Cumhurbaşkanı Erdoğan: Antalya'nın en büyüğü olacak

AA |  17 Mart 2019 Pazar - 18:27 | Son Güncelleme : 17 03 2019 - 22:04

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Antalya Mitingi'nde konuştu. Erdoğan, 'Yeni bir millet bahçesi yapıyoruz. Antalya'nın en büyük millet bahçesi olacak' dedi.


Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip  Erdoğan, "Ankara'ya sıkışıp kalanlar bizim sadece son 5 yılda 10 kez Antalya'yı  ziyaret etmemizi kavrayamaz. Çıkarlarına tapanlar, menfaatlerine kul köle  olanlar, 3-5 oy için bölücülere taşeronluk yapanlar bizim mücadelemizi asla idrak edemez." dedi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisince Kepez Turgut Özal Spor Salonu önünde  düzenlenen mitingde halka hitap etti.

Sözlerine "Akdeniz'in ay yüzlü güzelisin, Torosların taze soluğusun  Antalya. Görenler överler seni her yerde, bir incisin Kumluca'da, Kemer'de,  Manavgat'ın nazlı nazlı akışısın Antalya." diyerek başlayan Erdoğan, "Güzeller  şahı Antalya, Akdeniz'in ana şehri, turizmin başkenti, tarımın kalbi, alimler,  arifler, şairler, pehlivanlar yatağı Antalya. Selçuklu'nun, Yörük beylerinin,  Türkmen boylarının mührünü taşıyan Antalya. Yerlisi yabancısıyla herkesi Akdeniz  gibi kucaklayan barış, kardeşlik, huzur şehri Antalya. Bugün sizleri hürmetle  selamlıyorum." diye konuştu.

Antalya ve ilçelerini selamlayan Erdoğan, bugün İzmir'de miting  yaptığını hatırlatarak İzmirlilerin selamını getirdiğini söyledi.

Erdoğan, "Resmi rakamı söylüyorum, 120 bin kişiyle İzmir'de  mitingimizi yaptık. Sayın Bahçeli ile birlikte bu kampanyada Cumhur İttifakı  olarak iki lider bir arada halkımıza hitap ettik. Muhteşem bir mitingi  gerçekleştirdik. Sizlere bol bol selamlar getirdim. Gündoğdu Meydanı'nı dolduran  İzmirli kardeşlerimle hasret giderdik. 31 Mart öncesinde bir kez daha sözleştik,  ahitleştik." ifadesini kullandı.

İzmir'de farklı bir heyecan ve coşku gördüğünü söyleyen Erdoğan, "Ama  şimdi bakıyorum uçsuz bucaksız Antalya'da da bir başka coşku, heyecan var. 31  Mart'ta İzmir'in istismar siyasetini sandığa gömüp inşallah taze sayfa açacağına,  yeni bir başlangıç yapacağına inanıyorum." değerlendirmesinde bulundu.

Erdoğan, 47 günlük ayrılığın ardından tekrar Antalya'nın misafiri  olduğunu dile getirerek, Antalyalılara "Unutmayın; Uzaktır yolumuz, pastır,  gümandır, kolum zencir sıkmış halim yamandır. Bizim çektiğimiz ikrar imandır.  Açılın kapılar dosta gidelim." sözleriyle seslendi.

Bugün bir kez daha "dosta" geldiklerini ifade eden Erdoğan, "Vefanız,  dayanışmanız, meydanlara sığmayan şu aşkınız için her birinize ayrı ayrı teşekkür  ediyorum." diye konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Gençler, yazmaz olsun kara yazı yazanlar, yer bulmasın aramızı  bozanlar, diyorum. Evelallah Antalya böyle coştukça, Antalya böyle gürledikçe,  Antalya böyle iradesine, ülkesine, şehrine sahip çıktıkça kimse bizim aramıza  giremez. Antalyalı kardeşlerim görenleri kıskandıran şu sevdayla bizi bağrına  bastıkça Allah'ın izniyle kimse bizi yolumuzdan alıkoyamaz. Antalya dik durdukça,  sağlam durdukça hiçbir Haçlı bozuntusu Türkiye'nin yükselişinin önüne geçemez.  Şimdi sizlere soruyorum ama öyle bir cevap verin ki sesiniz ta Suriye'nin  kuzeyinden duyulsun. Öyle bir haykırın ki kendini bilmez Haçlı artıklarının  yürekleri titresin. Öyle bir ses verin ki 565 yıldır İstanbul'un fethini içine  sindiremeyen Bizans heveslilerinin akılları başlarına gelsin. Öyle bir gürleyin  ki birliğimize, dirliğimize, bağımsızlığımıza saldıran teröristlerin kabusu  olsun. Öyle bir seslenin ki Pensilvanya'daki hainin, Kandil'deki katillerin  dizlerinin bağı çözülsün."

Antalyalılara "31 Mart'ta bağımsızlığına sahip çıkıyor musun,  vatanına, tarihine, sahip çıkıyor musun, sandığa, demokrasiye sahip çıkıyor  musun, Cumhur İttifakı'na sahip çıkıyor musun, gönül belediyeciliğine sahip  çıkıyor musun?" diye soran Erdoğan, alandakilerin hep bir ağızdan verdiği "Evet"  yanıtının ardından, "Bu ne güzel sevda böyle. Bu ne güzel muhabbet böyle. Rabbim  hepinizden razı olsun. Rabbim, yol arkadaşlığımızı daim eylesin. Rabbim  Antalya'yı, Antalya'nın yiğit, mert, vatanperver evlatlarını, halkını korusun."  dedi.

