Cumhurbaşkanı Erdoğan müjdeyi verdi: Bin kişilik istihdam oluşturuyoruz

AA |  22 Mart 2019 Cuma - 19:07 | Son Güncelleme : 22 03 2019 - 20:55

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Amasya'da yaptığı açıklamada, " Irak'ta, Suriye'de DEAŞ neyse, PKK/PYD neyse Avrupa'da, Amerika'da yükselen ırkçılık ve İslam düşmanlığı da aynısıdır." dedi.


Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep  Tayyip Erdoğan, "Ülkemize Viyana kuşatmasındaki hataları tekrarlatmak isteyenler  var. Şayet doğru adımlar atarsak, tarihin akışını değiştirebileceğimiz birtakım  konuları bizi oyalayarak, dikkatimizi başka yerlere yönlendirerek çıkmaza sokmaya  çalışıyorlar. Bu hesabın dışarıda olduğu gibi içeride de destekçileri bulunuyor."  dedi. 

Erdoğan, partisince Yavuz Selim Meydanı'nda düzenlenen mitinge  katılarak, vatandaşlara hitap etti.

Konuşmasına, "Tarihe istikamet çizen, milli mücadeleye yön veren  Amasya. İstiklal harbimizin resmen ilan edildiği kurucu şehir Amasya. Dün olduğu  gibi bugün de 'Milletin istiklalini yine milletin azim ve kararlılığı  kurtaracaktır' diyen Amasya." ifadeleriyle başlayan Erdoğan, Amasya'nın bugün bir  başka olduğunu belirterek, "Sen ne güzel bir şehirsin Amasya, sizleri yürekten  selamlıyorum Amasya." diye konuştu.

Amasya'nın ilçelerini de tek tek sayarak selamlayan Erdoğan, "Bizi  bugün bir kez daha Amasya'ya kavuşturan Rabbime sonsuz hamdüsenalar olsun." dedi.

"Biz unutmuş olabiliriz, elin oğlu unutmuyor"

Amasya'nın Viyana kapılarına dayanan Merzifonlu Kara Mustafa Paşa'nın  şehri olduğunu anımsatan Erdoğan, "Viyana kuşatmasını biz unutmuş olabiliriz,  unutmayın elin oğlu unutmuyor. Ülkemizden 16 bin 500 kilometre uzaktaki Yeni  Zelanda'daki bir terörist çıkıyor, cami basıp, 51 kardeşimizi şehit ediyor.  Silahının üzerine yazdığı tarihlerden biri de Viyana kuşatmasının tarihi olan  1683'tür." ifadesini kullandı.

İstanbul'dan, Viyana'ya giden Kara Mustafa Paşa'nın aslında şehri  alabilecekken tarih boyunca hep yaşanan bir sıkıntı sebebiyle geri dönmek zorunda  kaldığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

"Bu sıkıntı kimi dönemlerde birliğimize, beraberliğimize,  kardeşliğimize, en önemlisi de kızıl elmamıza yeteri kadar sahip çıkamıyor  oluşumuzdur. Viyana hadisesi bize bu durumun nelere mal olduğunu göstermesi  bakımından gerçekten ibretliktir. Viyana'yı aşsak, Avrupa bizim olacakken  Viyana'dan döndük, Trakya'daki topraklarımızı bile bize çok görüyorlar.  Kardeşlerim, biz buraya nereden geldik biliyor musunuz, 22 milyon  kilometrekareden küçüldük, küçüldük, küçüldük 780 bin kilometrekareye geldik.  Nereden nereye?"

"Bize Anadolu'yu da çok görüyorlar." ifadesini kullanan Erdoğan,  konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bugün de ülkemize Viyana kuşatmasındaki hataları tekrarlatmak  isteyenler var. Şayet doğru adımlar atarsak, tarihin akışını değiştirebileceğimiz  birtakım konuları bizi oyalayarak, dikkatimizi başka yerlere yönlendirerek  çıkmaza sokmaya çalışıyorlar. Bu hesabın dışarıda olduğu gibi içeride de  destekçileri bulunuyor. Türkiye'yi tökezletmek ve hedeflerinden uzaklaştırmak  için terör örgütleri dahil herkesle iş birliği halindeler."

