Cumhurbaşkanı Erdoğan: Hesabının sorulması lazım!

AA |  16 Mart 2019 Cumartesi - 13:28 | Son Güncelleme : 16 03 2019 - 15:36

Tekirdağ mitinginde halka hitap eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yeni Zelanda'daki katliamla alakalı, " Yeni Zelanda da ödemek zorunda kalır. Kuru kuruya bir müddet yatsın, çıksın olmaz böyle bir şey. 49 insanı katletti bunun hesabının sorulması lazım. Yoksa yarın aynı bedeli Yeni Zelanda da ödemek zorunda kalır." diye konuştu.


Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, "(Yeni Zelanda'daki terör saldırısını yapan terörist) Geride bıraktığı bildiride 'Boğaz'ın batısına geçerseniz sizi öldüreceğiz. İstanbul'a geleceğiz tüm camileri, minareleri yıkacağız.' diye zırvalamış. Be namussuz Yeni Zelanda nire, Türkiye nire? İstanbul nire, Tekirdağ nire, Yeni Zelanda nire? Nasıl oluyor da dünyanın öteki ucundaki bir katil, bir cani, Müslümanlarla ve Türklerle ilgili bunca fesatlığa kafası dolu olarak harekete geçirilebiliyor. Gördüğünüz gibi Tekirdağ'ı, İstanbul'u, aslına bakılırsa topyekun bu vatanı bize çok görenler boş durmuyor." dedi. Partisinin Tekirdağ'da düzenlenen mitinginde konuşan Erdoğan, sözlerine, "Ne kadar var? 15 gün. 15 gün sonra Tekirdağ, bir değişim dönüşüm, yapıyor mu?" diye sorarak başladı.
Vatandaşlara, bu şehrin milletvekilliğini de yapan Yahya Kemal'in deyimiyle "Fetihler Ufku Tekirdağ" diye seslenen Erdoğan, şöyle devam etti: "Rehberimiz gayret-i merdanedir / Her taşımız bir nice bin canedir / Cana değil meyl bugün şanedir / Arş yiğitler vatan imdadına' işte böyle diyen vatan şairi Namık Kemal'in şehri Tekirdağ, bileği bükülmez pehlivanların şehri Tekirdağ, asırlar boyunca Balkanlar'a yönelen ecdadın soluklandığı Tekirdağ, Balkanlar ateş ateş yanmaya başlayınca geri dönenlere kucak açan Tekirdağ, bir yanı Marmaray'a, bir yanı Karadeniz'e yaslanan, ana kucağı gibi tüm Trakya'yı sarıp sarmalayan Tekirdağ. Vefasıyla, kadirşinaslığıyla, muhabbetiyle, neşesiyle, çalışkanlığıyla Trakya'nın gözde şehri Tekirdağ... Sizleri gönülden selamlıyorum." Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tekirdağ'ın kadim bir Türk yurdu olduğunu, aynı zamanda ülkenin topraklarının tamamı Avrupa'da olan üç şehrinden biri olduğunu söyledi.

"Bu namussuzlar böyle dedi diye biz adım atmayız"

"Sizlerin buradaki varlığı, birliği, dirliği, temsil ettiğiniz değerler Yeni Zelanda'da cami basıp, Müslümanları katleden teröristin bile zoruna gitmiş." diyen Erdoğan, şunları kaydetti: "Bu katliamda kullandığı silahını da İkinci Viyana Kuşatması'nın tarihinden Haçlı Seferleri'nin zalim isimlerine kadar bilinen tüm Türk ve Müslüman düşmanlarıyla süslemiş. Geride bıraktığı bildiride 'Boğaz'ın batısına geçerseniz sizi öldüreceğiz. İstanbul'a geleceğiz tüm camileri, minareleri yıkacağız.' diye zırvalamış. Be namussuz Yeni Zelanda nire, Türkiye nire? İstanbul nire, Tekirdağ nire, Yeni Zelanda nire? Nasıl oluyor da dünyanın öteki ucundaki bir katil, bir cani, Müslümanlarla ve Türklerle ilgili bunca fesatlığa kafası dolu olarak harekete geçirilebiliyor. Gördüğünüz gibi Tekirdağ'ı, İstanbul'u, aslına bakılırsa topyekun bu vatanı bize çok görenler boş durmuyor. Balkan Harbi öncesi dört bir yanımızda tıpkı bu günün Tekirdağ'ı gibi, Edirne'si, Bursa'sı, Eskişehir'i, Kayseri'si, Erzurum'u gibi canımızdan birer parça olan şehirlerimiz vardı. Bugün hepsi de sınırlarımızın dışında kaldı. Üstelik bunların çoğunu da tek kurşun atmadan kaybettik. Nereden nereye geldik biliyor musunuz? 22 milyon kilometrekareden, 780 bin kilometrekareye geldik. Nereden nereye... Hale bak hale."

