Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bundan böyle hiçbir güç...

AA |  26 Mart 2019 Salı - 14:17 | Son Güncelleme : 26 03 2019 - 16:53

Van'da halka hitap eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 'Buradan ilan ediyorum' deyip "Bundan böyle hiçbir güç Türkiye’yi ekonomide altyapı da geldiği seviyenin gerisine düşüremeyecektir." dedi. Erdoğan ayrıca "Ülkemizde küçükbaş hayvan yetiştiriciliğini teşvik etmek için yeni bir destek programını hayata geçiriyoruz." diyerek müjdeyi verdi.


Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep  Tayyip Erdoğan, "Şayet bu teröristleri inlerinde kıstırıp yok etmiş olmazsak her  gün Van'da ve diğer şehirlerimizde, masum insanlarımızın kanını dökecekler. Sınır  ötesinde bunları adım adım takip edip kıpırdayamaz hale getirmezsek yaşattıkları  acılarla baharlarımızı kışa çevirecekler." dedi. 
 
Erdoğan, partisince Beşyol Meydanı'nda düzenlenen mitinge katılarak,  vatandaşlara hitap etti.
 
Van'ın tüm ilçelerini tek tek sayarak selamlayan Cumhurbaşkanı  Erdoğan, "Van ile aramıza kimseyi sokmadık, sokmayız. Bizim aramızdaki kalpten  kalbe giden yolu ancak yüreği bu şehir ve bu ülke için çarpanlar görür." dedi.
 
Birilerinin yıllarca milletin içine nifak sokmaya çalıştığını  vurgulayan Erdoğan, "Milleti, kimi zaman sağcı-solcu, kimi zaman Alevi-Sünni,  kimi zaman Türk-Kürt diyerek bölmeye, parçalamaya, birbiriyle kavga ettirmeye  çalıştılar. Bu uğurda nice gençler toprağa düştü, nicelerinin hayatı karardı.  Peki sonuçta ne oldu? Sonuçta gördük ki bunların hepsi de ülkemizin üstünde  hesapları olanların oyunlarından ibarettir. Van, deprem yıkıntıları altında  inlerken bile bunlar kendi senaryolarını sahneleme peşindeydi." ifadelerini  kullandı.
 
Deprem sonrası bütün imkanları kullanarak Van'ı ayağa kaldırırken  yapılan işleri engelleme gayreti içinde olanlar da bulunduğunu dile getiren  Erdoğan, "Depremin olduğu gece Erciş'e geldim, Van'a geldim. Bu terör örgütünün  arkasında oldukları neredeydi? Onların böyle bir derdi var mıydı? Ama biz  dertliydik, az önce size 'Aşk Hikayesi'ni dinlettim, biz size aşıktık. Onun için  bakanlarımla birlikte buraya geldik, bütün gayretimizle birlikte, Van'ı kendi  haline bırakamazdık." diye konuştu.
 
Erdoğan, "Bundan 3-4 yıl önce yine benzer işlere kalkıştılar.  Mahallelerimizi birbirinden ayırmak için çukurlar kazdılar. Bitişik nizam evleri  içinden tünellerle birbirine bağladılar, tüneller açtılar. İnsanlarımızın  evlerine, mahremine girdiler. 'Masum insanların kanı aksın da üstlerinden  propaganda yapalım' diye kundaktaki çocuktan yaşlılara kadar herkesi kullandılar.  Herkesi istismar ettiler." dedi.
 
"Hala aynı alçaklıkları yapma peşindeler"
 
Van'ın benzer vahşetleri geçmişte de yaşadığını kaydeden Erdoğan,  teröristlerin 1995'te Gürpınar'da mezra basıp 7'si kadın ve çocuk 12 kişiyi  hunharca öldürdüğünü, 1996'da Tatvan'da yol kesip 2 masum vatandaşı  katlettiklerini, 1998'de lise öğrencilerini taşıyan servis aracına bombalı  saldırı düzenlediklerini söyledi.
 
Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:
 
"Tıpkı diğer şehirlerimizde olduğu gibi Van'da da anaları ağlatan,  çocukları yetim, öksüz bırakan bunlar oldu. Hala aynı alçaklıkları yapma  peşindeler. Şayet bu teröristleri inlerinde kıstırıp yok etmiş olmazsak her gün  Van'da ve diğer şehirlerimizde, masum insanlarımızın kanını dökecekler. Sınır  ötesinde bunları adım adım takip edip kıpırdayamaz hale getirmezsek yaşattıkları  acılarla baharlarımızı kışa çevirecekler.
 