Teröristlerin Türkiye'de veya bölgesinde yaptığı eylemleri işlerine  geldiği şekilde ve ölçüde dünya kamuoyuna yansıtanların Batı'daki saldırıları  görmezden geldiklerine işaret eden Erdoğan, şunları kaydetti:

"Halbuki Irak'ta, Suriye'de DEAŞ neyse, PKK/PYD neyse Avrupa'da,  Amerika'da yükselen ırkçılık ve İslam düşmanlığı da aynısıdır. Her ikisinin de  hedefinde doğrudan doğruya insanlık vardır, masum insanlar vardır, Müslümanlar  vardır. Yeni Zelanda'daki katliamı gerçekleştiren terörist, bu husumetin  sonuçlarının nereye kadar varabileceğini göstermiştir. Artık dünyada hiçbir  yerin, hiçbir coğrafyanın, hiçbir kültürün terörün zehrinden ve kanlı  pençelerinden kendini kurtaramayacağı açıkça ortadadır."

Terör örgütleri konusunda ikircikli davranma döneminin artık kapanması  gerektiğini vurgulayan Erdoğan, şöyle devam etti:

"DEAŞ'ı kötü, PKK/PYD'yi cici gösterme çabalarının sonu yarın öbür gün  dünyanın hiç umulmadık yerlerinde terörün baş göstermesi, can almasıdır. Buradan  Avrupalı ve Amerikalı dostlarımız başa olmak üzere, tüm dünyayı PKK/PYD terörü  konusunda da ırkçı İslam düşmanı terör konusunda da ikaz ediyoruz. Gelin bu iş  daha fazla dallanıp budaklanmadan tüm terör örgütlerine karşı ortak bir tavır  geliştirelim. DEAŞ'ı nasıl bitirdiysek PKK/ PYD'yi de ırkçı ve İslam düşmanı  örgütleri de aynı şekilde bitirelim. İşte o zaman dünya hepimiz için çok daha  huzurlu, çok daha güvenli, çok daha yaşanılabilir bir yer haline gelecektir."

Amasya'da Valilik de yapan Ziya Paşa'nın, "Düşmanlara ahbabını zemm  oldu zerafet/ Dildardan ağyara şikayet yeni çıktı/Sadıkları tahkir ile red kaide  oldu/Hırsızlara ikramü inayet yeni çıktı/Hak söyleyen evvel dahi menfur idi  gerçi/ Hainlere amma ki riayet yeni çıktı." dizelerini okuyan Erdoğan,  vatandaşlara, "Ülkesine ve milletine sadakatle hizmet edenlerin yanında yer  alanlara, 31 Mart'ta Amasya'nın söylecek bir çift sözü var mı? Ülkesini  yabancılara şikayet edenlere, değerleri ve tarihi üzerinden milletini  aşağılayanlara 31 Mart'ta Amasya'nın verecek bir mesajı var mı? Doğruları  söylediğiniz için bize saldıranlara 31 Mart'ta Amasya'nın şöyle sağlamından bir  Osmanlı tokatını sandıkta vuracak azmi var mı?" diye sordu.

Erdoğan, 22 Haziran'ın Amasya tamiminin yayımlanmasının 100. yıl  dönümü olduğunu hatırlatarak, "Bir asır sonra Amasya yeniden bir tarih yazmaya  hazırlanıyor mu? Öyleyse şimdi öyle bir cevap verin ki içeride ve dışarıda  duymayan kalmasın. " ifadelerini kullandı.

