Cumhurbaşkanı Erdoğan: 2 yıla kadar çözeceksiniz

AA |  19 Mart 2019 Salı - 19:52 | Son Güncelleme : 19 03 2019 - 21:51

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Üsküdar mitinginde halka hitap etti.Büyükşehir ve ilçe belediye başkanlarına seslenen Erdoğan "2 yıla kadar Üsküdar'daki tüm tapu ve imar meselelerini birlikte çözeceksiniz" ifadesini kullandı.


Erdoğan, AK Parti'nin Üsküdar mitinginde, Üsküdar'ı bir başka  gördüğünü ve uçsuz bucaksız bir görüntü sergilediğini dile getirerek, Üsküdar'ın  31 Mart'ın kararını verdiğini düşündüğünü söyledi.

Seçime son 12 gün kaldığını hatırlatan Erdoğan, "Durmak yok, inşallah  31 Mart akşamı burada böyle bir toplantıyı tekrar yaparsınız. Yaparız,  Türkiye'nin kalkınma mücadelesine emek veren, katkı sunan her bir Üsküdarlı  kardeşime şükranlarımı sunuyorum. Bu gün bir kez daha Üsküdar'da olmanın, siz  komşularımla birlikte olmanın memnuniyeti içindeyim. Bugün gerçekten dolu dolu  bir gün geçiriyoruz. Sabah Karadeniz Ereğlisi'ndeydim. Oradan Sakarya'ya,  Sakarya'dan Kocaeli'ye ve şimdi de sizlerle beraberim. 4 mitingimiz de  muhteşemdi. En son Kocaeli sizlere selamlarını gönderiyor ve durmak yok yola  devam dedik. Özellikle de milli irade meydanında bizi bekleyen 10 binlere hitap  ettik ve resmi rakam 120 bin kişiydi. Bu arada ayrıca Kuzey Marmara otoyolunun  476 milyon dolarlık 45 kilometrelik kesimini daha Kocaeli'den açılışını yaptık.  Böylece toplam uzunluğu 398 kilometreyi bulan Kuzey Marmara otoyolunun bir  safhasını daha milletimizin istifadesine sunduk. Şimdi de siz Üsküdarlı  kardeşlerimle hasret gideriyoruz. Bu saate kadar bizleri beklediniz. Sabrınız,  sevginiz, dayanışmanız için her birinize teşekkür ediyorum." diye konuştu.

"31 Mart akşamına kadar tempomuzu artırarak sürdüreceğiz"

Dün gecede Üsküdar'da gençlerle buluştuğunu hatırlatan Erdoğan,  sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bugün de buradayız, ayrılmamız söz konusu değil. 31 Mart akşamına  kadar tempomuzu artırarak sürdüreceğiz. Hep söylediğimiz gibi aşk ile çalışan  yorulmaz. Sevdası millet olan yorgunluk nedir bilmez. Vatan için çarpan yürekler  bahane kabul etmez. Hizmet ateşiyle yananlara durmak yakışmaz. Yunus Emre'nin o  güzel ifadesiyle 'Biz sevdik aşık olduk, sevildik maşuk olduk, her dem yeni  doğarız, bizden kim usanası.' İşte biz de her dem yeniden doğarak, sizin şu  muhabbetinizden güç kuvvet ilham alarak yolumuza devam ediyoruz. Milletin  desteğini, duasını alan bir siyasetçiyi durdurabilecek hiçbir fani güç yoktur.  Milletiyle aynı hedefe yürüyen, aynı idealleri paylaşan bir devlet adamının önünü  kesebilecek hiçbir engel yoktur. Yeter ki biz birbirimize sahip çıkalım. Yeter ki  biz, tarihimizi asla unutmayalım. Yeter ki biz, davamıza ihanet etmeyelim. Yeter  ki biz, kardeşliğimize leke sürmeyelim. Yeter ki biz, gözlerimizi hedeflerimizden  bir an olsun ayırmayalım. Bunları başardığımızda, Allah'ın izniyle ne Haçlı  artıkları ne Bizans heveslileri ne de Neonazi bozuntuları bizi yolumuzdan  alıkoyabilir. Bunun için her fırsatta vatandaşlarımıza tarihi hatırlatıyoruz.  Bunun için milletimize kimliğini, karakterini, asaletini hatırlatıyoruz. İşte  bunun için Türkiye'nin yükselişini çekemeyen müstevlilere Rabiamızla cevap  veriyoruz. Hazır mıyız? Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet. Bir  olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye  olacağız. Maşallah, Üsküdar'a da işte bu yakışır."