Niye Cudi'ye, Gabar'a, Tendürek'e girdik? Niye Kandil'e girdik?  Halkımı rahatsız etmesinler diye, sizleri rahatsız etmesinler diye. 13-16  yaşındaki kızlarımızı Kandil'e kaçıranlar bunlar değil mi? Diyarbakır Belediyesi  önünde haftalarca ağlayan analar, benim Kürt annelerim değil mi? Başbakanlığım  döneminde beni ziyaret ederek, dertlerini anlattılar. Biz de bunları adım adım  takip ettik ve o günler geride kaldı.
 
Ülkemizdeki tüm kesimler gibi Kürt kardeşlerimizin hem geri kalmışlık  hem hak ve özgürlükler noktasındaki sorunlarını çözmek için çok çalıştık. Öyle ki  daha önce hiç kimsenin adını bile anmaya cesaret edemediği reformları, her türlü  riski göze alarak kısa süre içerisinde hayata geçirdik."
 
"CHP zihniyetinin kangrene çevirdiği pek çok meseleyi hal yoluna  koyduklarını" aktaran Erdoğan, eksiklikleri de gelecek dönemde gidereceklerini,  Van'ı daha büyük yatırımlarla buluşturacaklarını, üretimi, turizmi, istihdamı  geliştirecek adımları atacaklarını dile getirdi.
 
 
 
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ülkemiz demokrasisini yasaklardan, baskılardan, zulümlerden kurtardık. Bugün Türkiye'de kim derse ki hak ve özgürlükler kısıtlanıyor... Kardeşlerim bunlar doğru değil. Kendi dillerinde propagandalarını yapıyorlar mı? Bütün bunlarla beraber cezaevlerinde, anneleri evlatlarıyla kendi dillerinde konuşuyor mu? Hak ve özgürlüklerin kullanımı hususunda dünyanın her yerinde olduğu gibi burada da zaman zaman aksaklıklar olabilir. Türkiye, bir hukuk devletidir ve herkes için hak arama yolları sonuna kadar açıktır. Buna rağmen hakkını hukukunu elde etmekte zorlanan varsa valim buradadır, ben buradayım." diye konuştu.
"Yalanlar, iftiralar, karalama kampanyaları sizleri yanıltmasın"
 
Türkiye'nin, artık hiç kimsenin bu konuları istismar etmeyeceği bir olgunluk seviyesine geldiğinin altını çizen Erdoğan, haberleşme ve medya imkanlarının geliştiği bir ortamda hiçbir şeyin gizli kalmasının mümkün olmadığını belirtti.

"Yalanlar, iftiralar, karalama kampanyaları sizleri yanıltmasın." diyen Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: "İstismarcılar hep olmuştur, bundan sonra da olacaktır. Siz, gözünüzün gördüğüne, bizzat yaşadıklarınıza bakın. İşte burada Van'dan ilan ediyorum: Bir daha hiçbir güç Türkiye'yi yeniden terör örgütlerinin cirit attığı bir ülke haline getiremeyecektir. Bir daha hiçbir güç, Türkiye'yi devletinin vatandaşlarını tehdit olarak gördüğü bir ülke haline getiremeyecektir. Bir daha hiçbir güç, Türkiye'yi ekonomide, altyapıda, yatırımlarda geldiği seviyesinin gerisine götüremeyecektir. Bir daha hiçbir güç, Türkiye'yi gencecik fidanların her gün toprağa düştüğü, anaların ağladığı, yüreklere ateş üstüne ateş düştüğü bir ülke haline getiremeyecektir. Bir daha hiçbir güç, Türkiye'yi herkesin birbirine şüpheyle, kem gözle, husumetle baktığı, birbirinden şüphe ettiği bir ülke haline dönüştüremeyecektir. Bundan sonra Türkiye sadece birliği, beraberliği, kardeşliği konuşacak. Biz birbirimizi bundan sonra ne Türk ne Kürt ne Alevi ne Sünni olduğumuz için değil birbirimizi sadece Allah için seveceğiz."
 