"Sevdası vatan olmayan bizi anlayamaz"

Alandakilerin "Dik dur eğilme Antalya seninle" sloganları üzerine de  Erdoğan, "Biz sadece ve sadece Allah'ın huzurunda rükuda ve secdede eğiliriz,  başka hiçbir yerde değil." ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Sevgi sözde değil, özdedir. Sevgi dilde değil  gönüldedir, kalptedir. Cananı millet olmayan, sevdası vatan olmayan bizi  anlayamaz. Gönül gözü kapalı olanlar bizim şu muhabbetimizin sırrına eremez.  Ankara'ya sıkışıp kalanlar bizim sadece son 5 yılda 10 kez Antalya'yı ziyaret  etmemizi kavrayamaz. Çıkarlarına tapanlar, menfaatlerine kul köle olanlar, 3-5 oy  için bölücülere taşeronluk yapanlar bizim mücadelemizi asla idrak edemez." diye  konuştu. 40 yıldır "aşkınan çalışan yorulmaz" diyerek ülkeye, millete hizmet  etmek için gece gündüz çalıştıklarını dile getiren Erdoğan, şunları kaydetti:

"17 yıldır 'gönülden yaparsan gönüller kazanırsın' inancıyla  vatanımıza olan minnet borcumuzu, 82 milyona olan vefa borcumuzu ödemeye  çalışıyoruz. Girdiğimiz 14 seçimde bize görev veren, bize yetki veren, bize  sorumluluk yükleyen vatandaşlarımızın güvenine layık olmak için ter döküyoruz.  Biz muhalefet gibi laf değil eser üretiyoruz. Biz CHP'nin başındaki zat gibi  iftira değil, hizmet üretiyoruz. Size olan sevgimizi projelerimizle  yatırımlarımızla Antalya'ya kazandırdığımız eserlerimizle ispat ediyoruz.  Muhalefetin başındaki adam, işi gücü yalan, sabah yalan akşam yalan. Ne oldu,  açmış eline kağıtları 'Man Adası, Man Adası' davayı açtım, kazandım. 2,5 milyon  şimdi yargıda. Oradan geldiği zaman ben bu 2,5 milyonu ne yapacağım, Mehmetçik  Vakfı'na hibe edeceğim. Hayırlı bir yere gitsin değil mi? Çünkü anlamaz bundan  Bay Kemal. Bunlarla da kalmayacağız. Biraz sonra ekranda bazı şeyler göstereceğim  size. Bu adamın ne denli yalan ve müfteri olduğunu bizzat ispat etmem lazım.  Çünkü CHP'ye gönül veren kardeşlerime ne olur bunu anlatın. Bak 14 günümüz kaldı.  CHP'ye oyunu veriyor ama bazı gerçekleri bilemeyebilir. Onlar da bizim  kardeşlerimiz, dostlarımız. Anlatalım, gerçekleri bilsinler."

'82 milyonun Cumhurbaşkanıyım'

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip  Erdoğan, "Diyarbakır'ın hali neydi? Şimdi gidin tanımazsınız, bambaşka oldu.  Mardin, Hakkari, Şırnak, Van öyle. Hepsine gittim, gidiyorum. Benim için engel  Allah'ın izniyle yok. Niye? 780 bin kilometrekarenin, 82 milyonun  Cumhurbaşkanıyım. Biz, yaradılanı Yaradan'dan ötürü sevdik. Bizde ayrım yok."  dedi.

Bugüne kadar şehirler arasında bir ayrımcılık yapmadıklarını,  insanları kamplara ayırmadıklarını, kimsenin inancına, kılık kıyafetine, hayat  tarzına müdahale etmediklerini belirten Erdoğan, kimseye "sen niye böyle  giyiyorsun, niye böyle yapıyorsun" demediklerini söyledi.

İnanca, bütün hayat tarzına kefil olduklarını vurgulayan Erdoğan,  yasakları değil, özgürlükleri, vesayeti değil, demokrasiyi savunduklarını ifade  etti.

Hatay Belediye Başkanının "Oy yoksa, yol da yok, hizmet de yok"  dediğini aktaran Erdoğan, "Hale bak. Sen bir belediye başkanısın, sen bunu nasıl  söylersin? Senin görevin ne? Senin görevin oradaki hizmeti yapmak. Ama biz,  milletimize efendi olmaya değil, hizmetkar olmaya geliyoruz." diye konuştu.

"CHP ne demektir? Çöp, çukur, çamur, bir de çarpık yapılaşma. CHP ne  demektir? Yolsuzluk, yasaklar, yokluk. Her şey var." diyen Erdoğan, şöyle devam etti:

"Bizim Güneydoğu'da oy aldığımız, milletvekili çıkaramadığımız yerler  var. Biz buralara hizmet götürmedik mi? Hayır, oralara da götürdük. Niye? Oralar  da bizim topraklarımız. Oralar da bizim vatanımız. Onlar, çukurlar, kanallar  kazdılar biz ise kayyumları atamak suretiyle bütün oraları şu anda pırıl pırıl  yaptık. İşte Diyarbakır'ın hali neydi? Şimdi gidin tanımazsınız, bambaşka oldu.  Mardin, Hakkari, Şırnak, Van öyle. Hepsine gittim, gidiyorum. Benim için engel  Allah'ın izniyle yok. Niye? 780 bin kilometrekarenin, 82 milyonun  Cumhurbaşkanıyım. Biz, yaradılanı Yaradan'dan ötürü sevdik. Bizde ayrım yok."

