19:30 | Son Güncelleme : 28 03 2019 - 21:34

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara'nın Çubuk İlçesinde halka hitap etti.

Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Türkiye'nin bir daha kur, faiz, enflasyon şer üçgeninde sıkıştırılmasına izin vermeyecek güçlü bir ekonomik yapı kurmakta kararlıyız." dedi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisince Atatürk Parkı'nda düzenlenen Çubuk  mitinginde halka hitap etti.

Sözlerine Çubukluları selamlayarak başlayan Erdoğan, 24 Haziran  seçimlerinde şahsını yüzde 78 gibi çok yüksek bir oy oranıyla Cumhurbaşkanlığına  layık gören Çubuklulara şükranlarını sundu.

"Çubuk bugün gerçekten muhteşemsin. Siz bugün buradan 31 Mart  akşamının adeta neticesini ilan ediyorsunuz ve diyorsunuz ki (Çubuk'un bileği  bükülmez.)" diyen Erdoğan, Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mehmet  Özhaseki'nin tecrübesi ve azmiyle Ankara'ya çok çok güzel hizmetler yapacağına  inandığını söyledi.

Recep Tayyip Erdoğan, "Seçimlerden sonra Cumhurbaşkanlığında biz,  büyükşehirde Özhaseki, Çubuk'ta Baki Demirbaş kardeşimiz hep birlikte omuz omuza  verecek ve inşallah ilçemizde güzel hizmetler yapacağız." diye konuştu.

Alandakilerin "Dik dur eğilme" sloganları üzerine Erdoğan, "Gençler  şunu bilelim, biz beşer planında hiçbir gücün önünde eğilmedik. Biz, sadece ve  sadece Allah'ın huzurunda rükuda ve secdede eğildik ve bundan sonra da bizim  anlayışımız bu şekilde bu yolda devam etmektir. Birileri gibi terör örgütünün  mensuplarıyla dirsek dirseğe verip yolda yürümek bizim karımız değil. İşte dörtlü  mekanizmayı görüyorsunuz değil mi? Kimler var bunların içinde CHP var. İçi karma  karışık sözde İYİ Parti var, Kandil'den talimatını alan malum HDP var. Bir de  bunların yanında maalesef Saadet Partisi var." ifadelerini kullandı.

Referanslarının, bugüne kadar sadece laf üretmiş olanlardan farklı  olarak Çubuk'ta yaptıkları yatırımlar olduğunu dile getiren Erdoğan, ilçeye  yapılan yatırımları anlattı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilçeye 553 derslikli 18 okul inşa  ettiklerini, derslik başına düşen öğrenci sayısını ilköğretimde 37'den 22'ye,  ortaöğretimde 30'dan 22'ye düşürdüklerini, ilçedeki okullara 700 öğretmen ataması  yaptıklarını söyledi.

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi kampüsüyle Çubuk'un bir gençlik ve  eğitim merkezi olma yolunda ilerlediğini ifade eden Erdoğan, üniversite  öğrencileri için 818 kişi kapasiteli iki yurt açtıklarını, bir kaç yıla kadar 3  bin kişi kapasiteli bir yurt daha açacaklarını bildirdi. Recep Tayyip Erdoğan,  Çubuk gençlik merkezinin yapımının da bitmek üzere olduğunu kaydetti.

Sağlıkta 100 yataklı devlet hastanesiyle birlikte 4 sağlık tesisini  ilçeye kazandırdıklarını anımsatan Erdoğan, TOKİ vasıtasıyla ilçede 584 konut  inşa ettiklerini, Keçiören-Kuyubaşı-Esenboğa Havalimanı-Yıldırım Beyazıt  Üniversitesi metro hattı projesini tamamlayarak yatırım programına aldıklarını  belirtti. Erdoğan, en kısa sürede inşa edecekleri bu hattın Çubuk'a kadar  uzanacağını, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi ile Çubuk arasındaki metro hattının 16  kilometre uzunluğunda olacağını ve 5 istasyondan oluşacağını bildirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çubuk Yukarı Çavundur Barajı'nı  tamamladıklarını belirterek, yaklaşık 4 bin dekar araziyi sulayacak barajın  sulama tesisinin yapımının sürdüğünü ifade etti. Erdoğan, "Bunları size Yavaş  anlatmaz, anlamaz bu işlerden. Bu iş bizim işimiz. Onun için Özhaseki ve Baki  kardeşimizle bu işleri yürüteceğiz." dedi.