"Sadece yıkmayı vaat ediyorlar, yapmayı değil"
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bundan sonra Türkiye'de sadece 81 ilin birlikte ülkemizi 2023 hedeflerine nasıl ulaştıracağı tartışılacak. Yatırımlar, istihdam tartışılacak. Bundan sonra Türkiye'de bölgesinin ve dünyanın yükselen yıldızı bir ülkenin vatandaşı olmanın huzur ve sevinci konuşulacak. Van'da yükselen bu umut ışığı, dalga dalga tüm şehirlerimizi, ülkemizi, gözlerini ve kalplerini bize yöneltmiş coğrafyamızın tamamını aydınlatacak." dedi.

Bunun için 31 Mart seçimlerinin çok önemli olduğunu vurgulayan Erdoğan, "31 Mart'ta sadece belediye başkanlarımızı seçmekle kalmayacak, aynı zamanda evlatlarımıza nasıl bir ülke bırakacağımızın da kararını vereceğiz." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları kaydetti: "Ülkemizin kalkınmasına vurduğu darbelerle milletimize çektirdiği eziyetlerle bilinen bu zihniyetlerin ittifakıyla böyle bir geleceğe ulaşamayız. Türkiye'nin bugüne kadar yaşadığı sıkıntılara yol açanlar, 31 Mart'ta karşımıza çıkan ittifakı kuranlardır. Bunların kim olduğunu biliyorsunuz. CHP, HDP, sözde İYİ parti, adı Saadet ama kendisinin saadetle alakası olmayan parti. Bitmiş, tükenmiş bunlar. Bu öyle bir ittifak ki perde arkasında liste pazarlığı yapanlar, milletin karşısında bir araya gelemiyorlar. Öyle bir ittifak ki Van'da başka İstanbul'da başka Diyarbakır'da başka Ankara'da başka konuşuyor, başka davranıyor, başka hareket ediyorlar. Bu öyle bir ittifak ki tıpkı bukalemun gibi doğuda başka batıda başka kılığa giriyorlar. Bu öyle bir ittifak ki Kandil'den Pensilvanya'ya kadar herkesin desteğini alıyor ama bunu bir tek, partilerin başındakiler kabul etmiyor. Bu öyle bir ittifak ki ülkenin ve milletin geleceği için geliştirdikleri tek bir projeleri, söyledikleri tek bir sözleri yok. Sadece yıkmayı vaat ediyorlar, yapmayı değil. Halbuki bu ülkeye yıkım ekibi değil, inşa ekibi lazım." Milli şair Mehmet Akif Ersoy'un "Yıkmak insanlara yapmak gibi kıymet mi verir / Onu en çolpa herifler de emin ol becerir / Sade sen gösteriver işte budur kubbe diye / İki ırgatla iner şimdi Süleymaniye / Ama gel kaldıralım dendi mi heyhat o zaman / Bir Süleyman daha lazım yeniden bir de Sinan" dizelerini okuyan Erdoğan, meselenin bu olduğunu söyledi.
 


"Biz yıkmaya değil, inşa etmeye talibiz" diyen Erdoğan, İstanbul'da Mimar Sinan Cami, Büyük Çamlıca Cami, Ankara'da Melike Hatun Camisi'ni inşa ettiklerini hatırlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Biz, inşa ve ihya için varız. Aramızdaki fark bu. 17 yıldır ülkemizi, eserlerle hizmetlerle nasıl donatmışsak, bundan sonra da aynı şekilde, ülkemizi dünyanın en büyük 10 ekonomisinden bir tanesi yapmak için sizlerden destek bekliyoruz. Şehirlerimizi, tümüyle birlikte ülkemizi şaha kaldırmak için iradenize ve sandıklara sahip çıkmanızı istiyoruz." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, alandaki kalabalığa, "Van, 31 Mart'ta şehrine ve ülkene sahip çıkmaya hazır mısın? Van, 31 Mart'ta senin iradeni pazarlık masasına sürenlere derslerini vermeye hazır mısın? Van, 31 Mart'ta istiklaline ve istikbaline sahip çıkmaya hazır mısın? Van, 31 Mart'ta demokraside ve kalkınmada yeni bir dönemin kapılarını aralamaya hazır mısın?" diye seslendi.

