Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ciddi yanılma yaşayacaklar

27 Mart 2019 Çarşamba - 21:55 | Son Güncelleme : 28 03 2019 - 8:38

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önemli açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Meydanların diline baktığımızda, bu seçimde çok ciddi bir yanılmayı anket şirketleri yaşayacak. Gerçek anketi pazar akşamı göreceğiz' dedi.


31 Mart yerel seçimlerine günler kala Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gündemdeki gelişmeleri değerlendirdi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçildiği gün ve o dönemdeki  konuşmalarını içeren bir video gösterilerek, "25 yıl önce bugün, çok büyük bir  dönüşümün de başlangıcı oldu. 25 yıl önce verdiğiniz mesajda 'ben kısa mesafe  koşucusu değilim, maraton koşucusuyum' diyorsunuz. Bunu kanıtladınız zaten."  değerlendirmesi üzerine Erdoğan, "İlanihaye sürecek bir maraton. Maratonun da  sınırı var biliyorsunuz." ifadesini kullandı.

Türkiye'de kendisiyle beraber yaşanan bu büyük dönüşüme ilişkin  değerlendirme yapması istenen Erdoğan, kendisine yapılan video sürprizine ilişkin  "gayet güzel" değerlendirmesinde bulundu ve 25 yıldır millete hizmet yolunda,  millet için, milletle beraber yürüdüklerini ifade etti.

Hak bildikleri davanın öncüleri de bizzat millet olunca önlerine çıkan  her türlü engeli aşmayı başardıklarına işaret eden Erdoğan, "Bugüne kadar  herhangi bir engel karşısında da tıkanmadık ve yolumuza kararlı bir şekilde devam  ettik." dedi.

Seçildiğindeki bir konuşmasında, "Yerel hizmetler noktasında kimse  bize özel çıkarı için gelmesin ve sadece Refah Partililerin belediye başkanı  değilim, tüm İstanbulluların belediye başkanıyım." dediğini anımsatan Erdoğan,  sözlerini şöyle sürdürdü:

 "Şu anda da tabii her ne kadar AK Parti'li bir Cumhurbaşkanı olsam da  ben tamamıyla bu ülkede 82 milyonun Cumhurbaşkanıyım. Tabii Bay Kemal, bunları  hazmedemiyor, anlayamıyor. 'Ben Cumhurbaşkanı demem' diyor. İster de ister deme.  Biz yeni yönetim sistemiyle artık bu iş bu şekilde tescillenmiş ve bu ülkede tüm  milletin onayını almış ve milletin onayını aldıktan sonra da artık yeni yönetim  sistemiyle de Anayasamıza bu şekilde işlenmiş durumda. Bu şekilde de şu anda Türkiye'nin  dört bir yanında, 780 bin kilometrekarede 'buradan bize oy gelmedi, buraya  dokunma, buradan geldi buraya yüklen' demedik. Yani biz CHP'lilerin olduğu yerde  de öbür tarafta HDP'lilerin olduğu yerde de diğer siyasi partilerin olduğu yerde  de hepsine çalışmalarımızı, hizmetlerimizi dört dörtlük götürdük. Niye? 780 bin  kilometre bizim vatanımız ve biz bunun sorumlusuyuz."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rabia ile "tek millet, tek bayrak, tek vatan,  tek devlet" dediklerine dikkati çekerek, "Biz bu dörtlü içerisinde hiçbir şeyi  eksik bırakmadan bu yola devam edeceğiz. Artık Türkiye'de hiçbir şey eskisi  olmayacak dedik, yola öyle çıktık ve Allah'ın yardımıyla ve milletimin desteğiyle  gerçekten yeni bir Türkiye'yi inşa ettik, inşa ediyoruz." diye konuştu.

Programda Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, çocukluk yıllarını, anne babasını  ve ailesini kendi ifadeleriyle anlattığı çeşitli konuşmalarının yer aldığı bir  video da gösterildi.

Erdoğan, bugün illerde 58. mitingini yaptığı belirtilerek,  "Meydanların dilini en iyi bilen, en iyi okuyan lidersiniz. Ne diyor meydanlar?"  sorusu üzerine şöyle konuştu:

"Gerçekten meydanların diline baktığımızda öyle zannediyorum ki bu  seçimde çok ciddi bir yanılmayı anket şirketleri yaşayacak. Çünkü anketlerden  gelen bilgilere baktığımız zaman aralarında korkunç farklılıklar var. Birbirine  yakın bile diyemeyeceğim kadar farklılıklar var. Ama meydana baktığınız zaman ben  diyorum ki meydanlar yalan söylemez. Mecbur mu yani bu insanlar meydanlara  gelsin. Diyelim, bugün Düzce'de saat 12, millet meydanda. Bu meydanı dolduran  benim Düzceli kardeşlerim, büyük bir heyecanla, büyük bir coşkuyla kadını, erkeği orada konuşmam bitene kadar ayrılma diye bir şey yok. Bir de ayrılmadığı gibi  ondan sonra bir de resim faslı başlıyor. 'İlla resimler çektirelim.' Bütün  bunlarla beraber tabii, bir de bizim hediyeleşmemiz oluyor. Bu sene biz  biliyorsunuz çay dağıtıyoruz. Erkeklere dağıtmıyoruz, tabii bayanlara  dağıtıyoruz. Hoşlarına gidiyor, iyi de oluyor."

Bugün havanın üç ilde de iyi olduğunu ancak yağmurlu havalarda da aynı  şekilde miting yaptığını dile getiren Erdoğan, "Yağmurda bile yani bazı  eksilmeler olmasına rağmen mitinglerimizi bekleyenler vardı. Yenikapı'da, 1  milyon 600 bin kişi, bu emniyetin verdiği resmi rakam, bu 1 milyon 600 bin  kişinin, bir de geometrik olarak artısını düşündüğünüz zaman olay tabii çok daha  farklı bir neticeye doğru gidiyor. Ben bunu durgun suya benzetiyorum. Bir taş  atarsınız ondan sonra dalga dalga kenara doğru yayılır. Yenikapı, bize çok farklı  bir söylemde bulundu." ifadelerini kullandı.

"Diğerleri acaba Yenikapı'da neden böyle bir miting yapmadılar?"  sorusunu soran Erdoğan, "Hepsi bir araya gelip niye yapmadılar, neden  yapamıyorlar? Tabii bunun bir gerekçesi var. Yoksa bir güven olmuş olsa yaparlar.  'Bir aksilik olursa...' Herhalde bunu düşündüler. 'Biz o mitingin karşılığını  aynen biz de orada yaşayamazsak, bu nasıl yorumlanır?' Herhalde bunu düşündüler.  Yani İstanbul böyleyken Ankara farklı mıydı? Ankara da gayet güzeldi, İzmir gayet  güzeldi." diye konuştu.

 

"İzmir'de rekor kişi toplanmış" sözleri üzerine Erdoğan, sözlerini  şöyle sürdürdü:

"O da gayet muhteşemdi. Kendisi oradan milletvekili olduğu halde,  seçim kazanabilirsin o ayrı bir mesele ama o milleti oraya çekebilmek ayrı bir  konu. Onun için bu anket şirketlerinin bu defa ben çok farklı bir yanılgı içinde  olduklarını, gerçek anketin yapılacağı pazar gününün akşamı göreceğiz. Asıl anket  pazar günü. Bir de meydanların dili olarak ifade ettiğim anketler var. Bunlara  baktığımız zaman gerçekten şu anda iyi gittiğimize inanıyorum. Hedefe inşallah  varacağız diye inanıyorum. Milletime güveniyorum. Rabbim de dualarımızı inşallah  kabul edecek, çok dualar var."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Çok enteresandır. Yola çıkarken bir küçük  yavrunun bir hatırası vardı. Ben onu bugüne kadar sakladım. Bu programda halkımla  bunu paylaşayım dedim. Bugün de onu yanımda getirdim. Numarayı da koymuş."  diyerek bir kız çocuğunun, bileklik ve 50 lira parayla birlikte verdiği mektubunu  okudu.

 Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın okuduğu mektup şöyle:

"Merhaba Cumhurbaşkanım. Ben Gülderen Yiğit. Biz ailece sizleri çok  seviyoruz. Televizyondan her zaman takip ediyoruz. Siz ekrana çıktığınızda  kardeşime 'Tayyip Dede' dedirtmeye çalışıyoruz. Ben bu bilekliği artık  kullanmıyorum. Bu yüzden size veriyorum. Sizler de bu bilekliği ve parayı,  devletimizin ihtiyacı için kullanırsanız mutlu oluruz. Cumhurbaşkanım, Allah sizi  başımızdan eksik etmesin. İnşallah bu seçimde de siz kazanırsınız.  Cumhurbaşkanım, eğer boş vaktiniz olursa bizi bu numaradan arayabilirsiniz. Tabii  bu aramanızda bir sesinizi duymuş oluruz."

Erdoğan, mektupta çocuğun annesinin, babasının, kardeşinin adını  verdiğini aktararak, "Bu da Gülderen'in bilekliği. Para da burada, 50 lira."  dedi.

"Bütün yorgunluğunuzu alıyordur." değerlendirmesi üzerine Erdoğan,  "Almaz olur mu? 50 lira. Bir 20'lik, üç tane 10'luk. Gülderen, gözlerinden  öpüyorum. İnşallah ekrandasındır bu akşam, izliyorsundur. Okul zamanı da aynı  zamanda. Gülderen'in o küçücük bileğinden gelen, üzerinde kalplerin de olduğu, o  da tabii 'Kalbimizdesin' demek. Ben de gözlerinden öpüyorum. İnşallah bu  seçimlerin en büyük sermayesi bu." ifadelerini kullandı.

Türkiye'de 31 Mart'tan sonra 4,5 yıl seçim olmayacağı hatırlatılarak  bu süreden sonra Türkiye'nin hem bölgesinde hem de dünyadaki yerine ilişkin  görüşleri sorulan Erdoğan, şöyle konuştu:

"CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı vardı. O adaylığı sırasında, öncesinde  tabii ısrarla Bay Kemal'in Cumhurbaşkanlığı için aday olmasını istemişti. O ara  dillerde olan çok ilginç bir şey vardı. 'Çıkmışsın yenmiş, çıkmışsın yenmiş,  yenmiş de yenmiş' dizeleri vardı. İnşallah yine öyle olacak. Allah'ın izniyle bu  seçimden de biz o şekilde çıkacağız. Çünkü ittifakımız çok sağlam bir zeminde  yürümeye devam ediyor. Temel sağlam. Kaçak göçek yok. İnşaasında da milletimiz  var. Millet nerede? Meydanlarda. İşte, milletle beraber yürüyoruz."

"Lider kadrodan bunlar kayıplar vermeye başladı"

Arif Nihat Asya'nın, "Yürüyeceksin, millet yürüyecek arkandan"  dizelerini hatırlatan Erdoğan, şöyle devam etti:

"Şu anda biz öyle yürüyoruz. PKK'dan DEAŞ'a, FETÖ'den DHKP-C'ye kadar  karanlık güçlerin besleyip, büyüttüğü, üzerimize saldığı ne kadar terör örgütü  varsa hepsini tepeledik, tepeliyoruz. Şu anda bizim polisimiz, askerimiz,  Cudi'de, Gabar'da, Tendürek'te ve Kandil'de bunlara çok ciddi hesaplar sordu. Şu  anda tabii lider kadrodan bunlar kayıplar vermeye başladı. Bunları  söylemeyeceğim. Mesela şu anda Kuzey Irak'ta önemli sorumlular bitti. Bir tane  çok çok önemli liderleri şu anda ağır yaralı. Bunun yanında tabii ölenler var.  Bütün bunlarla beraber bir defa polisimiz, askerimiz, jandarmamız hepsi el ele,  yılmadan, usanmadan, biz bu terörü inşallah bitirmenin kararlılığı içerisindeyiz,  buradan taviz yok, bu işi çözeceğiz."

Erdoğan, terör belasını çözmedikten sonra yatırımcı ve girişimcilerin  Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu Bölgesine yatırım yapmayacağını dile getirdi.

Doğu ve Güneydoğu'da yatırım için gerekli olan her türlü şartın hazır  olduğuna işaret eden Erdoğan, oraların terörden arındırılmaya başladığı andan  itibaren yatırımcıların peyderpey gelmeye başladığını ama daha yüksek yatırımlar  yapılabilmesinin hasreti içerisinde olduklarını ifade etti.

Terör örgütleri ve onların hamilerinin yerel seçimleri bir fırsat  olarak gördüklerini dile getiren Erdoğan, şöyle konuştu:

"Ama biz önümüze bakacağız. Bir defa bu seçim bir genel seçim değil.  Yerel seçimde de Türkiye'de Cumhurbaşkanı, kabine değişmeyecek ki. Bununla bunlar  milleti aldatmaya çalışıyorlar. Ben de milletime sesleniyorum;  4,5 yıl uzun bir  süreç. Tüm bu terör örgütlerini biz yerle bir edecekken ama benim sevgili  milletim, verdiğin bu oyla lokal, mevzii anlamda oralarda bir yönetici  seçeceksin. Peki bu seçeceğin yönetici senin oradaki bütün ekonomik durumunu mu  düzeltecek? Öyle bir yetkisi var mı? Yok. Kaldı ki bunlar, hele hele Güneydoğu'da  çukurlar yaptılar, kanallar açtılar, devletin bütün imkanlarını maalesef halka  değil, Kandil'e gönderdiler. Bunlar terörü beslediler."

Diyarbakır Belediyesi önünde aylarca çadır kurup, çocukları Kandil'e  kaçırılan anneleri hatırlatan Erdoğan, "Bu durdu mu? Yok. Hala Kandil'e oradaki  baronlar bu genç kızları 13,14, 15,16 yaşında kaçırıyorlar. Kaçırmakla  kalmıyorlar, biliyorsunuz oralarda çok ciddi taciz eylemleri de var. Bu  namussuzlar bunu da yapıyorlar. Bunları biz tabii gerçekten anlatmak için  dilimizde artık tüy bitti. Diyoruz ki 'Ey anneler, ey babalar, bak dikkatli  olalım, bu oyuna gelmeyelim, gelin bu oyunu bozalım.' Bunu sadece biz tek  başımıza bozarız dersek bu büyük bir iddia olur ama milletimizle beraber,  Doğu'da, Güneydoğu'da halkımızla beraber, el ele verdiğimizde bu işi biz  bitiririz ve bitireceğiz." ifadelerini kullandı.

Erdoğan, terör operasyonlarına ilişkin detaylara ve "Bir gece ansızın  gelebiliriz" mesajındaki o gecenin ne zaman olacağına ilişkin soruya da şu yanıtı  verdi:

"Şimdi o geceyi açıklarsak orada bir tane adam bulamayız. Az önce  gösterdikleriniz işte bunun aslında ön yoklamaları. Bunlar eğer haber verilerek  olsa, netice alamazsınız. Ama bunları biz tabii hiç haber vermeden, 'Bir gece  ansızın' derken bunu başarıyoruz. Şimdi bunların içerisinde şu anda alt seviye  falan yok. Bakıyorsunuz, Kandil bölge sorumlusu, çok önemli. Bunun yanında dış  ilişkiler sorumlusu ve örgüt sözcüsü. Bu ismi ismen söylemeyeceğim. Bu isim çünkü  aslında biliniyor ama şu anda komada olduğunu arkadaşlar söylüyorlar ve lider  kadrosunda bu. En üstteki o baronların arasında olanlardan ağır yaralandı. Daha  önce de bunların Sincar sorumlusu öldürülmüştü. Şu anda bu şekilde orada devam  eden bir süreç var.