"Eserlerle damga vurduk"

"(Seçim döneminde attık tuttuk sonra da hiçbirini yapmadık) diyen  CHP'li beceriksizlerden arkadaşlarının olmadığını" ifade eden Erdoğan,  "Yolsuzluklarını gizlemek için Antalya çöplüğünde evrak yakan, Antalya'ya hizmet  diye bira festivali getiren, 15 Temmuz destanına FETÖ ağzıyla iftira eden  gafillerden asla olmadık. Sizin için çalıştık, sizin için koşturduk, sizin için  taş üstüne taş koymanın çabasında olduk. Seçim meydanlarında ne söz vermişsek, bu  kürsüden sizlere neyi vadetmişsek hamdolsun alnımızın akıyla onu sizlerin  hizmetine sunduk." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 80 il ile beraber Antalya'nın huzuru, barışı,  kalkınması, gelişmesi, gerçek potansiyelinin hayata geçirilmesi için mücadele  ettiklerini, "lafla güzellik olmaz" diyerek, her bir şehre eserlerle damga  vurduklarını söyledi.

"Son 17 senede Antalya'ya 40 katrilyon lira yatırım yaptıklarını" dile  getiren Erdoğan, sadece eğitimde 2,1 milyar liralık kaynak kullanarak, 9 bin 431  yeni derslik inşa ettiklerini kaydetti.

Erdoğan, Antalya'ya 3'ü vakıf, 1'i devlet olmak üzere 4 yeni  üniversite kurarak, üniversite sayısını 5'e yükselttiklerini, yükseköğrenim  öğrencileri için 9 bin 148 yatak kapasiteli yurtlar açtıklarını belirtti.

"Spor tesislerini biz kazandırdık"

Birkaç yıl içinde Antalya, Serik, Elmalı ve Alanya'da olmak üzere  toplamda 4 bin 750 kişilik 5 yükseköğrenim yurdu daha açacaklarını bildiren  Erdoğan, "Antalya'ya 33 bin seyirci kapasiteli stadyumu... Biz stadyum getirdik.  Sayın Türel'den önce CHP'li bir belediye başkanı vardı, orayı yıkmaya çalıştı.  Biz yaparız, bunlar yıkar. Şimdi 10 bin seyirci kapasiteli spor salonunu,  Antalya'ya, Alanya'ya, Serik'e, Manavgat'a gençlik merkezleri, çeşitli branşlarda  spor tesislerini biz kazandırdık." şeklinde konuştu.

Erdoğan, Manavgat Türkbeleni Millet Bahçesi'ni vatandaşların hizmetine  sunduklarını, Işıklar'da yıkılan stadyumun yerine bir millet bahçesi  yapacaklarını, Karaalioğlu Parkı'nın kent müzesiyle Antalya'nın en büyük millet  bahçesi olacağını söyledi.

Yivli Minare Camisi'nden Demre Kaleköy ve Korkuteli'ndeki Alaaddin  Camilerine kadar Antalya'daki 29 tarihi eseri restore ettiklerini belirten  Erdoğan, 123 yıldır atıl vaziyette olan Kesik Minare Camisi'nin ve Muratpaşa  Tekeli Mehmet Paşa Camisi'nin restorasyonunun devam ettiğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP'nin sosyal devlet kavramının içini  boşaltırken, kendilerinin en güzel şekilde tatbik ettiğini vurgulayarak,  İstanbul'da Belediye Başkanıyken öğrencilere verdiği bursu CHP'nin Anayasa  Mahkemesine taşıdığını, bunların yasaklandığını anlattı.

Başbakan olunca farklı bir yöntemle burs işini tamamen Başbakanlığa  bağladıklarını belirten Erdoğan, şimdi Kredi Yurtlar Kurumu olarak burs ve  krediyi üniversite gençliğine verdiklerini ifade etti.

"Greyderleri çalıştırmaya başlayacağız"

"Türkiye'yi sosyal devlet alanında dünyanın en başarılı örnekleriyle  biz tanıştırdık. Ülkemiz genelinde 1 milyon 250 binin üzerindeki vatandaşımıza  evde sağlık hizmeti veriyoruz. Ne Amerikası'nda ne Avrupası'nda var. Bunu biz  yapıyoruz." diyen Erdoğan, şöyle konuştu:

"Engellilerimize, yaşlılarımıza, muhtaçlara sahip çıkıyoruz. Hiç  kimseyi açta, açıkta, darda bırakmamak için gayret gösteriyoruz ama bay Kemal'e  sorsan tam aksini söyler. Niye? Yalan bol. Antalya'daki ihtiyaç sahibi  vatandaşlarımız, gazilerimiz, şehit yakınlarımız, yaşlılarımız, engellilerimiz  için toplam 2,5 katrilyon liralık kaynak kullandık. Sağlık alanında ise 20'si  toplamda, 2 bin 387 yataklı hastaneden oluşan 56 adet sağlık tesisini şehrimize  kazandırdık. Aksu, Demre ve Gündoğmuş Devlet Hastaneleri ile Kumlucu Devlet  Hastanesi ek binasıyla birlikte 11 adet sağlık tesisimizin inşaatı devam ediyor.  Şimdi şehir hastaneleriyle sağlık alanında yeni bir devrime imza atıyoruz.  Antalya'ya yapacağımız bin yataklı şehir hastanemizin ihale süreci devam ediyor.  Çok yakında 'Bismillah' deyip inşallah greyderleri çalıştırmaya başlayacağız."