Vatandaşlara, 31 Mart'ta istiklaline ve istikbaline, ülkeye ve şehre,  milli irade, demokrasi ve kalkınmaya, hizmet siyasetine, gönül belediyeciliğine  sahip çıkıp çıkmayacaklarını soran Erdoğan, alana kurulan dev ekrandan Amasya'ya  yapılan yatırımlara ilişkin videoyu izletti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "17 senedir ne yaptınız?"  sözlerini hatırlatan Erdoğan, "Şimdi size ekranda gösterdiğim sadece Amasya'ya  yaptıklarımızın bir kısmı, Türkiye'ye değil. Bay Kemal, senin bunlardan haberin  var mı? Biz 17 yılda Amasya'ya sadece 10,2 katrilyon tutarında yatırım yaptık."  diye konuştu.

Erdoğan, bin 239 yeni derslik inşaa ettiklerini ve bugün 18 bin  öğrenciye, 591 öğretim üyesine sahip Amasya Üniversitesi'ni de şehre  kazandırdıklarını belirterek, bu yıl içinde Merzifon ve Gümüşhacıköy'de 300'er  kişilik yüksek öğrenim yurtları ile bir kaç yıla kadar da 750 kişilik bir yüksek  öğrenim yurdunu daha açacaklarını bildirdi.

Amasya, Merzifon ve Suluova'ya gençlik merkezleri ile kente 2 bin 500  kişilik spor salonu inşa ettiklerini de anlatan Erdoğan, Merzifon'a yapılacak  spor salonu ihalesinin ise devam ettiğini söyledi.

Amasya'ya Sofular Millet Bahçesini kazandırmak için çalışmaları  başlattıkları bilgisini de paylaşan Erdoğan, "Amasyalı ihtiyaç sahiplerine, şehit  yakınlarımıza, engellilerimize toplam 826 trilyon tutarında sosyal yardım  yaptık." dedi.

Erdoğan, 300 yataklı Amasya Devlet Hastanesi ve 150 yataklı Merzifon  Karamustafa Paşa Devlet Hastanesi'nin de aralarında olduğu 10 hastane ile toplam  19 tesisi şehre kazandırdıklarını vurguladı.

Sağlıkta yapılan diğer yatırımlara ilişkin de bilgi veren Erdoğan,  "Şimdi buradan bir müjde veriyorum; Amasya'ya şehir hastanesi standartlarında 600  yataklı bir devlet hastanesi yapacağız. İnşallah en kısa sürede gerekli alt yapı  çalışmalarını tamamlayıp, bu hastanenin inşaatına başlayacağız. Ayrıca Amasya'ya  kazandıracağımız 12 sağlık tesisimiz de proje ve ihale aşamasındadır." diye  konutu.

Amasya'da 4 bin 839 konut projesini hayata geçirdiklerini de anımsatan  Erdoğan, İmar Barışı'yla da 39 bin vatandaşın sıkıntısını çözdüklerini söyledi.

Ulaşımda  yapılan yatırımlara da değinen Erdoğan, kentte 29  kilometreden devraldıkları bölünmüş yol uzunluğunu 252 kilometreye  ulaştırdıklarını belirtti.

Amasya'da 5 tünel yaptıklarını anlatan Erdoğan, şunları kaydetti:

"Bu ne demek biliyor musunuz? Biz Ferhat'ız, Şirin burada. Dağları  deldik, Şirin'e ulaştık. Yapımı devam eden Merzifon Havaalanı yolunu ve Amasya-  Erbaa ayrımı- Reşadiye yolundaki çalışmaları bu yıl, Amasya çevre yolunu ve  Ladik-Taşova yolunu ise seneye tamamlıyoruz. Köprüleri ve köprülü kavşağıyla  birlikte Merzifon- Çorum ayrımı, Mecitözü-Amasya-Turhal ayrımı yolunu ve Amasya-  Turhal -Tokat yolunu da bir sonraki yıl bitiriyoruz. Çarşamba -Ayvacık -Taşova  yolunu 2023 yılına kadar bitiriyoruz."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Samsun- Amasya- Çorum- Kırıkkale hızlı tren  projesinin 3 kesim halinde etüt çalışmalarının da devam ettiğini dile getirerek,  "Bu hızlı tren hattıyla Amasya bir taraftan Karadeniz'e, bir taraftan da İç  Anadolu ve Akdeniz Bölgesi'ne bağlanacak. Ayrıca Yerköy-Kırşehir- Aksaray-  Ulukışla demiryolu projesinin tamamlanmasıyla Samsun- Mersin limanları arası  demiryolu bağlantısı sağlanarak, kuzeyden güneye kısa sürede ulaşılmış olacak."  diye konuştu.

Merzifon Havalimanı'na terminal binasını kazandırarak modernize  ettiklerini de aktaran Erdoğan, "Havaalanımızın yolcu trafiği geçtiğimiz yıl 183  bine ulaştı." dedi.

Amasya'ya 3 baraj ve gölet yaptıklarını, 5 barajın daha inşasının  devam ettiğini belirten Erdoğan, Amasya'nın en önemli projelerinden biri olan  Aydınca Barajı ile 33 bin dekar araziyi sulayacaklarını söyledi.

Barajla yeraltı suyunun kullanımının azalacağını, borulu şebeke  vasıtasıyla da cazibe sulaması yoluyla ülke ekonomisine büyük katkıda  bulunulacağını ifade eden Erdoğan, tamamladıkları sulama tesisleriyle toplam 122  bin dekar zirai araziyi sulamaya açtıklarını kaydetti. Erdoğan, inşaatı devam  eden sulama tesisleriyle de 65 bin dekar zirai araziyi daha sulamaya açacaklarını  bildirdi.

Erdoğan, son 17 yılda Amasya'da tamamladıkları 65 dere ıslahıyla, 82  yerleşim yeri ve zirai arazileri taşkın zararlarından koruduklarını, ayrıca 7  adet taşkın koruma tesisinin de inşaat çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Yeşilırmak'ı kauçuk bent ile şişirerek özellikle yaz aylarında su  seviyesinin düşmesini engellediklerini belirten Erdoğan, böylece ırmakta her  mevsimde sandallarla gezinti yapılmasını, 4 mevsim turizme hizmet verilebilmesini  sağlamış olacaklarını bildirdi.

Erdoğan, ayrıca ırmağın üzerinde kurdukları hidroelektrik santralde  enerji üretimine kasımda başlayacaklarını belirterek, Yeşilırmak'ın her iki  yakasındaki rekreasyon alanlarının şehrin güzelliğine güzellik katacağını  vurguladı.

Çiftçilere destekleme ödemesi

Amasyalı çiftçilere son 17 yılda toplam 806 milyon lira tutarında  tarımsal destek verdiklerine dikkati çeken Erdoğan, Türkiye genelinde bu yılın  Ocak-Şubat döneminde çiftçilere 5 milyar liralık destekleme ödemesi yaptıklarını,  Mart ayı içerisinde 3 milyar 716 milyon liralık destekleme ödemesi daha  gerçekleştireceklerini bildirdi. Erdoğan, "Böylece yılın ilk 3 ayında  çiftçilerimize 8 milyar 777 milyon liralık bir desteği sağlamış olacağız.  Amasyalı çiftçilerimizde bu ödemelerden paylarına düşeni alıyor." dedi.

Erdoğan, Amasya'ya Suluova Organize Sanayi Bölgesi ve bir Ar-Ge  merkezini kurduklarını kaydederek, "Merzifon Organize Sanayi Bölgemizi 42 hektar  daha genişleterek 1000 kişilik yeni istihdam oluşturuyoruz. Amasyalı  yatırımcılarımızı 2 katrilyon liralık yatırım teşvikiyle destekleyerek 7 bin  kişilik ilave istihdam sağladık. Şehrimizdeki 19 bin iş yerimize toplam 427  trilyon liralık sosyal güvenlik kurumu prim teşviki verdik." dedi.