Konuşma sırasında bir vatandaşın Ayasofya'yla ilgili sözleri üzerine Erdoğan, "Sultanahmet'i bir doldurun ondan sonra ona bakarız. Bak, şimdi Büyük Çamlıca Camisi'ni yaptık. Dört, beş tane Ayasofya eder, o kadar büyük. 60 bin kişiyi alabilecek kapasitede. Anadolu Yakası'nda tüm İstanbul'da ve Türkiye'de en büyük cami oldu. Mesele o değil, bu işin bir siyasi boyutu var, yanı var. Yan tarafta Sultanahmet'i doldurmayacaksın, 'Ayasofya'yı dolduralım' diyeceksin. Bu oyunlara gelmeyelim. Bunların hepsi tezgah. Biz ne zaman, neyin, nasıl yapılacağını çok iyi biliyoruz. Bu namussuzlar böyle dedi diye biz adım atmayız. Adımı nasıl atacağımızı, bunun siyaset dilini de çok iyi biliriz." ifadelerini kullandı.

 
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yaşanan savaşlarda ve kargaşa ortamında milyonlarca Müslümanın  alçakça şehit edildiğini belirterek, Yeni Zelanda'daki terör saldırısında da 49  Müslümanın hayatını kaybettiğini söyledi.
 
Saldırıda 3 Türk vatandaşının da yaralandığını, şehitlerin arasında  Türk bulunmadığını aktaran Erdoğan, "Tabii hepsi bizim şehidimiz, hepsi Müslüman  ve cuma namazında bunları bu alçaklar örgütlü bir eylemle tarıyorlar."  ifadelerini kullandı.
 
"İstanbul'a 3 gün bir gelmiş, 40 gün bir gelmiş." diyen Erdoğan, şunları kaydetti:
 
"Şimdi çalışmalar yapılıyor. Bunun bağlantısı nerelerde var,  çıkaracağız. Ama tabii Yeni Zelanda'dan da bunların hesabının sorulmasını  istiyoruz. Öyle kuru kuruya şöyle bir müddet yatsın, ondan sonra çıksın, olmaz  böyle bir şey. 49 insan, bu bir katliam, bunun hesabının sorulması lazım. Aksi  takdirde bu gidiş, iyi bir gidiş değil. Yarın aynı bedeli Yeni Zelanda da öder.  Cumhuriyet'imizi ilan ettiğimizde Anadolu nüfusunun önemli bir bölümü  sınırlarımız dışında kalan coğrafyalardan gelenlerden oluşuyordu. Biz buna rağmen  kimseye kin tutmadık. Tavrımızı hep barıştan, huzurdan, dostluktan yana koyduk.  Kaybettiklerimize değil, elimizdekilere baktık. Onları mamur etmenin,  geliştirmenin, zenginleştirmenin gayreti içinde içinde olduk. Hamdolsun bugün  Türkiye, bölgesinin hem güçlü hem de en müreffeh devletidir. Eğer bugün  Türkiye'ye saldırılıyorsa, Erdoğan'a saldırılıyorsa bunun sebebi güçlenen  Türkiye'dir. Yakın çevremizde çalışmadan, üretmeden, hak etmeden, tamamen oluk  oluk akıtılan paralarla kurulan sahte refah düzenleri çatırdarken, biz adım adım  2023 hedeflerimize yaklaşıyoruz. Üstelik de tüm maruz kaldığımız saldırılara,  önümüze kurulan tüm tuzaklara, oynan tüm senaryolara rağmen bunu yapıyoruz."
 