Bizim buradaki en önemli, İHA'lar koordinatları yakalıyor, SİHA'lar  yakaladığı koordinatlarla vuruyor, aynı zamanda tabii F16'lar, vesaire merkeze  verilen bütün bu bilgilerle beraber gerektiğinde F16'lar devreye giriyor. F16'lar  da o vuruşlarıyla bunu hallediyor. Şimdi bir gece ansızın gelebilme olayına  gelince, işte hiç haber, vesaire, falan vermeden hemen biz ön haberi, ön  talimatları da verdiğimiz için onlar hiç sağa sola bilgiyi vermeden gidip  gereğini yapıyorlar. Zira dost bildiklerimiz bile bizim karşımıza dikiliyor. Onun  için hiç gerek yok. Hemen her şey 'ha' denildi mi onlar görevinin zaten bilinci  içerisinde gidip, işi bitiriyorlar, bize de neticeyi veriyorlar. Burada olduğu  gibi."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, terörle mücadelede yeni bir dönemin içerisinde  olunduğuna dikkati çekerek, yerli ve milli imkanlarla geliştilen silahlarla  teröristlere göz açtırılmadığını vurguladı.

Komada olan teröristin adının ne olduğuna ilişkin soruya ise Erdoğan,  "Bunu çıkınca söylersem daha iyi olur. Çünkü görevli arkadaşlarımızın da bu  noktada hassasiyetleri var, plan işlemesinde fayda var." dedi.

"Bunlar çok başarısız bir siyaset oynadılar"

Muhalefet partileri arasındaki ittifakın saklanmasına ilişkin bir  soruyu da yanıtlayan Erdoğan, şöyle konuştu:

"Burada aslında bunlar çok başarısız bir siyaset oynadılar.  Zannettiler ki 'biz böyle bir 4'lü bir araya gelirsek, bunu da gizlersek, netice  alırız.' Gizleyemezsin ve nitekim de gizleyemediler. Çünkü öyle yerler var ki  oralarda zaten seçimi almaları mümkün değildi. Ama 'böyle bir şeyi gizli  ittifaklarla yaparsak, oradan bir netice alırız.' Halkımız, CHP, sözde İYİ Parti,  HDP ve Saadet Partisi arasındaki bu ittifakı, ki Sayın Bahçeli'nin ifadesiyle  'zillet ittifakını' ben de 'illet' diyorum, çok iyi idrak etmiş, kapalı kapılar  ardında dönen pazarlıkları da biliyor ama detayını bilmiyor. Biz bu detaylara  ulaştık."

Bunlar arasında HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli'nin açıklamalarına  dikkati çeken Erdoğan, "Bu açıklamayı PKK'dan bağımsız yaptığı düşünülebilir mi?  Burada da açıkça bunu söylüyor, hadi onları anladık, zaten onlar PKK'dan emir  almadan adım dahi atamazlar. CHP, sözde İYİ Parti, Saadet Partisi de onların  peşine takılmış durumdalar." ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin birbirinden güzel 7 coğrafi bölgesi olduğunu vurgulayan  Erdoğan, Temelli'nin "Kürdistan'da biz kazanacağız, Batı'da AK Parti ile MHP'ye  kaybettireceğiz.' sözlerini anımsattı.

Erdoğan, "Sen bu ülkede Kürdistan'ın olup olmadığını bilmeyecek kadar  gafilsin, cahilsin. Eğer bu kadar Kürdistan meraklısıysan Kuzey Irak'ta Kürdistan  var, defol git orada yaşa. Seninle beraber oranın sevdalısı olanlar varsa onları  da al yanına, onları da götür ama bu ülkeyi bölemeyeceksiniz." değerlendirmesini  yaptı.

Türkiye'de Kürdistan diye bir bölge olmadığının altını çizen Erdoğan,  "Biz beka meselesi derken bunu boşuna konuşmuyoruz. İşte 31 Mart bir beka  meselesidir. Bu temelsiz Sezai birlikteliğin diğer bileşenlerinin iplerini eline  almış, tehdit ediyor. 'Biz yoksak siz bir hiçsiniz' diyor." dedi.

Erdoğan, Temelli'nin CHP'nin Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkan adayı  Mansur Yavaş ve İstanbul'daki adayı Ekrem İmamoğlu için kullandığı sözleri  hatırlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"3 milyon Kürt varmış İstanbul'da onların oylarıyla... Sen ne zamandan  beri kalktın da benim Kürt vatandaşlarımın milli iradesine ipotek koyuyorsun.  Böyle bir ahlaksızlık olabilir mi? Ben buradan Kürt vatandaşlarıma sesleniyorum;  Sizin iradenize ipotek koyanlara, gelin demokratik bir şekilde sandıkta gereken  cevabı verin ve iradenizi sandığa yansıtırken, bu işi en iyi bilen kim, ona  bakın. Çünkü bu insan İstanbul'u yönetecek. İstanbul'u yönetecek kişinin sadece  belediyecilik değil, devlet yönetimi nedir bunu bilmesi lazım. İşin  belediyeciliği aşan bir boyutu da var. İstanbul'da bizim adayımız Binali Yıldırım  Bey. Binali Bey, benim belediye başkanlığımda İDO Genel Müdürümdü. Başkanlığa  geçtim, benim Ulaştırma Bakanımdı. Bakın bütün bunların hepsinin yerelle de  ilgisi, alakası var."

Erdoğan, İstanbul'un bütün altyapısında ulaştırma bakanlığının  destekleri olduğunu anımsatarak, Marmaray'ı, Avrasya Tüneli'ni ve üçüncü köprüyü  devlet olarak kendilerinin yaptıklarını, bunun yanında AK Partili belediyelerin  de İstanbul'da çok ciddi metro ve benzeri yatırımlar yaptıklarını da hatırlattı.

Binali Yıldırım'ın bakanlığı döneminde İzmir'e verilen hizmetlerin çok  iyi bilindiğini belirten Erdoğan, "Bunları Şebnem Hanım gayet iyi bilir. Çünkü  orada uzun zaman yaşadı. O yatırımların yerel yönetimle yapılması mümkün değil."  dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, aynı hizmetlerin Ankara için de geçerli  olduğunu hatırlatarak şunları söyledi:

"Havaalanında 20 sene önceyi düşünün. Şu andaki havalimanı gibi bir  havalimanı var mıydı? Körükler falan bunların olduğu havalimanı var mıydı?  Havalimanından şehre gelişte bu yollar var mıydı? Yok. Bütün bunların hepsi sağ  olsun Melih Bey'in döneminde başladı. Üç gidiş, üç geliş yollar o dönemde  yapıldı. Havalimanından merkeze geliş çok daha rahat oldu, kalite oldu. Bir  taraftan da başkente yakışır havaya girmiş oldu."

"İlçe belediye başkanını aday yapmak Ankaralılara saygısızlık"

Erdoğan, tüm bu hizmetlerle Ankara'nın sınıf atladığını ifade ederek,  "Ankara'ya şimdi bir tane ilçe belediye başkanını getirip de buraya aday olarak  koymak bana göre Ankaralılara saygısızlıktır." dedi.

Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"'Ankaralılara saygısızlık' derken ben burada ayrımcılığı asla  düşünmüyorum. Çünkü Ankara birçok ilden gelen insanlarımızın yaşadığı bir  vilayettir. Burada Yozgatlısı var, Çankırılısı var, Bolulusu var vesaire. Salt  Ankara'da doğup Ankara büyümüş olanlar değil hepsi var. Bütün bunların yanında  biz Ankara'ya rastgele bir aday değil. Dedik ki 'çok kalite bir isim.' Bu da  nedir? Tecrübesiyle bu konudaki bilinciyle 5 dönem Kayseri'de belediye başkanlığı  yapmış olan 'Mehmet Özhaseki kardeşimizle girelim' dedik."

Erdoğan, Mehmet Özhaseki'nin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı görevini de  bir süre üstlendiğini hatırlatarak, "Çevre ve Şehircilik Bakanlığı  belediyeciliğin bir üst sınıfıdır. Bakanlığı esnasında da Mehmet Özhaseki Bey'in  Ankara dışında Güneydoğu'da çok ciddi hizmetleri oldu. Çukur, kanal hepsi  derlenip toparlanmasına Mehmet Bey'in öncülüğünde yaptık." diye konuştu.

Yeni yönetim sistemine geçildiğinde Mehmet Özhaseki'nin Mahalli  İdarelerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı görevini yürüttüğünü de vurgulayan  Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Şimdi de 'Ankara'ya bu yakışır' dedik. Ankara'ya olaylara  geniş açıdan bakabilecek ve Ankara'yı şu anda bulunduğu yerden çok daha ileriye  taşıyabilecek bir isim olarak Mehmet Bey'i aday gösterdik. Yoksa şu anda  karşısındaki adayın cürmü, her şeyi ortada. Hele hele bu senet-menet  olaylarındaki çok berbat bir şey." ifadelerini kullandı.

"Bunların ortak paydası çıkar, menfaat"

AK Parti'ye karşı bir araya gelenlerin ortak paydasının sadece çıkar  ve menfaat ilişkisi olduğuna dikkati çeken Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

"Düşman kim? Erdoğan düşmanlığı. İki kere iki dört. Tabii Erdoğan  düşmanlığı bunların gözlerini öyle kör etmiş ki Türkiye düşmanlığı ile Erdoğan  düşmanlığını adeta ayırt edemez hale gelmişler. Bölücü terör örgütünün ağzı ile  konuşan HDP yöneticilerinin bu açıklamalarına tepki gösteremeyen CHP, sözde İyi  Parti ve Saadet Partisi yöneticileri bu düşmanlığın açık söylüyorum  ortaklarıdır."

Kapalı kapılar ardında anlaşıp bu millete zillet olmaya gelenlere  karşı Cumhur İttifakı'nın her zaman dimdik duracağını vurgulayan Erdoğan, şunları  kaydetti:

"Buradan açık bir şekilde ifade etmek istiyorum. Cumhur ittifakı  olduğu sürece bu topraklar üzerinde 'Kürdistan' diye bir bölge inşa etmeleri söz  konusu ve mümkün değildir. Nasıl şu anda Cudi'de, Gabar'da, Tendürek'te,  Kandil'de bunların inlerine girdik aynı şeyi o zaman da hesabını bunlara çok ağır  ödetiriz. Konuşmayı bile aslında ben zül addediyorum. O bile yanlış. Çünkü benim  halkım da buna müsaade etmez."

"Ama burada bir gerçek var. Mesela adam kalkıyor, diyelim ki benimle  alakalı, şahsımla alakalı. Hepsi de bir tanesi hariç şu ifadeyi kullanıyor.  Filanca partiye oy verenlere terörist demişim." ifadelerini kullanan Erdoğan,  şöyle konuştu:

"Baktık ya kadın da bu işlere bulaştı. Herhalde zemin kapmak istiyor.  İşte Denizli, Aydın mitinglerinde Meral Hanım kalkıyor, Denizli'deki benim  vatandaşlarıma benim 'terörist' dediğimi söylüyor, ki ben bir hafta önce  oradayım. Bütün bunların benim konuşma metni içerisinde hepsi böyle bir ifade bir  yerde var mı? Yok. Ben böyle bir ifade kullanırsam bu makamda durmam. Ben enayi  miyim ya? Ben Cumhurun başkanı olacağım ve halkıma 'terörist' diyeceğim. Onu  onlar yapabilir ama ben yapmam.

Aynı şeyi Aydın'da da yaptı. Tabii ben de hemen bunlarla ilgili davayı  açtım. Bir defa vatandaşlarıma ben 'terörist' diyecek kadar vicdansız değilim.  Utanmadan sıkılmadan benim HDP'ye oy verenlere 'terörist' dediğimi iddia  ediyorlar. Milletin gözlerinin içine baka baka yalan söylüyorlar. Baktılar bir  şey bulamadılar. Bu alçakça yalana başvurdular."

"Tüm oylara talibiz"

Erdoğan, bu ülkede siyaset yapan bir isim olarak tüm oylara talip  olduklarını belirterek, şöyle devam etti:

"Şunu söyleyeyim; biz CHP'ye oy verenin oylarına da sözde İyi Parti'ye  oy verenin oylarına da, HDP'ye oy verenin oylarına da, Saadet Partisi'ne oy  verenlerin oylarına da talibiz. Siyasetin gereği de bu. 40 yıldır siyasetle  meşgul olan Tayyip Erdoğan böyle bir vicdansızlığı yapamaz. Biz böyle büyüdük  buralara geldik. Ama bunlar tabii siyasetin içinde pişmediler, yetişmediler.  Hiçbiri. Biz siyasetin içinde yetiştik. Gençlik kollarından itibaren künyelerini  araştırın bakın hangisi gençlik kollarından beri bu işin içinde?"

"Büyük bir yalana sarıldılar. Bu alçaklıktır, alçalmaktır"

"Cumhur ittifakıyla baş edemeyeceklerini anlayınca HDP'ye oy veren  Kürt kardeşlerimi terörist ilan ettiğimi iddia ederek büyük bir yalana  sarıldılar. Bu alçaklıktır, alçalmaktır." diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu da  tutmayınca bu sefer Hanım da geldi. Kürt kardeşlerime değil de diğerine de dedi."  şeklinde konuştu.

"Bu iftirayı atan Akşener'in miting alanında darbe girişimi sebebiyle  Feto'dan tutuklananları" kastederek, "Mehmetçik hapiste, garip gureba hapiste"  dediğine işaret eden Erdoğan, "Bunlara Mehmetçik'in vatan savunmasında olduğunu  hatırlatmak gerek. Hapiste olanlar Mehmetçik değil. Mehmetçik'e ve milletime  kurşun sıkan bomba atan tanklarla üzerinden geçen teröristler. Sana teröristlerin  sözcülüğünü kim verdi? Pensilvanya. Burası çok önemli." şeklinde konuştu.

"Türkiye'yi istikrarlı kararlı yolundan çevirmek olunca hepsi de bir  araya gelebiliyor"

Erdoğan, söz konusu Türkiye'yi istikrarlı, kararlı yolundan çevirmek  olunca tüm bu çevrelerin bir araya geldiklerinin altını çizerek, şunları söyledi:

"AK Parti'nin öncülüğünde ülkemizin 2002'den bu yana savunma  sanayinden, ulaşıma nereden nereye geldiği ortada. Bugün gelinen noktada her  türlü saldırı ile bizi yolumuzdan çevirmeye çalışıyorlar. Bu son dönemdeki  ekonomik saldırı da herkesin malumu. Güneyimizde bir terör devleti kurma girişimi  var. Bunu tabii başaramadılar. Üst akıl sadece içeride değil. İçeride ve dışarıda  bu işin üst akıl diyebileceğimiz aktörleri var."