Alandaki kalabalığın "evet" cevabını vermesi üzerine Erdoğan, "Rabbim hepinizden razı olsun." temennisinde bulundu.
 
 
Alandaki kadınlardan, 31 Mart'ta kaleyi içeriden fethetmelerini  isteyen Erdoğan, "Buna var mıyız? Hazır mısınız?" diye sordu. 31 Mart gecesini  çok yakından takip edeceğini belirten Erdoğan, "Vanlıyam, men şanlıyam/ Özüm  sözüm hep birdir/ Men bu yurda bağlıyam." dizelerini hatırlattı.
 
Erdoğan, Van'ı sadece aşkla sevmekle kalkmadıklarını aynı zamanda eşi  benzeri görülmemiş yatırımlarla ve hizmetlerle donattıklarını vurguladı.
 
Birilerinin "laf ola beri gele" konuştuğunu aktaran Erdoğan,  kendisinin sadece konuşmayacağını, "Eşek ölür kalır semeri, insan ölür kalır  eseri." diyerek, Van'a yapılan yatırımları videodan delilleriyle göstereceğini  ifade etti.
 
Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, "17 yıldır  yönetiyorsunuz, 17 yıldır ne yaptınız?" sözleriyle başlayan ve Van'daki tüm  yatırımları anlatan videoyu, alana kurulan dev ekrandan vatandaşlara izleterek,  "Bu Bay Kemal akşam yalan, sabah yalan. Ben sadece size Van'da yapılanların bir  kısmını gösterdim, Türkiye değil. Hayal konuşmuyorum, gerçekleri konuşuyorum.  Bizim Van'a 17 yılda yaptıklarımızın tutarı ne biliyor musunuz? Bay Kemal, bak  resmi rakam veriyorum sana, sen zaten yalanlarınla tescillisin. 27 katrilyon  Van'a yatırım yaptık." diye konuştu.
 
 
"Bu devletin, kimsesizlerin kimsesi olduğunu gösterdik"
 
Eğitim, sağlık, adalet, emniyet, ulaşım, enerji ve tarım alanında  yatırımlar yaptıklarını anlatan Erdoğan, şöyle devam etti:
 
"Evlatlarımız en iyi eğitimleri alabilsinler diye şehrimizi  okullarımızla donattık. Gençlerimiz hayata en iyi şekilde hazırlanabilsinler diye  şehrimize üniversitenin geliştirilmesinden gençlik merkezlerine, spor alanlarına  kadar her türlü yatırımı yaptık. Millet bahçelerimizle ilçelerimizde her yaştan  insanımızın huzur içinde vakit geçirebileceği mekanlar oluşturduk, oluşturuyoruz.  Şehrimizdeki tüm gariplere sahip çıkarak, bu devletin kimsesizlerin kimsesi  olduğunu gösterdik."
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin en önemli ilerleme gösterdiği  alanların başında gelen sağlıkta da Van'da çok iyi bir noktaya gelindiğine işaret  ederek, "Geçmişte hastane kapılarında perişan olan Vanlılar, bugün binası,  doktoru, cihazı, ambulansıyla Avrupa ülkelerinden daha ileri standartlarda sağlık  hizmeti alıyor. Amerika'nın teşebbüs edip başaramadığı sağlık reformunu biz 15  yıldır bilfiil uyguluyoruz ve sürekli geliştiriyoruz." ifadesini kullandı.
 
Toplu konutta da Van'a çok ciddi yatırımlar yaptıklarını aktaran  Erdoğan, Van depreminin ardından seferberlik ilan edip kentin önemli bir bölümünü  yeniden inşa ettiklerini anımsattı.
 
Erdoğan, sadece konut değil, okul, cami, ticaret merkezine kadar tüm  altyapısıyla sıfırdan şehirler kurduklarını belirterek, "25 bin konut, bunları  biz yaptık. Bu ne demek biliyor musunuz? Van şartlarında 150 bin nüfuslu yepyeni  bir şehir demektir. Bunu buraya biz kurduk. Bu, arkasında bölücü örgütün  oldukları, burada belediye yönetmediler mi, ne yaptılar?" diye sordu.
 
 
Van'da su bile olmadığını, kente suyu kendilerinin getirdiğini  vurgulayan Erdoğan, su getirme görevinin de devletin değil, büyükşehirlerin işi  olduğunun altını çizdi.
 