"Biz Allah'a ve halkımıza dayanarak oraya indik"
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Yeni Zelanda'daki saldırı ve onun  üzerinden bize verilen mesajlar ilk değildir. Hatırlayınız, İstanbul'un  sokaklarına 'Zulüm 1453'te başladı' yazıları Gezi olaylarında yazıldı mı? Bu  Geziciler, başlarında da Bay Kemal'in olduğu bu Geziciler 'Zulüm 1453'te başladı'  derken neyi kastediyorlardı? Yani İstanbul'un fethi, Bay Kemal'e ve onun  sevenlerine göre bir zulümdü, değil mi?" diyerek, şöyle devam etti:
 
"Şimdi sizlere daha farklı bir ispat yapacağım burada. Ülkemize yakın  tarihte yapılan en alçak saldırı olan 15 Temmuz darbe girişimini, birileri  alkışlarla karşılamış, başarısız olunca da 'kontrollü darbe' diyerek işi tersine  çevirmeye çalışmıştır. Kimdi bu? Bay Kemal. Bay Kemal'e göre kontrollü darbeydi.  Madem kontrollü darbeydi de Yenikapı'ya niye geldin Bay Kemal? Yenikapı'dan sonra  niye kaybolup gittin? 15 Temmuz gecesi şahsım Atatürk Havalimanına indiğimde  dediler ki '23.15'te Bay Kemal buraya geldi. Sonra FETÖ'cülerin tankları  arasından çıkıp gitti.' Nereye? Bakırköy Belediyesi'ne. Bakırköy Belediyesi'nde o  kahvelerini yudumlarken, bu kardeşiniz, damadım, eşim, kızım, torunlarımla  beraber biz de Atatürk Havalimanı'na indik. F-16'lar, helikopterler üstümüzde  uçuyordu ama millet oradaydı. Biz Allah'a ve halkımıza dayanarak oraya indik."
 
Konuşmasında, yılmadıklarını, korkmadıklarını dile getirerek, Hz  Muhammed'in Hira Mağarası'nda Hz. Ebubekir'e söylediklerini hatırlatan  Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendilerinin de "Allah bizimle beraberdir" diyerek yola  devam ettiklerini söyledi.
 
Erdoğan, "Yoksa, Yeni Zelanda'da 49 Müslüman kardeşimiz şehit edilmiş  olabilir ama bu ne ilktir, ne sondur. Onun için biz bir şeye bakıyoruz, Rabbimiz  ne buyuruyor; 'Allah yolunda öldürülenlere ölüler demeyiniz, onlar diridirler  ancak siz bilemezsiniz.' Öyle mi? Onların bütün rızkı, her şeyi Allah'a aittir.  Mesele bu ama bunu Bay Kemal anlamaz. Onun için de Bay Kemal tankların arasından  çekip gider ve şimdi biraz sonra Avustralyalı bir senatör var, ahlaksız,  edepsiz... Bakın dünkü olayla ilgili ne diyor?' Ve Bay Kemal ne diyor? Şimdi  bunları göreceğiz. Avrupa'da her gün vatandaşlarımıza, onların derneklerine,  camilerine, iş yerlerine yönelik yeni saldırıların haberlerini alıyoruz.  Sınırlarımızın dibinde kurulmaya çalışılan terör koridoru da bu senaryonun bir  parçasıdır. Bunların derdi Tayyip Erdoğan değildir, bunların derdi AK Parti veya  Milliyetçi Hareket Partisi ile birlikte kurduğumuz Cumhur İttifakı da değildir.  Bunların derdi doğrudan doğruya Türkiye'dir, Türk milletidir. Bunların derdi  doğrudan doğruya Rabia'dır, Rabia... Şimdi öyle bir ses verin ki dünyanın her  yerinden duyulsun. Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet. Bir olacağız,  iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız."  ifadelerini kullandı.
 