"Sende zerre kadar mertlik olsa sen ülkeni terk etmezsin"

Bazı çevrelerin AK Parti'yi Türkiye'de nasıl olur da gündemden  düşürürüz hesabı yaptığını belirten Erdoğan, şunları kaydetti:

"Çünkü geleceği kendilerine göre planlamak istiyorlar. Ama bu ülkeyi  sevenler burada. Milletine hizmet edenler burada. Diğerleri de zaten hepsi  dolaylı bunların görüşmeleri oralarla var. Oralarla yine bu görüşmelerin dışında  endirekt başka merkezlerle de görüşmeler var. Ama başaramayacaklar.

Tabii meslektaş olarak gazeteciliği bu teröre hizmet eden bu soytarı.  Pensilvanya'daki ahlaksızın yanında bir başka ahlaksız var. Sizin meslektaşınız.  Biliyorsunuz buradan kaçıp giden.  'Milletin başından düş' diyor. Sen mi getirdin  bizi buraya? Terbiyesiz. Bizi buradan ancak milletim sandıkta memnun değilse  sandıkta bize der ki, 'ya yeter.' Bunun kararını o verir, sen değil. Sende zerre  kadar mertlik olsa ülkeni terk etmezsin. Ülkenden kaçıp giden şu anda bir  soysuzsun.

Biz, bunları tabii geçmişte böyle tanımadık. Böyle bilmiyorduk ama  maalesef bunlar meğerse bunların zihin arkasında farklı şeyler varmış. Şu anda da  kaçıp gittiler gerçek patronlarına orada hizmet ediyorlar."

Programda, terör örgütü PKK ile muhalefet partilerinin bazı  söylemlerinin benzerliğine ilişkin görüntülerin yer aldığı videoyu izleyen  Erdoğan, "Demokrasi adına ne yoksa bunlarda var. Çünkü, bu anlattıkları şeylerin  demokrasiyle yakından uzaktan alakası var mı? Konuşanlar teröristler. Kandil'de  konuşanlar teröristler. Oradan talimatı veriyor ve oradan verdiği talimatı  aşağıda o destekleri malum tipler." dedi.

Bu oyuna artık milletin gelmeyeceğini belirten Erdoğan, şöyle devam  etti:

"Burada hakikaten bizim üzüldüğümüz, acı olan ne biliyor musunuz? Çok  çok kirli bir ittifak kuruldu ve bu ittifakı gizliyorlar. Niçin bunların dördü  bir araya gelip miting yapamıyorlar? Birkaç yerde ikisi bir araya geldi ama dördü  bir araya gelip miting yapamıyorlar. Çünkü o zaman mızrak çuvala sığmayacak,  gizleyemeyecekler, ifşa olacaklar. Bunu bildikleri için, bunu kendi tabanlarına  anlatmaları da mümkün olmayacak. Bunun için bir araya gelemiyorlar. Şimdi bu  zillet ittifakı milletimizin karşısına çıkmaktan bundan dolayı ciddi manada  korkuyor. Terörist başının resminin bulunduğu paçavralarla, uğruna şehitler  verdiğimiz şanlı bayrağımızın yan yana gözükmesinden de tabi ciddi manada  çekiniyorlar."

"Bir anlamda Kandil yol gösteriyor gibi." ifadesi üzerine Erdoğan,  "Tabi belli yerlerde. Mesela şimdi İzmir'le ilgili bazı ilçelerin adı geçti.  Oralarda Kandil'in talimatı var. CHP'nin içinde bazı isimler var ki Kandil ile  koordineli çalışıyor." değerlendirmesinde bulundu.

Recep Tayyip Erdoğan, CHP'nin, İzmir Büyükşehir Belediyesi için Tunç  Soyer'in adaylığını açıklamasının ardından HDP İzmir İl Başkanının  "destekleyecekleri" yönündeki açıklamasının hatırlatılması üzerine, "HDP, nerede  aday göstermediyse bilesiniz ki oranın suflörlerinden bir tanesi onlar. Neresi,  Kandil. O, sufle ediyor ve aşağıda da dizayn ona göre yapılıyor. Burada kalkıp da  Bay Kemal'in söyleyeceği bir şey yok. Aynı şekilde hanımın da söyleyeceği bir şey  yok. O kadın da bir şey söyleyemez. Ayrıca da tabi Pensilvanya'dan gelenler  karşısında da bu durum var. Mesela 340 civarında bunların listelerinde yer  alanlar var. Düşünebiliyor musunuz, Saadet Partisi'nin listelerinde PKK'lılar  var." dedi.

"Gümbür gümbür orada seçimi kazanacak"

Programda yayımlanan videoda, Saadet Partisi için terör örgütü PKK'nın  elebaşı Abdullah Öcalan'ın yeğeninin oy istediğinin vurgulanması üzerine ise  Erdoğan, "Adıyaman adayları kalkıyor, oradaki HDP'lilerin filan kendisini  destekleyeceklerini söylüyor. Pazar günü göreceğiz. Allah'ın izniyle Adıyaman'da  bizim adayımız seçimi alacak. Gümbür gümbür de orada seçimi kazanacak ama bu  teröristlerle iş birliği yaparak değil. Tamamıyla bu milletin asil evlatları  Adıyaman'da oyunu adayımıza verecekler." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Adıyaman'da yaptığı mitingde bunu gördüğünü,  muhteşem bir katılım olduğunu söyledi.

"Hepsi elimizde mevcut"

Erdoğan, Adıyaman mitinginde söylediği, "Kirli bir şeyler dönüyor  farkındayız." ifadesine ilişkin soruya da şu yanıtı verdi:

"Şimdi bunlardan bazı adaylar, mesela bir tanesinin yakını ciddi bir  zengin. Bunlar orada ilçede, ilçe belediye başkan adayı para dağıtıyor. Bunlarla  beraber işte giyimdi, kuşamdı vesaire. Buna benzer şeyler dağıtılıyor. Tabi bu  onlar için netice verir, vermez onu bilemem. Daha önce orada biz kazanmıştık.  Fakat tabi insanoğlu aday olmayınca tekrar kendisi kalkıyor, tekrar farklı bir  siyasi partiden aday oluyor. Ben şunu söyledim; 'bu trenden inen, bir daha bu  trene binemeyecek.' Çünkü yürütemeyecekler. Niye yürütemeyecekler? Bunlar oradaki  personelin maaşını dahi ödeyemeyecekler. Hepsinin şu anda künyeleri, bütün  belediyelerin şu anda borçları, hepsi elimizde mevcut. Yürütemeyecekler. Burada  merkezi yönetimle uyum içerisinde olmayanlar, kesinlikle yarın orada iflaslarını  ilan ederler. Çünkü biz birçok yerde yükler aldık."

"Orada yaşayanlar bizim milletimiz"

Van'da merkezi yönetim olarak deprem sonrası 27 milyar liralık yatırım  yaptıklarını vurgulayan Recep Tayyip Erdoğan, şunları kaydetti:

"Kim vardı orada? HDP'li belediye vardı. Büyükşehirlerde büyük şehrin  su ihtiyacını belediye temin eder, o karşılar. Ama karşılayamamıştır. Bakın İzmir  bile susuzluğa mahkum oldu. Biz Gördes Barajı'nı hallettik. Gördes Barajı'ndan  İzmir'e su verdik. Şu anda 3, 5 ilçede sıkıntı var. Yine bunları halledemiyorlar.  Onlarla ilgili de yine biz altyapı çalışmalarını merkezi yönetim olarak  yürütüyoruz. Niye? Orada yaşayanlar bizim milletimiz. 'Elimizden geleni yapmamız  lazım' diyoruz. Onun için de pazar günü oyunu veren vatandaşımın burada düşünmesi  lazım, akıl etmesi lazım. 'Ya burada eğer merkezi yönetim bize gerekli olan  desteği vermezse bizim halimiz nice olur?'