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde belediyeyi CHP'den  devraldıklarında İstanbul'un suyunun olmadığını kaydeden Erdoğan, "140  kilometreden Istranca dağlarını delerek, İstanbul'a suyu getirdik. 180 kilometre  Melen'den Anadolu yakasında suyu getirdik. Şimdi 2040 yılına kadar İstanbul'un su  sorunu yok. Bunu hallettik. Elhamdülillah Van'da da bu noktaya geldik." dedi.
 
"Van'ın ulaşılamayan hiçbir yerini bırakmadık"
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Van'ın coğrafyası çok zorlu bir şehir olduğunu,  Bahçesaray ilçesine yılın önemli bir bölümünde ulaşılamadığını, oysa şimdi ilçeye  iki yol yapıldığını anlattı.
 
Diğer ilçelerde de benzer ulaşım sıkıntıları olduğunu dile getiren  Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Bitirip hizmete aldığımız ve halen inşaatı devam eden yeni  yapacağımız yollarla Van'ın ulaşılamayan hiçbir yerini bırakmadık, bırakmıyoruz.  Tabii bu yol inşaatlarının bir kısmının uzun sürmesinin sebebi terör, terör  örgütü. Bunlar hain, bunlar vatan haini, millet düşmanı. Pek çok yerde  şantiyeleri basıp, araçları yakan, işçileri öldüren, müteahhitleri tehdit eden  terör örgütü, sizleri bu hizmetlerden mahrum etmek için çok uğraştı ama bize  sadece zaman kaybettirdiler. Sizlere hizmet getirme, yatırımlarımızı tamamlama  azmimizi kıramadılar, kıramayacaklar."
 
Erdoğan, kentteki havalimanının yenilenmesinden hizmete alınan  feribotlara, restorasyonlardan açılmasına destek verdikleri tesislere kadar, her  alanda Van'ın turizm potansiyelini geliştirecek adımları attıklarını bildirdi.
 
 
"Her bir hayvan için 100 lira destekleme ödemesi"
 
İnşa edilen barajlarla çiftçiler ve hayvan yetiştiricilerini  desteklediklerini, Van'ın topraklarındaki bereketi artırdıklarını ifade eden  Erdoğan, şunları kaydetti:
 
"Şimdi buradan sizlere ve tüm küçükbaş hayvan yetiştiricilerimize bir  müjde vermek istiyorum. Ülkemizde küçükbaş hayvan yetiştiriciliğini teşvik etmek  için 'Herkese yeni bir küçükbaş projesi' adıyla yeni bir destek programını hayata  geçiriyoruz. Halen küçükbaş damızlıklar için hayvan başına 25 lira destek ödemesi  yapılıyor. Buna ilave olarak, önümüzdeki yıldan itibaren dişi kuzu ve oğlaklardan  damızlık olarak sürüye katılan her bir hayvan için 100 lira destekleme ödemesi  yapmaya başlayacağız.
 
Yürüttüğümüz çalışmalarla 32 milyonu bile bulmayan küçükbaş hayvan  varlığımızı bugün, 46 milyonun üzerine çıkardık. Hedefimiz bu projeyle küçükbaş  hayvan varlığımızı 84 milyona yükseltmektir. Bir başka ifadeyle ülkemizde kişi  başına da en az bir küçükbaş hayvan yetiştirilmesini hedefliyoruz. Bu olur mu?  Yeni teşvik programının üreticilerimize ve  ülkemize şimdiden hayırlı olmasını  diliyorum."
 
"Van'ı yeniden ayağa kaldıracağız"
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Van'ın tekstilde yıldızı yükselen bir şehir  olduğunu söyledi. Önümüzdeki dönem burada üretilecek tekstil ürünlerinin tüm  dünyaya ihraç edileceğini bildiren Erdoğan, "Erciş'teki tekstil organize sanayi  bölgesinin enerji ve yol sorununu 13 milyon liralık bir kaynak aktararak  çözüyoruz." diye konuştu.
 