"Üsküdar bambaşka"

İstanbul'da yaptıkları projelerin birçoğunun merkezinin Üsküdar  olduğunu hatırlatan Erdoğan, "Marmaray, burada. Avrasya Tüneli burada.  Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe Metro Hattı burada. Büyük Çamlıca Cami ve  Küçük Çamlıca'da yapılan radyo televizyon kulesi o da burada. Bütün bunlarla  beraber Üsküdar bambaşka. Hele hele Büyük Çamlıca Cami, artık Türkiye'de bugüne  kadar yapılmış olan camilerin hakikaten en mükemmeli." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kadıköy-Kartal-Pendik-Tavşantepe metrosunu,  Halkalı-Gebze-Marmaray yüzeysel metro hattını, Libadiye-Çamlıca Karayolu  Tüneli'ni de hizmete açtıklarını aktararak, "Üsküdar'da 8 adet köprü ve kavşak  yolu ile bağlantı yollarını hizmete açtık.  Söğütlüçeşme-Zincirlikuyu-Avcılar-Beylikdüzü metrobüs hattı ile sizlerle birlikte  tüm İstanbul'a hizmet veriyoruz." şeklinde konuştu.

Sahilde beş iskele binasını restore ettiklerini hatırlatan Erdoğan,  "Eminönü-Rumeli Kavağı ve Üsküdar-Anadolu Kavağı arası kıyıya paralel transit  Boğaz seferlerini başlattık. Üsküdar Meydanı ve Harem Beylerbeyi sahil  düzenlemesi projesi ise hemen hemen tamamlandı. Üsküdar Meydanı toplamda 125 bin  metrekarelik bir alan ile İstanbul'un en prestijli merkezi olarak ortaya çıktı.  Eski belediye binasının olduğu alanda Üsküdar Belediyemiz tarafından yapılan  istimlak çalışmalarıyla adeta yeni bir meydana dönüştürüldü. Oranın da açılışını  bizzat kendim geldim yaptım. Orası da altında bin araçlık otoparkı ile birlikte  bu yıl sonunda sadece Üsküdar'ın değil bu yakanın en özel noktalarından biri  haline dönüşecek." ifadelerini kullandı.

"30 yıllık bir problem daha ortadan kaldırıldı"

"Şimdi bazı belediye başkanları çıkıyor, AK Parti dışında, 'Tapunuzu  ben vereceğim.' diyor. Sen nasıl vereceksin ya? Sende tapu kadastro müdürlüğü var  mı? Ya bunlar cambaz. Eğer bunu verecek bir merci varsa devlet verir devlet. Onun  da başı bu kardeşiniz. Tapu kadastro denilen müdürlük nereye bağlı? Çevre ve  Şehircilik Bakanlığına bağlı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığında bu işler görülür.  Belediyeyle de o bakanlığımız irtibatlarını geliştirir ona göre adım atar.  Özellikle boğaz bölgesindeki 16 mahallemizi bu mesele çok yakından  ilgilendiriyor. 30 yılı aşkın süredir devam eden imar planlarıyla ilgili problemi  hamdolsun biz çözüme kavuşturduk, biz. Mahalle dokusunu bozmadan, yatay kentsel  dönüşümü teşvik edecek yeni imar haklarını getirdik. Kim ki Üsküdar'da bir imar  sorunu var diyorsa bilin ki sizlerin kafasını karıştırmak için yalan söylüyor.  Hisseli bazı sorunlar var, orada da maalesef birleriyle anlaşamadıkları için  hissedarlar, olay yargıya gidiyor. Sıkıntı buradan kaynaklanıyor. Ancak imar  planları kesinleştikten sonra çözülebilecek olan bu soruna da biz devlet olarak  neşteri vuruyoruz. Hissedarların aralarında anlaşmalarının imkansız olduğu büyük  parselleri ifraz ediyoruz, bölerek onları da küçültüyoruz. Mecburen çözeceğiz  bunu, başka çare yok. Şimdiden belediyenize başvurup işlemlerinizi  başlatabilirsiniz."