Recep Tayyip Erdoğan, Kızık göletini rehabilite ettiklerini, Çubuk  Barajı ve Esenboğa yolu arasının ıslahını, Çubuk çayının ilçe merkezindeki  bölümünün taşkın koruması ve rehabilitasyonu ile mahallelerdeki 5 derenin  ıslahını yaptıklarını kaydetti. Geçen yıl 45 bin kişinin ziyaret ettiği Karagöl'ü  tabiat parkı ilan ederek koruma altına aldıklarını, çevre düzenlemesini  tamamladıkları tabiat parkına dinlenme ve oturma birimleri, yürüyüş yolları,  ihtiyaç alanları ve anneler için bebek bakım odaları yapacaklarını belirten  Erdoğan, Çubuk ovasını sit alanı ilan ederek koruma altına aldıklarını da  anlattı.

Yeni dönemdeki projelerine de değinen Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan,  Çubuk'ta aile yaşam merkezi yapacaklarını, burada sosyal, kültürel, sanatsal ve  sportif faaliyetlerin yapılabileceği çocuk kulübü, gençlik merkezi, yaşlılar  merkezi, engelliler merkezi, hanımlar lokali gibi birimler bulunacağını söyledi.

Gençlerin her mevsim rahatça spor yapabilmesi için Gökçedere spor  tesisleriyle bir millet kütüphanesini ilçeye kazandıracaklarını belirten Erdoğan,  Yıldırım Beyazıt Mahallesi'ndeki 30 bin metrekarelik alanda içinde çocuk oyun ve  spor alanları, bitki, sergi alanları, bisiklet, koşu, yürüyüş yolları, dinlenme  alanları, kır bahçesinin olacağı park yapacaklarını, okulları ve bahçeleri mini  futbol ve voleybol sahalarıyla donatacaklarını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilçeyi potansiyeline uygun yatırımlarla  donatmak için gece gündüz çalışacaklarını vurguladı.

"Çıtayı daha da yükseğe koyuyoruz"

Erdoğan, yapısal reformlardan reel ekonominin desteklenmesine,  istihdamın artırılmasına kadar her alanda Türkiye'nin önünde yepyeni bir dönem  açacaklarını söyledi. Erdoğan, istihdamda tüm sıkıntılara rağmen geçen yıl net  550 bin kişilik bir artış sağlamayı başardıklarına dikkati çekerek, başlatılan  istihdam seferberliğiyle hedeflerinin yıl sonuna kadar, 2,5 milyonluk ilave  istihdama ulaşmak olduğunu vurguladı. Recep Tayyip Erdoğan, "15 Temmuz'dan sonra  1,5 milyon rakamını görmüştük. Bu defa çıtayı daha da yükseğe koyuyoruz." dedi.

Bu yıl bitmeden çiftçiler ve üreticiler başta olmak üzere ülkedeki her  kesimin, ekonomideki olumlu gelişmelerin hayatına yansımalarını görmeye  başlayacağının altını çizen Erdoğan, bunun için 31 Mart'ın çok önemli olduğunu  söyledi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin 31 Mart seçimlerinden  istikrar ve güven ortamını destekleyecek bir sonuçla çıkması gerektiğini  vurgulayarak, "Ama bu sadece yerele sırtını dayayanlarla değil. Şu anda merkezi  yönetim bizde değil mi? Ülkenin Cumhurbaşkanı ben değil miyim? Kabinenin  yöneticisi ben değil miyim? İşte şu anda bu kardeşinizin sırt sırta vereceği eğer  yerel yönetimler olursa, o zaman durum çok daha farklı olacaktır. Ankara'da,  İstanbul'da, İzmir'de tüm büyükşehirlerimizde bu dayanışmamız Türkiye'yi  uçuracaktır." diye konuştu.

Türkiye'nin etrafının, ülkenin tökezlemesini bekleyenlerle dolu  olduğunu belirten Erdoğan, "Güney sınırlarımız boyunca terör koridoru kurmak  isteyenler 31 Mart'ı bekliyor. Başta Bay Kemal bekliyor. Evet ne diyor? 'YPG'den  bize zarar gelir mi?' Şu anlayışa bak, şu yaklaşıma bak. Şu anda Türkiye'nin  güneyinde Suriye'nin kuzeyindeki terör koridorunda kimler var? YPG var. Bunlar  oradan bize saldırılar yapmadılar mı? Bu YPG bizim 100'ü aşkın kardeşimizi şehit  etmedi mi? Ya sende nasıl bir akıl var?" ifadelerini kullandı.