Hatay'da, 'oy varsa yol var' diyor, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı.  Ya sen niye geldin oraya? Ne demek? Yolunu da getireceksin, suyunu da  getireceksin. Ben belediye başkanlığını böyle yaptım. Ama Bay Kemal kalkıp da  'sen böyle bir şeyi nasıl söylersin' diyemedi. Sonra tutuştu, bir şeyler yapmaya  çalıştı. Ama şu anda Adıyaman'da gerek merkezdeki belediye başkan adayı olsun,  gerek diğerleri olsun, Allah'ın izniyle merkez inşallah zaten 'AK Parti' diyor.  Bunu ben dün gördüm. Pazar akşamı da müjdeyi Adıyaman'dan alacağım."

"Elbet bir bedeli vardır, olacaktır"

Kayyumlarla ilgili bir soru üzerine de Erdoğan, yasaya göre, teröre  yardım ve yataklık yapmanın, teröre destek vermenin, terörün propagandasını  yapmanın ve terörü finanse etmenin suç olduğunun altını çizdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Milletiyle omuz omuza olması gereken belediye başkanları terör  örgütleriyle omuz omuza oluyorsa bunun elbet bir karşılığı, bir bedeli vardır,  olacaktır da. Ben bunu peşinen söyleyeyim istedim. Yani millet teröristten  talimat alan, sorguya çekilen bodrum katlarında malum tokat yiyen değil,  kendisine hizmet eden belediyecilik istiyor. Şimdi seçimden önce bunun haberini  verelim, gerçekçi olalım. Nedir? Zaten bir çoğunun künyesinde ne var, ne yok,  GBT'sinde neler var, neler yok. Bunu geçen gün söyledim. Yüksek Seçim Kurulu, bu  GBT olaylarını tam manasıyla dört dörtlük çıkarmıyor. Aslında bunun çıkması lazım  ve bunların aday da olamaması lazım. Herhalde sayı çok fazla olduğu için belki  bunlarla baş edemiyor.

Yani millet terör çukurları kazan değil, gül bahçeleri açan  belediyeciliği hak ediyor. Bu hakkı bölgede görev alan kayyumlar fazlasıyla  yerine getirdi. Bir Diyarbakır bu noktada gerçekten örnektir. Oradaki kayyum,  belediye başkanlığını yürüten arkadaşımız şu anda bizim belediye başkan adayımız.  Aynı şekilde Mardin, orada vali bey götürüyor bu işi. Aynı şekilde Siirt yine bu  güzellikleri yakaladı. Aynı şekilde yine bölgede Van bu noktaya geldi. Aynı  şekilde bütün o bölgede kayyum olarak atadığımız arkadaşlar, hakikaten çok güzel,  başarılı bir belediyecilik yapıyorlar. Şimdi söylüyorum; yani seçim akşamı iş  bitti, neticeler belli oldu, bunların içerisinde teröre yardım yataklıktan  tutunuz da başka terörle ilgili, iltisaklı suç işlemiş olanlar varsa, biz artık  öyle 5 sene, 6 sene, 7 sene bekleyemeyiz. Hemen anında gereğini yasal olarak  savcılıklar inanıyorum ki yapacaktır ve burada bu milletin parasını çarçur edecek  olanlara da buralar teslim edilmeyecektir. Bizim, bu işi vakit kaybetmeden  götürmemiz lazım ki yerelde de bu ülke hak ettiği hizmeti alabilsin."

Yayında, "İlinizi PKK'lıların yönetmesini ister misiniz?" sorusuna  vatandaşların verdiği cevapların yer aldığı video gösterildi. Videoda,  vatandaşların "CHP ve İYİ Parti, PKK'nın yapamadığı şeyi doğuda, batıda yapmaya  çalışıyor. Allah reise uzun ömürler versin ki bunlara meydan kalmasın",  "Teröristlerle iş birliği yapmak yanlış bir şey", "Belediyelerin içerisine  girmesinden yana değilim", "Hepsi kendini belli etti", "CHP diye bir şey kalmadı,  Atatürk'ün partisi diye bir şey kalmadı ki artık", "Bunların amacı yıkmak, başka  bir amacı yok" ve "Onların derdi devlet yönetmek değil, devleti bölmek" gibi  görüşleri paylaşıldı.

"Kayyumla yönetilen yerlerdeki belediyelerin başarıları ortada olduğu  halde PKK'nın baskısıyla oy kullanılması ve bunun sonunda da 'Nasıl olsa görevden  alınacak HDP'li belediye başkanları, yine kayyum gelecek.' diye bu şekildeki  söylentilerin karşılığı doğru mu? Halk gerçekten korksun mu, korkmasın mı, oyunu  nasıl kullansın?" sorusu üzerine Erdoğan, "Benim tabii arzum, halkımın bu konuda  korkmaması." dedi.

Erdoğan, demokrasinin mücadelesinin korkular altında verilemeyeceğini  belirterek şunları kaydetti:

"Demokrasi mücadelesini korkusuzca vermemiz lazım. Bunu yaptığınız  zaman, bunun adı bir defa hak ve özgürlük olmaz. Hak ve özgürlüğün olmadığı yerde  de demokrasi olmaz. Burada 'Böyle bir mücadeleyi sadece bize bırakmak yanlış  olur.' derken bunu kastediyorum. Biz bütün tedbirlerimizi aldık. Güneydoğu,  Doğu'da bu tür baskılar varsa, diyoruz ki bunları oradaki birimlerimize bildirin.  Zira bu seçimlerde çok ciddi manada yüz binler güvenlik olarak görev yapacak.  Bütün tedbirlerimizi bu noktada almış vaziyetteyiz.

Benim vatandaşım o tür bir ifadeyi kullansa da kullanmasa da biz tabii  devlet olarak üzerimize düşeni yapacağız, o ayrı. Ama milletimize yapılan hiçbir  dayatmayı biz kabul etmeyeceğimiz gibi bunları da boşa çıkartırız. Bu bir boşa  çıkartma operasyonudur. Milletimize oyunun rengini zorla soran, değiştirmeye  kalkan, onlar da karşısında devlet olarak bizi bulur. Milletimize baskı yoluyla  oyunu çalmak isteyenleri devletimiz bir defa alaşağı eder, onları da serbest  bırakmaz. Sandığın da milletin de güvenliği, her ikisinin de bize ait. Bizim  görevimiz bu. Milletimizin kararları da hür iradelerine ve vicdanlarına emanet.  Biz bunu bu şekilde yürüttüğümüz takdirde de pazar akşamı neticeler farklı  olacaktır. Hiç şüpheniz olmasın. Yerel yönetimlerde teröre ucundan, kenarından,  köşesinden bulaşanı görevden alacağız. Bunu yine söylüyorum."

Belediyenin halka hizmet olarak aktarılması gereken kaynaklarının  Kandil'e gönderilmesine de kesinlikle izin verilmeyeceğini vurgulayan Erdoğan,  "Zaten onların farklı yolları da var, o ayrı mesele. Bunlarda insan kaçakçılığı  var, bunlarda esrar, eroin bu tür işler var. Bütün bunların dışında da ayrıca  bunlara dışarıdan destekler de var." diye konuştu.

"Kürt kardeşlerimin oyları, PKK'nın güdümündeki siyasi partinin  ipoteği altında değildir"

Erdoğan, "Bugüne kadarki seçimlere bakıyoruz, bu bölgedeki halkın üçte  ikisi oyunu AK Parti'ye verdiği halde HDP'nin iddiası sanki bütün oyların HDP'ye  aktığı yönünde bir algı operasyonu yürüttüğünü görüyoruz. Bunu nasıl  değerlendirirsiniz?" sorusu üzerine bütün illerde miting yaptığını, uğramadığı,  gitmediği yer kalmadığını anımsattı.