Gelecek dönemde Van'ı çok daha büyük hizmetlerle donatacaklarını  belirten Erdoğan, şöyle devam etti:
 
"Bunun için 31 Mart, anneler çok önemli. Sizler bize destek  vereceksiniz, biz de tüm gücümüzle, tüm imkanlarımızla Van'a hizmet edeceğiz.  Şimdi bu kardeşiniz dört buçuk yıl Türkiye Cumhuriyeti'nin başında mı?  Cumhurbaşkanı mı? Peki bir şey daha soracağım. Tabii burada özellikle büyükşehir  belediye başkanımızın AK Parti'li olması, ilçelerdeki belediye başkanlarımızın AK  Parti'li olması Van'a ayrı bir güç katacak. Niye? Cumhurbaşkanı olarak şahsım,  büyükşehir olarak büyükşehir belediye başkanı ve ilçe belediye başkanları üçlü  olarak, üç ayak el ele vereceğiz ve Van'ı yeniden ayağa kaldıracağız."
 
Vanlılara "Şimdi öyle bir ses verin ki sedası 31 Mart'ta sandıklardan  gelsin." sözleriyle seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi:
 
"Hazır mıyız? Van 31 Mart'ta tercihini hizmet siyasetinden yana  kullanıyor musun? Van 31 Mart'ta tercihini gönül belediyeciliğinden yana  kullanıyor musun? Van 31 Mart'ta iradeni istismar edenlere değil, sana hizmet  edenlere destek veriyor musun? Van 31 Mart'ta mutlaka sandığa gidip oyunuzu  kullanıyor musunuz? 31 Mart'ta şehrimizin önünde hep birlikte yepyeni bir dönem  açıyor musun?"
 
Van'ın sadece Van'da yaşayanlardan ibaret olmadığının altını çizen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Van'ın dışında ahbabı yaren var mı? Akrabalar var mı? Bak hanım  kardeşim telefonu hemen gösteriyor. Buradan telefon açacağız. 'Vanlı isen burayı  ihmal etme' diyeceğiz. 'Sandığa muhakkak git' diyeceğiz ve 'Cumhur İttifakı'na ve  AK Parti'ye oyu ver' diyeceğiz. İstanbul'da Binali Yıldırım kardeşimize. Van'da  çok emeği var. Bu yollarda çok emeği var. Dolayısıyla 'Binali Yıldırım  kardeşimize desteği verin' diyeceğiz. 'Ankara'da yine bu bölgelerde çok emeği  olan terör örgütüne karşı çok büyük mücadele veren Mehmet Özhaseki kardeşimize  gereken desteği verin' dememiz lazım. Bunlar çok önemli."
 
 
"Bu sefer Van'dan güzel haberler alacağımıza inanıyorum"
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu sefer Van'dan büyükşehriyle ve tüm  ilçeleriyle güzel haberler alacaklarına inandığını vurguladı. Seçim gecesi  gözünün Van'da olacağını dile getiren Erdoğan, şunları kaydetti:
 
"Şimdi bazıları pankartlar falan açıyor. 'Ne olur bize çaya gel.'  Tabii buradan Adıyaman'a gideceğim. Ama bir sürpriz yapacağım. Sürpriz ne  yapacağım biliyor musunuz? Ben Rizeliyim ya. Biz biliyorsunuz çevreciyiz. Öyle  naylon poşetler yok. Biz kenevirden torba hazırladık. Anacığım da öyle  hazırlardı. Fileyi ondan yapardı. Şimdi size kenevir torbaları içerisinde 200  gram çay ikram edeceğim. Ve bu çayları demleyeceksiniz. Tüm ailece birlikte  içecek, bu garibe bu fakire de duayı unutmayacaksınız."
 
 
Notlar
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının başında ve sonunda Kayahan’ın  "Bizimkisi bir aşk hikayesi" adlı şarkısına eşlik etti.
 
Erdoğan için hazırlanan "Lider" filminin gösterildiği mitingde,  Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı  Mehmet Cahit Turhan, AK Parti Van İl Başkanı Kayhan Türkmenoğlu ile AK Parti Van   Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Necdet Takva da birer konuşma yaptı.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, miting başladığı sırada, engelli bir vatandaşa  işaret diliyle "Seni seviyorum" dedi.
 
 
Mitinglerde kullandığı tırın içerisinde yer alan haritada Van'ın  üzerini raptiyeyle işaretleyen Erdoğan, miting sonrası belediye başkan  adaylarıyla vatandaşları selamladı.
 
 
Mitinge, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve  Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da katıldı.