Yeni Zelanda'daki terör saldırısında camide ibadet eden 51 kişinin  şehit edildiğini anımsatan Recep Tayyip Erdoğan, alandakilere, CHP Genel Başkanı  Kemal Kılıçdaroğlu'nun bazı ifadelerinin yer aldığı video izlettirdi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti:

"Şimdi bu adamın Avustralyalı senatörden ne farkı var? O da aynı, bu  da aynı. Ne diyor? 'İslam dünyasından kaynaklanan terör' diyor. Kim bu? Bay  Kemal. Yüzde 99'u Müslüman olan Türkiye'de bir siyasi partinin başındaki bu Bay  Kemal ne demek istiyor? Ya sen önce bir defa aynaya bak. Sen nesin? Kimsin? Yani  Müslümanlar'ın karşısına geldiğin zaman bu ülkede, bukalemun gibi değişeceksin  ama kalkıp böyle bir şey olduğu zaman da faturayı nereye keseceksin?  Müslümanlar'a keseceksin.

Ya bunu biz Batılıların ağzından duyuyoruz da sana ne oluyor Bay  Kemal? Şimdi tencere kapak meselesi. İşte buyurun bu da Mansur Yavaş gibi  birisini getirdi Ankara'ya, başkentimize büyükşehir belediye başkan adayı yaptı.  Onun bundan bir farkı olabilir mi? Bu da adeta sahte senetlerle milletimizi  aldatmaya kalkıyor. Benim Çubuklu kardeşim buna kanar mı? Gereken dersi bunlara  en güzel şekilde pazar günü verir mi? Ama sadece Çubukla kalmayacağız. Nerede  Çubuklu varsa telefonlarımızla arayacağız. Onları da uyaracağız. Niye? Çünkü Bay  Kemal'in kılavuzu karga. Kılavuzu karga olanlarla biz yola gitmeyiz. Buna dikkat  edeceğiz."

"Tek bir hedefleri var bizi yıkmak"

31 Mart'ın önemine işaret eden Erdoğan, şunları söyledi:

"Ezanımıza, bayrağımıza, bizi biz yapan tüm değerlere karşı savaş  açanlar 31 Mart'ı bekliyor. İşte onun için 'beka meselesi' diyoruz. Onun için  'sandıklarda bunlara gelin bir Osmanlı tokadı vuralım' diyoruz. Ülkemizi  tökezletmek için şu anda el ovuşturanlar var. Onların değirmenine gönüllü olarak  su taşıyan birtakım siyasetçiler var. Çıkmış 'pazar günü intikam' diyen beyni  sulanmış olanlar da var. Adama bak, pazar intikammış, bunların beyni sulanmış.  Onun için pazar günü çok önemli. Bu 'beka meselesi' deyişimiz oradan  kaynaklanıyor. Bunların hiçbirinin ülkemizin gelişmesinde, kalkınmasında,  büyümesinde, güçlenmesinde katkıları yok. Bunlar hep ülkemizi karıştırmak için  var olmuşlar. Seçimlerde de milletimize hiçbir vaatleri yok. Tek bir hedefleri  var bizi yıkmak. Bunun için CHP'sinden terör örgütünün emrindeki partiye, adı iyi  kendi karışık bir partiye kadar herkes aynı ittifakın çatısı altında toplandılar.  Biz inşa etmek için yola çıktık, onlar yıkmak için karşımıza dikildiler."

Çubuk'un havalimanı, üniversite, sanayi ve ticaret tesisleri gibi  Ankara'nın en önemli değerlerine ev sahipliği yapmanın yanında, aynı zamanda  önemli bir tarım ve hayvancılık bölgesi olduğunu belirten Erdoğan, küçükbaş  hayvan yetiştiricilerine gelecek yıldan itibaren damızlığa ayırdıkları her hayvan  için 100 lira ilave ödeme yapacaklarını söyledi. Recep Tayyip Erdoğan, "Bu,  küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinde çok ciddi bir rakamdır. Şimdiden hayırlı olsun  diyorum." ifadelerini kullandı.

Erdoğan, çiftçilerin girdi fiyatlarındaki yükseliş sebebiyle  yaşadıkları sıkıntıları yakından bildiğini belirterek, şunları kaydetti:

"Türk ekonomisine yönelik saldırılardan en çok mağdur olan kesimlerin  başında üreticilerimiz geliyor. Bu sorunları aşmanın yolu, ekonomimizin gücünü  artırmaktan, saldırılara karşı mukavemetimizi sağlamlaştırmaktan geçiyor.  Türkiye'nin bir daha kur, faiz, enflasyon şer üçgeninde sıkıştırılmasına izin  vermeyecek güçlü bir ekonomik yapı kurmakta kararlıyız. Ülkemizi 2023 hedeflerine  ulaştıracak adımları attıkça, bu tür tuzakların üstesinden daha kolay  geleceğimize inanıyorum. Seçimlerden hemen sonra tüm gücümüz ve imkanlarımızla bu  konuya odaklanacağız."