Erdoğan, toplamda 450 yataklı Alanya, Konyaaltı ve Döşemealtı Devlet  Hastaneleri ile 32 sağlık tesisi projeleri daha olduğunu belirterek, TOKİ  vasıtasıyla Antalya'da 4 bin 432 konut projesini hayata geçirdiklerini kaydetti.

"Mülkiyet meselesini hallettik"

İmar barışıyla 400 bin Antalyalının sıkıntısını çözdüklerini dile  getiren Erdoğan, Kepez'in yıllardır süren mülkiyet meselesini hallettiklerini  söyledi.

Erdoğan, Kepezlileri özlemle bekledikleri tapularına  kavuşturacaklarını, 43 bin tapunun dağıtıldığını aktardı.

Son olarak Fatih Mahallesi'ndeki tapu takas işlemlerini de  tamamladıklarını ifade eden Erdoğan, "Bizimle CHP arasındaki zihniyet farkını  göstermesi bakımından bunlar çok önemli." ifadesini kullandı.

'CHP Genel Başkanı gibi meydanlarda atıp tutmak kolay'

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip  Erdoğan, "CHP Genel Başkanı gibi meydanlarda atıp tutmak kolay, zor olan burada  dediklerini gerçekleştirebilmektir." dedi.

Siyasetçinin meydanda söz verip, sonra sözünün üzerine yatan değil  sözünün eri olan kişi olduğunu belirten Erdoğan, "CHP Genel Başkanı gibi  meydanlarda atıp tutmak kolay, zor olan burada dediklerini  gerçekleştirebilmektir. Mesele Antalya'da söylediğini Ankara'ya gidince  unutmamaktır." diye konuştu.

Erdoğan'ın 16 Haziran 2018'de Antalya'da gerçekleştirilen mitingde  Çalkaya Mahallesi'ndeki tapu sıkıntısını halletme sözünü verdiği bölümün olduğu  video izletildi.

Videonun ardından "Hayırlı olsun. Yaparsa AK Parti yapar" diyen  Erdoğan, "Söz verdiğimiz gibi bin 500 hektarlık bu alandaki vatandaşlarımızın  tapularını bugünden itibaren dağıtmaya başlıyoruz. Konuşmamı bitirdikten sonra  sembolik olarak 7'sini ben vereceğim. Buradan bugün başlıyoruz. Hayırlı, uğurlu  olsun diyorum." ifadesini kullandı.

Önceden Antalya'da iki atık su arıtma tesisiyle belediye nüfusunun  sadece yüzde 27'sine hizmet verilirken, bugün 32 atık su arıtma tesisiyle  belediye nüfusunun yüzde 98'ine hizmet verdiklerini anlatan Erdoğan, kentte  İstinaf Mahkemesini faaliyete geçirdiklerini dile getirdi.

"Dağları deldik. Niye? Biz Ferhatız siz de Şirin"

Erdoğan, ulaşımda 195 kilometreden devraldıkları bölünmüş yol  uzunluğunu 409 kilometre ilaveyle 640 kilometreye çıkardıklarını belirterek,  "Niye bunu söylüyorum? Yol medeniyettir, su medeniyettir. Yolunuz yoksa, suyunuz  yoksa medeni değilsiniz, gayri medenisiniz. İşte onun için bunları yaptık.  Antalya'da tam 18 tünel yaptık. Dağları deldik. Niye? Biz Ferhatız siz de Şirin.  Dağları delerek Şirin'e kavuştuk, kavuşuyoruz." diye konuştu.

Taşağıl-Beşkonak yolunu, Akseki-Manavgat ayrımı, Gündoğmuş Köprülü  yolunu, Taşkent Adiller ayrımı, Sarıveliler-Taşkent-Alanya ayrımı yolunu ve  Kıbrıs Barajı Rölekasyon Yolunu bu yıl tamamlayacaklarını aktaran Erdoğan,  Adrasan-Mavikent yolu, Seydişehir-Manavgat ayrımı Cevizli yolu, Kasaba-Sütleğen  ayrımı yolu ile Konaklı Güzelbağ yolunun da bu yıl biteceğini söyledi.

Antalya-Kemer-Tekirova-Finike yolu projesindeki dört çift tüp tüneli  tamamladıklarını belirten Erdoğan, "Deleriz dağları biz. Niye? Ferhat Şirin'e  ulaşacak. Bunun lamı cimi yok. Projenin tamamını inşallah önümüzdeki yıl hizmete  alıyoruz." dedi.