 
 
 Erdoğan, yaptığı  konuşmada, "Tarihimizle, medeniyetimizle, kültürümüzle, inancımızla saldırdıkları  tüm değerlerin temsilcisi olarak gördükleri için bizi hedef alıyorlar. İnşallah  milletimizle birlikte bugüne kadar nice oyunları bozduğumuz gibi bu oyunu da  yerle yeksan edeceğiz. Bunun için '31 Mart seçimleri beka seçimidir.' diyoruz.  Bunun için 31 Mart'ta sadece belediye başkanlarımızı seçmekle kalmayacağımızı,  geleceğimizi de oylayacağımızı söylüyoruz." diye konuştu.
 
"Tekirdağ, 31 Mart'ta ülkene ve milletine sahip çıkıyor musun?  İstiklaline ve istikbaline sahip çıkıyor musun? Milli iradeye sahip çıkıyor  musun? Tercihini istikrar ve güvenden yana kullanıyor musun?" diye sorduğu  mitinge katılan vatandaşlardan "Evet" yanıtını alan Erdoğan, "Rabbim hepinizden  razı olsun." dedi.
 
Erdoğan, Tekirdağ'da 31 Mart'ta yeni bir destan yazılacağına  inandığını ifade etti.
 
Dünyada ülkeler kadar şehirlerin de yarıştığını dile getiren Erdoğan,  Türkiye'nin büyüme ve gelişme potansiyeli en yüksek illerinden biri olan  Tekirdağ'a, hükümetlerinin her türlü yatırımı yaptığını kaydetti.
 
"Dürüstlük olmadıktan sonra siyaset olmaz"
 
Erdoğan, katılımcılara şöyle seslendi:
 
"Tekirdağ, belediyecilik bakımından aynı gelişmeyi maalesef  gösteremedi. Belediyelerin çoğu, bakanlıklarımızın şehre gösterdiği ihtimamın  yanına bile yaklaşamadı. Böyle olunca da yapılan işlerin çoğu yarım kalıyor,  Tekirdağ halkı yeteri kadar istifade edemiyor. İnşallah önümüzdeki dönemde,  Tekirdağ'da bu kopukluğu gönül belediyeciliğiyle gidereceğiz. Artık Meclisimizin  başında da Tekirdağlı bir kardeşiniz, Prof. Dr. Mustafa Şentop var. Şentop  Hocamızın da destekleriyle bakanlıklarımızla, belediyelerimizle, özel  sektörümüzle el ele vererek, Tekirdağ'ı hak ettiği konuma süratle çıkartacağız.  Cumhur İttifakı'nın, Tekirdağ'da bunu başaracağına inanıyorum. Bunun için bugün  burada sizinle bir ahitleşme yapmamız lazım. Gelin artık birilerinin hiçbir iş  yapmadan, sadece hepimize ait olan belli değerleri istismar ederek, Tekirdağ'ın  önünü tıkamasına izin vermeyelim. Gelin artık Tekirdağ'da istismar siyaseti  dönemini kapatıp hizmet siyasetinin devrini başlatalım."
 
"Hükümetin CHP'li belediyelere para vermediği yalanı"na sarıldıklarını  duyduğunu anlatan Erdoğan, "Bay Kemal de söyledi mi bunu? Ben resmi rakamla  konuşurum, Bay Kemal yalanla, iftirayla konuşur. Bay Kemal'den son olarak 2,5  milyon... Mahkum oldu. Henüz parayı almadım. Hani 'Man adaları' diye bir şey  uydurdu ya aileme, bana neyse. Bu parayı aldığım anda inşallah Mehmetçik Vakfına  hibe edeceğim. Çünkü Bay Kemal'in böyle adresleri yok ama bizim var. Adamın ilk  yalanı değil ki, bak şimdi onun için yardım sandığı kurdular. Yalan söyleme de  milletvekillerinin başına iş sarma. Aynı şey HDP'de var, sözde İYİ Parti'de var.  Onlar da mahkum olacaklar. Niye? Gerçek ortada. İşleri güçleri yalan. Dürüstlük  olmadıktan sonra siyaset olmaz." dedi.
 
