Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bu meseleyi halledeceğiz

AA |  09 Mart 2019 Cumartesi - 20:27 | Son Güncelleme : 10 03 2019 - 8:19

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Diyarbakır Seyrantepe Kapalı Spor Salonu'nda düzenlenen TÜGVA 5. Gençlik Buluşması'da konuştu.

Rusya'dan alınan S-400 konusuna değinen Erdoğan, "İnşallah geçmişteki pek çok hadise gibi bu meseleyi de aklıselimin, mantığın, ortak çıkarların gerektirdiği şekilde halledeceğiz" dedi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Diyarbakır Seyrantepe Spor Salonu'nda  gerçekleştirilen Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) 5. Gençlik Buluşması programına  katıldı.

Konuşmasına TÜGVA mensuplarını selamlayarak başlayan Erdoğan, TÜGVA'yı  kurulduğu günden beri yakından takip ettiğini kaydetti. Erdoğan, "TÜGVA adeta  kendisiyle yarışıyor. Vakfımız, ülkemizin 81 vilayetinde ve yurt dışında çok  hayırlı hizmetlere imza atıyor. Amacımız dünya üzerinde iyi ve güzele dair ne  varsa bütün bunları savunan bir gençliğin önünü açmaktır. Amacımız, daima hakkın  ve adaletin tarafında olan bir nesli ülkemize kazandırmaktır. Elinde taşla,  silahla, sopayla faydasız şeylerle değil, kitapla, bilgisayarla gezen, kafasını  boş işlerle değil planla, projeyle meşgul eden, yüreği heva ve hevesle değil  inançla, şefkatle ve cesaretle dolu bir nesil istiyoruz." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İstiyoruz ki bizim gençlerimiz insana sarf  malzemesi gibi bakan, ölümü, öldürmeyi ve şiddeti kutsayan ideolojilere prim  vermesinler. İstiyoruz ki bizim gençlerimiz, kendilerini kullanılacak bir meta  araç gibi gören örgütlere, yapılara asla itibar etmesinler. Öyle bir gençlik  istiyoruz ki hangi görüşe mensup olursa olsun okumalı, araştırmalı, sorgulamalı,  kimseye zihnini kiraya vermemelidir." diye konuştu.

Diploma avcılığı yaparak kariyer peşinde koşan değil, hakiki manada  ilim ve hikmet arayışında olan bir gençlik istediklerini belirten Erdoğan, şöyle  devam etti:

"Hepsinden önemlisi, imanı ve ahlakı hayatının merkezine yerleştirmiş  bir gençlik istiyoruz. Bunun için 40 yıldır gece gündüz mücadele ediyoruz. Kendi  gençlik yıllarımızdan başlayarak sivil toplumda, siyasette ve kamuda üstlendiğim  her görevde böyle gençliğin yetişmesine katkıda bulunma hayaliyle çalıştık.  Eskiden beri ülkemize saldıranların özellikle gençlerimizi hedef almasının çok  bilinçli bir strateji olduğunu gördük. Yıllar boyunca bu ülkede kimi zaman  sağcı-solcu dediler, kimi zaman alevi-sünni dediler, kimi zaman ilerici-gerici  dediler, kimi zaman Kürt-Türk dediler ama her seferinde nesilleri mahvettiler. En  son FETÖ hadisesi bize bir değil bir kaç nesle mal oldu. Aynı şekilde PKK da bu  milletin bir kaç neslinin heba olmasına yol açtı."

"HEPSİNE DE AYNI HASSASİYETLE SAHİP ÇIKMAK ZORUNDAYIZ"

Türkiye'nin nüfusunun 82 milyona ulaşmasına rağmen hala güçlü bir  insan kaynağına ihtiyacı olduğunu belirten Erdoğan, şunları kaydetti:

"Tek bir evladımızın dahi terör örgütleri, ihanet çeteleri ve suç  yapıları tarafından elimizden kopartılmasına rıza gösteremeyiz. Peygamber  Efendimiz Aleyhisselam uğruna hayatını hiçe sayacak Hazreti Ali'ler inşallah  çıkacaktır. Bu gençlerimiz içinden Kudüs'ü Haçlılar'a mezar eden Selahaddin  Eyyubi'ler çıkacaktır. Bu gençlerimiz içinden İstanbul'u fetheden Fatih'ler  çıkacaktır. Bu gençlerimiz içinden Çanakkale'de bir Gazi Mustafa Kemal, Kut'ül  Amare'de İstiklal Harbi'nde düşmanın yüreğine korku salacak nice kahramanlar  çıkacaktır. Bu gençlerimiz içinden Hasan Tahsin gibi tek kurşunla İzmir'de  özgürlük ateşini yakan, Ömer Halisdemir gibi tek kurşunla darbecilerin oyunlarını  bozan yiğitler çıkacaktır.

 Bu gençlerimizin içinden Nobel ödülü alan Aziz Sancar'lar çıkacaktır.  Bu gençlerimiz içinden dava ateşimizi körükleyen Necip Fazıl gibi, Arif Nihat  Asya gibi şairlerimiz çıkacaktır. Bu gençlerimiz içinden dünya çapında  edebiyatçılar, sanatçılar, müzisyenler, sporcular, matematikçiler, kimyacılar ve  doktorlar çıkacaktır. Dolayısıyla bizi vatan millet düşmanlarına kaptıracak tek  bir gencimiz yoktur. Bizim vandallara, sokak çetelerine bütün bunlara kaptıracak  tek bir çocuğumuz yoktur. Bizim 34 yıldır gençlerin kanı ve gözyaşıyla beslenen  vampirlerin insafına terk edilecek hiçbir evladımız yoktur. Hepsine de aynı  hassasiyetle sahip çıkmak zorundayız."

"MESELE S-400 DEĞİL, TÜRKİYE'NİN..."

S-400 alımı ile ilgili değerlendirmede bulunan Erdoğan, şöyle konuştu:

"Mesele S-400 değil, Türkiye'nin Suriye başta olmak üzere bölgesindeki gelişmeler konusunda kendi iradesiyle hareket ediyor olmasıdır. Türkiye'nin bu hava savunma sistemini niye aldığı, ne şekilde kullanacağı açıktır. Bu konunun, ne NATO ne F35 projesi ne ABD'nin güvenliğiyle uzaktan yakından ilgisi bulunmadığını işin erbabı olan herkes biliyor. İnşallah geçmişteki pek çok hadise gibi bu meseleyi de akliselimin, mantığın, ortak çıkarların gerektirdiği şekilde halledeceğiz."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin istiklali ve istikbali için girdiği 15 Temmuz başta olmak üzere pek çok bedel ödediğini, şehitler verdiği bu yoldan asla geri dönmeyeceğini belirtti.

ETİKETLER