Antalya Kuzey Çevre Yolu, Alanya Doğu Çevre Yolu, Isparta Dereboğazı  Antalya yolu, Kızılkaya Bozova Korkuteli Elmalı Finike yolu ve Afyonkarahisar  Antalya Kızılkaya ayrımı Antalya yolunu gelecek yıl tamamlayacaklarını ifade eden  Erdoğan, Manavgat Alanya ayrımı Akseki yolu ve güzergahtaki dört çift tüp  tünelde, köprülerde çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Alanya ayrımı Hadim yolunu ise iki yıla kadar kullanıma açacaklarına  işaret eden Erdoğan, Konya'yı Antalya'ya bağlayacak yolda inşa ettikleri  Demirkapı Tüneli'nin önümüzdeki yıl tamamlanacağını bildirdi.

Antalya Alanya Gazipaşa yolu ile Gökçebelen Tüneli'ni de iki yıla  kadar vatandaşın istifadesine sunacaklarını vurgulayan Erdoğan, şöyle konuştu:

"Antalya şehir meydanı, Havalimanı EXPO Tramvay Hattı'nı tamamlayıp  hizmete aldık. En önemli yatırımlarımızdan biri Antalya'yı hem İstanbul hem de  Afyonkarahisar üzerinden Uşak, Manisa ve İzmir'e bağlayacak hızlı tren  projesidir. Üç kesim halinde projelendirdiğimiz hızlı tren hattının etüt  çalışmaları devam ediyor. Antalya'yı Güney illerimize hızlı tren ağıyla inşallah  bağlayacak olan Kayseri-Nevşehir-Aksaray-Konya-Antalya hızlı tren projemizin etüt  çalışmaları 4 kesim halinde ilerliyor. Antalya Havalimanı'nı yıllık 35 milyon  yolcu kapasitesine ulaştırdık. Nereden nereye. Antalya'ya ikinci bir havalimanı,  Gazipaşa Havalimanı'nı kazandırdık. Açılışını bizzat kendim yaptım. Şimdi de Batı  Antalya Havalimanı'nı yapmak için çalışmalara başladık. Havalimanını 2023 yılına  kadar tamamlayıp hizmete almayı hedefliyoruz."

Erdoğan, Antalya'nın marka şehirlerden biri olduğunu belirterek,  kentte dünya üçüncülüğünü alan 200 mavi bayraklı plaj bulunduğunu söyledi.

Geçen yıl Antalya'ya 12,4 milyon turist geldiğini, hava trafiğinde de  çok ciddi artışlar yaşandığını hatırlatan Erdoğan, 2003 yılında 10 milyon 371 bin  olan Antalya Havalimanı yolcu trafiğinin şimdi 31 milyon 566 bin olduğunu  belirtti.

Erdoğan, yıllık 1,5 milyon yolcu kapasitesine sahip Gazipaşa Alanya  Havalimanı'nın yolcu trafiğinin de geçen yıl 1 milyon 215 bini aştığı bilgisini  verdi.

"Antalya sadece turizmin değil tarımın da kalbi"

Antalya'da son 17 yılda iki Teknopark, 18 Ar-Ge merkezi, 1 de tasarım  merkezi kurduklarını aktaran Erdoğan, "şehirdeki yatırımcıları 27 katrilyon  liralık yatırım teşvikiyle destekleyerek 145 bin kişilik ilave istihdam  oluşturduklarını, 198 bin iş yerine toplam 4 katrilyon liralık SGK prim teşviki  verdiklerini" söyledi.

Antalya'nın sadece turizmin değil tarımın da kalbi olduğunu vurgulayan  Erdoğan, baraj ve göletlerin Antalya tarımının adeta hayat damarı olduğunu ifade  etti.

Kentte son 17 yılda 19 baraj, 3 göleti tamamlayıp hizmete sunduklarını  belirten Erdoğan, "10 baraj ve iki gölet daha yapıyoruz. Antalya'da 472 bin dekar  zirai araziyi sulamaya açtık. Yapımı süren tesislerle birlikte 199 bin dekar  araziyi daha sulamaya açıyoruz. Antalya'nın 2045 yılına kadar içme suyu  ihtiyacını karşılamak için dev borularla isale hattı inşa ediyoruz. Karacaören 2  Barajı'ndan suyu alıp, içme suyu arıtma tesisinde arıtıp şehre vereceğiz." diye  konuştu.

Antalya şehir merkezini, 143 yerleşim yerini ve 177 bin dekar araziyi  taşkın zararlarından koruduklarının altını çizen Erdoğan, 5 taşkın koruma  tesisinin inşaatının da devam ettiğini söyledi.

Aksu Çayı'nın 70 kilometrelik kısmında çalışma yaptıklarını bildiren  Erdoğan, tamamlanma safhasında olan bu projenin hayırlı olmasını diledi.

'Bunun altında daTürkiye'nin Cumhurbaşkanı olarak kalmam, bunun bedelini ödeyecek'

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip  Erdoğan, "Denizli'de 'Cumhurbaşkanının terörist dediği Denizlili kardeşlerim.'  diyen hanımefendiyle yargıda hesaplaşacağız. Aydın'da 'Cumhurbaşkanının terörist  dediği Aydınlı kardeşlerim.' diyen hanımefendiyle yargıda hesaplaşacağız. Çünkü  ben hiçbir yerde böyle bir ifade kullanmadım, bunu belgeleyemezler. Bunun altında  da Türkiye'nin Cumhurbaşkanı olarak kalmam, bunun bedelini ödeyecek." dedi. 