Erdoğan, her belediye gibi Tekirdağ'a da ödeneğini hep gönderdiklerini  belirterek, "Ama buradaki iş bilmezler, beceriksizler, bu parayı sizlere hizmete  dönüştürecekleri yerde çarçur ettiler." ifadesini kullandı.
 
Namık Kemal'in "Felek her türlü esbab-ı cefasın toplasın  gelsin/Dönersem kahbeyim millet yolunda bir azimetten" dizelerini aktaran  Erdoğan, "Biz, milletimize hizmet etmeye son nefesimize kadar devam edeceğiz.  Aynı şekilde Tekirdağ'a da sonuna kadar hizmet etmeyi sürdüreceğiz. Şayet  büyükşehriyle ilçeleriyle belediyelerimizde de bu ahengi yakalarsak, Tekirdağ'ı  kısa sürede şahlandırırız. Cumhurbaşkanlığında bu kardeşiniz 4,5 yıl var mı?  TBMM'nin başında Şentop var mı? İnşallah belediye başkanı olarak da burada Mestan  kardeşimiz olacak mı? İlçelerde de yine Cumhur İttifakı olacak mı? Biz burayı  uçururuz." diye konuştu.
 
"Artık bu millet, CHP'yi de senden kurtaracak"
 
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ergene  Nehri'ne ilişkin bir video izletirken, bütün fabrikaların atık sularının  Ergene'ye aktığını dile getirerek, "Nerede belediye? Niye bunlara müdahale  edilmiyor? Şu hale, şu rezilliğe bak? Benim Tekirdağlı kardeşlerim buna layık  mı?" diye sordu.
 
Avustralyalı Bağımsız Senatör Fraser Anning'in açıklamalarına işaret  eden Erdoğan, "Ahlaksızca, edepsizce bir ifade kullanıyor." dedi. Söz konusu  açıklamaları, Yeni Zelanda'daki terör saldırısına ilişkin videoları ve CHP Genel  Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun bir konuşmasını da izleten Erdoğan, şunları  kaydetti:
 
"Terbiyesize bak, 'İslam dünyasından kaynaklanan terör.' diyor. 'İslam  dünyasının oturup düşünmesi lazım.' diyor. Ya senin o Avustralyalı senatörden ne  farkın var? Yani terörün kaynağı İslam dünyası mı? Şu hale bak ya, ne günlere  kaldık? Terörün kaynağının İslam dünyası olduğunu söyleyecek kadar izanını  kaybetmiş, kendini kaybetmiş olan birisi, halkının yüzde 99'u Müslüman olan bu  ülkede siyaset yapıyor. Bay Kemal, sen terörün kaynağının İslam dünyası olduğunu  söylemeye ne yetkilisin ne ehilsin. Sen önce kendini gözden geçir, kendini. Zira  sen zaten şu anda teröristlerle berabersin, teröristlerle el elesin, kol kolasın.  Sen zaten ta Kandil'dekileri, Tendürek'tekileri, Cudi'dekileri, Gabar'dakileri  yanına alıp onlarla beraber yürüyüş yapan adamın ta kendisisin. Ama ben  inanıyorum ki, benim Tekirdağlı kardeşlerim de, Türkiye'deki CHP'ye gönül veren  kardeşlerim de sana inşallah 31 Mart'ta öyle bir Osmanlı tokadı atacak ki bir  daha belini doğrultamayacaksın. Ben inanıyorum ki, artık bu millet, CHP'yi de  senden kurtaracak. Buna da ihtiyacı var CHP'nin. Maalesef... Şu ifadeye bak ya  yani terörün kaynağına İslam ülkelerini ve ümmeti yerleştiren bu adama oy  vermenin dahi ne kadar büyük bir vebal olduğunu anlayalım."
 