 Miting meydanında HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli'nin konuşmasını  izleten Erdoğan, "Şimdi ben buradan tüm Türkiye'ye sesleniyorum. Bu adam kendisi  aslında Kürt değil, ne idiği belirsiz. Türkiye'de Kürdistan diye bir bölge var  mı? Bizim Güneydoğu Anadolu Bölgemiz var. Bizim Doğu Anadolu Bölgemiz var.  Karadeniz'imiz, Akdeniz'imiz var, Ege'miz var, Marmara'mız var ama Kürdistan diye  bir bölgemiz yok. Sen Kürdistan'ı mı arıyorsun? Irak'ın kuzeyinde var. Yanına al  o mekanizmanın içinde olanları da beraberce defolup gidin o Kürdistan'a. Size bu  topraklarda mama yok. Bunu bilecekler." ifadelerini kullandı.

"Sen ne zamandan beri benim Kürt kardeşlerimin iradesini ipotek  altına aldın?"

Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Sen ne zamandan beri benim Kürt kardeşlerimin iradesini ipotek altına  aldın? Sen kimsin? Benim Kürt kardeşlerimin oyları kendi iradelerindedir. Nereye  isterlerse oraya bu oylarını kullanırlar. Ve AK Partili olarak bizler bugüne  kadar Kürt kardeşlerimin Güneydoğu'da, Doğu'da bütün haklarının en üst düzeyde  savunucusu olduk. Biz savunduk onları, bunlar değil. Bunlar onları hep  katlettiler."

Erdoğan, Diyarbakır Belediyesinin önünde aylarca Diyarbakırlı  annelerin kaçırılan kızları ve çocukları için ağladığını anımsatarak,  "Başbakanlığımda bana geldiler, onlarla konuştuk. Bunlar hain. Bunların zerre  kadar bu bölgede emeği yok. Ne yaptılar? Çukur kazdılar mı? Hendekleri kazdılar  mı? Devletin makinelerini oralarda kullandılar mı? Verdiğimiz paraları nereye  gönderdiler? Kandil'e gönderdiler." diye konuştu.

O dönemde terörün bölgeye verdiği zarar sonrasında dönemin Çevre ve  Şehircilik Bakanı olan Mehmet Özhaseki'nin Güneydoğu ve Doğu'yu yeniden imar  ettiğini söyleyen Erdoğan, şunları kaydetti:

"Oraları tamamen yıkarak kurşunlanan, bombalanan binaları yeniden  yıkıp yeniden Diyarbakır'ı inşa ettik, Siirt'i inşa ettik, Mardin'i inşa ettik,  Silopi'yi inşa ettik, Van'ı inşa ettik. İşte şimdi biz sizlere böyle bir inşa ve  ihya hareketini üstlenmiş Özhaseki kardeşimizi Ankara'ya Büyükşehir Belediye  Başkan adayı yapıyoruz. Beş dönem Kayseri'de başarılı bir Büyükşehir Belediye  Başkanlığı yapan arkadaşımı, yol arkadaşımı buraya aday gösteriyoruz."

"Büyükşehirlere tecrübeli işini bilen, devleti tanıyan isimler  lazım"

Ankara'ya bir ilçenin "kenar, köşe başkanlığını yapmış birisini" aday  göstermediklerinin altını çizen Erdoğan, "İstanbul da aynı şekilde.  Büyükşehirlerimiz farklı, buralara tecrübeli, işini bilen, devleti tanıyan  isimler lazım. Onun için de İstanbul'da Binali Yıldırım kardeşimle seçime girdik.  Bizim dünyada yüz akımızın olması lazım." diye konuştu.

Ankapark 23 Nisan'a kadar ücretsiz

Ankapark'ın açılışının ardından 31 Mart akşamına kadar ücretsiz olduğu  müjdesini verdiğini hatırlatan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bugün sabah gençlerle beraberdim. Mehmet Bey de yanımdaydı. Mehmet  Bey'e orada dedim ki 'Şimdi ben senden ricada bulunacağım. 31 Mart diye ilan  ettik ama Allah'ın izniyle ben inanıyorum bu seçimi kazanacaksın ve bu ilan  ettiğimiz tarihi bir meclis kararıyla 23 Nisan'a kadar uzatalım.' Nasıl buldunuz,  iyi mi? Kabul edenler? Etmeyenler? Oy birliği ile kabul edilmiştir."