Hakkari'de yaptığı mitinge ilişkin değerlendirmelerde bulunan Erdoğan,  "Bunların gerçekten Hakkari'ye en ufak bir hizmetleri yok. Biz ne zaman ki  kayyuma verdik, Hakkari hizmet gördü. Hiçbir vatandaşın bu noktada bunlardan  aslında gönül rahatlığı içerisinde memnun olması da mümkün değil." ifadelerini  kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bundan önce Hakkari'ye gittiğinde vatandaşlar  pencereden bakamazken, şimdi böyle bir durumun söz konusu olmadığının altını  çizerek, "Er veya geç orada bu iş bitecek. Bugün olmazsa yarın bitecek ve benim  Kürt kardeşlerimin oyları PKK'nın güdümündeki bir siyasi partinin ipoteği altında  hiç değildir. Bunu da inşallah göstereceğiz. Ben Kürt kökenli kardeşlerimin  hizmet siyasetinden yana oy kullanacağını düşünüyorum, oy kullanması gerektiğini  düşünüyorum. Terörü finanse etmek için belediye kaynaklarını Kandil'e aktaran ve  halkını hizmetten mahrum bırakan bir anlayışın ardından gideceklerine  inanmıyorum. Çünkü, Kürt kardeşlerim bu noktada zekidir, bunlara da böyle bir  imkanı tanımayacaktır." açıklamasında bulundu.

"Bu ülke bölücü siyasetten de çok çekti"

Güneydoğu'da oy potansiyellerinin olduğunu ifade eden Erdoğan,  sözlerine şöyle devam etti:

"Bunların elinde bir defa Kürt kanı var, Kürtlere en büyük zulmü de  bunlar yaptı. Kürtlere en büyük zulmü yapan Esed'e de bunlar destek vermedi mi,  destek verdi. Biz Kobani'den gelen 300 bin Kürt kardeşimizi bu topraklarda  beslemiyor muyuz, onlara ev sahipliği yapmıyor muyuz? Araplar var ama bunun  yanında Kobani'den gelen Kürtler de var. Biz bunları kovmadık, tekrar bunları  Suriye'ye göndermedik. Hadi nerede bunlar? Belediyeleri var, o belediyelerde  bunlara sahip çıkmadılar. Niye bunlara barınma imkanları getirmediler? Cumhuriyet  Halk Partisinin Kürtlere karşı tarihi düşmanlığını en iyi yine Kürt kardeşlerim  biliyor aslında.

Terör destekçisi HDP üzerinden Kürt kardeşlerime göz kırpıyorlar. Bu  ülke CHP'nin tek tipçi siyasetinden çok çekti. Bu ülke bölücü siyasetten de çok  çekti. Bu iki zihniyeti besleyen faşizm anlayışıdır. Tunceli'de CHP zihniyetinin,  biliyorsunuz geçmişteki kıyımını bir kenara koymak mümkün mü? Tarih bunun  şahididir. Bay Kemal Tuncelili, çıkıp da bununla ilgili en ufak bir şey konuştu  mu, söyledi mi? Söylemedi. Ama ben söyledim. Devlet bunun bir defa  soruşturmasını, tarihi noktada açığa çıkarmak durumundadır. Ana muhalefet olarak  en ufak bir ifade kullanmadı. Bu kıyımın sorumluları kimdi? O dönemin  CHP'lileriydi, onlar yaptılar bu kıyımı. Biz ise hep ayrımcı politikaları  reddettik. Siyaseti bu noktada bunun üzerine inşa ettik ve yola da böyle devam  ettik, böyle devam ediyoruz."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, birçok özgürlüğü de o bölgede halka  kendilerinin sağladığını söyledi.

"Atatürk'ün kurmuş olduğu CHP maalesef çok farklı ellerde"

Mustafa Kemal Atatürk aleyhinde çeşitli yabancı basın yayın  organlarında yer alan ifadelerin yer aldığı videonun gösterilmesinin ardından  değerlendirmede bulunan Erdoğan, "Ben burada CHP'ye gönül veren kardeşlerime,  Atatürk'ün kurduğu partinin destekleyenleri olarak bu kardeşlerime... Şu anda  Gazi Mustafa Kemal'in o zamanlar başına gelenler ya da ona atfedilenlerin bugün  benzeri benim başıma geliyor." dedi.

Şu an aynı şeylerin kendisi için söylendiğini ifade eden Erdoğan, "Bay  Kemal'e söylemiyorlar. Niye? Çünkü ondan böyle bir şey, saldırı olmaz. Onun böyle  bir şeyi yapma gayretinin olması zaten mümkün değil. Biliyorlar ki bu işi yaparsa  bu noktada Erdoğan yapar. Onun için de Norveç'teki de bunu söylüyor, Yeni  Zelanda'daki de bunu söylüyor." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu değerlendirmede bulundu:

"Şimdi bizim bunlar böyle diyor diye hedeflerimizden vazgeçmemiz  mümkün mü? Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal'in, bunların o kirlenmiş,  zehirlenmiş ittifakına kurban edilmesine milletimiz rıza göstermeyecektir. Ama şu  anda Atatürk'ün kurmuş olduğu Cumhuriyet Halk Partisi maalesef çok farklı  ellerde. Zaten hayatta olsa bu adamı o partiye yaklaştırmaz. Çünkü, bunun vermesi  gereken hesaplar var. Şu anda gönül verenler de aslında bundan rahatsız, memnun  değiller, istikametini kaybetmiş bir özelliğe sahip. Biz de diyoruz ki biz bu  seçimde öyle bir adım atalım ki atacağımız bu adımla milletimiz her şeyden önce  bir defa bu koltuğu yapışıp bırakmayan Bay Kemal'den, Cumhuriyet Halk Partisini  benim milletim tabanda kurtarmış olsun. Çünkü kongrelerle kurtarmak mümkün değil.  Çünkü istediği gibi bir delegasyon oluşturan bu zat, öyle kongreyle falan gitmez.

Bay Kemal CHP'nin başına geçtikten sonra ne yaptılar, CHP'yi yeniden  dizayn ettiler. HDP ile yan yana gelebilecek omurgasız bir parti oluşturdular.  Ben gerçek sosyal demokratların buna gönlünün el vermeyeceğine bir defa  inanıyorum. Bunu düşünüyorum ve gelişmeler de zaten bunu gösteriyor."

CHP'nin Adalar Belediye Başkan adayı Erdem Gül'ün İstiklal Marşı'nı  okumaktan imtina ettiği ifade edilerek, konuya ilişkin görüntülerin  izletilmesinin ardından Erdoğan, CHP'nin Beyoğlu adayının da farklı olmadığını  söyledi.

Erdoğan, "Bir çok terör olaylarına bulaşmış birisi. Bu şahıs  biliyorsunuz şu anda yurt dışında olan Can Dündar ile beraberdi. İçeri de girdi.  Fakat ne yazık ki yargı buna beraat verdi. Buradan bu yırttı işi. Şimdi orada Bay  Kemal'in ve CHP'nin üst düzey yöneticileriyle beraber dururken İstiklal Marşı'nın  okunuşuna dahi tahammülü yok. Öyle zor yutkunuyor. Şimdi bu adam Adalar'a  belediye başkanı olacak olursa Adalar'ın vay haline." diye konuştu.

"Bir defa aday tespit ederken bile CHP'nin şu anda ilkeleri kaybolmuş"  diyen Erdoğan, "Yok böyle bir şey. Altı oka uyuyor mu bu? Altı okun hangi  maddesine uyuyor? Bu adam cumhuriyetçi mi, milliyetçi mi, halkçı mı, neci bu  adam? Hiçbir şey yok. Fakat hala Bay Kemal bunları zorla savunuyor. 'Atatürk'ün  partisiyiz' diyen bir partinin kimlerle yan yana ve işbirliği içinde olduğunu çok  açık net şu kare gösteriyor. İstiklal Marşı bu ülkenin bağımsızlığının ve  istiklalinin simgesidir, şehitlerimizin kanıdır, bu ülkenin namusudur. Buna karşı  böyle duyarsız bir tavır içinde olan bu kişi şu anda CHP'nin Adalar'da belediye  başkan adayı. Çok var, Beyoğlu'nu söyledim, o da öyle." ifadelerini kullandı.