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, buralara kadar gelip de atıp tutanlardan, havanda su dövenlerden  olmadıklarını, Tekirdağ'ın karşısına hep hizmetlerle çıktıklarını söyledi.
 
"Tekirdağ'a para göndermiyor" sözünü hatırlatan Erdoğan, 17 yıl içinde  Tekirdağ'a yaptıkları yatırımların tutarının 21 katrilyon olduğunu belirtti.
 
Eğitim alanında 3 bin 284 adet yeni derslik yaptıklarını anlatan  Erdoğan, "Bugün 33 bini aşan öğrencisi ve 1133 öğretim üyesiyle hizmet veren  Namık Kemal Üniversitesi'ni Tekirdağ'a kim kazandırdı? Yüksek öğrenim öğrencileri  için 3 bin 349 kişi kapasiteli yurtlar açtık. Bu yıl merkezde 1300 kişi  kapasiteli, önümüzdeki bir kaç yıl içinde ise merkezde ve Marmara Ereğlisi'nde  toplamda 2500 kapasiteli 3 adet yurt açacağız." dedi.
 
Tekirdağ ve Çorlu'ya gençlik merkezleri, Çorlu'ya sporcu eğitim  merkezi inşa ettiklerini, Tekirdağ Buz Pateni Salonu'nun, Çerkezköy Gençlik  Merkezi'nin, Saray Spor Salonu'nun yapımında sonlara geldiklerini aktaran  Erdoğan, Tekirdağ ve Çorlu'ya içinde Millet Kıraathanesi'nin de olduğu millet  bahçelerinin yapımına yakında başlayacaklarını söyledi.
 
Askeri birliklerin arazilerinden de istifadeyle kuracakları toplam 40  millet bahçesiyle şehrin çehresini değiştireceklerini ifade eden Erdoğan, Gazi  Mustafa Kemal'in Çanakkale Zaferi öncesi Tekirdağ'da kurduğu 57. Alay'ın  binalarını ihya edeceklerini ve müze olarak gelecek nesillere taşıyacaklarını  belirtti.
 
Erdoğan, Tekirdağ sahil şeridini en güzel şekilde düzenleyerek,  bölgenin en önemli turizm merkezi haline getirmekte kararlı olduklarını aktardı.
 
İhtiyaç sahibi vatandaşlara, şehit yakınlarına, yaşlılara, engellilere  toplamda 1.1 katrilyon liralık sosyal yardım yaptıklarını belirten Erdoğan,  sağlıkta 14'ü toplamda 980 yataklı hastaneden oluşan 30 tesisi şehre  kazandırdıklarını, ayrıca 480 yataklı şehir hastanesinin yapımının sürdüğünü  söyledi.
 
Erdoğan konuşmasının devamında, CHP Genel Başkanı Kemal  Kılıçdaroğlu'nun SSK Genel Müdürü olduğu dönemdeki hastanelerin durumunu gösteren  videoyu miting alanındaki vatandaşlara izlettirdi.
 
Kılıçdaroğlu'nun 14 seçimdir mağlup olduğunu ama koltuğunu  bırakmadığını ifade eden Erdoğan, "Bırakıyor mu? Biliyor ki bir daha oraya  oturamayacak. Onun için orada oturmaya devam ediyor. Fakat 31 Mart farklı  olacak." dedi.
 
En son 3 bin 700 yataklı hastaneyi Ankara Bilkent'te açtıklarını,  gelecek yıl da bir benzerini Ankara Etlik'te açacaklarını anlatan Erdoğan,  İstanbul'da gelecek yıl Başakşehir'de açacaklarını söyledi.
 
Erdoğan, 100 yataklı Kapaklı Devlet Hastanesi, 50 yataklı Ergene  Devlet Hastanesi ile birlikte toplam 15 sağlık tesisini daha Tekirdağ'a  kazandıracaklarını belirtti.
 
Toplu konutta 5 bin 376 projeyi hayata geçirdiklerini ifade eden  Erdoğan, imar barışı ile 135 bin Tekirdağlı vatandaşın sıkıntısını çözdüklerini  aktardı.
 