Amasya, Ziyaret, Merzifon, Suluova, Taşova ve Gümüşhacıköy'e doğal  gazı getirdiklerini de belirten Erdoğan, "Helga, onda doğalgaz olacak da benim  Fatma kardeşimde Hatçe kardeşimde, Ayşe kardeşimde niye olmasın? O çile devri  eski Türkiye'de kaldı artık modern Türkiye, butona basacaksın bütün daire,  apartman ısınacak, sıcak su anında gelecek. Bunları biz sağladık. Bay Kemal  neredeydin sen, hangi dünyada yaşıyordun?" ifadelerini kullandı.

Erdoğan, Yeni Çeltek Kömür İşletmeleri'nin Amasya'nın önemli bir  değeri olduğunu, buradaki kömür üretimini yeni bir işletmecilik anlayışıyla  sürdürmekte kararlı olduklarını söyledi. Erdoğan, "Hem verimliliği artacak hem  işçilerimizin haklarını koruyacak bir formülle Yeni Çeltek şehrimiz ve ülkemiz  ekonomisine katkıda bulunmaya devam edecektir." dedi.

Gelecek dönemde Amasya'yı daha büyük hizmetlerle buluşturacaklarını  belirten Erdoğan, bunun için de 31 Mart'ta AK Parti'ye, merkez ve ilçe belediye  başkan adaylarına güçlü bir destek beklediğini söyledi.

"Bu ülkeyi, bu milleti bölemeyecekler"

Büyük bir gayretle Türkiye'nin 2023 hedeflerine ulaşma ihtimalinin  içeride ve dışarıda birilerinin uykularını kaçırdığını vurgulayan Erdoğan, şöyle  devam etti:

"Bu hedeflere ulaştığımızda ne uluslararası siyasette ne ekonomide bir  daha ülkemizin önünü kesemeyeceklerini biliyorlar. Bu hedeflere ulaştığımızda ne  terör örgütlerini ne diğer yapıları bir daha bize musallat edemeyeceklerini  biliyorlar. Özellikle son 6 yılda büyük ve güçlü Türkiye yürüyüşümüzü engellemek  için her yola başvurdular. Bir şey yapabildiler mi? Gabar'da inlerine girdik mi  Cudi'de girdik mi Tendürek'te girdik mi Kandil'de girdik mi? Feto'cuları  kovalayarak, Feto'cular şu anda bir kısmı cezaevlerinde biliyorsunuz dinleniyor.  Kaçan kaçtı ama onlar kaçıyor, biz kovalıyoruz. Daha da kovalıyoruz. Çünkü bu  ülkeyi, bu milleti bölemeyecekler. Büyük bir gayretle bu yola devam edeceğiz.  Milletimizin feraseti ve kararlılığıyla hamdolsun hiçbiri de bunların bir şey  başaramadı. Şimdi bunlar 31 Mart'ı fırsata dönüştürmeye çalışıyorlar. Ülkemizin  istikrarına, güven ortamına, yatırımlarına, operasyonlarına engel olmak için  ümitlerini nereye bağladılar? 31 Mart'a. Şimdi biz sandıklara hakim çıkacak  mıyız? Sandıklara gitmeyen kardeşlerimi de sandığa götüreceksiniz. Aramızda ufak  tefek pürüzler sebebiyle ayrılık gayrılık yok."

Konuşmasının sonunda da "Didar ile muhabbete doyulmaz / Muhabbetten  kaçan insan sayılmaz / Münkir üflemekle çerağ söyünmez / Tutuşunca yanar aşkın  çırası." dizelerini okuyan Erdoğan, "Amasya ile de muhabbete doyum olmaz. Bizim  aşkımızın çırası Allah'ın izniyle hiç sönmez." dedi.