"Biz talimatı sadece milletimizden alırız, sizden alırız"

Erdoğan, talimatı sadece milletten aldıklarını belirterek, "Kandil'den  değil, şuradan, buradan değil. Çünkü AK Parti milletimizin kurduğu bir partidir.  Cumhur İttifakı, 15 Temmuz gecesi darbecilerin karşısında kurduğu bir ittifaktır.  Biz sadece bu ittifakın adını koyduk." dedi.

"Son yıllarda üst üste yaşanılan seçimlerin milletimizi yorduğunu  biliyoruz." ifadesini kullanan Erdoğan, şöyle devam etti:

"İnşallah pazar gününden sonra önümüzde 4,5 yıllık kesintisiz bir  dönem var. Belediyede de 5 yıl. Bu zamanı ülkemizi 2023 hedeflerine ulaştırmak  için en verimli şekilde kullanacağız. Diğerlerinin böyle şansı var mı? Yok. Bunun  için pazar günü sandıklardan bize öyle bir destek verin ki, bu moralle inşallah  2023'e yürüyelim. Şu anda unutmayın İslam dünyası sizi takip ediyor. Sandıklardan  ne çıkacak buna bakıyor."

Ataların dediği gibi "marifetin iltifata tabi olduğunu" söyleyen  Erdoğan, "Milletimiz sandıkta bize öyle destek verecek ki biz de sahada terör  örgütlerinin tepesine binelim, ekonomimize tuzak kuranları ezip geçelim.  Sizlerden pazar günü büyükşehirde ve ilçe belediyesinde bize rekor bir oyla  destek olmanızı bekliyorum." ifadelerini kullandı.

Erdoğan sözlerin şöyle tamamladı:

"Herhalde turşu diyarı bizi mahcup etmeyecek. Seçim günü Ankara'daki  her bir kardeşimin mutlaka sandığa gidip aklının ve vicdanın gösterdiği şekilde  oyunu kullanmasını istiyorum. Şimdi sizlerden son bir söz almak istiyorum. Hazır  mıyız? Şimdi gördüğüm şu kitle öyle bir haykıralım ki tüm Türkiye duysun, tüm  Ankara duysun. Çubuk, 31 Mart'ta sandığa sahip çıkıyor musun? Çubuk, 31 Mart'ta  Cumhur İttifakı'na sahip çıkıyor musun? Çubuk 31 Mart'ta 'Memleket işi gönül işi'  diyor musun? Çubuk 31 Mart'ta gönül belediyeciliğine 'evet' diyor musun?  Büyükşehirde Mehmet Özhaseki'ye, ilçemizde Baki Demirbaş'a sahip çıkıyor musun?  Rabb'im hepimizden razı olsun. Pazartesi gününden itibaren ülkemizin önünde  açılacak yeni ve aydınlık dönem şimdiden hayırlı olsun. Ben belediye  başkanlarımızı size emanet ediyorum. Çubuk'u da belediye başkanlarımıza emanet  ediyorum."

"Bugün kendi hedeflerimizi kendimiz yeniliyoruz"

Mitingde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay da kısa bir konuşma  yaptı.

Ülkenin nereden nereye geldiğini yerinde gördüklerini, hep birlikte  müşahede ettiklerini söyleyen Oktay, "Türkiye 17 yıldır tarihinin en büyük hızlı  büyümesini, gelişmesini, kalkınmasını yaşadı. Önümüze kim hangi engelleri  çıkarmaya çalışırsa çalışsın, onlar patlıcanla, biberle, dövizle oynasınlar ama  benim Çubuklu vatandaşım tüm bu engellerin üstesinden eze eze geçecek." dedi.

Geride kalan 17 yılda projeleri birer birer hayata geçirdiklerini,  sağlıkta, eğitimde, turizmde, savunma sanayinde, her alanda adım adım  belirledikleri hedeflere ulaştıklarını ve ulaşmaya devam ettiklerini dile getiren  Oktay, "Bugün kendi hedeflerimizi kendimiz yeniliyoruz çünkü çalışan bir  muhalefet yok, sadece konuşan bir muhalefet var." ifadelerini kullandı.

Mitingde, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, AK Parti  Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mehmet  Özhaseki, AK Parti Genel Sekreteri Fatih Şahin de birer konuşma yaptı.

Konuşmasından önce "Bizimkisi bir aşk hikayesi" şarkısına eşlik eden  Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının ardından belediye başkan adaylarıyla  vatandaşları selamladı, vatandaşlara kenevirden yapılmış torbaların içinde çay  dağıttı.

Mitinge Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun da katıldı.

ETİKETLER