Kendilerinden önce iki adet atık su arıtma tesisiyle belediye  nüfusunun yüzde 21'ine hizmet verilirken bugün 17 adet atık su arıtma tesisiyle  belediye nüfusunun tamamına hizmet verdiklerini belirten Erdoğan, ulaşımda 79  senede Tekirdağ'a 87 kilometre yol yapıldığını, görevi devraldıklarında 256  kilometre ilave yol yaptıklarını söyledi.
 
 "Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Savaştepe Otoyolu Projemiz, gurur  projelerimizden biridir"
 
Tekirdağ'a 93 adet köprü, viyadük ve köprülü kavşak yaptıklarını ifade  eden Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:
 
"İstanbul'u Çanakkale'ye ve sonrasında Kuzey Ege'ye bağlayacak olan  1915 Çanakkale Köprüsü'nü de içeren Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Savaştepe Otoyolu  Projemiz, gurur projelerimizden biridir. 1915 Çanakkale Köprüsü'nün ve 101  kilometrelik Malkara-Çanakkale arasının yapımı devam ediyor. 2023 yılının başında  tamamlamayı hedefliyoruz. Kuzey Marmara Otoyolu ve Malkara-Çanakkale Otoyolu  kesimi ile birlikte Marmara Bölgesi'nin otoyol ringi tamamlanmış olacak.
 
Bugün, Çatalca'da Kuzey Marmara Otoyolu'nun, Çatalca-Yassıören  arasındaki yaklaşık 15 kilometrelik kesimiyle 1,1 kilometrelik  Habipler-Başakşehir Kavşakları'nın açılışını gerçekleştireceğim. Yapımı devam  eden Çorlu Havalimanı Kavşağı, Şerefli Limanı bağlantısını, Tekirdağ-Malkara  ayrımı Barbaros Limanı bağlantı yolunu ve Çerkezköy-Saray yolunu da bu yıl  tamamlıyoruz. Tekirdağ-Hayrabolu yolunu ve İstanbul-Edirne-Gümüşova yollarındaki  çalışmaları ise önümüzdeki yıl tamamlıyoruz."
 
Bölünmüş yolları inşa etmenin yanında demiryollarını da  yenilediklerini hatırlatan Erdoğan, "İstanbul-Halkalı-Pehlivanköy-Demirköprü ve  Pehlivanköy-Hudut arasındaki mevcut demiryolunu sıfırdan yapmışcasına yeniledik.  Tekirdağ-Muratlı demiryolunu çift hatlı hale getirdik. Hızlı tren projemizde  Tekirdağ da var. Asya-Avrupa koridorunun ilk parçasını oluşturan 7.4 katrilyon  maliyeti olan Halkalı-Kapıkule hızlı tren projesini, hazırladık. Hem yük hem de  yolcu taşımacılığı yapılacak bu hattın ihalesini en kısa sürece neticelendirip,  yapımı için gerekli adımları atıyoruz." dedi.
 
Yap-işlet-devret modeliyle hayata geçirecekleri 175 yat kapasiteli  Tekirdağ Yat Limanı'nın uygulama projeleri bitince inşaatına başlayacaklarını  belirten Erdoğan, Tekirdağ'a 3 baraj ve 4 gölet inşa ettiklerini, bir baraj ve 7  gölet daha inşa edeceklerini, ilin içme suyu problemini çözmek için Naipköy  Barajı'nı, 38 kilometrelik isale hattını ve içme suyu arıtma tesisini inşa  ettiklerini söyledi.
 
"Bu yılın sonunda Ergene Nehri'nin suları tertemiz akmaya başlayacak"
 
Bugüne kadar inşa ettikleri sulama tesisleriyle 22 bin dekar zirai  araziyi sulamaya açtıklarını, inşası süren 8 tesis ile 28 bin dekar araziyi daha  sulamaya açacaklarını aktaran Erdoğan, halkın can ve mal güvenliğini korumak için  57 adet taşkın koruma tesisi yaptıklarını, 19'unun yapımının devam ettiğini  belirtti.
 