"Antalyalı çiftçilere toplam 1,2 katrilyon liralık destek  verdiklerini" bildiren Erdoğan, "Buradan bir müjdemi daha sizlerle paylaşmak  istiyorum. Önceki ay yaşanan hortum felaketinden etkilenen çiftçilerimizin  yaralarını yine söz verdiğimiz gibi sarıyoruz. Felaketin hemen ardından acil  ihtiyaçlar için 1 milyon göndermiştik. Cuma günü itibarıyla afetzedelerin  zararlarını tazmin için 20 milyon lirayı daha şehrimize gönderdik. Hasar durumuna  göre bu ödemeleri valiliğimiz eliyle gerçekleştiriyoruz." bilgisini verdi.

Erdoğan, "CHP'nin başındaki zatın sağda solda sürekli çiftçileri  istismar ettiğini" belirterek, "Rakamları bilmeden bizim çiftçilerimize  verdiğimiz destekleri bilmeden sürekli yalan söylüyor. Tıpkı Meclis kürsüsünde  belge diye sallayıp sonra mahkemede ispat edemediği kağıt parçaları gibi iftira  üstüne iftira atıyor. Oysa rakamlara, istatistiklere baksa gerçeği görecek. Bu  adam siyaset yapamaz. Zaten 31 Mart'ta gelin defterini dürelim ya. Benim CHP'ye  gönül veren kardeşlerim de bu adamdan kurtulsun. Bugünle geçmişi karşılaştırsa  hakikati anlayacak. Ama bu zatın meselesi üzüm yemek değil, bağcıyı dövmek. Bu  ülkenin en çiftçi dostu, üretici dostu, emekçi dostu iktidarı biziz." diye  konuştu.

"Son 17 senede çiftçilere 127 katrilyon liralık destek ödemesi  yaptıklarını" aktaran Erdoğan, sadece bu yılın ilk üç ayında çiftçilere 8 milyar  777 milyon liralık bir desteği sağlamış olacaklarını, Antalyalıların da bu  ödemelerden paylarına düşeni alacaklarını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Menderes Türel'in yeni hallerden, soğuk hava  depolarına, göletlerden destekleme hizmetlerine kadar Antalyalı çiftçiler için  yatırım bedeli 700 milyon liraya varan pek çok projesinin bulunduğunu anlatarak,  şöyle devam etti:

"İnşallah 31 Mart'tan sonra bu projelerin peyderpey hizmete  alınmasıyla Antalya tarımı daha da ilerleyecek. Tabii meyve ve sebzenin üretimi  kadar piyasanın denetlenmesi de önemli. Serbest piyasa demek spekülatörlerin  cirit attığı, isteyenin istediği şekilde at koşturduğu bir ortam değildir. Benim  üretici kardeşlerimi sömürdükleri bir ortam değildir. Kim piyasayı manipüle  ediyorsa, kim fiyatları anormal bir şekilde tırmandırıyorsa devlet de  vatandaşının hakkını korumak için gerekeni yapar. Tanzim satış noktaları,  fiyatları şişiren bazı fırsatçıların önünü kesmek için devreye aldığımız bir  sistemdir. Biz kimsenin meşru ticaretine müdahale etmiyoruz. Sadece çiftçimizi,  dürüst ticaret erbabımızı ve tüketicimizi bu fırsatçılardan korumaya çalışıyoruz.  İnşallah önümüzdeki dönemde denetimlerimizi daha da artıracağız. İster gübre  ister ilaç olsun isterse patates, soğan, biber olsun, stokçuluk yaparak haksız  kazanç sağlamaya çalışanlara göz yummayacağız."

Siyasetin özünde bir hizmet yarışı olduğuna işaret eden Erdoğan,  siyasetin aynı ilkeleri, aynı değerleri, aynı hedefleri paylaşan, dayanışma  içinde çalışan kadroların başarabileceği bir mücadele olduğunu dile getirdi. . 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ayrı telden çalanlar, hizipçilik yapanlar,  adamlarına belediye meclislerinde koltuk ayarlamanın kavgasını verenler, millete  hizmet edemez. Şu anda CHP, kimlerle kol kola, kimlerle el ele? Bu dörtlü çetede  terör örgütü var mı? Sözde iyi parti var mı? Yanında da Saadet Partisi var.  Dörtlü çete... İnşallah 31 Mart'ta bunlara gereken dersi sandıkta veriyor muyuz?"  şeklinde konuştu.