Üsküdar'da 2B tapu sorunun tamamının çözüldüğünü ve 30 yıllık bir  problemin daha ortadan kaldırıldığını bildiren Erdoğan, şunları söyledi:

"Biz, sizin sorunlarınızı çözmek için uğraşırken, muhalefet işi  çıkmaza sürüklemenin, sürüncemede bırakmanın mücadelesini veriyor. Biliyorsunuz  bunlar mahkeme kapısında nöbet tutmayı maharet zannederler. Türkiye Uzay  Ajansından kamuda başörtüsü düzenlemesine kadar milletin hayrına hangi hizmet  varsa hepsini de bu CHP yargıya taşımıştır. Üsküdar'da da aynısını yapıyorlar.  Üsküdar'ın 33 yıl sonra aldığı imar haklarını mahkemeye götürerek, iptal  ettirmeye çalışıyorlar. Kim? Bu CHP. Ama onlar istemese de biz bunu başaracak hak  sahiplerimizi asla mağdur etmeyeceğiz. Kanunsa kanun, kararnameyse kararname,  yönetmelikse yönetmelik, ne gerekiyorsa yaparak bu meselenin bizimle Üsküdarlı  kardeşlerim arasına girmesine artık müsaade etmeyeceğiz. Ben de bir Üsküdarlıyım.  Bunu biz çözeceğiz. Cumhurbaşkanı olarak, sizlerin komşusu olarak bu tapu  meselesinin belediyemiz nezdinde sonuna kadar şahsen takipçisi ben olacağım. Onun  için bu CHP'lilerin, malum bunlar dörtlü çete ya bunların bu söylediklerine pek  inanmayın. Büyükşehir ve ilçe belediye başkanlarımıza açıkça söylüyorum: 2 yıla  kadar Üsküdar'daki tüm tapu ve imar meselelerini birlikte çözeceksiniz."

Erdoğan, millet bahçeleri projeleriyle İstanbul'un güzelliğine  güzellik katıldığını, Başakşehir, Hoşdere, Baruthane, Çırpıcı millet bahçeleri  ile Kayaşehir Millet Bahçesi'nin birinci etabının bittiğini, Üsküdar'da  Nakkaştepe Millet Bahçesi'nin hizmete sunulduğunu, Nevmekan Bağlarbaşı ve  Nevmekan Sahil'in türünün tek örneği olarak dikkati çektiğini ve burada aynı  zamanda millet kıraathanesi olduğunu anlattı.

Üsküdar Bilim Merkezi Planetaryumu ve Gözlem Kulesinin, İstanbul'un en  büyüğü olarak çocuklara gençlere hizmet vermeye başladığını dile getiren Erdoğan,  Üsküdar'a 22 yeni park yapıldığı, 6 tarihi eserin restore edildiğini, 26 tarihi  çeşmenin bakım, onarımının tamamlandığını kaydetti.

"Hiçbir vatandaşımız unutulduğunu düşünmesin"

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan,  "Sizlerle samimi bir muhasebe yapmak istiyorum." diyerek, şöyle konuştu:

"Duyuyorum ki teşkilatımızda vatandaşlarımızı anlamakta hala  zorlananlar var. Duyuyorum ki belediyelerimizde vatandaşlarımıza yeterli ihtimamı  göstermeyenler var. Duyuyorum ki milletvekillerimiz arasında vatandaşımızın  ulaşmakta zorluk çektikleri var. Duyuyorum ki partimizde vatandaşımızın  hissiyatını, derdini, sıkıntısını dinlemek istemeyenler var. Buradan, sizlerin  huzurunda yürekten gelen bir hissiyatla söylüyorum, vatandaşımızın gönlünü kıran  benim de kalbimi kırmış demektir. Vatandaşımızı küstüren benim dünyamı yerle  yeksan etmiş demektir. Vatandaşımızı ihmal eden, beni tümden hiçe saymış  demektir. Vatandaşımıza 'Of' diyen, yüzünü ekşiten, söz verip tutmayan, görüp  selam vermeyen, verilen selamı almayan bizden değildir. Bunu da böylece bilin.  İşte bu kadar açık konuşuyorum. Bu söylediklerimin hepsine yürekten inanıyorum ve  kendi hayatımda tatbik etmeye de gayret gösteriyorum. Hiçbir vatandaşımız kendini  garip hissetmesin. Hiçbir kardeşimiz kendisini sahipsiz görmesin. Hiçbir  vatandaşımız unutulduğunu düşünmesin. Hiçbir kardeşimiz önemsenmediği hissine  kapılmasın. Bu ülkenin her bir vatandaşının başımız üstünde yeri var. Hele hele  bugüne kadar bizim davamıza gönül vermekten bilfiil çalışmaya kadar her düzeyde  katkısı olan kardeşlerimize karşı minnet borcumuzu ne yapsak ödeyemeyiz. Eksik  yapanların eksiğini tamamlamak, yanlış yapanların yanlışını düzeltmek boynumuzun  borcudur. Biz bu partinin başında olduğumuz sürece AK Parti kapısından tek bir  eğri odunun girmemesi için var gücümüzle çalışacağız. Milletimiz ülkeyi yönetme  vazifesini bize tevdi ettiği sürece, Dicle Nehri'nin kıyısındaki her kuzunun,  yetimlerin her kuruşunun sorumluluğunun hakkını vermek için var gücümüzle  çalışacağız. Dünyanın neresinde olursa olsun bir vatandaşımızın, bir  kardeşimizin, bir garibin yardıma ihtiyacı olduğunda yanında bulunmak için var  gücümüzle çalışacağız."