Ergene Nehri'ni kurtarmak için yürüttükleri çalışmalar sayesinde  nehrin su kalitesinde bir iyileşme olduğunu ifade eden Erdoğan, Ergene  Havzası'nda son teknolojiye sahip 13 ileri biyolojik atık su arıtma tesisi inşa  ettiklerini, hepsini hizmete aldıklarını, bu tesisin 6'sının Tekirdağ'da  bulunduğunu aktardı.
 
Ergene Nehri'ni kirlilikten kurtarmak için sanayi bölgelerinin de  müşterek atık su arıtma tesislerini kurmaları gerektiğini vurgulayan Erdoğan,  kurulacak 5 müşterek atık su arıtma tesisinin bitme aşamasında olduğunu, ayrıca  sanayi tesislerinin arıtılan sularını 42 kilometre kara hattı, 19 kilometre tünel  ve 4,5 kilometre derin deniz deşarjından oluşan bir sistemle Marmara Denizi'ne  vereceklerini, böylece bu yılın sonunda Ergene Nehri'nin sularının tertemiz  akmaya başlayacağını kaydetti.
 
Erdoğan, çiftçilere verdikleri tarımsal desteğin 3 katrilyon lira  olduğunu ifade ederek, "Son 17 yılda şehrimizde 9 yeni organize sanayi bölgesi,  bir teknopark, 48 araştırma geliştirme merkezi, 9 tasarım merkezi kurduk.  Tekirdağlı yatırımcılarımızı, 25 katrilyon liralık yatırım teşvikiyle  destekleyerek, 66 bin kişilik ilave istihdam oluşturduk. Şehrimizdeki 69 bin iş  yerimize toplam 2,3 katrilyon liralık SGK prim teşviki verdik." dedi.
 
"Seneye Hayrabolu ve Malkara'yı da doğalgaza kavuşturacağız"
 
Tekirdağ, Çorlu, Kapaklı, Çerkezköy, Ergene, Süleymanpaşa, Muratlı,  Marmara Ereğlisi, Saray ve Şarköy'e doğalgaz geldiğini anlatan Erdoğan, seneye  Hayrabolu ve Malkara'yı da doğalgaza kavuşturacaklarını söyledi.
 
Şehirdeki 18 tarihi eseri restore ettirdiklerini, Tekirdağ'da yapacak  çok iş olduğunu bildiklerini dile getiren Erdoğan, İstanbul'un yanı başındaki  Tekirdağ'ın kongre ve toplantı turizminden uzak kalmasının düşünülemeyeceğini, bu  nedenle şehre kongre ve tiyatro merkezi gerektiğini belirtti.
 
Süper Lig'de takımı yok diye Tekirdağ'ın stat ihtiyacının ihmal  edilemeyeceğini ifade eden Erdoğan, tarım ve hayvancılık şehri olan Tekirdağ'da  ihtisas besi organize bölgesi, ihtisas seracılık organize bölgesi gibi alanların  olmamasının ciddi eksiklik olduğunu kaydetti.
 
Erdoğan, bu ayın sonuna kadar çiftçilere ve üreticilere 8 milyar 777  milyon liralık destek ödemesi yapmış olacaklarını bildirdi.
 
Çorlu Havalimanı'nın hala hakkıyla çalışmadığına inandığını, bu  havalimanının işlerliğinin arttırılması gerektiğini anlatan Erdoğan, adının da  Çorlu Atatürk Havalimanı yaparak şehre daha güzel hizmet etmesinin sağlanması  gerektiğini söyledi.
 
Tekirdağ Cumhuriyet Meydanında düzenlenen mitinge TBMM Başkanı Mustafa  Şentop, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turan, AK Parti Tekirdağ  Milletvekilleri Mustafa Yel ve Çiğdem Koncagül, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı  Prof. Dr. Fahrettin Altun, AK Parti ve Cumhur İttifakı belediye başkan adayları  katıldı.
 
Miting meydanına otobüsle gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, çocuklara oyuncak, miting sonrası da meydanda bulunan vatandaşlara keten bezinden çanta  içerisinde çay dağıttı.