"Gereken dersi vermemiz lazım"

Erdoğan, Yeni Zelanda'da yaşanan terör saldırısı karşısında oradaki  bir "siyasetçi müsveddesinin" sözlerini eleştirdi. "Ne yaptı? Terörü İslam'a  fatura etti. Şimdi bunu ekranda izlemenizi istiyorum. Ama Türkiye'den de birileri  aynısını yaptı. Onu da görmeniz lazım." diyen Erdoğan,  Yeni Zelanda'daki terör  saldırısına ilişkin görüntüleri, ardından da CHP Genel Başkanı Kemal  Kılıçdaroğlu'nun "İslam coğrafyasına da bakmamız gerekiyor. İslamiyet üzerinden  insanların birbirlerini nasıl katlettiklerini görüyoruz. İslam dünyasından  kaynaklanan terör, bütün dünyada farklı yorumlara yol açtı. İslam dünyasının da  oturup düşünmesi gerekiyor." sözlerini içeren videoyu vatandaşlara izletti.  Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:

"Bu ırkçı senatör aynı şeyi söylüyor, Bay Kemal de aynı şeyleri  söylüyor. Ne diyor bay Kemal? 'İslam dünyasından kaynaklanan terör.' diyor.  Yazıklar olsun sana. Yüzde 99'u Müslüman olan bu ülkede siyaset yapacaksın ve  terörün İslam dünyasından kaynaklandığını söyleyeceksin. Senin haddine mi ya? Sen  ne densiz bir insansın ya? Senin o Avustralya'daki senatörden ne farkın var ya?  Ah benim CHP'ye gönül veren kardeşlerim. Yani bu adama 31 Mart'ta hala haddini  bildirmeyecek miyiz? Buna bir Osmanlı tokadı atmayacak mıyız sandıkta? Öyleyse 14  gün. Çok çalışacağız. Çünkü bunun o koltuktan kalkması lazım. Ama kalkamaz, bu  yapıştı kaldı. Biz şimdi CHP'li kardeşlerimizi de kurtaralım. Yoksa bu gitmez ha  gitmez. Bunca zamandır seçim yapıyoruz her seçimi kaybetti ama koltuğu  kaybetmedi. Öyleyse gereken dersi vermemiz lazım."

"Bu oyunları bozmalıyız"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kepez'in CHP'li belediye meclisi adayı Baki  Karaağaç'ın terör örgütü PKK'nın elebaşı 'Öcalan'a özgürlük' eylemine liderlik  ettiğini" anlatan bir video ile HDP'li yöneticilerin terör örgütü PKK'ya ilişkin  söylemlerinin yer aldığı videoyu da vatandaşlara izlettirdi. Erdoğan, şöyle  konuştu:

"Bu adam Kürt bile değil, değil ama Kürtler üzerinden siyaset yapmaya  çalışıyor. Antalya'ya soruyorum, Türkiye'de 'Kürdistan' var mı? Bizim Güneydoğu  Anadolu, Doğu Anadolu, Karadeniz, Akdeniz, Orta Anadolu, Ege, Marmara  bölgelerimiz var ama bizde Kürdistan yok. Sen Kürdistan'da yaşamak istiyorsan  Irak'ın kuzeyinde Kürdistan var, defol git oraya. Ama bizim ülkemizi  bölemezsiniz. Kadın ne diyor? 'Biz sırtımızı PYD/YPG'ye dayadık.' diyor. İyi ki  dayamışsın ha. Biz de sırtımızı, milletimize ve Allah'ımıza dayadık. Farkımız bu.  Bir diğeri ne diyor? '1 Temmuz'a kadar Terörle Mücadele Yasası'nı kaldırmazsanız  savaş kapıya gelir.' diyor. 1 Temmuz geçti. Ne oldu?  Topunuz gelin topunuz. 15  Temmuz'da geldiniz ne oldu? 16 saatte işlerini bitirdik mi? Cudi'de inlerine  girdik mi? Gabar'da girdik mi? Tendürek'te girdik mi? Kandil'de girdik mi? Nereye  giderlerse gitsinler, peşlerindeyiz. Yine kovalayacağız. Açık söylüyorum, işte  Antalya'da, terörist Kepez'de listede, hale bak. Benim kardeşlerim artık bunları  görmeli, bu oyunları bozmalıyız. Antalyalı kardeşlerime bu tabloyu yaşatanlar,  Türk siyasetinin yüz karalarıdır.

Dünyanın hiçbir ülkesinde siyasetin kalibresi bu kadar  düşürülmemiştir. Koltuk uğruna, seçimde bir belediye daha fazla almak uğruna daha  önce hiçbir siyasi parti böyle bir rezalete imza atmamıştır. Şimdi bunlara  sorsanız 'Gazi Mustafa Kemal'in kurduğu partiyiz.' diyorlar hala. Şimdi bunlara  sorsanız 'Biz cumhuriyetle yaşıtız, biz Atatürkçüyüz.' iddiasında bulunurlar.  CHP'nin başındaki zata sorsanız öyle diyor, 'Terör örgütüne destek verenlerin  Allah belasını versin.' diyor. Ya işte yanındalar, berabersiniz, el ele kol  kolasınız. Kimi aldatıyorsunuz ya? Bay Kemal'in yeni yoldaşı hanımefendiye  sorsanız 'Biz milliyetçiyiz, vatanperveriz.' der. İttifakın adaylarına sorsanız,  'Bizim terör sevicilerle hiçbir bağımız, bağlantımız yok.' der. Bunların adı  bölücülere koltuk değnekliği yapmak değil mi? Bunların adı örgütün uzantılarını  belediyelere sızdırma ittifakı değil mi? Bunların adı Kandil'in çıkarı için milli  iradeye pusu kurmak değil mi? Allah aşkına bunlar kimi kandırdıklarını  sanıyorlar. Siz kimi oyuna getirmeye çalışıyorsunuz?"