"Kimi aldatıyorsunuz"

Bu ülkede insanların İstiklal Marşı'nın okunduğunu duyunca o an ne  halde olursa olsun bırakıp eşlik ettiğini belirten Recep Tayyip Erdoğan,  sözlerini şöyle sürdürdü:

"Çünkü İstiklal Marşı bizi biz yapan, vatanın ne şartlarda kurulduğunu  gösteren en önemli değerlerimizden biri. Aynı şekilde Dünya Kadınlar Günü'nde  malum Taksim Meydanı'na çıkış. Ama bu Taksim Meydanı'na çıkış örgütlü bir çıkış.  İstiklal Caddesi'nin değişik ara sokaklarından girmek suretiyle meydana yürüyüş.  Kimler var burada? CHP var. Başka kim var? Terör örgütlerinin mensupları var. HDP  vesaire. Öyle bir ana bunu denk getiriyorlar ki ezanın okunma anı ve ezanın  okunduğu anda da hemen düdükler öttürülmeye başlanıyor. CHP'nin sözcüsü ne diyor  biliyor musunuz? 'O düdükler ezan için çalınmadı, polis için çalındı' diyor. Kimi  aldatıyorsunuz?"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, benzer bir durumun Edremit'te de  yaşandığını ifade ederek, "Artık biz bunları anlatıyoruz ama CHP'ye gönül veren  kardeşlerime ben diyorum ki 'bak bu ezanlar ki şehadetleri dinin temeli, ebedi  yurdumun üstünde benim inlemeli.' Bu, İstiklal Marşı'mızın içinde. Bunu rastgele  söylemiyoruz." dedi.

"Gerçi çok bilmediğiniz iddia ediliyor" denilmesi üzerine Erdoğan,  "Bay Kemal öyle diyor, evet. Ama sonra Bay Kemal söylemek zorunda kaldığında da  çarşaflıyor." ifadesini kullandı.

DSP'nin CHP'yi Atatürk'ü istismar etmekle suçladığı hatırlatılarak,  "Bunun ötesine biraz daha geçelim, İstanbul Büyükşehir adayı İmamoğlu, bir  hanımefendiyi, Avcılar Belediye Başkanı Handan Toprak Benli'yi bir anlamda tehdit  etti. CHP'de ya bir DSP korkusu var ya da bunu nereye bağlayacağız?" diye sorulan  Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Acaba böyle bir korku mudur, yoksa oradan biraz bir şey  de alsa artık bu işi kaybederim endişesi midir? Ama hepsinden öte sen önce bu  yarışmanın içerisinde bulunan bir hanımefendiye bu şekilde hakaret edemezsin,  saygısızlık gösteremezsiniz." dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün Adana'da benzer bir olay  yaşandığını anlatarak, şöyle konuştu:

"Adana'da daha da öte bir şehit eşine bu ahlaksızlık yapıldı. Bu tabii  yenilir, yutulur bir şey değil. Ben öncelikle o şehidimizin eşine de geçmiş olsun  dileğinde bulunuyorum ama cesaretinden ötürü de kendisini ayrıca tebrik ediyorum.  Çünkü bu adamların inanın ruh köklerinde bu sakatlık var. Çünkü bunlar hiçbir  zaman terbiye tarlasından geçmemişler. Bunlar için insanın değeri yok. Hele hele  şehitlerin değeri hiç yok. Öyleyse benim milletim, benim vatandaşım, orada kalkıp  da o hanım kardeşimize saygısızlık yapacağı yerde o kendi belediye başkan  adaylarına haddini bildimesi gerekirdi. Bunun yapılması lazım. CHP'nin nereye  gittiğini görmesi bakımından bu çok önemli."

"Üzerlerine de gideceğim"

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay'ın hücrelerden söz ettiği, eski TBMM  Başkanı Hüsamettin Cindoruk'un "intikam seçimi" tabirini kullandığı  hatırlatılarak, "Ortaklaşa bir tehdit dili mi yürüyor?" yönündeki soru üzerine  Erdoğan, "Ortaklaşa bir tehdit dili. Burada ben Cindoruk'un bu yaklaşım  tarzını... Tabii bunun bedelini ödeyecek. Öyle 'intikam' dendiği anda bunun her  ne kadar kendisi hukukçu olduğunu söylüyorsa da bunun bedelini ödeyecek. Çünkü  ben bunları karşılıksız bırakamam. Yasalar içinde neyse karşılığı bunu bunların  vermesi, ödemesi lazım. Üzerlerine de gideceğim." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Neyin intikamı olabilir?" sorusu  üzerine, şu ifadeleri kullandı:

"Şimdi yargıda gitsin, gerekeni orada söylesin. Öbürü, ismini  anmayayım, onu da hemen büyük ihtimalle avukatlarım bugün onunla ilgili de davayı  açmış olabilirler. Ona da hesabını soracağız. Çünkü eğer biz yargıyı iyi  çalıştırmazsak, bunlar nerede meydanı boş bulurlarsa bu tür saldırılarını  sürdürecekler. Onun için de biz yargıda bu noktada haklarımızı aramaya devam  edeceğiz. Bunlara cevap vermeyi dahi ben lüzumsuz addediyorum. Diyorum ki hemen  yargıda bunlarla ilgili dava sürecini başlatalım. Oradan bunlara hesabı soralım.  Tabii şimdi bunların bir kısmını da ister istemez seçimden sonraya bırakıyorum.  Şurada hemen seçim öncesi de bunlara bulaşmayalım. Hemen bu sefer diyecekler ki  'böyle böyle' bir mağduriyete oynamaya kalkacaklar. Onlara da o fırsatı veremem."

Muhalefetin, daha önce 31 Mart seçimlerinin beka seçimi olduğuna karşı  çıkarken şimdi "intikam" ve "hücreler" ifadelerini kullandığının hatırlatılması  üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Demek ki beka seçimi olduğu çıkıyor ortaya." diye  konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Bu tehdit dilinden, 15 Temmuz'un  bir hesaplaşma alanı olduğu gibi bir ifade de ortaya çıkıyor." denilmesi üzerine  ise şunları kaydetti:

"Onu kullanıyor zaten. Ama biz size o fırsatı verir miyiz? Siz zaten  16 saatte onun bedelini orada ödediniz. Şu anda malum on binler içeride,  yargılanıyorlar. Bunların içerisinde ağırlaştırılmış müebbete mahkum olanlar var,  müebbete mahkum olanlar var. Devam ediyor. Peyderpey bunlar yakalanmaya da devam  ediyor. Silahlı kuvvetlerimizin içinde, polis teşkilatında, devletin diğer  kademelerinde, nerede varsa, kadın, erkek, yakalanıyorlar ve cezaevine  alınıyorlar. Yargılanmaları da orada devam ediyor. Bırakamayız. Sonuna kadar  bunları kovalamaya devam edeceğiz ki bu millet çok çekti. Bunlar milleti  böldüler, milleti parçaladılar. Bunların diğer arazideki figüranları da Bay  Kemal, hanım, diğerleri, maalesef onlar da figüranlığa oynuyorlar ama biz bunlara  fırsat veremeyiz. Çünkü biz bunların tehditlerine aldırış edecek değiliz. Ben ve  arkadaşlarım bu millete hizmet yolunda zaten fedayı can ettik. Bunu kararlı  şekilde de sürdüreceğiz."

ETİKETLER