Yeni Zelanda'daki terör saldırısına değinen Erdoğan, Cumhurbaşkanı  Yardımcısı Fuat Oktay, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile geniş bir heyeti  basın mensuplarıyla, bu ülkeye gönderdiğini hatırlatarak, "Türk'ün elinin  uzanmadığı yere kimsenin eli uzanmaz. Milletimizin ve ümmetin şerefine, namusuna,  izzetine halel gelmemesi için gerekirse canımız pahasına çalışacağız. Zaferle  değil, seferle mükellef olduğumuzun bilinciyle mücadelemizi verirken önce  imkanımıza değil, imanımıza bakacağız. Sizlerden diğer alanlardaki mücadelemizle  birlikte bu mücadelemize destek vermenizi bekliyorum. Çünkü bu ancak sizlerle  birlikte hareket edersek başarabileceğimiz bir sorundur. İnşallah 31 Mart akşamı  seçimi sağ salim atlattıktan sonra tüm bu hususları enine boyuna düşünmek,  konuşmak, tedbirini almak için vaktimiz, fırsatımız olacak." ifadelerini  kullandı.

"Hizmet mücadelesi 31 Mart'tan sonra da devam edecek"

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, hizmet  mücadelelerini tevazu, samimiyet ve gayret ile 31 Mart'tan sonra da devam  ettireceklerini söyledi.

Bunun için tecrübeleri çalışkanlıkları, çalışkanlıkları ile temayüz  etmiş isimleri halkın huzuruna çıkardıklarını anlatan Erdoğan, şöyle konuştu:

"Büyükşehir Belediye Başkanlığında adayımız bakan, başbakan ve meclis  başkanı olarak ömrü İstanbul'a ve Türkiye'ye hizmetle geçmiş bir isim olan Binali  Yıldırım kardeşimizi atadık. Burada seçimlere onunla giriyoruz. Dikkat edin  burada çok önemli bir mesajım var, herhangi bir ölüm söz konusu olmadıktan sonra,  bu kardeşiniz 4,5 yıl daha Cumhurbaşkanı olarak devletin başında mı? Büyükşehir  ve ilçe belediye başkanlarımız  5 yıl belediye başkan mı? Şimdi biz, devletin  başı olarak şahsım, büyükşehirde inşallah Binali Yıldırım kardeşim ve burada da  Hilmi Türkmen kardeşimiz el ele verecek, Üsküdar'dan büyükşehire ve ülkeme bütün  ülkeyi ayağa kaldıracağız ama bu sizlerin desteği olduğu zaman gerçekleşecek. Siz  olmadan bunlar olmaz. Bunu böyle bilin hep beraber el ele vereceğiz, bunu  çözeceğiz. Her iki adayımızı da sizlere emanet ediyorum."

Notlar

Mitinge Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ulaştırma ve  Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Fatma  Betül Sayan Kaya, Nurettin Canikli, AK Parti İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak,  Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen ve vatandaşlar katıldı. 

Erdoğan, platforma çıktığında vatandaşları selamlarken "Bir Aşk  Hikayesi" şarkısını seslendirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, miting sonunda vatandaşlara bez çanta  içerisinde çay dağıttı.

ETİKETLER