"Benim Antalyalı kardeşlerim bu oyunu yutar mı, bu tezgaha gelir mi?  Antalya bu rezaleti, hinliği, sinsiliği içine sindirir mi? Benim CHP'ye gönül  vermiş kardeşlerim de böyle bir rezaleti kabul eder mi?" sorusu soran Erdoğan,  "Açık söylüyorum, bu 4 kafadar kesinlikle Türk milletini tanımıyor. Çok daha  kötüsü bunlar milleti de kendileri gibi basiretsiz, ferasetsiz zannediyorlar.  Bunlar resmen ve alanen 82 milyonun aklıyla, irfanıyla dalga geçiyor. "  değerlendirmesini yaptı.

"O siyasi partilere oy verenlere terörist demedim"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti  Genel Başkanı Meral Akşener ve HDP'nin hakikati kabullenmek yerine sürekli kaçak  güreştiğini söyledi.

Muhalefetin sorulara dürüstçe ve mertçe cevap vermek yerine sabah  akşam kendilerine hakaret ettiğini belirten Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

"Kirli ittifaklarını, kanlı pazarlıklarını, bölücülerle girdikleri  alengirli işleri yüzlerine çarpınca da koro halinde hepsi de bize saldırıyor. Bay  Kemal ve hanımefendi çıkmış hiç utanmadan benim, CHP, İYİ Parti, Saadet'e hatta  HDP'ye oy veren vatandaşlarıma 'terörist' dediğim iftirasını atıyorlar. Dürüst  olun dürüst. Ben asla o siyasi partilere oy verenlere terörist demedim. Diyecek  kadar da bu işi bilmeyen birisi değilim. Benim terörist dediğim az önce sizlere  gösterdiğim o yönetici takımıdır. Benim ülkemi bölmeye çalışan, 'Kürdistan'  diyen, 'Biz sırtımızı YPG'ye PYD'ye dayadık.' diyen, içeride olan ve dağdakini  gördünüz değil mi? Bizim terörist dediklerimiz bunlardır.

Bunları isim isim sayarız. Hepsinin bizde bütün isimleri, her şeyleri  var. Onlarla yargıda da ciddi bir mücadeleyi vereceğiz ve veriyoruz. Bunlarla  yargıda hesaplaşacağız. Kalkıp, Denizli'de 'Cumhurbaşkanının terörist dediği  Denizlili kardeşlerim.' diyen hanımefendiyle yargıda hesaplaşacağız. Aydın'da  'Cumhurbaşkanının terörist dediği Aydınlı kardeşlerim.' diyen hanımefendi ile  yargıda hesaplaşacağız. Çünkü ben hiçbir yerde böyle bir ifade kullanmadım, bunu  belgeleyemezler. Bunun altında da Türkiye'nin Cumhurbaşkanı olarak kalmam, bunun  bedelini ödeyecek. Şu anda da kendisine önce ilk etapta 250 milyonluk bir  tazminat davasını açtım. Durmak yok, gereğini yapacağız."

"Tüm çabalarına rağmen artık mızrak çuvala sığmıyor"

"İddialarını, iftiralarını ispat etmeye çağırınca da bu sefer seviyeyi  daha da aşağıya çekiyorlar." diyen Erdoğan, sözlerini şöyle tamamladı:

"Aslında bunlar bir yalanı daha büyük bir yalanla, bir iftirayı daha  rezil bir iftirayla örtebileceklerini düşünen zavallılardır. Bunlar millete  söyleyecek tek bir sözü, projesi hedefi, iddiası olmayan çapsızlardır. Ancak ne  kadar uğraşsalar da hakikatler tek tek ortaya çıkıyor. Tüm çabalarına rağmen  artık mızrak çuvala sığmıyor. Bölücülerle Kandil'de, FETÖ'cülerle Taksim'de  Ezan-ı Muhammediye'yi ıslıklayan marjinal edepsizlerle kurdukları ittifak her gün  deşifre oluyor. Millet oyunu görüyor, tezgahı görüyor. İttifakın asıl  ortaklarının kim olduğunu, ittifakın asıl kime hizmet ettiğini bu millet çok net  bir şekilde görüyor. Bunun için de sabırsızlıkla 31 Mart'ı bekliyor. Aklıyla alay  edenlere ders vermek için tüm Türkiye 31 Mart'ı bekliyor."

Notlar

Mitingin yapıldığı alana "Sayın Cumhurbaşkanım cesaretinizle,  liderliğinizle artık eski Türkiye yok. Başımız dimdik, bugünlere alnımızın akıyla  geldik. Asla yalnız yürümeyeceksiniz", "Antalya tamam inşallah" yazılı pankartlar  asıldı.

AK Parti'nin "Nereden nereye" adlı seçim şarkısına eşlik eden Erdoğan,  konuşmasının ardından Antalya'da tapu sorunu çözülen 7 vatandaşa tapularını  verdi.

Erdoğan, belediye başkan adaylarıyla vatandaşları selamladı,  vatandaşlara kenevirden yapılmış torbaların içinde çay dağıttı.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'in 359 projesinin  yer aldığı tanıtım filmi ile Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AK Parti'yle ilgili  filmlerin gösterildiği mitingde, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, Antalya  Büyükşehir Belediye Başkanı ve yeni dönemde Cumhur İttifakı'nın adayı Menderes  Türel, AK Parti Antalya İl Başkanı İbrahim Ethem Taş da birer konuşma yaptı.

Mitinge, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal da katıldı.

ETİKETLER